Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

NIEBEZPIECZNA GMINA STEPNICA?

Moje doświadczenia z ostatniego weekendu zmusiły mnie do zastanowienia się czy czuję się bezpiecznie?

Otóż od dłuższego czasu obserwuję dziwne zachowania sąsiada, który urządził sobie melinę i zaczyna terroryzować mieszkańców naszej wsi. Różne dziwne rzeczy się u niego dzieją i przebywają tam bardzo podejrzani ludzie. W piątek od godziny 9.00 rozpoczął imprezę, włączył sprzęt grający w garażu i grał a decybeli chyba ze 300. Wśród imprezowiczów znalazła się 7-latka, która od dłuższego czasu pojawiała się w tym podejrzanym domu.

I tu zaczyna się historia.

Stwierdziłam, że dłużej już nie mogę tego tolerować i zgłoszę odpowiednim służbom.

Najpierw chciałam zadzwonić na posterunek policji w Stepnicy, niestety nie znałam numeru. Szukam hmmm, na stronie UG jest tam podany JAKIŚ numer – NIEPRAWIDŁOWY. Nie ma też żadnej informacji w jakich godzinach posterunek jest czynny, bo okazuje się, że wcale nie jest to cały dzień, czy cała doba…. Zadzwoniłam do Strażnika Gminnego – niestety był niedostępny bo był na szkoleniu. Zadzwoniłam, więc do OPS w naszym Urzędzie. Odebrała pani z OPS, krótko opisałam co się dzieje impreza, mała dziewczynka, mocno podejrzane towarzystwo…. Pani na to, że ona nie ma auta, więc zajmie się tym w poniedziałek. Pomyślałam, że żartuje… Powtórzyłam ostro, że trzeba reagować natychmiast, więc stwierdziła, że przyjedzie. W międzyczasie zadzwoniłam też na Policję w Goleniowie, gdzie podano mi nr tel. na nasz komisariat, nikt nie odbierał. Pani z OPS przyjechała autem wyglądającym na prywatne z policjantem i jeszcze jedną Panią i co …… zabrali matkę zostawili wśród elementu małą dziewczynkę. Widząc to z okna mojego domu zadzwoniłam i zapytałam dlaczego? – odpowiedź miłej Pani: nie mogli jej zabrać zostawili ją pod opieką trzeźwej koleżanki i wchodzą w tryb (?).

Impreza trwała nadal …. Dzwoniliśmy, więc dalej na policję: w Stepnicy cisza, patrol z Goleniowa przyjechał za ok. 2 godziny, nic nie mogli zrobić.

Ok. 14.30 pojawiły się 2 Panie z Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinie, które szukały dziecka zostawionego rzekomo pod innym adres. Zaprosiłam je do siebie. Były bardzo zdziwione reakcją naszego OPS – jak to zostawiono dziewczynkę w tym domu?. One bały się tam wejść bez asysty, wiec dzwoniły OPS w UG, Policja, Dyrektor Centrum itp…. Policja w Stepnicy zaczyna pracę o 16.00, patrol z Goleniowa może przyjechać, ale UWAGA za 1,5 -2 godz. Siedziały czekały, impreza trwała w najlepsze, jak otwierały drzwi od domu to jakby na sali na balu sylwestrowym się znalazły – były w szoku. Czekały u nas w domu, nie pojawił się nikt z naszej Gminy ani Policja, ani OPS……. po blisko 1,5 godz. przyjechał patrol. Szybka akcja i na szczęście dziewczynka pojechała z nimi.

My zostaliśmy i dalej staraliśmy się reagować, przyjechał nawet patrol ze Stepnicy i zaprosił nas na komisariat w sobotę po 20 lub w poniedziałek od 7 rano. Po 22.00 nastała cisza….och jak było błogo. W niedzielę to samo 8.10 muzyka gra! Zadzwoniliśmy do Goleniowa, bo w Stepnicy nieczynny komisariat, Dzielnicowy doradził nam, aby zebrać się i złożyć doniesienie.

W połowie dnia przestał nam działać 112, więc zadzwoniliśmy do Strażnika Gminnego szukając pomocy, prosiliśmy aby sprawdził na policji podejrzane auto na podwórku tegoż samego imprezującego sąsiada, którym zaczęli kręcić bączki po podwórku. Przyjął do wiadomości i….tyle go słyszeli, więcej się z nami nie skontaktował. Wcześniej był już u naszego sąsiada jak wypalał nielegalnie na swoim podwórku śmieci , chyba siedzenia z aut – podobno dostał mandat 500 zł, ale jak to sprawdzić? 

W poniedziałek ok. 10 pojechaliśmy na posterunek w Stepnicy – a tu cisza, dzwonek nie działa, ani kartki, ani nic, nikogo nie ma, nr telefonu przecież już mamy – stacjonarny – nikt nie odbiera………BEZPIECZNA GMINA STEPNICA?

Wnioski: czy ktoś w naszej Gminie dba o bezpieczeństwo mieszkańców?

Jaki jest czas reakcji organów bezpieczeństwa?

Jakie środki są przekazywane na te organy?

Sprawdziłam w projekcie budżetu na 2012 r. jest zapisane 89 165 zł na Straż Gminną, z której planuję się 5000 zł dochodu z mandatów!!!

Natomiast dotacja na posterunek Policji w Stepnicy tylko 60 000 zł!

Kpina?!!!

Proponuję, więc zająć się tym problemem dokładnie i usprawnić ten system. Zlikwidować niepotrzebne stanowisko Strażnika (osobiście lubię p. Detmera, ale nie o to tu chodzi), środki przekazać na Policję tak, żeby mogli całodobowo pracować i żeby zawsze na komisariacie był Policjant. Jeśli zabraknie pieniędzy to przerzucić środki z budowy kolejnej rodzącej koszty infrastruktury.

Zakupić fotoradar, a nie wydawać na paliwo dla Straży Granicznej 6000 zł (kwota z projektu budżetu). Wytyczyć miejsca najbardziej niebezpieczne, jak np. droga w Widzieńsku, na której zginął człowiek i od tych miejsc zacząć budowy chodników . Wytyczyć przejścia dla pieszych tam, gdzie powinny być – np. koło szkoły. Wtedy poczujemy się bezpieczniejsi.

Jak na razie, moim zdaniem TO NIEBEZPIECZNA GMINA STEPNICA!!!

Leży mi na sercu bezpieczeństwo mieszkańców naszej wsi i ich rodzin!
Także ja i moja rodzina chcemy się czuć tutaj bezpiecznie.

 

 

 

Iwona

 

(Przyp. redakcji:)

Bezpieczeństwo – stan bądź proces, gwarantujący istnienie podmiotu oraz możliwość jego rozwoju.

Bezpieczeństwo to stan, który daje poczucie pewności istnienia i gwarancje jego zachowania oraz szanse na doskonalenie. Jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Odznacza się brakiem ryzyka utraty czegoś dla podmiotu szczególnie cennego – życia, zdrowia, pracy, szacunku, uczuć, dóbr materialnych i dóbr niematerialnych. Bezpieczeństwo jest naczelną potrzebą człowieka i grup społecznych, jest także podstawową potrzebą państw i systemów międzynarodowych; jego brak wywołuje niepokój i poczucie zagrożenia. Człowiek, grupa społeczna, państwo, organizacja międzynarodowa starają się oddziaływać na swoje otoczenie zewnętrzne i sferę wewnętrzną, by usuwać a przynajmniej oddalać zagrożenia, eliminując własny lęk, obawy, niepokój i niepewność. Zagrożenia mogą być skierowane na zewnątrz i do wewnątrz; tak samo powinny być skierowane działania w celu ich likwidowania.

Źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo

Tagi: ,

67 komentarzy

 1. Witam strażnik mieszkańcom jest niepotrzebny ale to kolega naszego wójta i tak po koleżeńsku trza było dać prace koledze . Komisariat policji powinien być całodobowy.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Strażnik ,hahha zakupy robi w Goleniowie samochodem służbowym,jeżdzi na polowania tez samoch służbowym ,a karze mandatami tylko ludzi biednych a nie tych co są na poziomie ,to znajomości a to mogą się odwołac ,falszywy człowiek i radni winni sie zastanowic czy na takiej małej gminie potrzebna straż gminna, tylko kasę brać cóż koleś wójta

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Będzie biedronka ,przestanie jezdzić na zakupy.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • wow to podatnicy zaoszczędzą na paliwie do samochodu służbowego strażnika. A tak apropos to nie tylko strażnik podobno nim jeździ ptaszki ćwierkały, że i wójt do Szczecina nim się wybierał.
     Powinni sobie zrobić magnetyczne naklejki wtedy mieszkańców by w oczy nie kuło:)

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • ciekawe jak długo się ta biedronka na franczyzie utrzyma.
     W ogóle to taki trochę śliski temat bo dlaczego akurat rodzina wicewójt otwiera biedronkę??? stać ich?

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • jak nasza władza powinien stać na straży prawa, ale podobno tak nie jest. Słyszałam opowieści, że potrafi nawet nękać starsze osoby wykorzystując swoją pozycję. To szokujące!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Dziękuję bardzo wszystkim, którzy dyskutują na tym forum, czytają je, piszą artykuły i zajmują się jego stroną techniczną.
  A dlaczego?
  Ano dlatego, że ma to wpływ na nasze życie i to całkiem pozytywny:
  1. Policja i Straż Gminna zajęła się meliną w Kopicach – dziękuję
  2. Dziewczynka jest pod dobrą opieką i jest z tego zadowolona – dziękuję
  3. Powstał całodobowy telefon pomocy przemocy w rodzinie – dziękuję

  I trochę z innej beczki:
  – wreszcie mamy internet w świetlicy w Kopicach – też dziękuję

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • A ja chciałem bardzo podziękować Józkowi, że nie odpuścił tej sprawy i dociągnął ją do końca bo bez jego działania to ta dziewczynka jeszcze pewnie ze trzy lata by się błąkała pomiędzy tą meliną, kuratorem i OPSem – i oczywiście “wszyscy nic nie mogliby zrobić”.

   Szacunek!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Dziewczynka sypiała tam w korytarzu. Katastrofa! Dobrze, że wreszcie znaleźli się ludzie z sercem zrobili co trzeba i znaleźli dla niej opiekę. Może matka się ogarnie…

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Pani Iwono – czy ta dziewczynka jest obecnie pod jakąś bezpieczna opieką?
  Czy coś wiadomo w tej sprawie?
  Jak matka ją ciągnęła ze sobą na melinę to pewnie nie miała z kim zostawić a “wylądować” to tak szybko może jej się nie uda.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Iwona , jaka to niebezpieczna gmina Stepnica ? Spróbuj usiąść na ławce i spokojnie wypić piwo . Moment i masz pały na grzbiecie z zamkniętym piwem równiez . Na tym zadupiu nawet zamkniętego piwa nie można zanieść do domu bo skują cię po drodze.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Tylko czy to TAKIE działania maja sprawić, że czujemy się bezpiecznie?? Kustosze pomnika i tak czują sie bezkarni. W razie potrzeby musimy czekać na policję z Goleniowa. Niestety, złodzieje i włamywacze jakoś nie chcą dostosować sie do godzin pracy naszego posterunku i działają głównie wieczorami i nocami 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Złodziejaszki doskonale wiedzą kiedy kończy się dyżur. Do tego czasu nie wychylają nosa z dziury i siedzą cicho! Problem się robi kiedy nasi policjanci kończą dyżur – dlatego tak ludzie proszą o całodobowe patrole. Na posterunku nikt siedzieć nie musi jak jest telefon. Ważne aby złodziejaszki wiedziały, że MOŻE być patrol.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • kustosze są gonieni – czasami nawet dość skutecznie.
    problem w tym, że wracają jak szarańcza a nie można tylko im poświęcać 100% uwagi

    niech wójt zafunduje tablice “zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych” to zorganizujemy patrole obywatelskie 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @jastep

   Policja ma rację. Niestety takie są przepisy że jest ZAKAZ publicznego spożywania wszelkiego alkoholu. Takie jest prawo i policja nic na to nie poradzi. chcesz inaczej to lobbuj do Sejmu o zmianę ustawy a nie narzekaj na policję bo ona nic tutaj nie jest winna.

   Swego czasu ktoś ponoć do nich nawet wydzwaniał co 10 minut alarmując, że ktoś tam pije piwo pod pomnikiem i oni MUSIELI interweniować. Ja tam myślę, że tu nie chodziło o żadne piwo tylko o to aby ich wkurzyć. Na ich miejscu to bym odszukał żartownisia ale chyba w tak błahych sprawach to dochodzenia się nie robi.

   Swoją drogą – te stada kustoszy pod lipami to zaraza w Stepnicy. To jest środek wsi. Nie da się przejechać przez Stepnicę inną drogą więc turyści maja ekstra widok i aż chce się zatrzymać :D. Nie da się spokojnie przejść do sklepów, kościoła a nawet urzędu gminy.

   No ja rozumiem, że panowie nie mają lepszego miejsca obserwacyjnego ale musimy dojść do jakiegoś konsensusu.

   No i nie może być tak że policja w Stepnicy zajmuje się tylko nimi bo to już prościej będzie założyć jakąś dla nich jakąś ochronkę.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • No ale dasz w końcu tego piątala czy nie? 😀

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Na wyprawę po “centrum miasta” najlepiej się wyposażyć w opakowanie produktu ja poniżej.

     Wtedy jest szansa aby dotrzeć do urzędów centralnych a nawet – ho ho – na miejską plażę!

     Należy pamiętać aby “towar” wydawać po sztuce – ew. “dla kolegi’. Większa rozrzutność może się skończyć natychmiastowym żądaniem wydania środków na bałagan.

     Zaznaczam, że jedno opakowanie wystarczy na kurs “tam”. Z powrotem potrzebne będzie drugie i lepiej się w nie wcześniej zaopatrzyć bo pozostaje wtedy na ratunek jedynie sklep “Tanie faje”

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Generalnie jak człowiek raz sobie da wejść na głowę to potem będą ganiali za nim jak za bankomatem – do końca świata i jeden dzień dłużej. Ja zawsze odmawiam – nie mam 50gr, płacę kartą, kiedyś mnie kustosze rozbawili bo pytają “my pana prezesa tutaj nie widzimy – poratujesz 2zł?”, ja im na to “jak nie widzicie jak tu mieszkam od dawna? nie dam bo nie mam” a oni: “aaa bo pan pewnie jest komisarz z Brukseli to liczy każde euro” 😉 Ale ja mam łatwiej bo rzuciłem palenie.

      Tto “stare” pokolenie kustoszy to mi nie przeszkadza bo trzymają jakieś minimum poziomu i mają poczucie humoru. Najgorsi są młodzi – wulgarne zaczepki (zwłaszcza wobec kobiet), wrzaski, wyzwiska, agresja po alkoholu to niestety norma.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Chciałem dodać, że w lecie często widywałem policję jak patrolowała późnym wieczorem i skupulatnie spisywała i legitymowała pijanych małolatów. Problem w tym, że oni nic sobie z tego nie robią.

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • Bardzo dobrze, że spisywali. Wszystko do czasu – jedna, druga notatka i do szkoły, rodziców etc. Nawalone małolaty są nieobliczalne i non stop szukają zaczepki komu tu dać po pysku. Strach chodzić wieczorem po ulicach. Jak na lato to jest raczej słaba zachęta dla turystów.

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

       • A co mieli zrobić? Oddać salwę z gładkolufowej? 😀
        Na początek mogą spisać – kto ma się opamietać ten się opamięta.
        Poza tym – jak spisany to jest kogo później wzywać jak sie zrobi jakaś awantura więc małolaty raczej tego wieczoru to już są spokojniejsze. I O TO CHODZI! Krzywda od spisania im sie nie dzieje.

        Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

        • Ja tam lubię i Kataniego i Policję bo przy tak ograniczonym budżecie coś starają się robić…

         Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

         • Nawet Donek ostatnio nie żałuje na Policję, Wojsko i Wymiar Sprawiedliwości a tu nasz władyka nagle węża w kieszeni dostał. Zamiast im uszcznąć z tych 100 milionów i odrychtować co najmniej komisariacik jak sie patrzy to skapi jak jakiś ormianin 😀

          Pewnie jak zwykle wiadomości na prowincję docierają z opóźnieniem i szef nie zna bieżących “tryndów”. Ja tam myślę, że on dziesięć razy więcej daje na te swoje dęte fundacje i stowarzyszenia nież na lokalną policję. Pewnie ci ze stowarzyszeń bedą go ratować jakby co.

          Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Zbudujcie im BAR Klopoty z piciem na lawkach skonczom sie .,

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • @jastep

   Litości! Mocno przesadzasz. Nikt ciebie z zamkniętym piwem niesionym DO DOMU nie zatrzyma. Już nie fantazjuj bo jak by tak było to by połowa tej wsi już siedziała w pace. No ale jak ktoś demonstracyjnie stawia je sobie obok siebie na ławce pod pomnikiem to chyba policjant może pouczyć, że te piwo to raczej w domu? Ma stać nad piwoszem i czekać na kapsel może? Daj spokój.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Pamiętacie ŚP Jasia jeżdziL na wózku inwalidzkim? Zabrali mu wino które miał w schowku
    wtyle tegoż wózka i mu wylali. Nie bronię pijaczków, ale bez przesady

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • @jastep
     Ależ oczywiście, że bronisz.
     Wylali Jasiowi pewnie dla jego dobra i tyle.
     Co? Lepiej by było jakby go za chwilę musieli wieźć na izbę?

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • U nas na wsi jakoś tego nie zauważyłam, aby kogoś z zamkniętym czy otwartym piwem ganiali.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. Po tym jak dowiedziałem się, że na tej melinie razem z OPSem był zawodowy kurator to już nic nie rozumiem.

  Co w tej sytuacji mieli zrobić Policjanci? Zatargać tę dziewczynkę do radiowozu i zamknąć w areszcie? Wieźć do policyjnej izby dziecka w Szczecinie? Kto by ją odebrał? Przecież oni tam byli jedynie po to aby można było legalnie i bezpiecznie wejść do tego domu! Byli po to aby nikt nie dostał butelką w głowę i po to żeby żuliki nie wszczęły jakiejś bójki. Oni się sprawdzili i chwała im za to.

  Dobrze, że zabrali tę matkę do trzeźwienia bo jeszcze pewnie dalej by tam siedziała.

  Ale nie rozumiem dlaczego kurator i OPS nie zabrali ze sobą małej. Przecież oni właśnie od tego są i maja do tego zarówno uprawnienia, przeszkolenie i środki (jakieś miejsce gdzie dziecko może przeczekać, coś zjeść itp). Serca nie mają? Przecież każdy normalny człowiek by tak zrobił a nie zostawiał dziecko.

  Dlaczego dziewczynka musiała tam czekać ponad dwie godziny aż ktoś się obudził?
  Znieczulica kompletna!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Do policjantów nikt pretensji nie ma. Chodzi właśnie o totalną bezmyślność pracownika OPS-u. Bo ja nie wiem, jak można było zostawić SAMĄ siedmioletnią dziewczynkę na melinie z pijanymi facetami???? Na jakim świecie ta pani żyje? I co to za brak nie tylko wyobraźni ale podstawowych w moich oczach kompetencji!! Mam nadzieję, że ta osoba poniesie jakieś konsekwencje zawodowe. To powinno ją nauczyć na przyszłość, że dzieci nie pozostawia się bez opieki, nie mówiąc już o pozostawieniu w TAKIM miejscu!!!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Myślicie że policjantom nie jest przykro w takich sytuacjach? Oni tez mają dzieci.
    Kretyńskie prawo, durne przepisy i ludzka bezduszność – a “gliniarz” na to MUSI patrzeć z zaciśniętymi zębami i często nic nie może zrobić bo on to ma być święty – jemu nie wolno się zdenerwować – a reszta to – hulaj dusza! G…no im zrobisz. Bo są “w prawie” i wszystko mają …
    Nie zazdroszczę takiej roboty. Człowiek na tyle nieszczęścia się napatrzy, że z bezsilności czasem chyba ręce mogą opaść.

    A ten OPS, kurator … szkoda gadać …

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Ja im wcale nie zazdroszczę takiej pracy. I dlatego uważam, że zamiast ponad 95 TYSIĘCY rocznie wydawać na straż gminną i graniczną powinno się te pieniądze policjantom dołożyć i ten piękny samochodzik. Mielibyśmy więcej policjantów, moglibyśmy mieć całodobowy posterunek siedem dni w tygodniu. A tak to nawet nie wiadomo do kogo dzwonić??

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Trzy służby nas pilnują! Przecież to nie Bronx tylko mała spokojna gmina!!

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

      • Rozsądek nakazuje koncentrować siły i scalać budżetu.
       Proste rozeznanie podpowiada, że środki powinny być przekazane policji.

       Po Schengen SG na tym terenie nie racji bytu – przynajmniej w tej sile.
       Nic, ale to nic mnie nie obchodzą sentymenty pana wójta do SG.
       Nie są potrzebni, kropka. Te same rzeczy może zrobić policja.

       Nie mam zdania co ze Strażą Leśną – ale to chyba z innego budżetu idzie?

       Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • STRAŻ GMINNA ładnie brzmi ale nie zapominajmy, że to ciągle tylko JEDEN człowiek. Porządny, kosztowny ale jeden!
     Dlaczego on nas kosztuje więcej niż policja????

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Bo jest jeden. Zawsze robienie czegoś odrębnego będzie droższe.
      Katani jest ok i policja powinna jakoś go przytulić – przecież jego doświadczenie na pewno się policji przyda. A środki powinny pójść na całodobowy komisariat – gmina jest rozległa – jest czego pilnować.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. 50 minut po godzinie 24-tej PAP obwieścił, że “Jest przełom na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli”

  http://wiadomosci.wp.pl/title,Jest-przelom-na-szczycie-Unii-Europejskiej-w-Brukseli,wid,14066070,wiadomosc.html?ticaid=1d865

  Jednak lektura tego zawiłego tekstu prowadzi do wniosku, że jedynie na co sie “zgodzono” to generalne przykręcanie śruby podatnikom ma sie rozumieć bo przecież nie bankierom.

  Trwa spór czy utworzyć europejski super-bank ESM.

  Podpisany dokument zakłada też, że w celu wprowadzenia automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny budżetowej, zmieniony będzie artykuł 126 traktatu, (czyli jak chciały Niemcy i Francja). Ale ten sam dokument mówi również o możliwości wspólnych obligacji strefy euro w dalszej perspektywie oraz o licencji bankowej dla funduszu strefy euro ESM, który ma w 2012 r. zastąpić tymczasowy funduszu EFSF. Obu postulatom sprzeciwiają się Niemcy, które – według źródeł niemieckich

  Czyli generalnie wiadomo, że nic nie wiadomo.

  Pożyjemy – zobaczymy.
  Na razie przynajmniej zaprzestano straszyć nas wojną.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Jak może wiecie pierwszą ofiarą “kryzysu finansowego” była Islandia.
   Banksterzy zadłużyli ten kraj do tego stopnia, że na jednego islandczyka przypadało ona 1mln $ długu.

   Co się stało dalej?

   Islandzka lekcja dla całego świata. Czy elita Polska rozumie tę lekcje?

   Islandczycy sprawili, że rząd, który próbował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie „przerabianym” przez Grecję, podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii.

   Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania.

   Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii?

   Oto krótka chronologia faktów:

   • Wrzesień 2008 roku:– nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii, Glitnir Banku, w wyniku czego giełda zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju.
   • Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu, a następnie przedterminowe wybory. Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent.

   W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji.

   • Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie.
   • Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu.
    W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankowców, którzy przezornie odpowiednio wcześniej uciekli z Islandii.

   W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co „przerobionej lekcji”. W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej „25″ – poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej – była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią „Magna Carty”.

   Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście – NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi.

   Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego „legendę” przekazywaną z ust do ust.

   Póki co wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.

   (Źródło: Na podstawie artykułu Marco Pali „Storie di ordinaria rivoluzione…”,)
   http://creativiculturali.ning.com/profiles/blog/show?id=3565617%3ABlogPost%3A86298&xgs=1&xg_source=facebook

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • EBC obawia się paniki bankowej

    Europejski Bank Centralny w dniu 8 grudnia 2011 r. obniżył swoje stopy procentowe o 0,25 %. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu (główna stopa) wyniesie od dnia 14 grudnia 2011 r. 1 %.

    To druga obniżka stóp procentowych na przestrzeni ostatnich tygodni. Poprzednia decyzja o obniżce również o 0,25 % miała miejsce w dniu 3 listopada 2011 r.

    W ciągu bardzo krótkiego czasu stopy procentowe zostały ścięte aż o 1/3 (główna z 1,5 % do 1,0 %). Niewiele brakuje do stóp zerowych, co postawi EBC pod ścianą z powodu braku skutecznego narzędzia zwiększania podaży pieniądza depozytowego w bankach komercyjnych.

    Media w Polsce przemilczają pozostałe dramatyczne decyzje EBC. EBC zwiększy płynność banków komercyjnych poprzez:

    1. obniżkę stopy rezerw obowiązkowych z 2 do 1 %,

    2. wydłużenie wymagalności długoterminowych kredytów ratunkowych dla banków komercyjnych do 3 lat,

    3. zmniejszenie wymagań banku centralnego w zakresie zabezpieczeń żądanych od kredytów udzielanych bankom komercyjnym.

    Decyzje europejskich władz monetarnych dowodzą zbliżania się ostrej fazy kryzysu finansowego.
    Inwestorzy zareagowali na nie chłodno. Tydzień temu, mająca znaczenie propagandowe obniżka oprocentowania SWAPów między bankami centralnymi wywołała euforię na rynku. Dzisiejszej decyzji bezprecedensowo luzującej politykę monetarną towarzyszą spadki na giełdach. Idiotów wierzących politykom i bankierom dynamicznie ubywa. Zaczęło się od greckiego runu na banki. Teraz czas na panikę we Włoszech, Francji i Niemczech.
    Tomasz Urbaś

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Ja tak patrzę na ten wykres pod komentarzem i przecieram oczy.

    POLSKA ma 290% zobowiązań (liabilities) w stosunku do majątku/należności (assets).
    TRZY RAZY WIĘCEJ DŁUGÓW NIŻ MAJĄTKU!

    Zbankrutowana Grecja i mafijny Meksyk ma – ok. 205%
    Ledwie dychająca Hiszpania – 175%
    Największy światowy dłużnik – USA – 120% (ponad 3000 mld $ długów)

    Czy ja śnie czy w Polsce są inne prawa fizyki (i matematyki)!

    Aha – najwięcej światu pożyczyły Japonia (ponad 3000 mld $) i Chiny (prawie 2200 mld $) – oba kraje mają ponad 200% nadwyżki.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Nie chciałabym krakać ale jest takie porzekadło, że jak nie chcesz zwracać długu to wykończ (bezpotomnie) wierzyciela.

     Ale ja tam lubię chińskie zupki i japońskie samochody …

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. To o czym pisze pani Iwona to prawda w Stepnicy też nie jest lepiej. Późnym popołudniem/wieczorem strach przechodzić na trasie od pomnika do monopolowego – wulgarne zaczepki, wrzaski, sikanie gdzie popadnie to codzienna norma. Ostatnim hitem jaki widziałem było szczanie na tyłach PKS wprost na styropian którym ten budynek jest obkładany.

  Kiedyś myślałem, że były wojskowy (wójt) bez problemu da sobie radę z tym chamstwem ale teraz widzę, że się pomyliłem. Monitoringiem nikt się nie przejmuje, widocznie młodzi wiedzą, że nikt tego nie przegląda a starzy mają to gdzieś. Centrum monitoringu działa w urzędzie gminy który pustoszeje po godzinie 16 a hołota harcuje na całego. Wywalone pieniądze w błoto.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Centrum monitoringu powinno być w Goleniowie na ulicy Maszewskiej 9.
   Tam może to ktoś kontrolować 24/7.

   Końcówka podglądu powinna być też na komisariacie w Stepnicy.
   Policja ma doświadczenie aby z czegoś takiego z rozsądkiem korzystać.

   Bo obecnie to służy tylko do zabawy Pani Rzymczyk aby popodglądać i pośmiać się z koleżankami przy kawce z włościan jak się potkną na chodniku (sytuacja autentyczna).

   Pani Rzymczyk to powinna się już zająć raczej podglądniem wnuków czy dobrze rosną bo na edukację to już jest za późno.

   A jak już to jest taka zabawka to należy puścić to oficjalnie w sieć z podgladem dla wszystkich mieszkańców i skończyć z tym absurdem.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 8. Zanim się zacznie pisać, trzeba uzupełnić wiedzę, że próg bólu to 110-140 dB, a uszkodzenie słuchu następuje przy 150 dB. Dzieci w podstawówce uczą się nawet, że wybuch wulkanu “Krakatau” to 370 dB, wybuch bomby atomowej – 220 dB, a start promu kosmicznego -190 dB. O dziecku azjatyckiej urody ze Stepnicy, policjantach z drogówki z Olecka czy reszcie fotoreportażu z miejsca zdarzenia nie wspominam 🙂 I dziękuję za definicję bezpieczeństwa. Co to za autorytet ten Pan Wikipedia?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • No co wynika z tego co napisałeś?
   Przeczytaj ze zrozumieniem to może do ciebie dotrze TREŚĆ

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Zasady banowania pkt 1

   “Yoda” 😀

   Nie wyciągnęłeś absolutnie żadnych wniosków z poprzednich upomnień.
   Twoja aktywność na tym forum sprowadza się jedynie do złośliwego trollowania.
   Wydaje ci się że jesteś sprytny ale jesteś jedynie namolny i nieudolny.

   PA PA

   P.S. Zgłosimy Twoją osobę/IPs/MAC do operatorów innych forów i na blacklist.

   P.S.2 Załóż sobie jakiegoś lepszego antywirusa bo siejesz zarazę po necie.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • he he jelonek dostał dożywotkę od admina 😀
   a taki był wygadany 😀

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Niech Stepnica uczy się od innych. Wklejam artykuł:

  Paradują tylko w kopiach policyjnych mundurów, spalają paliwo za nasze pieniądze, niby mają chronić, ale wolą łapać kierowców na fotoradar, zakładać blokady na koła albo przeganiać staruszki handlujące marchewką na chodniku. A jak trzeba poważnej interwencji, to wołają policję… Po co nam w ogóle strażnicy miejscy czy gminni? – zapytali mieszkańcy Łagowa pod Kielcami (woj. świętokrzyskie). I radni spełnili ich wolę – zlikwidowali właśnie Straż Gminną. Brawo! Które gminy i miasta będą następne?

  Straż Miejska powstała w Łagowie ponad dwa lata temu, jeszcze za kadencji poprzednich władz. I chyba tylko była spełnieniem ambicja samych urzędników. Strażników było dwóch. Z czego jeden to komendant.

  […]

  – Na każdym spotkaniu z ludźmi słyszałem jedno i to samo: „zlikwidujcie tych strażników, bo do niczego nie są potrzebni. Szkoda pieniędzy na ich pracę” – mówi przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Meducki (34 l.). – Musieliśmy posłuchać mieszkańców i niedawno na posiedzeniu Rady Gminy podjęliśmy decyzję o likwidacji Straży Gminnej.

  I bardzo dobrze! Z tej decyzji rady są zadowoleni mieszkańcy Łagowa. – To bardzo dobra decyzja – mówi Andrzej Bera, elektronik samochodowy. – Za te pieniądze lepiej zrobić bazę dla karetek pogotowia, bo te maja daleko do Łagowa i w razie wypadku trzeba długo czekać na ich przyjazd.

  http://www.fakt.pl/Ta-gmina-zlikwidowala-straz-Brawo-,artykuly,113535,1.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 10. A teraz mała powtórka z matematyki – ułóż w szeregu rosnącym następujące liczby:

  95 165 zł – straż gminna + straż graniczna

  60 000 zł – policja

  146 670 zł – wynagrodzenie wójta (z oświadczenia majątkowego za 2010 rok http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/05/20/oswiadczenia-majatkowe-za-2010-rok/ )

  31 660 zł – dotacja dla GOK w celu “organizacji plenerowych imprez integracyjno-promocyjnych w gminie Stepnica.” (http://nowa-stepnica.x25.pl/2011/07/10/gok-ze-statutem-oraz-dotacja-celowa/)

  124 600 zł – “wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu” (http://bip.stepnica.pl/dokumenty/3277)

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 11. Matematyka nie może się mylić… niestety.

  6000zł na paliwo dla straży granicznej to przy aktualnej cenie paliwa 5.60zł za litr daje 1071 litrów. Załóżmy, że autka SG są paliwożerne i palą średnio 10 litrów na przejechane 100km. Taki patrol by pilnować porządku kręci nosem ale co zrobić – dojechać trzeba. Załóżmy, że patrol przyjedzie ze Szczecina, poprzeszkadza kierowcom w Bogusławiu/koło OSP, potem pokręci się po gminie (50km) i powróci do Szczecina. Daje to 150km na jeden patrol.

  Przy powyższych założeniach SG powinna odbyć 71 takich patroli czyli być średnio 6 raz w miesiącu i przejechać w samej tylko gminie 300km miesięcznie (odliczając dojazdy ze Szczecina). Niech państwo pomyślą (obserwując przez lata metody działania) czy taki scenariusz jest realny. Jeśli nie to powstaje pytanie gdzie to paliwo jest wyjeżdżone i dlaczego nasza gmina ma do tego dopłacać? To są nasze pieniądze i należą się nam.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 12. Nasza policja potrafi zabrać z ulicy chłopaka na komisariat i tam dać mu łomot aby przyznał się do czegoś czego nie zrobił,takie rzeczy potrafią robić najlepiej. Ulubiona zabawą jednego z naszych funkcjonariuszy jest ubliżanie,sam stałem się ofiarą takiego incydentu kiedy to zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli,wszystko przebiegało prawidłowo, ale na konie zostałem zbluzgany od
  “szmat”, bo byłem trzeźwy. Chciałem złożyć skargę,ale oczywiście komendanta w ogóle nie mogłem zastać na posterunku przez parę dni więc dałem sobie spokój.Czyli taka sama sytuacja jak wyżej opisana,nadużywają swojej władzy a jak ich naprawdę potrzeba to nie ma nikogo…

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 13. Pozostawienie siedmioletniego dziecka w obcym domu, samego (bez matki), w otoczeniu pijanych mężczyzn… Taką bezmyślność pozostawię bez komentarza!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • przecież w Stepnicy jak pamiętam działał Posterunek MIlicji(nawet całodobowo)
   Noo ale przyszło nowe
   do likwidacji wszystko i teraz mamy,będzie miasto bez policji ?….. ……..itd każdy
   może sobie odpowiedzieć czy wszystkie zmiany to takie dobre dla nas?
   czy nie można tego wszystkiego jakoś wyważyć?
   mam wrażenie że to działa na zasadzie dzisiaj a ja pytam gdzie jest jutro………..
   co będzie za parę lat ,kiepsko to widzę miasto, widmo? -bez turystów pozamykane lokalne interesy
   super miasto (no chyba że żeglarze zapełnią tą pustkę i port przeładunkowy) kto tego nie widzi
   to znaczy że dba o dzisiaj
   pozdrawiam

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Iwona ma rację. Środki ze straży wiejskiej/miejskiej powinny być przekazane Policji w zamian za całodobowy posterunek. Jak jeszcze będzie trzeba funduszy – dołożyć. Te 50 -100tys. zł ekstra na Policję z budżetu gminy jest niezauważalne przy pozostałych wydatkach a może mieć istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa co wprost przekłada się na kieszenie mieszkańców i zaufanie turystów.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Katani ma swoje lata i jego też wreszczcie dopadnie SKS.
     Nie lepiej aby już siadł spokojnie za tym biurkiem i pilnował naszej antykryzysówki?
     Przecież do akcji i tak jeżdżą młode chłopaki ze straży, zresztą Kataniego i tak by się nie utrzymało na tym fotelu bo by sam z nimi pognał do akcji – taki charakter.

     To by było z pożytkiem dla wszystkich bo on to lubi i robi z zapałem. A teraz to co – za szofera wójtowego robi? Przecież to upokorzenie.

     A tego obecnego antykryzysowca za ostatnią akcję “skażenie” to trzeba wysłać na wakacje.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

     • Ostatnio w sklepie dialog:
      – muszę spalić liście i śmieci z ogrodu
      – no to pal, w czym problem?
      – trochę się boję bo zaraz się Katani przypieprzy z mandatem

      Powiem szczerze, że wolę jego od Straży Granicznej. Już nawet niech będzie ten strażnik, rozmawiamy o tysiącach gdy w tym czasie na GOK i Polbruk wydaje się miliony złotych lekką ręką.

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Stepnica wkrótce będzie wyglądała jak Kłomino obecnie.
    MIASTO WIDMO

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)