sobota, 23 września, 2023

Samorządową gangrenę zmiecie Tsunami

 

Sedno problemu

Prezydentem Polski można być tylko przez dwie kadencje.

Natomiast  wójtem czy burmistrzem – przynajmniej obecnie – nawet dożywotnio.

Oczywiście znacznie łatwiej utrzymać zajmowane stanowisko, niż je wywalczyć

Od paru lat trwają próby ograniczenia związanych z tym patologii. Stosowne projekty ustawy zakazującej sprawowania funkcji wójta, burmistrza i prezydenta miasta przez więcej niż dwie kadencje składały już kluby SLD a później PIS.

Brak ograniczeń w liczbie sprawowanych kadencji przez samorządowców powoduje m.in., iż wiele wartościowych osób unika startu w wyborach, przeświadczonych, że nie mają szans na odniesienie sukcesu i dokonanie potrzebnych zmian w samorządach.

PiS stoi na stanowisku, że zbyt długie wójtowanie może rodzić patologie. Tworzyć prywatne folwarki, złożone z wójta i jego rodziny, popleczników itd. Tworzyć swoiste sieci zależności, czy to służbowych, czy też towarzyskich, przyjacielskich itd. Posłowie PiS są zdania, że samorządom potrzebne jest gruntowne przewietrzenie. Wpuszczenie do nich ludzi z nowymi pomysłami. Dwie kadencje powinny wystarczyć, by ktoś nowy zmienił oblicze miasta czy gminy, wprowadzić jakieś innowacje itd.

Jednak jeśli Prawo i Sprawiedliwość przeforsowałoby zmiany w ustawie o samorządach (a ma tutaj silne poparcie wielu posłów innych klubów, w tym PO i SLD) to wójtowie mogliby pełnić swoje funkcje jedynie przez dwie kadencje. Projekt zmian nie dotarł jeszcze w sejmie do trzeciego czytania. Gdyby jednak wszedł w życie, na wójtów i burmistrzów w całym kraju padłby blady strach.

 

Niezatapialni !

Po wejściu w życie ustawy z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta powoływany dotychczas przez radę gminy organ wykonawczy, tj. zarząd gminy, został zastąpiony wybieranym w wyborach powszechnych organem jednoosobowym – wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).

Wójt zyskał szerokie uprawnienia administracyjno- i cywilnoprawne. Przejął kompetencje dawnego zarządu w zakresie gospodarowania oraz prowadzenia i zarządzania mieniem komunalnym. Poza tym dowolnie dobiera współpracowników. Na podstawie wspomnianej ustawy rada gminy utraciła nie tylko możliwość powoływania, ale również odwoływania organu wykonawczego, który obecnie jest praktycznie nieusuwalny. Mogą to zrobić jedynie mieszkańcy wspólnoty w ramach referendum lokalnego albo prezes Rady Ministrów pod pewnymi warunkami. W praktyce jedyną szansą na pozbawienie wójta czy burmistrza urzędu są wybory, w ramach których obywatele mogą wyrazić zaufanie innej osobie.

Mimo pełnego demokratyzmu procedury wyborczej okazuje się, że nawet poważne zastrzeżenia mieszkańców wspólnoty zgłaszane wobec urzędujących włodarzy nie pozbawiają ich szans na reelekcję. Wyborcy zdają się być wierni powiedzeniu, że “lepsze jest wrogiem dobrego”, i dążą do zachowania status quo w gminach.

 

Jakie są tego przyczyny ?

Skąd się bierze nieprzemijające poparcie dla wójtów czy burmistrzów? Przyczyn jest wiele. Dość powiedzieć, że literatura politologiczna dostarcza wielu przykładów na to, że znacznie łatwiej utrzymać zajmowane stanowisko, niż je wywalczyć. W swoich okręgach wójtowie są znani i popularni. W reelekcji pomagają im dotychczasowe działania na rzecz lokalnej społeczności, którymi nie mogą się podczas kampanii pochwalić kontrkandydaci (D.M. Olson). O sukcesach władz wyborcy dowiadują się z lokalnej prasy redagowanej przez samorządy, eksponującej wyłącznie ich zasługi, co w połączeniu z brakiem prasy opozycyjnej (lub jej słabością) tworzy cukierkowy obraz samorządowej polityki.

 

Kiedy uderzy Tsunami ?

Jak na razie projekt nie był jednak głosowany przez Sejm. – Przed trzecim czytaniem jest obecnie projekt zmian ustawy o samorządach, zgłoszony przez PiS, jednak zmiany te dotyczą wysokości diet radnych – mówi Expressowi Marcin Zawiśliński z Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. – Projekt dotyczący kadencyjności w samorządach, jak do tej pory nie dotarł jeszcze do trzeciego czytania – informuje.

Zatem kontrowersyjna i na pewno mało wygodna dla wielu osób sprawa kadencyjności samorządowych włodarzy, utknęła gdzieś wraz z innymi niewygodnymi dla koalicji rządzącej tematami. Trzecie czytanie jest ostatnim przed tym, zanim ustawa poddana zostanie pod głosowanie sejmu.

Wydaje się jednak, że teraz jest to już jedynie kwestia czasu – a on nieubłaganie płynie – i po październikowych wyborach parlamentarnych  możemy się spodziewać ostatecznego rozstrzygnięcia w tej w tej kwestii.

 

Co się zmieni ?

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje ograniczenie do dwóch kadencji możliwości sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W projekcie przewidziano również obowiązkowe zawieszenie wójta, burmistrza lub prezydenta, w wypadku gdy np. będzie tymczasowo aresztowany odbywa karę pozbawienia wolności lub jest niezdolny do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni. W takich sytuacjach radni byliby zobowiązani do przekazania obowiązków zastępcy wójta, burmistrza czy prezydenta.

Przypomnijmy, że obecnie władzę wójta czy burmistrza można sprawować nie tylko ze szpitala ale wręcz z aresztu – i nie są to, wbrew pozorom, przypadki zupełnie odosobnione.

 

Oczekiwane konsekwencje

Zdaniem wnioskującego o zmianę ustawy posła PiS Mariusza Błaszczaka, nowa ustawa pozwoli na szersze otwarcie samorządów na ludzi, którzy reprezentują społeczność lokalną.

“Ustawa może zwiększyć aktywność społeczną i zwiększyć kontrolę społeczną nad działalnością władz” – ocenił. “Prezydent Polski też może rządzić tylko przez dwie kadencje, nawet jak jest bardzo dobrą głową państwa” – dodał Błaszczak.

Zdaniem parlamentarzystów PiS ograniczenie kadencji włodarzy gmin spowoduje ukrócenie patologii, jakie mają miejsca w wielu gminach, gdzie powstają „koterie” i „folwarki” skupione wokół burmistrzów i wójtów, którzy otaczają się różnymi ludźmi, tworzącymi sieć wzajemnych powiązań towarzyskich i przyjacielskich – jak argumentują niektórzy posłowie.

Nie jest żadną niespodzianką, że urzędujący włodarze nie pozostawiają suchej nitki na projekcie PiS. – Skoro wójt czy burmistrz mógłby pracować tylko dwie kadencje, to może podobny przepis należałoby wprowadzić także w stosunku do posłów – żartuje jeden z wójtów.

Nie ulega wątpliwości, że urzędujący włodarze przed każdymi kolejnymi wyborami startują z o wiele lepszej pozycji niż ich rywale. Choćby dlatego, że mają pod sobą różne gminne media, które finansowane są z pieniędzy podatników.

Czy posłom PiS uda się przeforsować w parlamencie nowelizację ustawy w proponowanym przez siebie kształcie? Muszą do tego pomysłu przekonać inne kluby, co wcale nie musi być łatwe. Odpowiedź na to pytanie być może zapadnie jeszcze w tym roku.

Jeśli tak się stanie to samorządową gangrenę zmiecie prawdziwe Tsunami.

 

Źródła:
wadowice24.pl
sochaczewianin.pl
marekbieniek.pl
namyslowianie.pl
rzeczpospolita.pl

 

Fala Tsunami

Stepnickie molo po odejściu Tsunami 😉

115 KOMENTARZE

 1. Poczytajcie tutaj:

  http://www.24kurier.pl/Komentarze/Kara-za-aktywnosc-

  Ha ha ha Panie Cezary,

  Czyżby kolejna zmiana tonu?
  Czytam dokładnie od pewnego czasu Pana artykuły dotyczące tzw. kwestii Miasta Stepnica i nie sposób nie zauważyć jak “elastycznie” zmienia Pan zdanie.

  “Wójt pewnie dziś żałuje”

  A czemu Panie Cezary – czemu żałuje?
  I ty Brutusie (Cezary) opuszczasz wójta w takiej chwili?

  A wydawało się, na początku, że Pan, Panie Cezary skoczy za Panem Wyganowskim w ogień – a tutaj – masz Ci babo placek ;-). Wójt wyczekuje wsparcia – że walniesz Pan ponownie artykułem w tę “grupkę kilkunastu osób” .. a tu nic – tylko biadolenie 😉

  Jeszcze nie teraz ale przyjdzie z pewnością czas aby podsumować Pana artykuły w/w sprawie. Ciekawy obraz Pańskiego stylu dziennikarstwa z tego wyziera.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Dokładnie, przed chwilą sama jeden wrzuciłam.
     Swoją drogą- to co wyprawia Cezary krzyczy o pomstę do nieba!
     Nawet nie zadał sobie trudu rozmowy z mieszkańcami!
     Takie “dziennikarstwo” to kpina!
     Żałosne

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Ale Cezary mija się z prawdą (by nie powiedzieć dosadniej). “Ciekawe, czy żałuje, że wyrwał dla Stepnicy ponad 100 milionów złotych?” ON WYRWAŁ? TYMI RĘCAMI? 😉

      Gdyby nie urzędniczka i rozpoczęte starania za tego okropnego Połonki to nic by nie było – obecny wójt przyjął resztę z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedyś na takich dziennikarzy się mówiło Politruki bo tym się zajmowali.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Piszę tutaj bo na tym zakichanym portalu Kuriera komentarze najpierw muszą przejść przez ręce cenzora – a niektóre nigdy się nie ukazują.

       Panie Martyniuk – ciągle te same kłamstwa Pan powtarza.

       Stepnica była zadłużona – ale nie “do granic możliwości” – inne gminy były w znacznie gorszej sytuacji! (niech Pan wykona uczciwa pracę dziennikarską to szybko Pan znajdzie – podpowiadam – Kobylanka).

       Zadłużenie wynikało z kredytu wziętego od BOŚ na … kanalizację w Gminie. Kredyt zaciągnął wójt Połonka wiedząc, że zaraz będą środki unijne, które to zbilansują (i były! zasługi przypisuje sobie jednak wójt Wyganowski!). Tak robiło bardzo dużo gmin w Polsce i właśnie z tego powodu BOŚ dawał kredyty gminom.

       Zadłużenie więc było – ale tylko na papierze ;-).

       Aby wyjść na zbawcę Wyganowski opóźniał odbiory tej kanalizacji i biegał po mediach obsmarowując gminę jako kompletnego bankruta.

       Kiedy środki unijne – zgodnie zresztą z planem wójta Połonki – zaczęły spływać to Wyganowski “sukces” przypisał swoim działaniom (a były to po prostu dotacje, które Stepnica otrzymała zgodnie z planem).

       Zadłużenia gmina nie zniwelowała wyłączając latarnie (he he – Panie Martyniuk 😉 – Pan w TO wierzy?).

       Od gaszenia latarni i oszczędzania na Policji (sic!) za to w gminie rozpleniła się przestępczość – włamania do sklepów, pobicia etc. Takie były skutki “racjonalizacji” wójta.

       Smakołykiem w sprawie “oddłużania” Stepnicy było zrezygnowanie przez wójta Wyganowskiego z odszkodowania za składowanie na terenie gminy rakotwórczych refultatów zebranych z dna toru wodnego – a były to grube miliony!

       Te pieniądze miały w/g poprzedniego wójta Połonki jakoś zrekompensować skutki tej zbrodniczej operacji.

       Ale co tam – niech stepniczanie sobie na rak umierają – ważne by Wójt Wyganowski przeszedł do historii!

       A Pan najwyraźniej bardzo chce zostać jego hagiografem!


       Proszę – może redakcja wreszcie opisze dokładnie tę całą sprawę bo od czytania kłamstw Martyniuka to słabo się robi!

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Żadna tam anonimowa urzędniczka tylko bardzo mądra i pracowita osoba – obecnie Skarbnik Gminy – Szanowna Pani Beata Rogalska! (szacunek).

       Łatwo sobie przypisywać cudze zasługi Panie Wyganowski, nieprawdaż?

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Chodziło mi oczywiście o to kto “wyrwał” pieniądze z Urzędu Morskiego dla Stepnicy.

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Co prawda mowa o Gostyniu a nie o Gościnie (który jest modelowym przykładem dla urbanizacji Stepnicy) ale metody te same.

  Zobaczycie, że u nas BĘDZIE TAK SAMO – wspomnicie moje słowa.

  (Obstawiać możemy jedynie na co konkretnie padnie)

  Sami przeczytajcie co potrafią zrobić sprytne urzędaski jeśli dać im za dużo władzy do ręki – a przy okazji mają do przetracenia trochę publicznego grosza.

  Co robią? Ano naprawiają normalną ekonomię bo przecież wiadomo, że nikt tak dobrze interesów prowadzić nie potrafi jak wójt/burmistrz/prezydent (niewłaściwe skreślić).

  Czytajcie TUTAJ: http://panorama.media.pl/content/view/388322/8/

  WNIOSKI?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. My tu gadu gadu a wróg się zbroi!

  Przeczytałem ten pamflet w Kurierze.

  Szczyt arogancji! Wójt zamierza i tak zrobić swoje – mimo referendum!

  Dowiedziałem się Panie Wójcie gdzie Pan masz Mieszkańców.

  Zapewniam – od dziś ja Pana mam w tym samym miejscu!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Tak dłużej być nie może!

   O ile mi wiadomo, nie przeniosłem się z rodzina na Białoruś, choć czasem się tak czuję! 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. "Burmistrz Gościna zaprasza na imprezę plenerową, która odbędzie się dnia 24 września 2011 r. o godz. 17:00 przy Domu Kultury w Gościnie ul. Matejki 2"

  Festyn plenerowy – Święto drzewa z pieczeniem ziemniaka i pożegnanie lata

  Nie wierzę! Takie miasto, a święto ziemniakowi urządzają 🙂

  Za tydzień buraki cukrowe będa piekli!

  Ot! Miastowi tak mają 😉

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. „w okolicznych wioskach zaczynają się pojawiać fragmenty nowej nawierzchni i chodniki”

  Brawo Gościn!

  W innych miastach to tramwaje jeżdżą 🙂

  No nie mogę- też mi przykład 😉

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • A dlaczego oni tam chodniki fragmentami kładą??

   Nie lepiej po całości?

   Czy to aby bezpieczne 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. Zamiast wypisywać takie brednie zapraszam do tak modnych w naszym kraju DEBATY PUBLICZNEJ

  amfiteatr mamy fajny dobre miejsce na takie spotkanie mam nadzieje że doczekam się odpowiedzi kiedy i o której

  Z całym szacunkiem

  Reginald Ścieżka

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Mam nadzieję, że Pan Wójt przed referendum zdecyduje się w końcu porozmawiać z Mieszkańcami. Bo kartki na wycieraczce to ani to poważne, ani mądre.

   Chcemy się w końcu dowiedzieć, skąd pomysł z miastem i co to nam da.

   No chyba, że Pan Wójt zbyt zajęty, by mieszkańcom czas poświęcać ?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Spokojnie proszę Państwa.

    My te sprawy załatwiamy raczej we własnym, wewnętrznym gronie – lojalność, przysięga i honor służby do czegoś zobowiązuje.

    Jutro jeden z naszych podjedzie do Pana Andrzeja i ustalimy razem co dalej robić.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Jak Wójt będzie tak z debatą zwlekał , to ten fajny amfiteatr znów woda zaleje . Panie Wójcie żądamy debaty publicznej —- dlaczego lub dla kogo miasto .

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Szanowny panie wójcie otrzymałem dziś pana pismo przeczytałem uważnie i poczułem się jak by ktoś napluł mi w twarz .Pan i rada gminy potraktowała mieszkańców jak ostatnich debili !

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Reginald- toż to efekt wczorajszej burzy mózgów w UG!

   Jakie mózgi taka burza 🙂

   P.S. wielu z nas tak się poczuło

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Pani Generale Czerwonka

    Wpadliśmy na dobry pomysł.

    Mamy 5L spirytu – trochę mało – ale trudno – musi starczyć do rana.

    Chłopaki mówią, że od mieszania trunek nabiera mocy – z resztą Pan chyba jest bardziej obeznany w tych sprawach.

    To może tak weźmiemy po trochę z każdej ampułki i zamieszamy – ale dzisiaj będzie jazda!

    Nie mamy jeszcze praktyki z tą apteczką ale mamy Kosibę i możemy dawkę próbną przetestować na nim.

    Jaka według Pana dawka byłaby optymalna (tak żeby dla nas zostało – nie będziemy bydła poić na darmo).

    Koledzy mówią że szklana i odczekać 20 minut.

    Co Pan na to?

    Pół szklany to chyba za mało a dwie to chyba za dużo?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Ja wypraszam sobie eksperymenta na Kosibie robić!

     Gdzież on jest?? 😉

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Panie Reginaldzie, proszę przyjąć wyrazy szacunku za taką dawkę cierpliwości 🙂 A faktem jest, że to pismo to wyraz ogromnego zaniepokojenia, spowodowanego tym, że ktoś inny głosi prawdy, które zaburzyć mogą dalsze stroszenie pawiego ogona.
   "Zrobiłem dużo, zrobię jeszcze więcej". Z czymś brzydkim mi się to kojarzy…

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Czy nasze Słońce Stepniczki jeszcze żyje???

  Bo mam wrażenie, że ktoś Go nagrał i puszcza w kółko to samo… inwestorzy, ceny gruntów, prestiż… I głos taki bez emocji…

  Czy wróbelek może nam napisać, co z naszym Ukochanym Wójtem Andrzejem?? 😉

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • W poniedziałek go nie było (w niedzielę była Kronika i ciężko to chyba zniósł).

   Teraz już jest ale tak ciężko i dziwnie sapie.

   O bosze! Co się stanie jak stracę mojego chlebodawcę!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Potrzebny będzie digitalis – duża dawka.

    Tylko proszę nie przedawkować! Bo …

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Potwierdzam – digitalis (naparstnica) jest na stanie – komplet z odtrutką (ATC: V 03 AB 24, producent – DigiFab)

     Chyba jakieś duże stężenie musi być.

     Przygotować?

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Sprawdźcie najpierw poruczniku czy figurant jest uczulony na ananasy.

      Może łatwiej pójdzie.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Generale Czerwonka – tak po żołniersku chciałem spytać.

      Jak tego co powyżej trochę doleję do spirytu to lepiej kopnie?

      Chcieliśmy się zabawić z chłopakami a pewnie i tak nie wszystko zejdzie …

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Spokojnie, nasi Włodarze dla dobra sprawy będą komary brzozowymi witkami odganiać 🙂

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • Nie polecam!

         Jak mi Wasz wójt w 80' latach "odgonił komary" do do dzisiaj mnie w plecach łupie 🙂

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

          • Józiu – Ty tak drugi już dzień na tamten świat przechodzisz 😉

           A ja tylko suszarki i suszarki…

           Do Gostynia też proszą, ale ja nie dam rady, tu tereny takie bagienne…

           Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

          • @ Józek

           Nie padaj chłopie! Zgłoś się do Porucznika Rycyny – on tam jakąś apteczkę ma 🙂

           Ja na lekach się nie znam, ale pisali coś o spirytusie i pavulonie. Powinno pomóc 😉

           Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • @ Rebeka

       A toj -toja to kto na plecach zaniesie??

       Bo ja tam mogę spacerować, tylko chodniczek kolor zmieni 🙂

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • @ Anonim . Czytałam na tym forum , że toj-toje mają na plecach nosić wszystkie,,, gnoje ,,, ..

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • Mnie nie interesuje kto 😉

         Ważne, żebym za potrzebą po krzakach wzdłuż mariny nie ganiał 🙂

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

         • @ PRZEDSIĘBIORCA .Ja Ci tam na razie nie pomogę , dostałem przesyłkę z Afganistanu i przez to umieranie odpakowac do końca jej nie mogę .

          Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

          • Wyjścia Józiu są dwa…

           Albo przysłali Tobie broń ( trzeba przyznać w sama porę)

           Albo wróg chce skutecznie na tamten świat Ciebie wyekspediować 😉

           Gdybym ja miał wybierać- to zdecydowanie z Rycyną walnął bym ten pavulonik ze spirytusem 🙂

           Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Pankuronium (ATC: M 03 AC 01) – też znalazłem – jest komplet z Neostygmina i Atropina.

      Coś tu jest napisane o bradykardii – ale ja się na tym nie znam.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • W tym samym pudełku jest jeszcze inny pakiet – coś opisane jako "Chlorek suksametonium" (znowu pakiet z odtrutką) i też coś tam znowu napisane o bradykardii i jeszcze o "genetycznie predyspozycja do hipertermii złośliwej".

       Jest też ostrzeżenie żeby nie mieszać tego z tym poprzednim.

       Generale Czerwonka – mam pytanie – czy jak dorzucę tego do spirytu to bardziej kopnie czy lepiej nie ruszać?

       Tak z chłopakami się chciałem pobawić bo nam to nawet poćpać nie wolno.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Kocie w moich czasach za ćpanie i 'zabawy z chłopakami' to byś do końca swojej chwalebnej służby rejony szorował i gównopchajowi pomagał gdy rejon się zatka. Ja w chemii nie robiłem dzwoń do Polic tam na pewno ktoś przeszkolony całodobowo pod telefonem. Tylko melduj się tytularnie i proś pion obrony cywilnej – inaczej dadzą Ci jakiegoś saletrzaka a nie eksperta.

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • No ja tak od początku myślę, że Pan Generał to zdecydowanie "zabawy z dziewczynami" preferuje 😉

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • Panie Generale Czerwonka,

         „Don’t ask, don’t tell” ("Nie pytaj, nie mów") – to tak nam przyszło razem z nowym Sojusznikiem.

         Ale ja tylko z kolegami spirytusu napić się chciałem – nic z tych rzeczy ;-).

         W Policach porady szukać Pan mówi? Hmm faktycznie – chyba dobra porada

         Ale na razie chyba nie trzeba – Kosiba odmówił szklany – mówi, że się boi.

         A co tam będziemy paliwo marnować na sierściucha – sami wypijemy.

         Pozdrowienia Generale!

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

         • Panie Generale,

          Kolega własnie walnął pierwszą szklanę – i zadziałało od razu!

          Jak wypił to padł na pysk i chłopaki musieli z miejsca go do koja odnieść.

          Te mieszanie trunku to jednak stara dobra szkoła.

          Pan z reszta najlepiej to wie.

          Teraz mamy już sprawę przećwiczoną – będziemy pić pojedynczo i od razu zawozić na kojo.

          Ostatni niestety będzie musiał walnąć już na koju bo nie będzie miał kto odnosić.

          Rano damy znać jak poszło.

          Niezły ten pavulon, naprawdę niezły – nie wiem czemu ludzie tak się strachają.

          Wszystko jest dla ludzi!

          Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Ja tam pod urząd na razie nie chodzę…

    Tyle materiału na moje kuleczki, że można się utopić!

    Co będę ryzykował ?? 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Nie bój wróbelku!

    I u nas coś się znajdzie 🙂

    Ale słuchaj tam uważnie na tym parapecie!

    Nie gadaj tyle z Gawronem, bo coś przegapisz 😉

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Wróbel, Ty tam posłuchaj dobrze skąd oni tyle materiału na te moje kuleczki biorą?? 😉

    Lubią mnie widać 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Pan Redaktor to nie burmistrza, a mieszkańców Gościna powinien pytać co im się polepszyło! Burmistrz, który ten pomysł forsował, to choćby mu sufit na łeb leciał – będzie mówił o cudownościach miejskich! 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • No w Gostyniu to miałem trochę stracha, że jak miastem zostaną to tam Biedronek się zleci i mnie przegonią!

   Ale nic, cisza, żadnej Biedrony, to pcham dalej tę swoją kuleczkę …

   P.S. Nie wiem jak to się dzieje, ale najwięcej materiału na te moje kuleczki to pod urzędami znajduję 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • "Należy całkowicie zdementować pogłoski, że będą droższe podatki, droższa woda, nauczyciele będę mieli zabrany dodatek. Są to kompletne bzdury-zapewnia Sieradzki."

     To tak jak gdyby na pytanie – ile kosztuje schabowy? dostać odpowiedź – toaleta jest darmowa!

     Droższa woda już jest, w Stepnicy nie trzeba nawet do tego miasta. Nauczyciele nie będą mieli zabranego dodatku dopóki gwarantuje to karta nauczyciela. A przy karcie nauczyciela PO już dłubie od dłuższego czasu. Dajcie sobie spokój z tym panem bo mówi nie na temat, tak jak nasz wójt.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Będzie druga część rozmów z mieszkańcami. Nie wiemy jeszcze kiedy, ale powiadomimy 😉

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • A co miał powiedzieć (już) burmistrz Gostynia, u którego nasi urzędnicy nauki pobierali??

      Zresztą ten też nie powiedział co zyskujemy! 😉

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Sieradzki chyba też ma już ciepło pod fotelem – słychać to w głosie i w użytej "argumentacji" (absurdalnej jak zwykle)

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Piękny Maryjan to dopiero inwestor! patrząc na inwestycje to ciekawe kto od kogo małpuje? 😉

       "Prawa miejskie dla Gościna śmiało można więc wpisać na czoło listy sukcesów wójta."

       "Tuż pod nimi powinna znaleźć się obwodnica"

       "nowy dom kultury, powstający skatepark"

       "w okolicznych wioskach zaczynają się pojawiać fragmenty nowej nawierzchni i chodniki"

       "w gminie zrobiło się jaśniej, za sprawą 250 nowych lamp"

       Jeszcze niech bagna zacznie osuszać to dopiero będą jaja 😉

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Ja tam nie jadę!

        Tu z suszarkami ledwo nadążam!

        tereny u nas wyjątkowo bagienne 😉

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Kłastwo uderza od tyłu – kłamstwo uderza od przodu.

       WŁADZA TAK JAK NARKOTYK

       CZASEM TEŻ ZABIJA …

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Wiewióra, te słowa o władzy uniwersalne chyba. Wydaje mi się też, że końcówka teledysku bardzo wymowna. Zasiadanie na stołku z kretyńskim uśmiechem. Zawsze bałam się klaunów i ludzi w maskach. Tak właśnie władzę postrzegam.

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Zajrzałem do Karty Nauczyciela.

      "Art. 56. 1. Nauczyciel zatrudniony na terenie wsi ma prawo otrzymać do osobistego użytkowania i jego rodziny działkę gruntu szkolnego.

      2. Organ prowadzący szkołę przydziela w miarę możliwości potrzebny obszar gruntu, o ile grunty szkolne nie wystarczają na realizację uprawnienia określonego w ust. 1, jednak o powierzchni nie większej niż 0,25 ha. "

      Głośno się trąbi, że ta grupa zawodowa nie straci dodatków itp. W temacie działek cicho sza.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • A jak wam tych działek nie dadzą – niech płacą jakieś rekompensaty.

       Prawo to Prawo.

       Bo z wami się nie cackają.

       Pamiętacie jeszcze jak Wyganowski wam powiedział, że NIC nie zobaczycie z tych milionów z Urzędu Morskiego?

       Wiadomo – nauczycielem to się wyciera podłogę gabinetu KRÓLA.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 10. Proszę włączyć radioodbiorniki!

  Szczecin 96,9 FM
  http://www.eska.pl/

  Za chwilę będziecie mogli posłuchać o SOBIE!

  Pracę domową zostawcie na wieczór.

  Od jutra jedziemy od nowa!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 11. Może niech wreszcie zakończy sie kolesiowsko – nepotyczna OLIGARCHIA GMINNA.

  Niektórzy samorządowcy pewnie mogą sobie robić zakłady jak nabijac wyborców w bambuko.

  ONI SOBIE KRZYWDY NIE ZROBIĄ – a ty obywatelu płać podatki lokalne!!!!

  BY REPREZENTANTOM I ICH ŚWICIE ŻYŁO SIE LEPIEJ

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 12. Stepniczanie musicie też wiedzieć że Kochanowa głosowała za Ustawą wprowadzającą nasiona GMO w Polsce. My ekolodzy mamy ją na liście. Przyjedzie na gęsinę do Gąsierzyna żeby uniknąć najedzenia się mięsa karmionego GMO. A niech tam, popatrzymy jak to robi. Na piersi powinna mieć dolara od M.O.N.S.A.N.T.O

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 13. Słuchajcie Radia ESKA dziś pomiędzy 16-tą a 17-tą.

  W audycji będzie prezentowany wywiad z mieszkańcami naszej Gminy na temat REFERENDUM.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 14. 8 lat extra przy korycie – wbrew Ustawie!?

  To po to są te "konsultacje społeczne" ???

  To niech sam je sobie zrobi w ramach rodziny i znajomych Królika.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 15. Padł ostatni bastion!

  W dzisiejszym Kurierze Szczecińskim wójt WRESZCIE PRZYZNAŁ, że REFERENDUM MOŻE się odbyć (oh łaskawco! już mieliśmy nadzieję, że złamie prawo i dobrowolnie pójdzie do pudła) .

  Jednocześnie zapowiedział, że i tak będzie forsować "konsultacje społeczne" i będzie składać wniosek o nadanie statusu miasta (czyli chce iść w spór z mieszkańcami oraz w spór – de facto – prawny).

  Dzisiaj powinny ukazać się na stronie najciekawsze fragmenty tego artykułu.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 16. Bo tak już jest, że oni przypominają sobie o szarym człowieku TYLKO przed wyborami!

  Posłanka Kochan to nawet na święto Gęsi przyjedzie – żeby własną gęś upiec 🙂

  I oni ciągle myślą, że "ciemny lud" to kupi 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Ludzie – jedźmy zatem na Święto Gęsi.

   Pokażmy, że my też mamy coś do powiedzenia!

   Będzie telewizja (niejedna!) – będzie wesoło!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 17. To sobie Wójt naszym kosztem chce ustawę ominąć 😉

  Rozumiem Go – też bym chciał być jeszcze 8 lat przy korycie !

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 18. A ja cały czas zastanawiałem się, o co chodzi z tym miastem??

  No teraz już wiem 😉

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Ni to miasto ,ni to wieś .Jest gdzie wypic. nie ma gdzie zjeśc. Gdzie są restauracje jakiś hotel ,bankomat,kino.O obsłudze turystów iwczasowiczów nie wspomnę.Jeden AMFITEATR nie wystarczy.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij