Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Stepnica: wykryto w wodzie bakterie Coli

Woda z wodociągu w Miłowie jest już przydatna do spożycia. Bakteria czai się jednak jeszcze w samej Stepnicy, tam zakaz obowiązuje nadal.

W większości miejscowości w gminie Stepnica, które pobierają wodę z wodociągu w Miłowie nie ma już w wodzie bakterii kałowych.

Sanepid stwierdził przydatność do spożycia wody z wodociągu w Miłowie w miejscowościach: Miłowo, Piaski Małe, Stepniczka, Kopice, Gąsierzyno, Czarnocin z wyjątkiem Stepnicy

– Pobraliśmy próbki wody w Stepnicy, wyniki poznamy w niedzielę – mówi Bożena Ewa Marcinkowska, powiatowy inspektor sanitarny w Goleniowie. – W tej miejscowości wykryliśmy jeszcze obecność bakterii coli, co oznacza, że woda nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Dopiero, kiedy wynik wskaże, że nie ma w wodzie ani jednej bakterii coli, odwołamy zakaz. Wójt otrzymał naszą decyzję, musi zapewnić mieszkańcom Stepnicy dostęp do czystej wody.

 

źródło: GS

 

Poniżej pełna decyzja sanepidu:

 

 

źródło: http://pssegoleniow.pis.gov.pl/?news=97

 

 

Tagi: , , , ,

96 komentarzy

 1. Czy jest juz raport w sprawie działań sztabu kryzysowego dotyczący skażonej wody w gminie Stepnica .

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Bakteria krąży po okolicy:

  Podwyższony poziom bakterii wykryto w badaniu przeprowadzonym 14 listopada. Od środy (16.11) wprowadzony został zakaz picia wody w miejscowościach Recław, Wiejkowo, Jagniątkowo i Gogolice.

  Na razie nie wiadomo jak długo obowiązywał będzie zakaz. W miejscowościach mają pojawić się beczkowozy.

  http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111116/KAMIEN/232150002

  Ciekawe w jakim czasie konkurencja się uwinie z beczkowozami 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. @Panie Witoldzie
  Temat trochę przycichł, ale ja nie zapomniałam o tym. Czekam chwilę aż się ustabilizuje woda w sieci i ponownie zlecę badania. Na ostatniej Sesji Rady Gminy (może Pan odsłuchał) Wójt proponował spotkanie Radni i Sołtysi dotyczące tego tematu. Podobno p. Maczan ma przygotować raport z tych wydarzeń. Ja czekam na to cierpliwie, jeśli jeszcze długo to potrwa to przypomnę o tym w Gminie i złożę stosowne pismo o wyjaśnienia. Jeśli pan się czegoś dowie to proszę napisać, chętne dowiem się czegoś więcej. Cała moja rodzina została narażona na utratę zdrowia na szczęście skończyło się wysypkami, ale strachu i uciążliwości niestosownych działań nie zapomnę.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. CZY KTOŚ POSIADA WIARYGODNE INFORMACJE CO ILE JEST WODA BADANA? BO JAK SŁYSZĘ PLOTKI, ŻE RAZ NA 3 MIESIĄCE TO MI RESZTKI WŁOSÓW STAJĄ DĘBA NA GŁOWIE.

  LUDZIE, MAMY XXI WIEK I TO POWINNO BYĆ MONITOROWANE RAZ NA TYDZIEŃ – TĘ WODĘ PIJĄ NASZE DZIECI, WNUKI, ZWIERZĘTA DOMOWE I MY SAMI.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Monika
  12 listopada 2011 • 20:43
  Panie Witoldzie
  Większość Forumowiczów nie miała i nie ma pretensji o to, że enterokoki pojawiły się w naszej wodzie. Słuszne moim zdaniem pretensje poda adresem firmy P.Daszkiewicza i naszych władz wywołały: brak natychmiastowej informacji o skażeniu wody (24 godz. opóźnienia), nierzetelne informacje na początku (wodę można po przegotowaniu spożywać), brak informacji CO ROBIĆ, bark dostaw wody zdatnej do picia, brak regularnego informowania Mieszkańców o stanie wody… To były główne zarzuty na forum.
  Pozdrawiam

  Widocznie czytamy to forum inaczej. Być może jestem niezorientowany, ale nadal będę trwał przy tym, że pretensje forumowiczów wobec firmy wodociągowej są nieuzasadnione. Proszę rozważyć: z chwilą powstania zagrożenia kierownictwo nad usunięciem zagrożenia obejmuje sztab kryzysowy. Wodociągi wykonują polecenia tej komórki w urzędzie gminy. Można winą obciążyć wodociągi za zakażony beczkowóz. To nie podlega dyskusji. Pytam się raz jeszcze: co robił sztab kryzysowy i jakie polecenia wydawał kierownictwu wodociągów?

  Na koniec mam prośbę do Admina by zmienił w ustawieniach wycinanie niechcianych postów przez głosowanie na “nie”.
  To niszczy merytoryczną dyskusję i czyni z forum towarzystwo wzajemnej adoracji, “jedynie słusznej opcji”. Niech Admin i Moderatorzy z całą surowością tępią chamstwo i niechlujność językową. proponuję stworzyć osobny folder, gdzie takie niecenzuralne zachowania uczestników forum będą zamieszczane.
  Na koniec dziwię się gminie, że oddała bez walki pole internetowe. Dlaczego nie tworzy podobnego forum? To pytanie stawiam do Admina strony urzędowej.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • MAM ROZUMIEĆ , ŻE W TEJ ZAISTNIAŁEJ SYTUACJI DOWODZENIE PRZEJMUJE SZTAB KRYZYSOWY URZĘDU GMINY , A TO CIEKAWE . WÓJT PÓŹNO SIĘ DOWIEDZIAŁ ? STWIERDZIŁ , ŻE WODOCIĄGI SĄ NIEWYDOLNE I DOPIERO PO DWÓCH DNIACH OD DECYZJI SANEPIDU WÓJT ZAŁATWIŁ BECZKOWOZY I ZROBIŁ TO DLA MIESZKAŃCÓW BO NIE MUSIAŁ TEGO ROBIĆ .BECZKOWÓZ POJAWIŁ SIĘ RÓWNOLEGLE Z KAMERAMI TELEWIZJI .WITOLDZIE A KTO DECYDUJE JAK USUNĄĆ SKAŻENIE WODY , JAKIEGO ŚRODKA UŻYĆ I W JAKIEJ ILOŚCI I JAK DŁUGO PRZEPROWADZAĆ DEZYNFEKCJE ? I I JESZCZE JEDNO , CZY SANEPID RÓWNOLEGLE ZAWIADAMIA URZĄD GMINY I WODOCIĄGI , CZY ZAWIADAMIA TYLKO WODOCIĄGI ?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Obaj (wójt i Daszkiewicz) są winni – każdy w swoim zakresie obowiązków. Pismo dostali równolegle tylko próbowali pewnie między sobą rozgrywać kto ma się za to zabrać. Wójt opóźnił ogłoszenie skażenia do piątku 15:30 a pół godziny później razem z urzędnikami dał nogę do domu na długi weekend. Dopiero akcja na tej stronie i telewizja zerwała go z wersalki.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @ Witold
   Nie do końca jest tak, jak wszyscy myślą.
   Ustawa o zarządzaniu kryzysowym nie precyzuje sytuacji, w których powstaje OBOWIĄZEK powołania sztabu kryzysowego. W praktyce zastosowanie przepisów tej ustawy ma charakter ocenny. Inną sprawą jest, że ponoć Pań Wójt w mediach fakt powołania sztabu kryzysowego oznajmił. Wtedy powinien się z tego zobowiązania rozliczyć.
   Generalnie- obowiązuje (cały zresztą czas) ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, która jednoznacznie stwierdza, że obowiązek informowania odbiorców wody o jej stanie należy do gminy.
   Moim zdaniem, jeżeli okaże się, że Urząd Gminy i firma P. Daszkiewicza zostali poinformowani o skażeniu 27.10 w czwartek (Mieszkańcy byli informowani w piątek po południu) to jest to niedopuszczalne zaniedbanie obowiązków obu wymienionych stron.
   Pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @Witold

   Twoja sugestia aby uniemożliwić “minusowanie” nie będzie uwzględniona. Jest to metoda selekcji niechcianych komentarzy – przez samych użytkowników portalu. Komentarze nie są wycinane jak twierdzisz a jedynie ukrywane – można je w prosty sposób odsłonić i przeczytać. Jednak kiedy są ukryte nie rażą oczu i nie są indeksowane przez wyszukiwarki.

   Argument dot. “towarzystw wzajemnej adoracji” jest nietrafiony. Nawet jeśli komentarz ma dużo “minusów” to jego “oplusowanie” spowoduje, że nie będzie ukryty. Będzie wtedy opisany jako “kontrowersyjny, debata”. Ocena czy coś jest “merytoryczne” albo z danej “opcji” jest subiektywna. Nie zamierzamy ingerować w suwerenne decyzje użytkowników portalu. Jeśli czujesz się wykluczony to pisz tak aby inni to akceptowali albo znajdź więcej swoich zwolenników – proste?

   Zgodnie z regulaminem komentarze są własnością ich autorów i to oni ponoszą za nie odpowiedzialność. Moderatorzy mogą zwracać w skrajnych przypadkach uwagę pisząc komentarz, “minusować” lub “plusować” komentarze ale nie jest ich rolą uczenie kogoś poprawnej polszczyzny. Swoja drogą nic tak nie zaśmieca forum jak wytykanie innym drobnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych.

   Proponuję też powstrzymać swoje belferskie i zarządcze zapędy. N-S jest portalem wolnym i niezależnym. Zawoalowane próby jego pacyfikacji oraz formowania na swoją modłę spełzną na niczym.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • “Nowa Stepnica Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica”
    Drogi Adminie!
    To jest dewiza tego forum. Niewątpliwie bardzo słuszna. Czy jeszcze na pewno aktualna?
    Inne zarzuty w stosunku do mnie pominę. Szkoda pisać. I tak zostanę zostanę zminusowany przez wiernych żołnierzy.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Nie Panie Witoldzie , nie ma Pan racji , tak na dobry początek ode mnie dostaje Pan plusa . Wypowiedzi czytają i oceniają wszyscy . nieraz jest po 3500 wejść – i wszyscy są ci źli ?

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Nie 3500 tylko ponad 3700 ODSŁON.
      W “zwykły” dzień jest 1000-2000 odsłon i 200-300 komputerów.
      Maksymalna ilość komputerów to było dokładnie 501 sztuk.
      Serwer rozgrzał się do czerwoności :-).

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Dostał Pan od nas plusa – proszę jednak COŚ napisać a nie żalić się na naszych administratorów.
     Forum służy dyskusji, przekazywaniu informacji.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Witek – pozostaje jeszcze obrazić się na zimę 🙂
     Na forum codziennie jest 100, 200, 300 osób?
     Wszyscy czytają komentarze – także twoje.

     No i patrzą jak się napuszyłeś – zwracać rzekę będziesz i “wracać do tematu”, masz coś do powiedzenia “ale nie powiesz” bo najpierw “odpytasz swoich ekspertów”. Przecież to jest po prostu śmieszne. Nie widzisz tego? Człowieku – ludzie tutaj podają źródła, dzwonią po urzędach i przekazują konkrety a ty co wniosłeś?

     Jak ktoś nie ma nic do dodania od siebie w temacie to po prostu nic nie pisze! Co najwyżej da plusika albo minusika. Albo nawet i tego nie robi. A ty chciałeś BŁYSNĄĆ – no i rozbłysłeś jak supernowa – i zgasłeś (to znaczy Ciebie zgasili ludzie). Tutaj na forum jest krótka piłka – pieprzysz głupoty albo się powtarzasz to Ciebie w najlepszym wypadku ludzie zignorują. A jak kozakujesz to zaminusują i tyle.

     I nie robią tego żadni “żołnierze” tylko normalni ludzie z forum. Jak co 10-ty, 20-ty czy 30-ty da ci minusa za nudzenie konia to już masz 10 w dół.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • @Supernova,
      “No i patrzą jak się napuszyłeś – zwracać rzekę będziesz i „wracać do tematu”, masz coś do powiedzenia „ale nie powiesz” bo najpierw „odpytasz swoich ekspertów”. Przecież to jest po prostu śmieszne. Nie widzisz tego? Człowieku – ludzie tutaj podają źródła, dzwonią po urzędach i przekazują konkrety a ty co wniosłeś?”

      To jest to nowe i merytoryczne, co tu Napisałeś (aś)?
      Dzwonię po Expertach, dopytuję się opinii ludzi zajmujących się profesjonalnie uzdatnianiem wody pitnej. Po ukończeniu tych prac będę się starał przedstawić wyniki.
      Pozdrawiam

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Nie przejmuj się Witold, rób swoje. Ludzie po tym skażeniu nerwowi i wkurzeni są. Jak cos już będziesz wiedzieć to wrzuć komentarz do poczytania. Masz plusa ode mnie.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • @ Witold
       Proszę się nie przejmować, ja zawsze Panu odpowiem 😉 Plusika też Pan u mnie ma! A te minusy niech Pan traktuje jak reklamę, bo każdy będzie ciekaw i tekst rozwinie 🙂
       Do minusujących- różnijmy się ładnie. Nie każdy musi podzielać nasze poglądy, ale to jest właśnie miejsce, gdzie każdy może je wyrazić 😉

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Lepiej napisać komentarz – nawet ostro polemiczny – niż minusować.
        Takie jest moje zdanie.
        Minusować to trzeba forumowych terrorystów jak już nie ma innej metody.
        A’propos – dawno nie było wsiura – ktoś wie co się stało? Nie to żebym tęsknił ale minusować nie ma czego 🙂

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Panie Witoldzie kiedy będzie miał Pan jakieś wieści? plusikuję 🙂

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Panie Witoldzie czy udało się Panu już ustalić odnośnie naszych problemów z wodą?
        Czy sprawa posunęła się naprzód?

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • @Supernova

      Zostaw już tego Witka – egzemplarz niereformowalny – sala Napoleonów 🙂
      Gromadzi wiedzę 🙂 – nie przeszkadzać!
      Pogawędźmy na lepiej na inny temat.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Proszę się jednak zastanowić co by się stało gdyby do wody dostały się chemiczne toksyny, np związki rtęci. Czy wtedy tak samo oceniłby Pan działania wodociągów i gminy? Czy wie Pan ile ofiar mielibyśmy w ciągu 24 godzin? Ostatnie zdarzenia pokazały nam, że na wysokości zadania stanęli tylko uczestniczy tego forum, którzy szybko uruchomili wzajemne powiadamianie a nawet pomoc sąsiedzką. Struktury odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, działające za pieniądze podatników okazały się zawodne. I to jest ostateczna konkluzja tego z czym się spotkaliśmy przy skażeniu wody pitnej w gminnym wodociągu.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Jeszcze jedno mnie nurtuje , czy wodociągi mają obowiązek mieć na swoim stanie beczkowozy ?Jak wiemy są to dość drogie samochody . Jeżeli nie mają to chyba sztab kryzysowy wie gdzie można je ‘wyrwać ‘. Z tego co Wójt mówił [a tak zrozumiałem ] są na stanie magazynowym Wojewody , a to już kompetencje sztabu kryzysowego .Dla mnie to wszystko jest bardzo zagadkowe i pozbawione logiczności .Wodociągi zlekceważyły natychmiastową decyzje sanepidu , Wójt nic nie wiedział i nie musiał działać ale zrobił to dla mieszkańców [tak zrozumiałem z wypowiedzi na sesji ] a nie z obowiązku jaki wynika w sytuacjach kryzysowych .Moim skromnym zdaniem sztab kryzysowy UG i wodociągi powinny działać równolegle .Kto to rozstrzygnie , chodzi o nasze bezpieczeństwo .

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • “Jeszcze jedno mnie nurtuje , czy wodociągi mają obowiązek mieć na swoim stanie beczkowozy”

     Nie, nie mają obowiązku. Tak samo jak nie mają obowiązku posiadania strategicznych zapasów wody, helikopterów i ciężkiego sprzętu. Od tego jest cała struktura zarządzania kryzysowego, która zaczyna się w gminie, przez powiat, województwo, region aż do centrali włącznie. Są na to określone prawem pieniądze i konkretne obowiązki. Jak myślicie – po co mamy w UG PEŁNY etat : Zarządzanie kryzysowe, Inspektor ds. zarządzania kryzysowego? Tak dla jaj płacimy na to na okrągło?

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Struktury odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo zawodne?
    Przecież ta sytuacja pokazała, że one w rzeczywistości nie istnieją!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Widzę, że mamy kolejnego szczura uciekającego z tonącego okrętu.
   Ale Wiciu to nie tylko chce się wepchnąć do przepełnionej szalupy ale też od razu robić tam za kapitana! 🙂
   Wracaj do swojego bożka Wiciu – niech ci załatwi chociaż jakieś koło ratunkowe 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @Witold

   To ty nie wiesz gdzie takie sprawy (skażenie wody – brak reakcji) się zgłasza?
   Zapomniałeś już, czy takich rzeczy to może nie uczyli Ciebie?

   Jak byłeś tam gdzie byłeś to wiesz, że szczególnie Ty masz obowiązek zgłosić sprawę gdzie trzeba a nie gardłować w internecie. Co – może czekasz na młodych żeby posprzątali za Ciebie a ty sobie będziesz się spokojnie przyglądać z dystansu? Zapomniałeś jaka jest Twoja robota Witek? A może odwagi brak? Jak brak – to po co się tam pchałeś?

   Podpowiadam Ci adres jakbyś zapomniał: ul. Dworcowa 2

   P.S. Twoja rodzina też piła ten syf czy miałeś szybciej cynk?

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @ Witold
   Ode mnie dostał Pan plusa 😉
   Dyskusja zawsze wnosi więcej …
   Pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @Witold

   Mam wrażenie, że niespecjalnie czytałeś komentarze na tym forum – szczególnie te z okresu kiedy było skażenie. Forumowicze bardzo dokładnie i sprawnie rozebrali sprawę na detale – jest wiele informacji o tym co i kiedy się wydarzyło, jaka i kiedy była reakcja gminy i wodociągów oraz całe mnóstwo przytoczonych przepisów i przykładów właściwego postępowania w takiej sprawie (ktoś nawet zrobił specjalnie skrót/wypis z ustawy o zarządzaniu kryzysowym!). Czyli wystarczy czytać.

   WINA w/g forumowiczów rozkłada się następująco (w uproszczeniu oczywiście):

   A) Wójt i Daszkiewicz na spółkę:
   1) Niepoinformowanie mieszkańców o skażeniu w dniu otrzymania zawiadomienia z Sanepid – czyli czwartek.
   2) Dezinformowanie mieszkańców wypowiedziami w TVP, bagatelizowanie skażenia i zagrożenia nim.

   B) Daszkiewicz osobiście:

   1) Zaniedbanie ujęcia wody (stwierdzono tam pierwotnie skażenie!) i sieci wodociągowej. Nie jest rzeczą mieszkańców znać się na tym jak ten biznes należy prowadzić ale skargi na jakość wody są od lat. Mieszkańcy też wiedzą, że Daszkiewicz ciągle oszczędza na przeglądach, filtrach i badaniach – ma natomiast na jacht i wczasy w Egipcie.

   2) Zdezinformowanie co do stanu wody (ponoć woda była zdatna do picia po przegotowaniu co było nieprawdą)

   3) Niewłaściwa reakcja na zawiadomienie Sanepidu – należało natychmiast odciąć dostawy wody – do czasu skutecznego poinformowania o skażeniu.

   4) Niezastosowanie się do poleceń Sanepid wydanych w trybie administracyjnym – m.in. odkażenie sieci do poniedziałku etc. Co do poinformowania mieszkańców i dostarczenia beczkowozów – faktycznie mogło to być poza jego fizycznymi możliwościami – niech jednak jakoś udowodni, że natychmiast przekazał to wójtowi.

   C) Wójt osobiście
   1) Całkowity brak reakcji na informacje Sanepidu – od czwartku do piątku 15:30 – ewidentna gra na zwłokę.

   2) Niepowołanie centrum zarządzania kryzysowego z momentem otrzymania informacji o skażeniu. Do dziś nie wiadomo czy w ogóle zostało powołane!

   3) Absolutny chaos w informowaniu mieszkańców – to pracownik wójta rozwieszał informacje o tym, że woda jest przydatna do spożycia po przegotowaniu. Brak informacji co należy robić. Brak bieżącej informacji o stanie wody (to mieszkańcy dzwonili codziennie do Sanepid a nie wójt).

   4) Dostarczenie wody w beczkowozach dopiero w sobotę popołudniem (3 dzień kryzysu).

   W konsekwencji mieszkańcy pili skażoną wodę co najmniej dwa-trzy dni – poszło w świat – mówiła o tym Kronika TVP Szczecin (link jest na portalu).

   Czyli i jeden i drugi ma za skórą. Wójt ma więcej – wypadek może się zdarzyć ale brak akcji ratunkowej i chaos to jest prawdziwa katastrofa. A Daszkiewicz swoją drogą powinien dostać w skórę.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Czy wodociągi w tej sytuacji mogły samodzielnie i na niczyje polecenie zamknąć dopływ wody ? Coś zaczyna mi w tej układance nie pasować .Sanepid przesyła informację [Wójt + wodociągi ] i należy działać .Sanepid nie podaje instrukcji ,jak działać i co robić .To od czego jest ten sztab kryzysowy , wiadomo , że wodociągi same nie poradzą .Coś jest nie tak .Co stało się takiego , że pierwsza informacja na ulotkach odbiegała od zaleceń sanepidu , zlekceważenie ? [ tak do końca nie wierzę , a może desperacja ] ] Moim zdaniem całą akcją od początku do końca powiniem kierowac sztab kryzysowy przy UG a tak na początku nie było .W tej sprawie jest wiele niewiadomych .Mam nadzieje , że to sie wkrótce wyjaśni .

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • A może kasa, a co mieli na swój koszt wypłukiwać skażoną i chlorowaną wodę ? Mieszkańcy wypłukali przez 2 dni i jeszcze za to zapłacą.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • A Wójta co obchodzi stan wody, do momentu zatrucia nie interesował się tym i cały czas wpiera wszystkich, że to Daszkiewicz za to odpowiada, to pewnie to najzwyczajniej – OLAŁ!!!!! Kto ma pojęcie co to są enterokoki kałowe? Na pewno nie on i nikt z urzędu.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Nie do końca rozumiem, dlaczego minusujecie tą wypowiedź. W sumie Pan Witold podniósł kwestię, nad którą wszyscy się zastanawiamy, a mianowicie- kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. To, że obie strony będą próbowały zrzucić odpowiedzialność jedna na drugą było pewne. Pan Wójt na sesji przedstawił swój punkt widzenia całej sprawy, druga strona takiej szansy nie miała. Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest poddanie sprawy ocenie niezależnej, zewnętrznej instytucji. I nie chodzi tu o wykorzystywanie sytuacji (pewnie zaraz to usłyszę) czy chęć zrobienia komuś krzywdy. Po prostu cała ta sprawa pokazała, jak bardzo jako gmina na takie sytuacje nie jesteśmy przygotowani. I ktoś powinien w wiarygodny i obiektywny sposób powiedzieć KTO i W JAKIM ZAKRESIE ponosił tu odpowiedzialność, CO i KIEDY obowiązany był zrobić, JAK informować o zagrożeniu mieszkańców. Bo mi jakoś nie chce się teraz śledzić korespondencji sanepidu z Wójtem czy firmą P.Daszkiewicza. Od tego są profesjonaliści! A wyjaśnienie tej sprawy leży w naszym interesie, tak by w przyszłości nikt już nie miał wątpliwości kiedy i co powinien zrobić.
   Pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. Sprawa wody jakoś przyschła na forum. Postanowiłem się bardziej niż UG zainteresować tym problemem. Z informacji jakich się doszukałem wynika, że obrzucanie inwektywami wodociągi stepnickie jest co najmniej przedwczesne. Dziwię się, że Wodociągi Stepnickie nie reagują na niesprawiedliwe oskarżanie ich o brak profesjonalizmu. Pewnie dlatego, że trzeba stwierdzić żenujący poziom niektórych wypowiedzi na forum Nowej Stepnicy.
  Problem z enterokokami obejmuje dużo wodociągów i fachowcy łamią sobie zęby na tym problemie. Gmina ogłosiła, że nie wykryto miejsca skażenia wody. Wg Sanepidu goleniowskiego ogniska zakażenia nie występowały na rurociągach przesyłowych, co daje nadzieję, że ujęcia są w porządku, tylko na gałązkach odbiorców występuje skażenie.
  Mam pewne spostrzeżenia na ten temat, ale opublikuję je po konsultacjach z specjalistami od uzdatniania wody pitnej. Sprawa wody pitnej jest bardzo ważna, bo dotyczy tysięcy ludzi. Jeśli kto chce zainteresować się tym tematem na początek może link: http://www.technologia-wody.pl/forum/showthread.php?14-Problem-z-enterokokami/page2&s=da75e35f4d05801714719058abf955a4

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • coś piłeś dzisiaj Wiciu?
   chyba za dużo!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Stepnickie wodociAgi nie są oskarżane o zanieczyszczenie wody, tylko o niedostatecznie szybko i skutecznie przeprowadzoną akcję informacji, dostarczenia wody pitnej i uzdatnienia tej z wodociągu.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @Witold

   Ty chyba nie czytałeś linku który cytujesz.

   1) Co ma Pseudomonas (pałeczka ropy błekitnej) do sprawy skażenia w Stepnicy? (twój “mądry” link: http://www.technologia-wody.pl/forum/showthread.php?14-Problem-z-enterokokami/page2&s=da75e35f4d05801714719058abf955a4)

   2) “obrzucanie inwektywami wodociągi stepnickie jest co najmniej przedwczesne” Może Daszkiewicz z Wójtem wykonał decyzję Sanepeidu? Tak czy nie Witoldzie? Tutaj: http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/11/04/pelna-tresc-decyzji-panstwowego-inspektora-sanitarnego/

   3) “Problem z enterokokami obejmuje dużo wodociągów i fachowcy łamią sobie zęby na tym problemie.” – I właśnie to zwalnia wójta i stepnickie wodociągi z jakiejkolwiek odpowiedzialności. He he :-). Prawdziwi Fachowcy w sąsiedniej gminie poradzili sobie z tym problemem w dwa dni (przyznaje to nawet wójt w czasie sesji Rady).

   4) “Wg Sanepidu goleniowskiego ogniska zakażenia nie występowały na rurociągach przesyłowych” – Źródło, źródło Wiciu prosimy. Telepata jesteś?

   5) “ale opublikuję je po konsultacjach z specjalistami od uzdatniania wody pitnej” – napisz Wiciu, że będziesz wzywać premiera na osobistą rozmowę. Ludzie jeszcze bardziej Ci uwierzą.

   Wychodzi z Ciebie po raz kolejny cienki prowokator i tyle.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • WODA BYŁA TAKA PYSZNA, ŻE AŻ JĄ JEDNYM BECZKOWOZEM DO MIESZKAŃCÓW ROZWIEZIONO BY ZAZNALI JEJ CUDOWNEJ MOCY

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Mieszkańcy cudownej mocy tej wody zaznawali dzień dłużej niż trzeba! A to i tak ci szczęśliwcy, co w piątek się dowiedzieli!! Byli tacy, którzy o skażeniu usłyszeli w poniedziałek… na cmentarzu, gdy przyszli znicze zapalić! Władza tak o nas zadbała, że wystarczy tej “cudownej mocy” nam na długo Panie Emerycie 😉

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Takie działania zawsze były skuteczne. Trochę niesprawdzonych danych, trochę ściemy, mądra mina i wszyscy podnoszą łapki do klaskania. Sorry, ale to nie tutaj. Tylko rzetelne dane podparte dowodami się liczą. Niczego na nas nie ugrasz “Witoldzie”. Przestań pić, bo Ci móżg wyżarło.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Panie Witoldzie
   Większość Forumowiczów nie miała i nie ma pretensji o to, że enterokoki pojawiły się w naszej wodzie. Słuszne moim zdaniem pretensje poda adresem firmy P.Daszkiewicza i naszych władz wywołały: brak natychmiastowej informacji o skażeniu wody (24 godz. opóźnienia), nierzetelne informacje na początku (wodę można po przegotowaniu spożywać), brak informacji CO ROBIĆ, bark dostaw wody zdatnej do picia, brak regularnego informowania Mieszkańców o stanie wody… To były główne zarzuty na forum.
   Pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. Tutaj treść decyzji dopuszczająca wodę w Stepnicy do użytku.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Szanowni Państwo,

  O skandalicznej i wołającej o pomstę do Nieba sprawie skażonej wody dowiedziałem się od mojej — zamieszkałej w Stepnicy — dziewczyny. Poprosiła mnie ona, abym zgłosił to do telewizji. Napisałem do TVN24. Pracownicy stacji wyrazili wstępne zainteresowanie tematem, jednak napisali: “Zgłoszenie powinniśmy otrzymać od osoby, której sprawa bezpośrednio dotyczy. Najlepiej gdyby ktoś z mieszkańców się z nami skontaktował”. Stąd mój apel do Państwa: jeśli chcecie Państwo, aby sprawa zyskała rozgłos oraz aby winni skandalicznych zaniedbań ponieśli — takie czy inne — konsekwencje swoich poczynań (lub zaniechań), wyślijcie maila z opisem całej serii zdarzeń związanych ze skażoną wodą oraz deklaracją, że byliby Państwo gotowi wystąpić przed kamerą, na adres: kontakt24@tvn.pl

  Pozdrawiam,
  Bartosz

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Przyznam się, że na własną rękę też zawiozłam wodę z Kopic do badania w akredytowanym laboratorium. Próbki pobrałam w środę a w piątek powiedziano mi, że enterokoków nie ma, natomiast są bakterie grupy Coli (to nie znaczy jeszcze, że chorobotwórcze. W poniedziałek będę miała potwierdzenie jakie to bakterie. Jeśli potwierdzi się coś niebezpiecznego to zawiadomię Sanepid.
  Każdy może zbadać swoją wodę tylko, że to kosztuje. Ja wolę mieć pewność i za kilka dni zbadam ją jeszcze raz i za jakiś czas znowu. Enterokoki podobno lubią wracać zwłaszcza, że wczoraj na Radzie p. Wójt stwierdził, że nie znaleźli źródła zakażenia.
  To mogę zrobić dla mojej rodziny i mieszkańców.
  Nie będę czekać bezczynnie, ale swoją drogą moim zdaniem należy ukarać nieodpowiedzialnych, którzy źle postąpili w tej trudnej dla wszystkich sytuacji i będę starać się wpłynąć na to aby to uczyniono.
  Pozdrawiam p. Ławickiego, który ujęcie wody w swoim domu ma czyste

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 10. Jestem zszokowana tym co czytam. W ROD Stepniczanka nie było żadnych informacji. Ja przyjechałam z Wrocławia skąd miałam o tym wszystkim wiedzieć?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 11. Oglądając wczorajszą sesje rady, zauważyłem że tak naprawdę jeden członek rady interesuję się obywatelami -Pani Sołtys Kopic.
  Tylko ta pani zadawała jakieś pytania.Reszta nawet jak by wyszła to by nikt nie zauważył.
  Nie po to oni tam są żeby sobie tylko posiedzieć.
  Widoczny brak ambicji i chęci do działania.
  Szacunek dla Pani Sołtys z Kopic.
  Pozdrawiam

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Pani Iwona nie jest członkiem Rady. Jest Sołtysem.
   Ale jest też pewną już tradycją, że sołtysom pozwala się występować na sesjach, wyrażać stanowisko i zadawać pytania radnym.
   W sumie mądre. Tak powinno być.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Dodam jeszcze, że sołtys to dość niezależne stanowisko – w przeciwieństwie do radnego, który chodzi najczęściej na pasku w ramach chudej diety.

    Sołtys ma swoje sołectwo, prawa, mieszkańców, budżet i środki.
    Nie jest uzależniony za bardzo od gminy. To reguluje prawo.
    Jak Sołtys ma jaja (Iwona akurat ma chyba ze cztery 🙂 ) to potrafi sporo na wójcie wymusić.
    To sołtys ma bezpośredni dostęp do wyborców 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Przepraszam mój błąd.
    Dziękuję za sprostowanie.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • jaki tam błąd kogut – zwykłe przejęzyczenie
     błąd to jest jak pan wójt obiecuje 2% podatku rocznie od wiatraka wartego 3 mln zł czyli 60 tys zł. a później okazuje się że to się liczy tylko od fundamentu 🙂 i wychodzi 6 tys zł rocznie 😉

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Dziękuję i pozdrawiam. Kto pyta nie błądzi:)

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 12. ja pierdziele po prostu żałosne jest to wszystko, jak nie paciorkowce to bakterie coli, po prostu super nie ma to jak XXI wiek.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 13. U dzieci, które są hospitalizowane w Goleniowie wykryto właśnie zakażenie bakterią Coli.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • TO ZA…….E MAM NADZIEJE ZE RODZICE TEGO TAK NIEZOSTAWIA

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Życzę zdrowia dla tych dzieciaczków.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Proszę o podanie źródła tej informacji. Jest to istotne z uwagi na fakt jej wagi.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Monia to jak to jest ,ty chyba jesteś biegła w tym temacie z nas wszystkich najbardziej 🙂
    o co tu chodzi , woda jest z jednego ujęcia w Milowie ,wszystkie wymienione miejscowości maja zdatna do spożycia w tym Sterniczka a my nie?
    pzdr.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Daszkiewicz ponoć tłumaczy, że wodociąg jest cacy ale nasze krany są be (próbki z hydrantów są czyste) i to jest nasz problem. Wniosek – pić z hydrantu 🙂

     Na sesji wójt też twierdził, że Sanepid mu się skarżył bo Daszkiewicz oświadczył, że to Sanepid ma u siebie w labolatorium syf i dlatego takie wyniki. Na ile to jest prawda – niewiadomo.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • 🙂
      i nic więcej na ten temat
      na chłopski rozum to mamy ta sama wodę co na Stepniczce

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • To niech pan Daszkiewicz założy własne laboratorium i bada w nim własną wodę – wtedy na pewno wyniki będą odpowiednie 😉 Pytanie tylko czy wtedy ktoś będzie chciał ją pić?

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Sęk jest w czymś innym. Znowu jesteśmy chyba robieni w konia. Pytanie kto jest właścicielem rury prowadzącej do naszego kranu. Bo Sanepid w swoim piśmie wyraźnie mówi o całości instalacji.
       Po prostu chce oszczędzić kasę i nie realizować pomysłu Iwony (on nie kasuje zużycia przez 1-2 dni a my odkręcamy wszystkie krany).

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • no zaraz zaraz pismo sanepidu wyraźnie mówi o tym ze tylko Stepnica jest “wyłączona z wody” no to kto w konia robi władze , sanepid?

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • a właścicielem jest gmina Stepnica (co do rury)

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • @kiki

         Obstawiasz Sanepid?
         bez jaj 🙂

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

         • teraz to już nie wiem , zdurniałam sama . logicznie myśląc coś tu śmierdzi z tym sanepidem , w gminie Maszewo sprawdzili główne ujecie wodne , zbadali zlikwidowali problem i woda zdatna do spożycia była wciągu 3 dnia a u nas jaki cyrk?

          Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

          • @kiki
           Sanepid może się pomylić raz na, nie wiem, 1000, 10 000 próbek? No ale kilkanaście razy pod rząd to już musiałyby krasnoludki z colą po szalkach w nocy biegać 🙂

           Może wstępnie wykluczymy krasnale?

           Co nam pozostaje?

           Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Oskarżanie sanepidu o błędne wyniki jest bardzo ryzykowne. Oni, jak nasz włodarz, nie znoszą krytyki. I potrafią się zemścić!

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Enterokoki (Enterococcus) – rodzaj bakterii Gram-dodatnich, względnie beztlenowych ziarniaków z typu Firmicutes.
      Enterokoki to ziarniaki najczęściej występujące w postaci dwoinek i trudne do odróżniania od bakterii z rodzaju Streptococcus. Mają antygen wielocukrowy grupy D, który (inaczej niż u paciorkowców) znajduje się między ścianą komórkową a błoną cytoplazmatyczną. Dwa gatunki powszechnie występują w jelitach ludzi, w których żyją na zasadzie komensalizmu, są to częstszy Enterococcus faecalis (90-95%) oraz rzadszy Enterococcus faecium (5-10%). Enterokoki są to organizmy względnie beztlenowe, preferujące oddychanie tlenowe. Są odporne na działanie żółci oraz wywołują hemolizę każdego typu. Rosną w bulionie z dodatkiem 6,5% NaCl.
      Takie określenie enterokoków jest w Wikipedii.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • @miraflores

       Z Twojego cytatu można odnieść wrażenie, że enterokoki są niegroźne dla człowieka (przecież dwa gatunki powszechnie zamieszkują układ pokarmowy). Wystarczyło jednak kliknąć link i zobaczyć szczegóły dot. tych wymienionych rodzajów enterokoków (ich chorobotwórczych szczepów):

       Enterococcus faecalis
       http://pl.wikipedia.org/wiki/Enterococcus_faecalis

       “E. faecalis może powodować zagrażające życiu zakażenia u ludzi …”
       “E. faecalis może powodować zapalenie wsierdzia, zakażenia układu moczowego, prostaty i najądrzy. Również zakażenia układu nerwowego, ale te są mniej rozpowszechnione …”

       Enterococcus faecium
       http://pl.wikipedia.org/wiki/Enterococcus_faecium

       “Fizjologicznie występuje w przewodzie pokarmowym człowieka, jednak może być również czynnikiem chorobotwórczym i wywoływać np. zakażenie układu moczowego, zapalenie wsierdzia.”

       A tutaj ciekawostka:
       “E. faecium posiada naturalną oporność na cefalosporyny, klindamycynę, ko-trimoksazol, oraz na karbapenemy ?

       Czyli ODPORNY NA ANTYBIOTYKI I ŚRODKI ANTYBAKTERYJNE

       Czasem warto doczytać …

       P.S.
       Nieleczone infekcyjne zapalenie wsierdzia kończy się śmiercią. Główne przyczyny zgonu to niewydolność serca i udar mózgu.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Miraflores myśli jak Siemka a Siemka myśli jak Miraflores ,to jedna wielka bzdura .

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • @ kiki
     Niestety, ale biegła w temacie rurociągów nie jestem 😉
     Domyślam się jednak, że tutaj większe znaczenie ma miejsca skażenia. Gdyby było tuż u wyjścia wodociągu ( w Miłowie) dalej wszyscy mieliby skażoną wodę. Skoro teraz jest tylko w Stepnicy, musi być gdzieś w naszym rejonie. Bo argument, że jesteśmy na końcu wodociągu jest dla mnie niejasny o tyle, że do np. Czarnocina woda ma zdecydowanie dalej, a tam jest już zdatna do spożycia. Ale to tylko domysły, na pewno ktoś zna się na tym zdecydowanie lepiej i może wyjaśni nam sprawę bardziej precyzyjnie.
     Pozdrawiam

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • G… prawda. Żadnych dzieci nie ma w szpitalu z powodu zatrucia wodą.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Jest Pani w błędzie. Oczywiście, że są.
    Stwierdzono zatrucie bakteriami coli, która została też na terenie Gminy.
    W przeciwieństwie do Pani nikt sobie żartów z takich rzeczy nie robi.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 14. Bogusławie może pić wodę czy nie ??

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Nie do końca wiadomo.
   Sanepid prosił żeby dzwonić do Wójta – komórka jest podana na forum.
   Proponuję zrobić to teraz.
   Albo wysłać SMS “Proszę o pilny kontakt” 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 15. Za wiele nie poszliśmy do przodu przez ten tydzień.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)