Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Świadczenia 41% kobiet za 30 lat będą wynosić tyle, ile granica nędzy

Nędza na emeryturze czeka głównie kobiety
Pisze o tym Gazeta Wyborcza na podstawie raportu SGH. Jeżeli nie zmieni się zasad waloryzacji i wieku przechodzenia na emeryturę – świadczenia 41 procent kobiet za 30 lat będą wynosić tyle, ile granica nędzy. Obecne najniższe emerytury to 635 zł. W przyszłości będą one jeszcze niższe. Inaczej jest z mężczyznami, którzy pracują o 5 lat dłużej, są lepiej wynagradzani, nie mają przerw na wychowanie dzieci.
Ten system trzeba zmienić – alarmują autorzy raportu. Kobiety nic nie chroni. Po osiągnięciu wieku emerytalnego ma jak w banku, że zostanie zwolniona. Odprowadza niższe składki, bo mniej zarabia. Na emeryturze zostanie więc nędzarką. Rząd nic nie robi aby to zmienić. Zasłania się brakiem społecznej akceptacji dla wydłużenia wieku emerytalnego kobiet. To dla polityków wygodne, ale skazuje kobiety na nędzę. 

Samotnie żyjący emeryt musi dostawać na życie minimum 951 złotych miesięcznie. Z drugiej strony określono minimalną emeryturę na poziomie 728 złotych! Paranoja?

Drastycznie niskie emerytury i renty to problem, z którym Polska boryka się od wielu lat. Bieda, brak pieniędzy na jedzenie, czynsz i lekarstwa to zmartwienia znane niejednej starszej osobie. Ludzie, którzy przez całe swoje życie bardzo ciężko pracowali, odchodząc na emeryturę, nie mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie.

Niektórzy badacze mówią już wręcz o swoistej PATOLOGII. Podlegająca rządowi instytucja określa pewne minimum życia w społeczeństwie, a państwo daje rzeszy starszych osób pieniądze, które tego minimum nie spełniają.

Polscy emeryci dostają najczęściej świadczenia, które są znacznie niższe niż minimum socjalne. Starsi ludzie, pozbawieni pomocy i jakiegokolwiek wsparcia, często nie mają pieniędzy na podstawowe środki do życia. Ich całe życie, które poświęcili ciężkiej pracy, okazuje się zupełnie daremne i bezowocne!

Zobacz, za ile ma żyć przeciętny emeryt:

Mieszkanie – 345,67 zł

Żywność – 230,69 zł

Transport i łączność – 93,83 zł

Kultura i rekreacja – 85,54 zł

Ochrona zdrowia – 69,55 zł

Odzież i obuwie – 33,17 zł

Higiena osobista – 22,97 zł

Pozostałe wydatki – 70,51 zł

Szkoda jednak, że te obliczenia rządowych specjalistów nijak mają się do prawdziwej rzeczywistości. Wydatki na żywność, mieszkanie czy leki często bywają dużo wyższe!


 

Linki do materiałów źródłowych:

http://tnij.com/CXfvY

http://tnij.com/7EPH3

http://tnij.com/pw0er

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)