Sprawa z miastem – oczami bezstronnego.

[MATERIAŁ NADESŁANY PRZEZ MIESZKAŃCA]

Pewnego pięknego poranka …

Wszystko zaczyna się pewnego pięknego poranka w głowie wójta… zróbmy wieś miastem, zostanę burmistrzem… a może zaczęło się już wcześniej, po zgłoszeniu ustawy za PiSu, czy też SLD… nikt nie wie, ale nad małą, bądź co bądź gminą, wywołało to burzę – w szklance wody można powiedzieć.

Mamy dwie strony konfliktu: wiecznie złą władzę i wiecznie niezadowoloną opozycje (“pozaparlamentarną” trzeba pamiętać).

Geneza pierwszej jest raczej wszystkim znana… wójt był, jest i chcę być jeszcze. Geneza drugiej troszkę nie jasna. Były wybory pojawiła się grupa alternatywna, sami nazwali się Nową Stepnicą, pojawiły się strony, były spotkania. Dobrze, warto mieć jakąś inność, jakiś wybór. Więc, zebrali się, startują. I co? Wójt wygrywa – miażdży, nie ukrywajmy ponad 80% głosujących było za nim (pamiętajmy głosujących, bo oczywiście wszyscy co zostali w domach byli przeciw wójtowi, i wójta by z łatwością zdetronizowali, ale…. No właśnie „ale”, każdemu dobrze znane). Opozycja radnych też do gminy nie wprowadza…. Nie jeden po klęsce by się poddał, ale nie oni! I bardzo dobrze – przecież od tego jest władza, by patrzeć jej na ręce, a w pierwszej linii powinni iść ludzie zdeterminowani. Oczywiście, nie zawsze podpisywanie się własnym imieniem i nazwiskiem, czasami zamienianie postaci… cóż także wolno, jednak czy tacy ludzie zdobędą dostateczny rozgłos by za 4 lata przeciwstawić się wójtowi i jego komitetowi? Do rady może jeszcze ktoś wejdzie, ale kandydat na wójta? Będzie ciężko.

Sprawa z miastem.

Moim zdaniem, klasyczny przykład tego jak postępuje się w kampanii wyborczej z mieszkańcami i co im się obiecuje. Każdy mieszkaniec Gminy, który stwierdzi, że sprawa z nadaniem Stepnicy statutu miasta nie jest rzeczą ważną, arcyważną dla naszego społeczeństwa, ten upadł na głowę. Jest to sprawa BARDZO WAŻNA i nie chodzi tu o straty czy też zalety bycia miastem, po prostu, o wielką rzecz. Więc czy można zapomnieć o tym w kampanii? I w niecały rok po wyborach ogłosić tak śmiały plan? Cóż, widać wyraźnie, że obiecuje się to, co się wszystkim podoba i czasami robi się wszystkich w bambuko.

Ale stało się, plan został ogłoszony. Wybór opcji w jaki sposób zasięgnie się opinii mieszkańców raczej stał się pomysłem chybionym. Raczej, bo zaraz będziemy mieli w tej sprawie Referendum (chyba, że będziemy mieli trzęsienie ziemi, czy coś w tym guście). Ludzie mają, żal do Wójta, że nie napisze wprost, że miasto to możliwość przeżycia jego jeszcze dwóch kadencji. Wójt tego nie napisał, ale czy ktokolwiek by coś takiego napisał? Nikt, nigdy w żadnym kraju. Dlatego mając tak złą opinie o naszym wójcie nie spodziewajmy się, że zmieni się coś w świecie polityki. Żal do wójta o zaciemnianie obrazu można mieć tylko, że….

….opozycja zrobiła to samo… z Referendum. Sprawa która miałaby być „Swobodnym i  tajnym wyrażeniem swojej opinii” stało się propagandą porażki wójta, bądź za Referendum, nie bój się Wójta, „głosuj przeciw miastu” na szczęście zabrakło, choć nie wiele brakowało. Z inicjatywy Referendum zrobiło się maszynkę nienawiści wobec wójta, a z Wójta złego tyrana. Jeżeli na jednej ulotce czytam. „Bądź za Referendum, bo masz prawo do swobodnego wyrażania opinii” i tuż pod spodem „Nie bój się Wójta” to zastanawiam się czy ja na pewno podpisałem się pod Referendum czy pod sprzeciwem wobec Wójta…

Całe to Referendum i wszystkie podpisy pod nim (zresztą słusznie, przez ulotki) są uważane za sprzeciw wobec miastu… tylko czy na pewno miastu, czy nie mamy do czynienia z opozycją „Jesteśmy przeciwni, cokolwiek władza by nie zaproponowała”?

Wyniki Referendum myślę, uświadomią wszystkim czy mamy w Stepnicy do czynienia z Opozycją istnie „Korwinowską” – silną tylko w Internecie. czy też realnym „zagrożeniem” dla Wójta i prawdziwą opozycją, mimo, że „pozaparlamentarną”, to taką, z którą należy się liczyć, i za trzy lata spodziewać się zmian w radzie gminy, a może i na głównym stanowisku, o które się tu rozchodzi.

Nie wiem, o jaką stawkę gra się toczy… o dwa gospodarstwa rolne, o 3 gospodarstwa agroturystyczne , o hektary gruntów rolnych, czy o osobiste zatargi… Czy to wieś, czy miasto – obie strony mają korzyści, niekoniecznie wymieniane przez którąkolwiek ze stron. Ale sposób wyrażania opinii przez zwolenników jak i przeciwników na „wolnym” (cudzysłów, bo jeżeli na jednego poplecznika wójta przypada tysiąc plujących komentarzy… to jest to wolność względna) Forum Mieszkańców reklamującym pewien komitet wyborczy, który pewnie jeszcze ujrzymy w wyborach, sprawia, że nie mam ochoty słuchać, znów decyzję podejmę sam, tak jak ostatnio.

Ja latałem z kąta w kąt, to byłem za Wójtem, by już przy urnie zagłosować na Osajdę, to teraz będąc całym sercem za Nową Stepnicą oddalam się i od niej… tylko, że już nie do Wójta. Pójdę własną drogą, drogą na końcu której będzie rozum, i własnym rozumem będę się kierował, wysłuchując obu stron.

Jeszcze nie czas firmować się własnym nazwiskiem… tak odważny nie jestem, jeżeli Referendum pokaże siłę opozycji, to będę się bał, by obelgi na forum nie przerodziły się w obelgi na ulicy, jeżeli pokaże siłę Wójta… to także będę się bał. Zwolnienia. Mnie albo bliskich. Ale po Referendum mimo strachu przestanę się ukrywać, bo żadnych ważnych spraw, ruszających tłumy w gminie nie będzie.

Pozdrawiam – Kierujmy się własnym rozumem, nie ulotkami wójta, i opiniami tutaj.

Wreszcie Zdecydowany.

114 KOMENTARZE

 1. Każdy ma jakiś interes.
  Nie ma ludzi którzy są bezinteresowni i mówienie że to wszystko dla dobra mieszkańców bezinteresowność itp. to jak bym słuchał kaczora i donalda wszystako po to aby osiągnąć swój cel. Jeden robi to dla siebie a drugi dla znajomego którego można poprzeć w odpowiedniej chwili itd.
  To że są dwie frakcje -ta za wójtem i ta przeciw to od dana wiemy , to że Stepnica jest wioską to też, ale żeby spróbować coś nowego to już nie.
  Jeżeli do tej pory nic nie osiągnieto to czemu nie warto spróbować.Ten co stoi w miejscu się COFA bo reszta goni do przodu.
  Czasami słowa- nie chcem ale muszę -mają duże znaczenie
  No i jeżili nie podoba sie forma zaproponowana przez radę gminy to czemu cała sprawa staneła na krawędzi miasto albo wieś.
  Czysta gra polityczna i sprawdzenie się .
  Ankieta BE!!!!! ale podpis za referendum z imienia i nazwiska to ok i chodzenie od drzwi do drzwi.
  Nie jestem za Wójtem ale tym bardziej za Wami.
  Mam swoje zdanie na temat Miasta.
  Pozdro.

  Dobre 0 Słabe 0

   • Jestem za inicjatywami które przyszłości mogą okazać sie potrzebne dla naszej Stepnicy.
    Siedzenie nic nie daje.
    Jezeli te siły i te zaangażoanie z waszej strony przełożyć na pozyskiwanie środkow unijnych i promowanie Stepnicy byłoby to korzystniejsze dla nas wszystkich.
    Na dzień dzisiejszy to wygląda jak kampania PO-PIS.
    A na zewnątrz jesteśmy oceniani jako ci którzy sami nie wiedzą czego chcą, a gazecie piersze miejsce.
    Pozdro

    Dobre 0 Słabe 0

    • Do 102

     Skończ już te swoje akademickie dywagacje małolacie.

     Ja może jestem dla Ciebie prosta wiejska baba bez studiów ale JA myślę tak:
     Lokalna władzuchna rozhulała się ponad miarę – nawet prawo ma w nosie
     Ludzie się wkurzyli
     Nie jest istotne czym kierują się ludzie, którzy próbują doprowadzić władzuchnę do porządku !
     Ja mam to w nosie! Nie życzę sobie aby mi ktoś pakował się z “konsultacją” do domu i mnie na siłę agitował.
     Mój mąż jest niestety związany pośrednio z Gminą ale nie pozwolę mu roboty przynosić do domu!
     Na wycieraczkę!
     Dobrze, że Pani Aurelia i Monika wreszcie utarły nosa tym pyszałkom i załatwiły sprawę zgodnie z prawem.
     Sprawę bada rzecznik! Dla mnie to jest coś!
     Jest mi wszystko jedno dlaczego to robią – dla mnie mogą to być stołki, taborety, fotele a nawet trony.
     Dla mnie ważne jest, że ktoś mnie broni.
     A ty chyba zagubiłeś się w tym wszystkim.
     Baśka

     Dobre 0 Słabe 0

    • Pozyskiwanie środków, o których piszesz należy do kompetencji UG. Przepraszam – ale nie mamy umocowania prawnego do podejmowania takich działań 🙂
     Jeżeli uważasz, że nasze wysiłki o to by szanowano nasze prawa obywatelskie są nieuzasadnione i szkoda na nie czasu i sił- to chyba nie znajdziemy wspólnego języka, bo dla mnie to podstawa Państwa Prawa i funkcjonowania zdrowej demokracji.
     Pozdrawiam

     Dobre 0 Słabe 0

  • Nie odbieramy NIKOMU prawa do swojego zdania!
   Masz także prawo tak czy inaczej oceniać nasze/moje intencje. Smutne jest jednak to, że tak trudno Tobie uwierzyć w fakt, że są ludzie, którzy robią coś z innych powodów niż własny interes. Część z nas ma komfort “bezinteresowności” z prostego powodu – mamy ustabilizowaną pozycję finansową i jesteśmy niezależni. Niech rządzą inni – ale niech robią to z poszanowaniem naszych praw!
   Pozdrawiam
   P.S. I nie wpisuj nas w obecną kampanię wyborczą, bo to nie my uchwalaliśmy sposób i termin przeprowadzanie konsultacji 😉

   Dobre 0 Słabe 0

  • Ty smutny człowiek jesteś … Komuch 😉
   I bardzo cyniczny

   Ja bym od Ciebie używanego samochodu wolał nie kupować.

   Dobre 0 Słabe 0

  • Nie do końca jest tak jak Pan sądzi 😉
   Pan jesteś skostniały darwinista – a od śmierci Pana Charles’a Darwina – Nauka poszła już sporo do przodu.
   Świat w jakim żyjemy nigdy by tak nie wyglądał gdyby miał Pan absolutną rację.

   Proszę rozważyć następujący mądry tekst:

   “Czy udzielanie pomocy jest zachowaniem czysto altruistycznym czy dokonujemy chłodnej kalkulacji korzyści i strat? Jakie biologiczne czynniki mogą wpływać na naszą skłonność do pomagania i jakie znaczenie odgrywa poziom empatii wobec osoby, której możemy pomóc?
   Czy pomaganie innym jest wynikiem wyłącznie wpływu genów?

   Dziedzictwo biologiczne

   Teoria ewolucji sformułowana przez Karola Darwina mówi, że geny, które sprzyjają przetrwaniu gatunku utrwalane zostają dzięki mechanizmowi selekcji naturalnej.

   Perspektywa psychologiczna, która zajmuje się wyjaśnianiem zjawisk społecznych wykorzystując prawa teorii ewolucji nazywana jest socjobiologią. Zgodnie z jej założeniami, niektóre ze społecznych zachowań mają swoje źródło w wyposażeniu genetycznym, a część z nich w toku ewolucji była bardziej utrwalona niż inne.

   Zachowania prospołeczne, jak udzielanie innym pomocy, mogą być więc tłumaczone przez dobór krewniaczy, gdyż zachowania, które chronią życie osób spokrewnionych są uwarunkowane dziedzicznie.

   Zgodnie z perspektywą socjobiologii ludzie wykształcili i przyswoili normę wzajemności, która zakłada, że pomaganie innym wynika z nadziei, że i my w razie potrzeby tę pomoc uzyskamy. Nie jest to więc działanie bezinteresowne, gdyż mamy pewne oczekiwania wobec osób, którym pomagamy.
   Czy empatia wpływa na udzielenie pomocy?

   Hipoteza altruizmu-empatii zakłada, że udzielimy pomocy, niezależnie od jej kosztów, osobie wobec której odczuwamy empatię. Empatia popycha nas do pomocy, gdyż nie chcemy patrzeć na cudze cierpienie, nie bacząc na własny interes. W przypadku, gdy empatii nie odczuwamy, udzielimy pomocy, gdy postrzegane zyski przewyższą koszty.

   Udzielenie pomocy zgodnie z tą hipotezą również nie zawsze jest w pełni bezinteresowne, gdyż może być wynikiem troski o podtrzymanie własnego dobrego samopoczucia. Dopuszcza jednocześnie, że heroiczne wyczyny niesienia pomocy innym, kosztem własnego życia i zdrowia, mimo, że zdarzają się rzadko, są efektem „czystego” altruizmu”

   Wniosek – mało chyba w Panu empatii 😉

   Tak na marginesie – czy ma Pan żonę, dziewczynę, sympatię?
   Co ona sądzi o Pana poglądach na życie?
   Jaki ma interes aby Pana KOCHAĆ?

   Dobre 0 Słabe 0

 2. Gosciu co pisał ten artykuł ma racje.
  Najlepiej z daleka patrzeć jak sie watacha nawzajem opluwa.
  Ciekawi mnie tylko skąd wójt wzioł tyle głosów poparcia w ostatnich wyborach,pierwsi głosowali na niego napewno ci co są teraz na ,,nie,,
  Za jakiś czas wyjdzie kto i jaki ma w tym interes, a my dalej bedziemy żyć w Wilkowyjach na zas… zadupiu.
  Pozdro.

  Dobre 0 Słabe 0

  • @popek102

   Ale ściemniasz – “człowieku trzymający się na uboczu z daleka od watachy” 😉

   Powiedz wprost:
   – nie chcę aby cokolwiek się zmieniło
   – nie chcę żadnego referendum – jestem szczęśliwy, że mogę własnym, jawnym podpisem przylizać się wójtowi
   – jest mi wszystko jedno – będę tylko narzekał, że nikt za mnie wszystkiego nie zrobi
   – nie mam własnego zdania ale nikomu nie chcę na wszelki wypadek podpaść bo boję się nawet własnego cienia

   Gdyby sprawa była Ci tak obojętna to wcale byś nie oglądał tej strony ani tym bardziej nie komentował.
   Ostatnio taka moda na tym forum “obiektywnych” i “niezaangażowanych” 😉

   Dobre 0 Słabe 0

   • Dobrze cięty że na koniec zajażyłeś że nie jestem obojętny , a o opluwaniu tak jak pisałem i widzę że mam rację.
    Niech od razu powiedzą o co chodzi z tym referendum -a chodzi o to że jak bedzie miasto to nikt nie wygra z Wójtem w wyborach na burmistrza .
    Dlatego niech dalej bedzie wiocha a może planowany stołek dla kilku osób z kampani przeciw miastu się znajdzie przy nastepnych wyborach.
    Jak ktoś niu lubi wójta to jego sprawa ale niech nie staje na drodze rozwoju naszej miejscowości. Przecież władze miasta też wybiera społeczeństo i wystarczy iść i zagłosować na swojego kandydata.Chyba że opozycja jest w mniejszośći no to ma problem.
    Z tego wszystkiego bedzie jedno wielkie G.. , ale tak to jest jak sie sra we własne gniazdo.
    Pozdro

    Dobre 0 Słabe 0

    • A niby skąd ten nagły rozwój? Sam wójt mówi, że nic się nie zmieni?

     Poplecznicy wójta mają jakiś podstawowy problem bo niby rozwój a z drugiej strony nic się nie zmieni oprócz faktu, że wójt będzie mógł być burmistrzem jeszcze 2 kadencje. To jak to w końcu jest? O jeden wygibas marketingowy za daleko?

     Przestańcie wierzyć w bajki, ładne słowa i granie na emocjach pomyślcie jak racjonaliści. Prawdziwa osoba z podejściem naukowym najpierw odrzuca wszystko a potem akceptuje pewne idee i teorię przez jasny i niepodważalny dowód.

     U nas dowodów żadnych lub też nieprawdziwe a część ludzi łyka wszystko bez mrugnięcia okiem i zastanowienia, że może być zupełnie inaczej nie mówią. Jak będzie po ptokach i obudzą się z ręką w nocniku to będzie nagle wielka krytyka i wójta i rady a ja się pytam gdzie byliście wcześniej?

     Dobre 0 Słabe 0

    • @pope

     Trudno nie rozpoznać starego dyskutanta 😉
     Te same zaczepne odzywki, te same argumenty, ten sam lekceważący styl.
     Byłeś już tu nie raz … ale po woli uczysz się 😉

     Przyglądnijmy się na spokojnie Temu co piszesz:

     Dobrze cięty że na koniec zajażyłeś że nie jestem obojętny
     dziękuję za komplement

     , a o opluwaniu tak jak pisałem i widzę że mam rację.
     proszę o cytat(y), przywołaj coś wykraczające poza ironię i ostrą dyskusję oraz (niestety) przytaczanie (niewygodnych – a jakże!) FAKTÓW

     wyprzedając Twoje kontrpytanie zacytuję Ci Pana Wójta “pan jesteś pijak i pedał” – to o Tarnożku – kontrkandydacie – wypowiedziane publicznie na spotkaniu przedwyborczym. Bez komentarza.

     Niech od razu powiedzą o co chodzi z tym referendum
     już się wypowiedzieli – są artykuły, są oficjalne wypowiedzi Pani Moniki, jest też mnóstwo komentarzy innych osób.

     Ponieważ najwyraźniej nie lubisz czytać to streszczę Ci:
     – chodzi o to aby przestrzegać prawa (formuła imiennego głosowania jest baaardzo grząska – sam pytałem prawnika, samo wydawanie danych osobowych “ankieterom” pachnie już duuużo gorzej – porozmawiamy jak prawnicy zrobią swoje a to trwa)
     – chodzi o to aby przestrzegać dobrego obyczaju – nikt nie chce być nagabywany na ulicy ani nachodzony w domu
     – chodzi o to aby ludzi mogli głosować zgodnie z własnym sumieniem – bez nacisków ze strony “ankietera” czy represji ze strony wójta – dlatego takie głosowanie powinno być tajne
     – chodzi o to aby zapobiec naruszeniom zasad takiego głosowania (odpowiedni lokal, komisja, procedury liczenia głosów, obserwatorzy etc.)
     TO ZAPEWNIA REFERENDUM.
     KROPKA.

     Ja to wyczytałem z tego forum – ty też mogłeś.

     -a chodzi o to że jak będzie miasto to nikt nie wygra z Wójtem w wyborach na burmistrza .
     a może chodzi o ufoludki?
     a może chodzi …
     Człowieku – kogo interesują Twoje domysły?
     To są TWOJE domysły.

     Faktyczne przyczyny masz powyżej.

     Dlatego niech dalej bedzie wiocha
     Proszę wyjaśnij mi i innym co da zmiana szyldu – ale konkrety proszę – Wójt OFICJALNIE w mediach i pismach mówi, że w zasadzie się nic nie zmieni. Czy Biedronka (której nie będzie) zmieni naszą “wiochę” w metropolię?
     Gdzie ci inwestorzy? Jacy? KONKRETY!

     a może planowany stołek dla kilku osób z kampani przeciw miastu się znajdzie przy nastepnych wyborach.
     Stary i zgrany argument – Pani Monika wyraźnie napisała, że nie będzie kandydować.
     Co do reszty – na litość boską mają walnąć przed Tobą na kolana i oświadczyć, że wyrzekają się na zawsze biernych praw wyborczych? Oszalałeś?

     Ale ja poniał aliuzju – stołki są dożywotnie dla … no właśnie – dla kogo?
     Zresztą samo określenie “stołek” świadczy o Twoim podejściu do tematu.
     Ja tam np. sądzę, że np. Pai Aurelia pełni FUNKCJĘ Radnego – moim zdaniem pełni ją dobrze o czym przekonałem się przy okazji “hecy z miastem” – z pewnością oddam na nią mój głos w kolejnych wyborach.

     Jak ktoś niu lubi wójta to jego sprawa
     Tu nie chodzi o sympatię do wójta – większości osób jest on obojętny – chodzi o jego działania.

     ale niech nie staje na drodze rozwoju naszej miejscowości.
     Znowu frazesy.
     Proszę o KONKRETY.
     Wsi nie można rozwijać?
     Jak chcesz rozwijać miasto pomiędzy Goleniowem i Wolinem? Jakie widzisz unikalne atuty?

     Przecież władze miasta też wybiera społeczeństo i wystarczy iść i zagłosować na swojego kandydata.
     oczywiście że tak – czy ktoś z tym dyskutuje?

     Chyba że opozycja jest w mniejszośći no to ma problem.
     Czasem ci “przy władzy” wcale nie reprezentują większości.
     Życie płynie i władza też się zmienia.
     Ochłoń i zastanów się przez chwilkę – po co organizowane są wybory?
     Przecież wystarczyłoby raz ustalić kto MY a kto “opozycja” i po co jeszcze jakieś kolejne wybory?
     TO LUDZIE DECYDUJĄ a nie jakaś wyimaginowana w Twojej głowie opozycja.
     A że Pan wójt ma wąskie zaplecze kadrowe … no cóż może czuć się samotnie.

     Z tego wszystkiego bedzie jedno wielkie G.. , ale tak to jest jak sie sra we własne gniazdo.
     Nie będzie. Będzie korekta. Wójt już sam się wycofuje z pomysłu. “Ankieterzy” pochowali się w jakiś mysich dziurach. Z tego co słyszałem to sołtysi nie chcą zbierać “konsultacji społecznych” a w Radzie Gminy mamy rozłam bo część Radnych przemyślała i żałuje pochopnej decyzji.

     Pozdro

     pozdrawiam,
     Cięty

     Dobre 0 Słabe 0

     • Rozpadło się Panu formatowanie – musiałem poprawić.
      Proszę się zarejestrować – w portalu – wtedy może Pan sam poprawiać swoje komentarze – my nie nadążymy 😉

      Dobre 0 Słabe 0

    • Każdy sądzi po sobie.
     Podkreślałam wielokrotnie, że KAŻDĄ wolę Mieszkańców przyjmę z pokorą. Ale jeżeli władza lokalna chce forsować swój pomysł, który nas zaskoczył a ma wpływ na wszystkich – jej OBOWIĄZKIEM jest wyjaśnić nam wszystkim przyczyny podejmowania takich a nie innych decyzji! Jeżeli władza chce znać naszą opinię na ten czy inny temat – niech da nam możliwość swobodnego zajęcia stanowiska w danej sprawie. Pomijam kwestie prawne związane z imiennymi kartami do głosowania. Itd.. itp..
     Nie nazywam samej siebie “opozycją”, nie mam ambicji ubiegania się o jakikolwiek “stołek”, ale nie pozwolę na wykorzystywanie nieświadomości i naiwności Mieszkańców do realizowania własnych arbitralnych celów.Żyjemy jeszcze w Państwie Prawa!
     Co do rzekomego rozwoju i innych takich banialuków- odsyłam do publikacji naukowych, danych statystycznych, trendów i prognoz ekonomicznych. Jak już upierasz się przy swoich racjach- sprawdź chociaż jak liche mają podstawy. Chyba że Gmina Stepnica jest jakąś enklawą, która prawom rynku i ekonomii się nie kłania??
     Pozdrawiam

     Dobre 0 Słabe 0

    • Do popek102

     Mało wiesz – nie tylko o świecie – ale nawet o tym co się w Polsce dzieje.
     Dlatego tak łatwo ulegasz manipulacji i propagandzie.

     A jeśli już jesteśmy przy temacie miasto czy wieś to przeczytaj sobie artykuł na tym portalu, który dziś się właśnie pojawił:

     “Polacy wracają na wieś”
     http://wp.me/p1zJdy-Oa

     Jakie wyciągasz wnioski?

     Dobre 0 Słabe 0

 3. Co by nie mówić to jest przynajmniej szeroki przekrój artykułów – listy wójta, opozycja, jeszcze inni, każdy może coś podesłać do redakcji – jest wesoło i z niektórych komentarzy można się pośmiać.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Zaczyna być tutaj naprawdę ciekawie.

   Jest coraz więcej różnego typu artykułów, jak zauważam nawet różnych, spierających się ze sobą autorów.
   Jak to się mówi – jeszcze się taki nie urodzi co by każdemu dogodził.
   Dlatego dobrze, że prezentowane opinie i poglądy są różne – dla każdego coś miłego.

   Dobre 0 Słabe 0

 4. Myślę, że nasze Forum mogłoby spełniać rolę lokalnej gazety, gdzie nasi mieszkańcy z zacięciem dziennikarskim publikowaliby swoje teksty. Brakuje nam takiego swojskiego tabloidu. Niezależne internetowe wydawnictwo z minimalnymi kosztami własnymi. Spektrum mogłoby być dość szerokie, nie wyłączając patrzenia władzy na ręce. Ale np. reportaże z ciekawych miejsc które mogłyby zainteresować mieszkańców oraz turystów, podawanie pomysłów na upiększenie naszej miejscowości, lokalne kulinaria i szereg innych zagadnień które są w zainteresowaniu Stepniczan. To taki plan co dalej z "krajobrazem po bitwie". Pozdrawiam :))

  Dobre 0 Słabe 0

  • Zatem namawiamy do udziału w redagowaniu strony 🙂

   My mamy parę pomysłów na cykl artykułów, do których właśnie zbieramy materiały.

   Twój pomysł towarzyszy nam od początku, tylko coś autorów nam brak 🙁

   Pozdrawiam

   Dobre 0 Słabe 0

   • Pierwszy krok do zostania autorem artykułów – rejestracja w portalu (wystarczy jakiś email):

    1. Wejdź na stronę nowa-stepnica.x25.pl

    2. Przejdź do dołu strony

    3. Menu Rejestracja jest po prawej stronie

    4. Należy podać login, email i hasło

    5. Wysłać email do redakcja@nowa-stepnica.x25.pl aby status użytkownika został zmieniony na "współpracownik"

    6. Logować się należy w tym samym miejscu gdzie rejestracja (proszę pamiętać – nowa-stepnica.x25.pl)

    7. Artykuł można zredagować bezpośrednio poprzez stronę.

    Dobre 0 Słabe 0

 5. @ komuch

  Nie rozumiem. Opublikowali twój artykuł, a ty ciągle tych ludzi obrażasz!

  Wyślij go do wójta, na pewno i on opublikuje go na stronie gminy 🙂

  Dobre 0 Słabe 0

  • Przepraszam a oni mi łaskę robią, że publikują? Nie wydaje mi się. Taka jest idea tej strony, tak mi się wydaje. A właśnie ty nie rozumiesz pewnej rzeczy. To, że strona założona została przez opozycje, to nie znaczy, że trzeba się z opozycją zgadzać.

   Dobre 0 Słabe 0

   • Więcej pokory młody człowieku!
    Bo mi się wydaje, że robią Tobie “łaskę”!
    Najłatwiej jest poczekać, aż inni coś stworzą, pracują by to żyło a na koniec po prostu wrzucić tekst ( w którym zarzucasz różne czasem śmieszne wręcz rzeczy twórcom strony) i jeszcze obrażać tych, którzy Ciebie tutaj przyjęli. Nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz- można to ująć inaczej, żeby nie napisac mądrzej. Absurdalne dla mnie jest też to, że maniakalnie wręcz uczepiłeś się jednego zwrotu. Cała sprawa ma szersze tło i zażarte deliberowanie nad jednym zdaniem nic do dyskusji nie wnosi.
    Napisz- gdzie jeszcze opublikowano Twój tekst? Gdzie miałbyś komfort publikacji bez jakiejkolwiek cenzury?? Jeżeli nie podoba się Tobie to co robią inni – zrób coś sam, albo wyślij tekst do UG. Kto wie, może zobaczymy go na stronie urzędu- w końcu to jest NASZA strona, nie urzędników???

    Dobre 0 Słabe 0

   • Cytuję:
    “Przepraszam a oni mi łaskę robią, że publikują? Nie wydaje mi się.”
    Nie Komuch – to TY im łaskę robisz 😉 Powinni Ciebie przeprosić – ba zapłacić odszkodowanie.
    Obraź ich może dosadniej bo oni chyba jacyś tępi są i nie dostrzegają głębi Twoich przemyśleń

    Taka jest idea tej strony, tak mi się wydaje
    Chłopie! od kiedy Ty masz internet? Od wczoraj? Pokaż mi portal, który ot tak da Ci się publikować!
    Jeszcze jedziesz po nich. Może to jacyś masochiści są ale wiesz 😉 są granice 😉
    Ty gazetkę szkolną sobie załóż 😉 jak chcesz mieć taką wolność bez granic 😉
    Albo nie – do Sądu ich podaj bo Twoje prawą łamią 😉
    ŻENADA

    A właśnie ty nie rozumiesz pewnej rzeczy. To, że strona założona została przez opozycje, to nie znaczy, że trzeba się z opozycją zgadzać.

    Opozycję do kogo i do czego? Bo jak ja ich czytam to może tak – opozycję do głupoty, lenistwa, sobiepaństwa i pychy lokalnej władzy. To od razu się trzeba opozycją nazywać? ;-).
    Jak ty będziesz twierdzić, że 2+2=5 to wszyscy inni to opozycja? 😉 he he he – wymiękam – szkoda Ci tłumaczyć najwyraźniej bo nie pojmiesz.

    Ja to inaczej widzę – sklepałeś kiepściutki tekst (serio!), postawiłeś parę karkołomnych TEZ – m.in. o “opozycji” i teraz dasz się posiekać za te swoje wymysły. Rozmawiałem dziś z ludźmi na wiosce (paroma – żeby nie było) – nie zacytuje z litości.

    Tak na marginesie moja własna opinia o tym forum:
    – Fajne jest na tym forum że można używać HTML – rzadko gdzie się to zdarza (łatwo się domyśleć jak)
    – Nie wycinają linków – spróbujcie gdzie indziej
    – Można wklejać banalnie filmiki z youtube (tylko link! reszta sama działa!) – dla mnie – rewelacja!
    – jeszcze próbuję innych funkcji 😉 coś tam jeszcze jest 😉
    – baaaardzo rzadko się zdarza, że wywalą jakiś koment – trzeba się niebiańsko wprost starać aby to zrobili.
    W zasadzie to w grę wchodzi jedynie rzucanie mięsem po adminie/redakcji.
    Sam zrobiłem kilka ewidentnych wrzut i dalej wisi i wisi (chyba nie zdejmiecie? 😉 )
    – Jak już coś posłali do kosza to jakiś film bo faktycznie łamał układ strony i wszystko zaczęło się tragicznie wolno ładować. Potrafię zrozumieć – płaca za łącze i dysk, odpowiadają za to aby się to nie wysypywało.

    Dla mnie – nieporównywalnie bardziej wolne forum od reszty w sieci (pomijam jakąś kompletną niszówkę z adminem idiotą). W porównaniu do onet, wp, interii i reszty (w szczególności goleniowskiej) – szkoda nawet gadać – ocean wolności.

    “mieszkaniec”?
    Troll jakich mało – dziwię się czemu go tak długo tolerowali ale może taka ich polityka.
    Cierpliwe ludzie najwyraźniej;-)
    No ale faktycznie tym razem przesadził i powinien dostać kopa na zawsze (ja bym tak zrobił).

    FREEDOM OF SPEECH!

    Dobre 0 Słabe 0

      • Czekam na następny artykuł Komucha.
       Śmiech to zdrowie!

       Mam nadzieję, że redakcja podziela moje poczucie humoru i go opublikuje 😉

       Ciekawe jaki będzie temat artykułu?

       Podpowiem parę:
       “Faszystowska cenzura imperialistów z nowej-stepnicy”
       albo
       “Skarlała stepnicka pseudo-opozycja pod wodzą 0,3% Osajdy”
       albo
       “Bezstronnym okiem ideowego komunisty”
       albo
       “Zawsze będę się bał – ale poruszę tłumy w Gminie”

       Ale pewnie i tak nie przebiję oryginału
       ha ha ha 😉

       Dobre 0 Słabe 0

 6. Kochani powiem wam tak:najpierw miastu nie a krok po tym referendum w sprawie odwołania sierściucha ps"dzik" wraz z lady z krzywymi nogami Panią Przewodnicząćą Lady

  Dobre 0 Słabe 0

  • Witam

   A można nieco kulturalniej???

   I my nie zamierzamy nikogo odwoływać!

   Wyborcy określili się rok temu i należy to uszanować!

   Pozdrawiam

   Dobre 0 Słabe 0

   • Wynik wyborów należy uszanować, co nie znaczy, że należy się zgadzać na wszystkie pomysły wójta i rady. Referendum jest tego najlepszym przykładem 😉

    Dobre 0 Słabe 0

  • @camel3231

   Idziesz chyba za daleko.

   Po pierwsze – sprawa nadania statusu miasta jest w zasadzie NIEODWRACALNA (jeśli do tego dojdzie) i to ma chyba priorytet? (także dla Wójta 😉 ). Możemy co prawda liczyć, że zaborca(y) pozbawią Stepnicę praw miejskich jak to było z wieloma wsiami, które obecnie te prawa odzyskują, ale sprawa nie jest tak pewna ;-). Ja bym nie ryzykował.

   Po drugie – liczy się czas – wójt nie żartuje i zrobi wszystko aby pomysł przeforsować – umowy podpisane, faktury wystawione, podstoliczna poszła 😉 to chyba to jasne? Nie ma czasu na prowadzenie dwóch kampanii. Trzeba ratować rzeczy najważniejsze! Wytrzymaliśmy 9 lat – wytrzymamy jeszcze te 3.

   Po trzecie – w cale nie jest pewne czy wniosek o tak daleko idący uzyska poparcie mieszkańców. Poparcie udzielone w ostatnich wyborach raczej na to nie wskazuje – tu w 100% zgadzam się z Moniką. Nie działajmy emocjonalnie. Zachowanie wójta mieszkańców rozzłościło ale trzeba działać racjonalnie! Oczywiście wielu wyborców czuje się skrajnie oszukanych – no cóż – jeśli tak jest to może czas wyciągnąć wnioski np. w kolejnych wyborach?

   ZOBACZYMY PO REFERENDUM.

   Po czwarte – zasada małych kroków Sun Tzu – zobaczmy czy Referendum w TEJ sprawie będzie miało frekwencję (30% – to duużo!). Można wylać dziecko z kąpielą próbując wygrać wojnę w jednej bitwie. Najlepiej aby nie było ani wojny ani nawet jednej bitwy – niestety – czasem przeciwnik nie jest dość mądry ;-).

   Andrzej to czyta i tak samo myśli co zrobić w tej sprawie.

   Gra na niską frekwencję może być zgubna dla niego

   (jeśli frekwencja będzie >30% a pójdą głównie zwolennicy na NIE)

   Z drugiej strony nawoływanie do wzięcia udziału w referendum będzie przyznaniem się do kardynalnego błędu!

   PUŁAPKA 😉

   Na takiego grubego zwierza trzeba polować sposobem!

   Dobre 0 Słabe 0

 7. Tak czytam i myślę, że akcja rodzi reakcję. Gdzieś był wpis gdzie komuś powiedział, że nie będzie działał w jego sprawie bo "nie będzie się ośmieszał". Podpytaj (najlepiej po paru głębszych) jego współpracowników niskiego szczebla, jak ich traktuje.

  Na tym forum ludzie inteligentni w błysk zaczęli stosować co pewien czas jego metody i to go boli. Bo do tej pory to on mógł drwić i ośmieszać oraz podrzucać liściki do mieszkańców. Skończyły się tłuste lata, mam nadzieję, że ta kadencja stanie mu ością w gardle i nasz wielki betonowy budowniczy zostanie symbolicznie wywieziony na taczkach.

  Dobre 0 Słabe 0

 8. Komuch dobrze, że piszesz choć się z Tobą nie zgadzam. Ale bardzo cenię pluralizm tego portalu, był już list wójta, są ciekawe lekkie artykuły pokroju wyprawa po choinkę, ostatni pociąg do stepnicy, jest też bardzo ważny artykuł o cyfrowej telewizji w naszym regionie, można sprawdzić prognozę pogody. To jest dobra strona, takiej alternatywy było potrzeba.

  Dobre 0 Słabe 0

 9. w momencie gdy czytam na ulotkach "Bądź za Referendum, nie bój się wójta" uważam, że chodzi już o wójta.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Stary, Ty chyba inną ulotkę komentujesz!

   Na mojej stoi jak byk: " JESTEM za referendum" , potem są 3 powody dlaczego, potem jest dopiero Twoje legendarne "nie bój sie wójta" i dalej: złóż swój podpis na liście… Mnie się wydaje, że chodzi o to by nie bac się podpisać pod wnioskiem, a każdy głosuje jak chce! I co Ty tu wciskasz, jak sam nie chcesz ujawnić nazwiska, bo się boisz?? Ludzie z NS to nazwiskami się podpisują i na forum też przynajmniej imionami, więc z czym masz problem???

   Dobre 0 Słabe 0

 10. anonim to oczywiście, ja Komuch, nie mam hasła do logowania a i komputer inny, więc nie mam zapisanego stałego nicku. Pozdrawiam.

  Dobre 0 Słabe 0

 11. Komuchu, przejedź się autobusem/emilbusem i posłuchaj co zwykli ludzie mówią, jakie są nastroje. Jest wiele osób, którzy się sprzeciwiają idei głosowania obwoźnego i łapanek na ulicy ale nic nie robią bo się boją/mają do stracenia często jedyną pracę. Dlatego te osoby z NS są takie cenne dla naszej gminy i demokracji.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Aż tak cenni nie jesteśmy 🙂

   Jest w naszej Gminie wiele osób, które naszym zdaniem robią dużo więcej i zdecydowanie cenniejszych rzeczy. Szkoda, że nie mają wsparcia i część z Nich po prostu przestała się w cokolwiek angażować.

   Dobre 0 Słabe 0

   • To prawda, są ludzie z ciekawymi pomysłami zarówno na rozwój turystyki jak i na działania kulturalne. Jednak dopóki istniej u Nas ta cała sieć zależności i powiązań dopóty inicjatywy obywatelskie będą w uśpieniu.

    Dobre 0 Słabe 0

   • Ale mieszkańcy podpisują, bo jest pod czym. A dlaczego jest pod czym? Bo opozycja walczy o referendum, tylko moim zdaniem walczą o nie, nie dla demokracji i tajności głosowania, ale żeby dopiekać wójtowi co widać na każdym kroku.

    Po prostu uważam, że działania obu stron są bądź co bądź podobne w ideologii, tyle tylko, że władza zwykle jest zła i stąd duże poparcie dla opozycji, opozycji, która powtarzam jest "poza parlamentarna" ale walczy zażarcie i to się liczy, szkoda tylko, że kosztem przekroczenia dobrego smaku… ja dostałem zgagi.

    Dobre 0 Słabe 0

    • Każdy ma prawo do własnego zdania. Nie zarzucaj nam jednak motywów, które są nam zwyczajnie obce! Dla mnie nie jest ważne KTO jest wójtem, byleby sprawował ten urząd mądrze i z poszanowaniem naszych praw! Więcej tlumaczyć juz nie mam siły, bo przecież "każdy sądzi po sobie"…

     Pozdrawiam

     Dobre 0 Słabe 0

    • Jaka opozycja Komuch?

     LUDZIE PODPISUJĄ!

     Ludzie!

     Ty jakieś skrzywienie zawodowe masz czy co?

     politologia czy socjologia?

     Jeszcze raz powtórzę – Ludzie, zwykli ludzie podpisują – rolnicy, pracownicy IVAR, tartak, nauczyciele, WSZYSCY!

     A nie żadna opozycja

     (to urodziło się TYLKO W TWOJEJ GŁOWIE!)

     Zejdź na ziemię człowieku bo zaraz rozbijesz głową sufit 😉

     Dobre 0 Słabe 0

  • Ale ja w żadnym wypadku nie mówię, że głosowanie obwoźne jest dobre, bo to nie jest głosowanie to jest kpina. Tylko uważam, że z idei referendum, święta Demokracji zrobiono broń do ataku na wójta, a powinna być to broń do wyrażania własnego zdania. Upolityczniono to referendum i to strasznie, a przecież idea powinna być taka, że głosujemy tajnie BO MOŻEMY a nIe, że MOŻEMY ATAKOWAĆ WÓJTA.

   Nie można się obecnie dziwić, że wójt uważa referendum za atak na niego. Bo gdy Referendum jest obarczane hasłem, nie bój się wójta to znaczy to jasno to pokazuje idee powstania referendum, która brzmi "bądź za referendum, dajmy po dupie wójtowi i bądźmy przeciw miastu"

   Dobre 0 Słabe 0

   • Komuchu ale co się dziwisz, że ludzie się po prostu wkurw…li? Sprawa miasta była od początku upolityczniona, klasyczna "wrzutka" wójta, którą nędzna rada gminy przyklepała bez zająknięcia za wyjątkiem jednej radnej. Potem kolejna wrzutka z imiennymi kartami, że niby ważne, żeby nie można było fałszować… to skoro wybory są anonimowe to już boję się głosować 😉

    Efekt jest jaki jest. A jest też dlatego, że ludzie walczą o swoje być albo nie być a ich się ośmiesza i lekceważy. Lokalni mistrzowie PR najpierw wrzucali hasełka "posprzątać podwórko pani Marii" teraz gadają, że to tylko 2 rolników i w zasadzie wicie rozumicie chuj z nimi, ważniejsze są moje kolejne kadencje i zmiana tytułu z wójta na burmistrza. Niech on już lepiej wraca do tego swojego miasta Międzyzdroje i ich tam uszczęśliwia na siłę.

    Dobre 0 Słabe 0

   • To źle odczytujecie to hasło i Ty i Pan Wójt!

    Jest ono skierowane do Mieszkańców i nie ma tła politycznego. Nie chodzi o to by "dokopać" komukolwiek, tylko by Mieszkańcy nie bali się walczyć o swoje prawa. To jest reakcja na atmosferę w naszej Gminie, którą nie my stworzyliśmy.

    P.S. Będziesz zaskoczony, ale autorem tego hasła jest pewna Starsza Pani :), która nam je podpowiedziała i której cenne uwagi towarzyszyły nam na każdym kroku. Dodam, że nie jet Ona zaangażowana w sprawę, bo zwyczajnie mieszka daleko, była jedynie świadkiem naszych rozmów. Więcej słuchaj ludzi Komuch… 🙂

    Dobre 0 Słabe 0

   • Wyganowski sam jest sobie winny. Ładne gniazdko w Stepnicy sobie uwił. Żyje jak pączek w maśle. Ludzi ma za nic. Robi co chce. I właśnie ta jego pycha go zgubi.

    Dobre 0 Słabe 0

    • Na pewno tak będzie .Wójt nie musi być Bogiem , może mieć mądrych pracowników i wszystko by było inaczej .Wystarczy spojrzeć na tych karierowiczów ,którzy się kręcą koło koryta .Zobaczcie co te osoby w życiu osiągneły .Np. Mając kiedyś tak kwitnącą restaurację ,nie potrafili nią zarządzać -plajta . Potem piekarnia -najlepszy biznes w dzisiejszych czasach i co ? -plajta .Taka osoba do zarządzania Gminą ?A praca innych , tych też bliżej koryta , polega na jak najdłuższym trzymaniu się tegoż koryta , rękami i nogami .Wójt jest taki , na ile inni mu pozwalaja – [ bezmyślna i bezduszna rada ] i mieszkańcy . Co z tego ,że mówicie ,że coś robi ale robi na dzisiaj , nie mysli o przyszłości .Te wszystkie inwestycje -to prowizorki ,nie dosć , że jest to brzydkie [ nawet nie wiem z jakimi czasami mi sie to kojarzy ] , to jeszcze spartaczone wykonanie .Tak ,mam prawo wydawać o tych inwestycjach opinie , bo widzałem jak to było robione , w przeciwieństwie do tych co tak się zachwycają ,Wydano już bardzo dużo pieniędzy i co , gdzie nowe miejsca pracy ,gdzie inwestorzy ?.Spójżcie na WIEŚ KOBYLANKA , gdzie Wójt mówi , że jest to praca całego zespołu , a nasz – ja zrobiłem [ i jak ] .Żal mi tej szansy jaką otrzymaliśmy od losu [pieniądze od Urzędu Morskiego ] ,można było zrobić coś mądrze przemyślanego -dla nas i naszych dzieci .Tak mnie rodzice wychowali , że żal mi innych,no cóż , ja sobie radzę .Mogę wyjechać , zmienić pracę .Kocham ludzi ,znam tu wszystkich i jednego nie mogę zrozumieć ,dlaczego inni tego zła nie widzą .Może myślą , że tak być musi . Nie, tak być nie musi , może być lepiej i lżej dla nas i naszych dzieci . Tak myślę , i nie jestem waszym wrogiem .Szyld miasto i strojne togi nic nie zmienią .

     Dobre 0 Słabe 0

     • U nas ponoć wszystko chodzi jak w zegarku. Szkoda tylko, że ten zegarek zaczyna się spóźniać. Wyślę na email zdjęcia z naszej hucznie otwartej mariny, żal dupę ściska

      Dobre 0 Słabe 0

     • Umiera wpływowy poseł. Jego dusza trafia do Nieba i wita go Święty Piotr. Witaj w Niebie synu. Zanim tu zamieszkasz, musimy rozwiązać tylko jeden problem. Mamy tu pewne zasady i nie jestem pewien, co z tobą zrobić. Jak to co – wpuśćcie mnie, jestem posłem! Cóż, chciałbym, ale nie robimy wyjątków gdyż mamy polecenia z samej góry. Zrobimy tak – spędzisz jeden dzień w Piekle i jeden dzień w Niebie. Potem możesz sobie wybrać, gdzie chcesz spędzić wieczność. Serio, ja już wiem – chcę trafić do Nieba – mówi poseł. Wybacz, ale mamy swoje zasady. Po tych słowach, Święty Piotr odprowadza go do windy i poseł zjeżdża w dół, wprost do Piekła. Drzwi otwierają się i poseł jest pośrodku pełnego zieleni pola golfowego. W tle jest restauracja, a przed nią stoją wszyscy jego partyjni przyjaciele oraz inni politycy, którzy z nim robili różne przekręty. Wszyscy są z jego partii i są szczęśliwi, świetnie się bawią. Podbiegają do posła i witają go, ściskają oraz wspominają stare dobre czasy, gdy bogacili się kosztem zwykłych ludzi. Potem grają w golfa a następnie jedzą kolację z kawiorem i czerwonym winem. Jest także Szatan, jakże znajomy, który jest naprawdę fajnym i sympatycznym gościem – świetnie się bawi, tryska humorem opowiadając dowcipy i różne inne bajki. Poseł bawi się tak doskonale, że nim się zorientuje, minie jego czas. Wszyscy ściskają go i machają na pożegnanie, gdy winda rusza w górę. Winda jedzie i jedzie – aż drzwi się otwierają w Niebie, gdzie czeka na niego Święty Piotr. Czas odwiedzić Niebo. I tak mijają 24 godziny, w których mąż stanu spędza czas z duszyczkami na skakaniu z chmurki na chmurkę, graniu na harfach i śpiewaniu. Bawią się całkiem nieźle i nim się zorientuje, doba mija i powraca Święty Piotr. Cóż – spędziłeś jeden dzień w Piekle i jeden dzień w Niebie. Wybierz zatem swój los. Poseł myśli chwilkę i odpowiada. Cóż, nigdy nie myślałem, że to powiem. To znaczy – w Niebie jest naprawdę cudownie, ale myślę, że lepiej mi będzie w Piekle. Tak więc Święty Piotr odprowadza go do windy i poseł jedzie w dół, dół, dół… – wprost do Piekła. Otwierają się drzwi i poseł jest pośrodku pustyni pokrytej śmieciami i odpadkami. Widzi wszystkich swoich przyjaciół – polityków ubranych w szmaty, zbierających śmieci do czarnych, plastikowych toreb. Nagle podchodzi do posła Szatan i klepie go po ramieniu. "Nie rozumiem! – mówi poseł. Jeszcze wczoraj było tu pole golfowe, restauracja, jedliśmy kawior, tańczyliśmy i bawiliśmy się świetnie. Teraz jest tu tylko pustynia pełna śmieci, ubóstwa i niedoli, a moi przyjaciele wyglądają strasznie! Szatan spogląda na posła, uśmiecha się szyderczo i mówi:

      Wczoraj mieliśmy kampanię wyborczą! A dziś na nas zagłosowałeś.

      Jest już po wyborach! 🙂

      Dobre 0 Słabe 0

   • Wójt może sobie uważać co chce.

    Jego fochy zwyczajnie mieszkańców NIE INTERESUJĄ!

    Referendum zaraz będzie faktem – takie jest prawo – wójt może sobie krzyczeć do woli.

    Sam sobie ten pasztet sprawił forsując pomysł na miasto w tej formie i tyle.

    Dobre 0 Słabe 0

    • Całkowita racja, że Miasto to upolityczniona sprawa, a świadczy o tym fakt, że wójt "zapomniał" powiadomić o tym w kampanii wyborczej.

     A hasło można było zrobić innego. "Bądź za Referendum. Nie musisz się bać, nikt nie dowie się jak głosujesz"

     I już nie mamy aluzji do Wójta jako złego tyrana.

     Dobre 0 Słabe 0

     • Musisz się synku jeszcze wiele o życiu nauczyć.

      Na razie patrz i ucz się.

      Proponuję rozpocząć od lektury bip.stepnica.pl

      Dobre 0 Słabe 0

     • @Komuch

      1. Załóż własny portal, gazetę (może być np. najnowsza-stepnica 😉 )

      2. Zorganizuj materiał, który ludzie będą chcieli czytać i komentować

      3. Znajdź ludzi, którzy Ciebie popierają i takich którym Ty możesz pomóc

      4. Zorganizuj ulotki, plakaty – rozwieź, roznieś, rozklej – trzeba powtarzać bo pachołki wójta zrywają 😉

      5. Stań OKO W OKO z WŁADZĄ (musisz zakupić pampersy Komuch 😉 )

      6. Zbierz głosy mieszkańców pod jakimś referendum (ok. 400 w naszej gminie)

      7. Zapewnij min 30% frekwencji

      8. Wygraj sprawę – w bojach prawnych – przed Sądem, urzędami etc.

      9. Kandyduj na radnego/wójta

      10. Wygraj wybory na radnego/wójta

      100. Zacznij doradzać innym (TUTAJ JESTEŚ 😉 )

      Aha – jeszcze po drodze skończ jakieś normalne studia byś miał za co żyć i utrzymać rodzinę z doradztwa (pkt. 100).

      Dobre 0 Słabe 0

      • Genialne sformułowanie 🙂 Kocham konkrety i wielkim szacunkiem darzę ludzi, którzy nimi się kierują.

       Dobre 0 Słabe 0

       • To tylko propozycja 😉

        Nie mogę nic narzucać – to taka delikatna sugestia 😉

        Przecież Komuch wyraźnie napisał, że ma prawo do własnego zdania.

        Zgadzam się – ma!

        Komuch – proponuje lekturę:

        http://pl.wikipedia.org/wiki/Sofizmat
        oraz
        http://pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

        Z pewnością pójdzie Ci od razu lepiej 😉

        (Ale trzeba trochę jednak poćwiczyć 😉 )

        Wszyscy cierpliwie Ciebie znoszą na tym forum dla dobra sprawy ale ty zachowujesz się jak rozkapryszone dziecko.

        Ja Ja Ja 😉

        1) Wnieś jakieś nowe argumenty bo poprzednie już zostały przedyskutowane.

        2) Nie wpieraj innym słów, których nie wypowiedzieli.

        3) Nie manipuluj !

        Dobre 0 Słabe 0

        • Ja cierpliwości nie mam 🙂

         Przypisywanie komuś własnych intencji to pole dla badań naszych Panów: Psychologa i Psychiatry 🙂

         Najlepsza broń na manipulatora – olewka. Przestanie czuć się ważny.

         Dobre 0 Słabe 0

     • @KOMUCH. Właśnie się przebudziłem , przeczytałem Twój komentarz i szlag mnie trafił . Ty [pan] mi miasta z polityką nie mieszaj , bo ja przewrotu jeszcze tutaj nie widzę .

      Dobre 0 Słabe 0

   • @Komuch

    „bądź za referendum, dajmy po dupie wójtowi i bądźmy przeciw miastu”

    – jesteś autorem powyższego – dowód – Twój post

    Nie wkładaj innym w usta swoich nietrafionych ideii i skrzywionych pomysłów.

    Manipulatorów w tej gminie mamy pod dostatkiem 😉

    Dobre 0 Słabe 0

 12. Jeżeli chodzi o kandydatów na wójta to do tej pory faktycznie nie było łatwo, dwóch odważnych poniosło porażki. Jednak wyobraź sobie że ustawa o kadencyjności wójtów wejdzie w życie a Stepnica pozostanie wsią. Moim zdaniem w takiej sytuacji nie będzie problemu z kandydatami na wójta. Kto wie może i Tobie przeszło przez myśl żeby kandydować? Co? Jednak w obecnej sytuacji boisz się. Wprowadzenie kadencyjności wójtów przetnie patologię i stworzy szansę wykreowania nowych elit, dobrej władzy.

  Dobre 0 Słabe 0

  • W żadnym wypadku, Panie Żelazny, boję się póki co podpisywać imieniem i nazwiskiem, ale w wyborach wystartuje i to nie jako Komuch… i tu nawet nie chodzi o to, że przecież nie mam szans, będę startował bo MOGĘ i nie zależnie czy na wójta czy na burmistrza, i czy z Wyganowskim jako przeciwnikiem czy też nie.

   Dobre 0 Słabe 0

 13. Taka anegdota mi się przypomniała – faza nam w kontakcie w małpim gaju siadła, cuga nie było, mówię chłopakom – dzwonić po elektryka bo zaraz was tu wszystkich szlag jasny trafi. Nie minęło pół godziny a tu nyska jedzie – przywieźli takiego jednego, prosto z kazamatów. Nie znał się na elektryce za to na polityce jak mało kto. I mnie pyta: popierasz pan mnie czyś jest bezstronny tzn. bujasz się pośrodku, miedzy lewą nogą a prawą? Potem ponoć przez płot przeskoczył i tym skokiem pozbawił chłopaków chleba. To ja już wolę Małysza!

  Dobre 0 Słabe 0

   • Za chlebem, to byli sami ludzie honoru. Ślubowaliśmy bronić kraju przed imperializmem a ze ślubem to nie trzeba kapelana by był ważny i po 89". Znam takiego jednego emeryta z Harcerskiej Służby Polsce (tej lepszej, Socjalistycznej) co po nocach nie śpi by sygnału nie przegapić. Nigdy nie pogodził się z faktem że ich towarzysze rozwiązali w 81. Łezka się w oku kręci, czuwaj!

    Dobre 0 Słabe 0

 14. Do autora

  Zapomniał Pan o trzeciej stronie tej sprawy – niezadowolonych mieszkańcach!

  Bo to oni podpisują listy za referendum i nie dlatego (przynajmniej ja), że ktoś mi coś mówi, a właśnie dlatego, że nie życzę sobie by narzucano mi czyjeś zdanie w dodatku tak bezczelnie!

  Dobre 0 Słabe 0

  • Ta trzecia, kompletnie pominięta przez Autora strona – czyli niezadowoleni MIESZKAŃCY – są największą siłą!

   Sztucznie Pan ustawia – to co się dzieje w tej sprawie – jako konflikt pomiędzy Wójtem/Radą a grupą bloggerów z n-s.

   Tak nie jest!

   To mieszkańcy podpisują listy za referendum – a są ich już setki !

   I to mieszkańcy zdecydują jaką chcą wyrazić swoją WOLĘ!

   Dobre 0 Słabe 0

 15. Marek Osajda to znany dziennikarz, który może nie mieć praktyki w zarządzaniu gminą. Dlatego przegrał tak wysoko. Ale przecież to referendum nie dotyczy wójta. Ono dotyczy obrony demokracji. Popatrzmy na Szwajcarów; oni poprzez referenda podejmują decyzje na szczeblu krajowym i lokalnym. Tak jest w państwach demokratycznych. Moim zdaniem sprawa z jawnymi konsultacjami pokazała małość rady gminy. Źle wybraliśmy radnych, szanowni forumowicze i teraz zbieramy plony. Niestety.

  Dobre 0 Słabe 0

 16. Nie wiem, o co tu chodzi, czy o miasto czy o wójta. Ale wszystko wskazuje na to że chodzi o wójta.. Otrzymał 80 procent. A ci co nie poszli… to zawsze nie chodzą a nie jacyś przeciwnicy. Nie chodzą na głosowanie i już, najczęściej ze zwykłego lenistwa.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Chodzi o zasady Witku – o zasady zdrowej demokracji chodzi.

   Jesteś najwyraźniej wyznawcą teorii spiskowych.

   Jak komuś coś w kółko po głowie chodzi to wszystkich w około o to samo podejrzewa …

   Dobre 0 Słabe 0

 17. Jeszcze jedno. Sprostowanie

  Komitet Wyborczy Nowa Stepnica rozwiązał się z mocy prawa po wyborach samorządowych. Długo zastanawialiśmy się co zrobić ze stroną i uznaliśmy, że zostawiamy ją do dyspozycji Mieszkańców (choćby z tego powodu, że oficjalna strona UG takiej możliwości nie daje).

  Stosujesz duże skróty myślowe – kandydatów NS na wójta i radnych poparło łącznie blisko 1000 Mieszkańców Gminy. To forum to także ukłon w Ich stronę.

  Nie doszukuj się "drugiego dna" w naszych działaniach, trud to daremny, bo go nie ma. Docierają do nas zarzuty , że sami pchamy się na stołki. Przez grzeczność nie opiszę jakie salwy śmiechu w nas wzbudzają. Akurat tak się składa, że nikt z nas nie zrezygnuje z obecnych zajęć z wielu powodów (także finansowych). Nawet w tym zwariowanym świecie można robić coś z powodu własnych przekonań i niczego więcej 🙂

  Czasami myślę, że naszym największym "grzechem" jest to, że działamy jawnie, oficjalnie i jesteśmy niezależni.

  Pozdrawiam raz jeszcze

  Dobre 0 Słabe 0

  • do komucha

   przykro mi że ta strona jest kojarzona z byłym komitetem wyborczym bo to jedyne miejsce gdzie mogłam powiedzieć o swoim problemie wójt tak dyskretnie robił spotkania z mieszkańcami (pewnie nie zależało mu na frekfencji-osób niewygodnych i zadających konkretne pytania) że tylko dzięki dobrym znajomym dowiedziałam się że będzie ,sołtys się nie spisał pewnie mu też nie zależało .

   Pytam jeszcze raz skoro miasto to taka dobra sprawa to dlaczego wójt w-ce wójt i niektórzy radni dalej będą mieszkać na wsi powinni dać przykład i mieszkać w mieście dla dobra sprawy I teraz będę złośliwa bo jęśli stepnica zostanie miastem to zrobię wszystko aby złożyć wniosek do wójta i rady gminy o włącznie stepniczki do miasta stepnica więc niech pan nie liczy że nic nie będzie się działo, media będą miały co robić.

   Z lekką nonszalancją mówicie dwa gospodarstwa trzy agroturystyki, zatymi słowami są konkretni ludzie ,których pozbawia się środków do życia -poświęćmy ich -pytam w imię czego -prestiżu(wątpliwego) i daty historycznej , tym nie nakarmię rodziny i nie wykszkałcę dziecka .Łatwo przychodzi komuś decydować o cudzym losie.Proszę zauważyć że to dzisiaj ja potrzebuję pomocy i wszystkich proszę o chwilę zastanowienia bo decydują o moim losie a może się zdażyć że jutro Ty będziesz potrzebował pomocy i też będziesz prosił o nią na tym samym forum Czy chciałbyś być na miom miejsu i stracić wszystko dla biedronki?

   Dobre 0 Słabe 0

   • Pani Mario, to kwestia skali. Pan wójt jako ex wojskowy zawsze dowodził bliżej nieokreśloną grupą. On inaczej nie umie tylko dowodzić/rządzić w taki sposób. Problem w tym, że ani ja ani pani, ani mieszkańcy nie jesteśmy jego żołnierzami i nie mamy obowiązku słuchać jego rozkazów czy wypełniać jego woli. Cały paradoks polega na tym, że to on powinien słuchać co mieszkańcy mają do powiedzenia ale on nie potrafi, bo takie zniżenie się do tych głupich wieśniaków, to byłby chyba dyshonor.

    Dobre 0 Słabe 0

  • Pani Moniko, ale czy za trzy lata nie będziecie startować? Ja myślę, że będziecie, w pewnie innym troszkę składzie, ale pewnie pod tą samą nazwą. Rezygnacja z niej byłaby głupotą zwłaszcza, że przecież ta strona rozsławia tą nazwę ponad skalę i grzechem byłoby nie skorzystać z tego by was z nią kojarzono.

   Zauważyłem pewnie nadużycie, otóż TYSIĄC to Nasza Stepnica dostała GŁOSÓW jednakże w wielu okręgach wyborca miał do oddania więcej niż jeden głos, w okręgu nr 1 – dwa głosy, w okręgu nr 2 – pięć głosów itd.

   Czyli było to poparcie troszeczkę mniejsze i ja uważam, że mniej więcej odpowiadające poparciu dla Osajdy w wyborach na wójta. To jest dobra baza pod następne wybory, głosy których nie można zmarnować i ta strona pokazuje, że głosów nie zmarnujecie.

   A drugie dno oczywiste jest. Chcecie pokazać błędy władzy (bo przecież takie są!) i w pewien sposób to wykorzystać. W dobry sposób, bo służący Demokracji.

   Ale ja napisałem pod wpływem silnego wzburzenia i późnej pory i miło się zaskoczyłem, że artykuł został opublikowany, co na pewno sprawi, że chętnie będę dalej wyrażał swoje zdanie w ten sposób i zachęcam innych. Wtedy to forum naprawdę będzie WOLNYM FORUM GMINY STEPNICA!

   Dobre 0 Słabe 0

   • I tu się mylisz!

    Ani ja ani mój Małżonek nie mieliśmy i nie mamy takich zamiarów. Pozostałe osoby redagujące stronę też raczej stronią od takich funkcji 😉

    Tak trudno uwierzyć w to, że ktoś coś robi z powodu zasad, w które wierzy??

    Dobre 0 Słabe 0

 18. Ale w referendum każdy będzie mógł anonimowo i "swobodnie" wyrazić swoją opinię! I o to chodzi Stepniczanom. Pan myli komentarze czytelników z artykułami. Do tej pory na temat miasto/wieś był na tej stronie jeden (przynajmniej ja innych nie widziałem). Reszta odnosi się do referendum. A że komentujący są przeważnie za wsią- proszę się nie dziwić. To wolny kraj, ale ta strona to też często jedyne miejscem gdzie ludzie bez obawy piszą to, czego głośno boją się mówić.

  Dobre 0 Słabe 0

 19. Cieszymy się, że wreszcie ktoś spoza grona osób związanych z nasza stroną opublikował artykuł!

  Mamy nadzieję, że autorów o różnych poglądach i piszących na różne tematy będzie coraz więcej. Taki był nasz cel, gdy zakładaliśmy tę stronę. W końcu jest to strona dla Mieszkańców i o Mieszkańcach 🙂

  Witamy w gronie piszących Komucha. Mamy nadzieję, że nie poprzestaniesz na jednym artykule.

  Pozdrawiam

  Dobre 0 Słabe 0

 20. Hmmm…. Jednego nie rozumiem – z jednej strony zarzucasz NS, że w treści ulotek jest stwierdzenie "nie bój się wójta" a potem piszesz, tu cytat:

  "Jeszcze nie czas firmować się własnym nazwiskiem… tak odważny nie jestem, jeżeli Referendum pokaże siłę opozycji, to będę się bał, by obelgi na forum nie przerodziły się w obelgi na ulicy, jeżeli pokaże siłę Wójta… to także będę się bał. Zwolnienia. Mnie albo bliskich."

  To jak to jest z tym strachem?? Chyba jednak ulotki nie kłamią 😉

  Dobre 0 Słabe 0

  • Ale jest strach, tylko pisząc to na ulotkach prosimy ludzi by byli za Referendum nie dla słuszności sprawy, ale przeciw wójtowi. I zmienia się rola Referendum i trzeba zmienić odpowiedzi "Jestem Za miastem lub jestem Przeciw Wójtowi"

   Tak to wygląda gdy Referendum staje się celem walki z Wójtem.

   Celem walki z Wojtem powinno być tylko i wyłacznie zachęcanie do głosowania przeciw w Referendum.

   Dobre 0 Słabe 0

   • Tak czytam Ciebie i czytam i coraz mniej rozumiem!

    Masz jakąś obsesję z tym napisem!

    Wszyscy zrozumieli o co chodzi, tylko Ty nie możesz pojąć!

    Dobre 0 Słabe 0

    • Nie jestem "wszyscy" i nigdy nie będę. Zawszę będę sobą.

     Mam prawo odbierać to hasło jako atak na Wójta, można to było załatwić inaczej.

     Ciekawa sytuacja się wytworzyła, strach przed wójtem paraliżuje mieszkańców, ale jednocześnie zmusza do działania!

     Dobre 0 Słabe 0

 21. Marek Osajda to nie był kandydat do walki w parterze. Choć z drugiej strony był to jedyny kandydat, który chciał konkurować z panem Wyganowskim, narażając się na bezpardonowe ataki jego i jego kolegów, polityków.

  Nowa Stepnica to portal, który po wyborach stara się wypełniać lukę. A, że w większości to matecznik przeciwników wójta – bardzo dobrze, jak ktoś chce posłuchać o sukcesach i pooglądać ładne zdjęcia wójta to może zawsze pójść na oficjalną stronę Stepnicy 😉 Ważne chyba, że jest wybór.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Marek Osajda musiał znosić bezpardonowe ataki…

   A co musi znosić poplecznik jakikolwiek, w jakiejkolwiek sprawie, wójta, na tym forum?

   Przecież ja pisząc tylko, że może wójt nie do końca się myli, zostałem nazwany sługusem i dodatkowo zarzucono mi, że na pewno piszę z Urzędu Gminy.

   Tak jak Osajda musiał znosić ataki w kampanii, tak teraz jakiekolwiek poparcie dla wójta na tym forum dostaje tysiąc wpisów przeciwko.

   Osajda miał o tyle farta, że ci co go atakowali, atakowali otwarcie.

   Tutaj w sieci każdy jest kozakiem i naprawdę, żal patrzeć jak WOLNE FORUM GMINY jest WOLNY FORUM POD WARUNKIEM, ŻE JESTEŚ PRZECIW WÓJTOWI.

   Po prostu trzeba uszanować zdanie tych co są za Wójtem i jego działaniami. Oni nie od razu muszą być koniecznie idiotami.

   Pamiętajcie o tym.

   I Piszcie artykuły!

   Dobre 0 Słabe 0

   • I tu się grubo mylisz!

    Nie będę opisywała, czego podczas kampanii dowiedzieliśmy sie na temat nas i naszych kandydatów!

    Dla obrazu podam jedynie dwa epitety, którymi pomawiano wulgarnie i "anonimowo" Marka : "pijak i pedał"!

    Nie brałeś udziału w naszej kampanii wyborczej i nie wiesz, z czym mieliśmy do czynienia! To cud, że część z nas jeszcze w ogóle chce cokolwiek robić!

    Dobre 0 Słabe 0

    • Ja napiszę krótko. Jasne są dla mnie motywy postępowania wójta i jasne jest to, czym Nowa Stepnica się kieruje.

     Najbardziej mętnym, rozmytym i amebowatym przekazem jest przesłanie Komucha. Nie trafia do mnie ten ton, jakaś wpisana w to niekonsekwencja i niestabilność.

     Dziękuję Nowej Stepnicy za przyjęcie do znajomych, mimo że mam konto fikcyjne na nk 🙂 Obiecałam w prywatnej korespondencji, że to zrobię, toteż czynię to.

     Dobre 0 Słabe 0

     • @Tarja

      Grupa na NK jest otwarta dla wszystkich.

      Zapraszamy wszystkich chętnych żeby się zapisać i komentować.

      Dobre 0 Słabe 0

      • Bardzo to cenię 🙂 Jeśli bliżej się poznamy, opowiem o sobie więcej 🙂
       Nawet PESEL podam 🙂

       Dobre 0 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij