Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Stepnica to istny raj dla żeglarzy

Jachty cumują już w Gąsierzynie i Kopicach, a od kilku dni także na Kanale Młyńskim w Stepnicy.

– Wspaniałe miejsce – przyznają Natalia i Andrzej Kłódka, żeglarze ze Szczecina. – Kanał został pogłębiony i poszerzony. Warunki są super. Czekamy jeszcze na nowe toalety, a wtedy będzie idealnie. Tu jest też świetny klimat, obsługa przystani wita nas poczęstunkiem i miłą atmosferą.

– W Stepnicy zawsze są najlepsze regaty – dodaje Antoni Kuźmiński ze Szczecina.

Od ubiegłego roku w gminie Stepnica wiele się zmieniło, jeśli chodzi o turystykę, a ze zmian mogą być zadowoleni przede wszystkim miłośnicy żeglarstwa. Pierwsza oddana została przystań żeglarska w Kopicach. To inwestycja warta około 400 tys. zł, w dużej mierze sfinansowana przez osoby prywatne.

Gmina zrobiła slip do spuszczania łodzi i drogę dojazdową. Marina przyjmie jednorazowo do 20 jednostek sportowych. Wyposażona jest w sanitariaty, oświetlenie i bosmanat. Powstała w ubiegłym roku, podobnie, jak przystań w Gąsierzynie, gdzie zacumować może około 10 jednostek. Z łąki i urwiska nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego w kilka miesięcy powstało urocze miejsce, co ważne bardzo funkcjonalne. Budowa 60-metrowego nabrzeża warta 600 tys. zł w 75 procentach sfinansowana została ze środków unijnych. Z dala od cywilizacji, blisko do wsi i wśród wyjątkowych walorów przyrody można odpocząć, skorzystać z sanitariatów, rozpalić ognisko, pobiwakować i zrobić zakupy w pobliskiej wsi.

– Każda nowa przystań jest cenna dla żeglarzy, ale też dla mieszkańców pobliskich miejscowości, bo to nakręca handel, kwitną gospodarstwa agroturystyczne. Pamiętam czasy gdy w Stepnicy żeglarstwo pełniło znaczącą funkcję i było ważniejsze niż rybactwo. Cieszy mnie, że wracają te lata – zapewnia Józef Geblewicz z Gąsierzyna.

Jednak największa marina powstała w Stepnicy na Kanale Młyńskim, gdzie od kilku dni cumują pierwsze jachty. A na nowej przystani znajdzie się miejsce dla blisko 300 jednostek pływających.

– Marina została oddana, bo jest sezon i chcemy, żeby ludzie korzystali z jej dobrodziejstw – tłumaczy Andrzej Wyganowski, wójt Stepnicy. – Kontynuujemy jednocześnie dalszą modernizację. Do tej pory udało się wykonać najważniejsze prace, czyli pogłębić do 2,5 m oraz poszerzyć kanał, wybudować drogi wzdłuż kanału, umocnić brzegi, a przed nami dokończenie budowy bosmanatu, sanitariatów i parkingów. Inwestycja, razem z modernizacją plaży, kosztowała 8 mln zł. W połowie została sfinansowana przez Regionalny Program Operacyjny. Oświetlone, z bieżącą wodą, bezpłatne przystanie czekają na żeglarzy. Wiem, że dla wielu będzie to miejsce postojowe, bowiem większość nie lubi pływać nocą.

Gmina ma możliwość przyjąć setki turystów, którzy przybijać będą do stepnickich miejscowości na swoich łodziach i jachtach. Mieszkańcy zacierają ręce, bo to oznacza ruch w interesie przez cały wiosenno-letni sezon.

– Część z nas nastawiła się na utrzymanie z turystyki – zdradzają mieszkańcy Stepnicy. – Jest szansa, że piękne przystanie przyciągną wielu żeglarzy. Nie ukrywamy, że liczymy głównie na tych z Niemiec.

źródło

Tagi: , ,

31 komentarzy

 1. tych co ” kanapki” ? przemcali w naszych marinach to dopiero będzie pucha ,albo przeciwnie jachty pozostaną na zawsze i będzie na bogato ⛵⛵

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

  • Nadchodzi bida na rządzących kaczor urywa im pęsję oj będzie płacz i lament może w końcu gruby nie będzie kandydować a jak już i wygra to bójcie się przdupasy wam się też oberwie.

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 2. 300 jachtów policzono z miejscami pod wodą? Pierwszy U-Boot już stoi na peryskopowej

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 3. Jak to się zaczęło …

  Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

  To wymyślony przez żeglarza Zbigniewa Jagniątkowskiego szlak 28 portów i przystani, które mają stać się atrakcją turystyczną naszego województwa. Obejmie miejscowości od Szczecina po Darłowo. Mariny powstaną lub zostaną rozbudowane m.in. w Szczecinie (trzy: największa – na kilkaset jachtów – Marina Pogoń, a także przystań AZS i na Gocławiu), Trzebieży, Wapnicy, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Niechorzu, Kołobrzegu, Mielnie i Darłowie. W sierpniu 53 mln na realizację 11 przystani i portów przyznało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (z unijnego Programu Operacyjnego “Innowacyjna Gospodarka 2007-2013”). Koszt budowy tych 11 marin to 88 mln zł, z czego 35 mln wyłożą zainteresowane gminy. Budowa ruszy w trzecim kwartale 2009 r., a zakończyć ma się w roku 2011. Pozostałe mariny mają być sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz innych źródeł unijnych.

  Gmina Goleniów dostała pismo z propozycją zapłaty za opracowanie koncepcji mariny w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w Lubczynie oraz lobbing. – Nie ma możliwości, żeby wpłata na konto jakiegoś stowarzyszenia była drogą do „załatwienia” mariny – twierdzi Olgierd Geblewicz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Międzynarodowej w zachodniopomorskim Sejmiku.

  Burmistrz Goleniowa A. Wojciechowski propozycję wycenioną na 45 tys. zł plus VAT ocenił jako korupcyjną i powiedział o tym na konferencji prasowej. Sprawę opisaliśmy w poniedziałek w artykule „Lobbing czy korupcja?”

  Pismo proponujące opracowanie owej koncepcji i lobbing podpisał Zbigniew Jagniątkowski w imieniu Stowarzyszenia „Pomost”. Podobne propozycje dostały również inne gminy, m.in. Gryfino. Tam usługa stowarzyszenia została wyceniona na 70 tysięcy.

  Warto w tym miejscu przypomnieć, że gminy położone nad Odrą i Zalewem raz już zapłaciły stowarzyszeniu „Pomost” średnio po 20 tys. zł za opracowanie koncepcji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Koncepcji, która potem została gruntownie zmieniona, a większość „opodatkowanych” gmin z niej wykreślono.

  Jagniątkowskiemu i jego “Pomostowi” dał odpór i parę słów powiedział Wojciechowski, człowiek znany z uczciwości i asertywności w stosunku łasych na publiczny grosz. Jagniątkowski się … obraził:

  Zbigniew Jagniątkowski, prezes Stowarzyszenia Pomost, które jest inicjatorem powstania Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, podał do sądu burmistrza Goleniowa, który oskarżył go publicznie o próbę korupcji

  Chodzi o słowa, jakie burmistrz Goleniowa Andrzej Wojciechowski wypowiedział na konferencji prasowej i które 8 września zacytował “Kurier Szczeciński”: ” to jest korupcja za 45 tysięcy złotych plus VAT! Te pieniądze miałoby dostać stowarzyszenie prowadzone przez Jagniątkowskiego za wykonanie koncepcji przystani w Lubczynie i lobbing. Dla mnie to skandal”.

  http://www.gryfino.info/printview.php?t=4260&start=0&sid=fb850b7acd4f36134744d50ad6eafab4

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Wprawdzie zdystansowałem się od tych jagniątkowskich afer i jego żeglarskich szlaków bo nic nowego w tej sprawie się nie dzieje od lat 90-tych, tylko ci sami złodzieje i matactwa, tyle że za unijne środki w rozszerzonym personalnie wydaniu, na zasadzie dają to teraz kurwa my chapiemy a efekty z tych paprackich marin (takich np. jak w Stepnicy) to już właściwie mały pikuś, jakoś to się kula!! Tylko dlaczego właśnie zabieracie głos na te tematy anonimowo skrywając się jak skunksy pod własnym smrodem?? Takim postępowaniem nic nikt nie wskóra a szambo w żeglarstwie polskim tylko się pogłębia!! Stepnicki jacht klub “ROZTOKA” w tym roku obchodzi trzydziestolecie swojego istnienia od swojej pierwszej rejestracji i co mamy? Wypieprzył nas lokalny samorząd z Wyganowskim na czele, z nabrzeża, które umową do 2025 roku było powierzone w użyczenie za poniesione koszty oczyszczenia Kanału Młyńskiego oraz odebraną bezprawnie nieruchomość otrzymaną przez klub w zarząd!! W zamian za nowe bezprawie popełnione przez Wyganowskiego i jego lojalna radę jesteśmy ćwiczeni jak stado baranów, poprzez licytowanie się co trzy lata na łaskawie wydzielony kawałek kanału młyńskiego!! Tak wygląda trwałość i ważność zawieranych umów w tym ciągle BOLSZEWICKIM NIBY PAŃSTWIE. Można się jedynie mocno rozchorować i wymiotować bez sztormowej fali, na tym politycznym bagiennym szlaku!! Z żeglarskim pozdrowieniem ZYX.(przyjąłem formułę anonimową jak wszyscy, ze strachu??!!)

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 4. Nie czytać ! To prowokacja !

  "Prasa" oraz JA Wójt wyraźnie twierdzą że kanał POSZERZONO!

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 5. Mieszkam w Stepnicy od urodzenia i: albo mój wzrok z wiekiem szwankuje, albo "stary" kanał był szerszy! Pomijam brak drzew, bo to zawsze smutny widok…

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 6. Apropo darmowej mariny. Nie wiem czy wiecie ale Nasz JA WÓJT, PAN WÓJT ponoć podpisał papier w którym zobowiązuje się do tego że postój na kanale będzie darmowy w zamian za przyznanie środków na budowę. W ten sposób postawił w trudnym położeniu Klub Żeglarski opiekujący się terenem przystani który obecnie nie ma prawa pobierania opłat za postój.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Klubu nie szkoda – znajomy pytał to warunkiem wstąpienia do niego jest wykupienie udziału 10 tys. złotych, to ja się pytam co to Business Center Club? Chyba dla Niemców na swoich motorowych straszydłach. Jedyni normalni w tej całej grotesce to bosmanat, reszta ma żeglarstwo i żeglarzy w d…. z marynarskim pozdrowieniem.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Przypłynąłem do tego raju z Trzebieży i musiałem się załatwiać w krzakach razem z innymi żeglarzami. Czy przy takiej inwestycji nie stać was na postawienie 2-3 toi-toi?

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • ps: nie wyobrażam sobie jak do was może wejść 300 jachtów – to jest chyba liczone dla optymistów….

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

   • nie "na optymistów" tylko "NA KAJAKI"

    Pozdrawiam Pana Żeglarza

    P.S. Wójt osobiście powinien Wam komary z tyłków podczas ablucji odganiać!

    🙂

    Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Co tam sr*cze!

   Najpierw polityka chłopie!

   Kampania trwa – nie słyszałeś?

   Powód masz na tym zdjęciu:
   http://www.stepnica.com.pl/pliki/stepnica/Image/P

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Bardzo wpływowy polityk umiera na ciężką chorobę. Jego dusza trafia do Nieba i wita go Święty Piotr. Witaj w Niebie. Zanim tu zamieszkasz, musimy rozwiązać tylko jeden problem. Mamy to pewne zasady i nie jestem pewien, co z tobą zrobić. Jak to co – wpuśćcie mnie – mówi poseł. Cóż, chciałbym, ale mamy polecenia z samej góry. Zrobimy tak – spędzisz jeden dzień w Piekle i jeden dzień w Niebie. Potem możesz sobie wybrać, gdzie chcesz spędzić wieczność. Serio, ja już wiem – chcę trafić do Nieba – mówi poseł. Wybacz, ale mamy swoje zasady. Po tych słowach, Święty Piotr odprowadza go do windy i poseł zjeżdża w dół, dół, dół wprost do Piekła. Drzwi otwierają się i poseł jest pośrodku pełnego zieleni pola golfowego. W tle jest restauracja, a przed nią stoją wszyscy jego przyjaciele oraz inni politycy, którzy pracowali z nim. Wszyscy są szczęśliwi i świetnie się bawią. Podbiegają do posła i witają go, ściskają oraz wspominają stare dobre czasy, gdy bogacili się kosztem zwykłych ludzi. Potem grają w golfa a następnie jedzą kolację z kawiorem i czerwonym winem. Jest także Szatan który jest naprawdę fajnym i sympatycznym gościem – świetnie się bawi i tryska humorem opowiadając dowcipy. Poseł bawi się tak doskonale, że nim się zorientuje, minie jego czas. Wszyscy ściskają go i machają na pożegnanie, gdy winda rusza w górę. Winda jedzie, jedzie i jedzie – aż drzwi się otwierają w Niebie, gdzie czeka na niego Święty Piotr. Czas odwiedzić Niebo. I tak mijają 24 godziny, w których mąż stanu spędza czas z duszyczkami na skakaniu z chmurki na chmurkę, graniu na harfach i śpiewaniu. Bawią się całkiem nieźle i nim się zorientuje, doba mija i powraca Święty Piotr. Cóż – spędziłeś jeden dzień w Piekle i jeden dzień w Niebie. Wybierz zatem swój los. Poseł myśli chwilkę i odpowiada. Cóż, nigdy nie myślałem, że to powiem. To znaczy – w Niebie jest naprawdę cudownie, ale myślę, że lepiej mi będzie w Piekle. Tak więc Święty Piotr odprowadza go do windy i poseł jedzie w dół, dół, dół… – wprost do Piekła. Otwierają się drzwi i poseł jest pośrodku pustyni pokrytej śmieciami i odpadkami. Widzi wszystkich swoich przyjaciół ubranych w szmaty, zbierających śmieci do czarnych, plastikowych toreb. Nagle podchodzi do posła Szatan i klepie go po ramieniu. "Nie rozumiem! – mówi senator. Jeszcze wczoraj było tu pole golfowe, restauracja, jedliśmy kawior, tańczyliśmy i bawiliśmy się świetnie. Teraz jest tu tylko pustynia pełna śmieci, a moi przyjaciele wyglądają strasznie! Szatan spogląda na posła, uśmiecha się i mówi: Wczoraj mieliśmy kampanię wyborczą! A dziś na nas zagłosowałeś. Już jest po wyborach.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Mieszkam tu od dawna, nie jeden raz łowiłem ryby na kanale i widziałem gdzie były poniemieckie pale umacniające brzegi. Larseny wbito nieco obok.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @bolek

   Czyli POSZERZONO kanał o ile – 30 – 50 cm?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • "Remont istniejącego umocnienia obu brzegów kanału i przystosowanie go do cumowania jachtów- pogrążenie bezpośrednio przed istniejącą konstrukcją drewnianą, stalowej ścianki szczelnej o długości 6,5 m i o koronie na rzędnej +0,8m Kr"

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Miałem na myśli oczywiście to że kanał jest teraz węższy.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Przecież kanał został chyba ZWĘŻONY ??!??

  "– Wspaniałe miejsce – przyznają Natalia i Andrzej Kłódka, żeglarze ze Szczecina. – Kanał został pogłębiony i POSZERZONY. "

  "– Marina została oddana, bo jest sezon i chcemy, żeby ludzie korzystali z jej dobrodziejstw – tłumaczy Andrzej Wyganowski, wójt Stepnicy. – Kontynuujemy jednocześnie dalszą modernizację. Do tej pory udało się wykonać najważniejsze prace, czyli pogłębić do 2,5 m oraz POSZERZYĆ kanał,"

  To jak jest na prawdę?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Pan wyganowski rzadko mówi prawdę, częściej to medialne kłamstwo. Jak kiedyś powiedział że na plaży będzie piasek ze Świnoujścia to do dzisiaj większość mieszkańców myśli że tak jest.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)