Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Strategia Rozwoju Turystyki Gminy Stepnica – projekt

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym dokumentem:

http://bip.stepnica.pl/unzip/2779.dhtml

Prosimy o komentarze.

 

7 komentarzy

 1. Przystań żeglarska w Stepnicy nie załapała się na Nagrodę przyjaznego brzegu.

  Poniżej fragment z Żagli:

  IX edycja konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu

  Już po raz dziewiąty przyznano Nagrody Przyjaznego Brzegu w konkursie, któremu patronuje między innymi Minister Sportu i Turystyki a jury przewodniczy Andrzej Gordon, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK.

  Grand Prix, jednocześnie Nagroda Minister Sportu i Turystyki została przyznana Zarządowi Portu Morskiego w Kołobrzegu, za nową, dużą i piękną marinę po polskiej stronie Bałtyku.

  Nagrodzono także inne nowe lub gruntownie zmodernizowane przystanie:

  Barcin nad Notecią – za wzbogacenie szlaku żeglarskiego na Noteci,

  Elbląg – za żeglarską „bramę” na Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławsko-Ostródzkie,

  Malbork – za wzbogacenie miasta będącego ważną atrakcją turystyczną o ofertę dla żeglarzy,

  Oława – za marinę wprowadzającą miasto nad Odrą do polskiej turystyki wodnej,

  Świnoujście – za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego,

  Włocławek – za profesjonalną marinę nad zbiornikiem kluczowym dla Wisły.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Gdzie jest cmentarz żydowski ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Wiadomo natomiast, że od połowy XIX wieku w Stepnicy mieszkała liczna rodzina Cohnreich, należąca do gminy w Kamieniu Pomorskim. Dwie inne rodziny – Cohn i Levy mieszkały w tym samym czasie w Żarnowie (Alt Sarnow), a w Rzystnowie (Rißnow) żyła rodzina nazwiskiem Hirschbaum – wszystkie one przynależały raczej do pobliskiej gminy w Wolinie. Mniej więcej ok. połowy XIX wieku rodziny te wspólnie założyły własny cmentarz na osiedlu Bogusławie (Birkenwalde), 2 km na wschód od Stepnicy. Ok. 1900 roku można było jeszcze na tym obszarze natknąć się na pozostałości po cmentarzu. Miejsca pochówków dawało się rozpoznać, ale grobowce częściowo już zdążyły się rozpaść. Początkowo, przynajmniej do roku 1938, teren cmentarza otaczało ogrodzenie i znajdowało się na nim ok. 50 grobów.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Faktycznie, tabela ze str 50 dostarcza ciekawych danych. Pokazuje stały, dość znaczny, następujący rok po roku spadek odwiedzających Nas turystów. Poza tym w dokumencie proponuje się pomysły które raczej nie mają szans realizacji. Chodzi o dokopanie się do fundamentów dawnego klasztoru, przprowadzenie badań archeologicznych i zrobienie ekspozycji. Ciekawe ale nie realne ponieważ mniej więcej w miejscu dawnego klasztoru i sądu jest teraz orlik a zaraz będzie hala sportowa. Ponadto proponuje sie rzeczy o których juz dawno sie mówi ale zawsze trafiały w próżnię typu Lapidarium czu uhonorowanie sławnego mieszkańca i wiele innych drobnych, małokosztownych ale w sumie fajnych rzeczy. I na prawde nie trzeba do tego ekspertów, wystarczy wsłuchac się w głosy mieszkańców i wykazać odrobinę dobrej woli.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Generalnie jest to zlepek różnych dokumentów. Spora część zaczerpnięta ze Skróconego Studium Ruralistycznego Gminy Stepnica. Dużo opisówki historycznej, znanej z wielu żródeł. Niestety sporo danych jest nie aktualnych. Pojawiają się sprzeczności, nieprawdy i półprawdy. Np. wymienia się obiekty chronione z których część spłoneła lub nadaje się tylko do rozbiórki, gdzie jeszcze kilka lat temu można było zrobić z nich coś fajnego, np karczma ryglowa w Miłowie. Podaje się że "Amfiteatr" miał być wybudowany wraz z zapleczem – jak jest każdy widzi. Mówi się że Gowienica jest szlakiem kajakowym dla wymagających co jest fikcją ponieważ warunki są zbyt ekstremalne nawet dla wymagających, kto był ten wie o czym mówię. Kilka lat temu można było uregulować rzekę na odcinku Widzeńsko-Stepnica pod kątem spływów kajakowych praktycznie za darmo, korzystając ze środków Funduszu Pomerania, wystarczyła zgoda wójta – niestety odpowiedż była odmowna. Pisze się że infrastruktura jachtowa w Gąsierzynie i na Kanale Młyńskim została ukończona. Wspomina się o bogatej ofercie imprez kulturalnych i wymienia się Jarmark Rybacki i Dzień Ryby i Chleba – takich imprez nie ma, owszem były ale zostały zaniechane przez obecny zarząd GOK-u, podobnie jak plenery malarskie i rzeźbiarskie. Ciekawa jest tabela ruchu turystycznego w gminie wg danych GUS- str 50. O fuszerce typu zniszczenie wąskotorówki i wybudowanie pseudościeżki rowerowej wspomina się dosłownie jednym zdaniem. Ale za to szeroko rozpisane są walory naszych rezerwatów gdzie na końcu dowiadujemy się że "Z penetracji turystycznej wyłączone są rezerwaty przyrody i ostoje zwierząt. Ponadto możemy się dowiedziec że Gmina Stepnica nie uczestniczy w działaniu lokalnej organizacji turystyki LOT.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)