Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

UWAGA na trującą sól. Lista produktów, których nie wolno jeść.

W Polsce mamy od tygodnia AFERĘ SOLNĄ. Poznańska policja zamknęła trzy firmy, które sprzedawały sól przemysłową jako spożywczą. Wśród jej odbiorców byli producenci kiełbas i wędlin, przetwórnie ryb, piekarnie

Sól przemysłowa, Powstaje w trakcie procesu produkcji chloru. Jako produkt uboczny zawiera wysokie stężenie siarczanów i żelazocyjanek potasu. Takie substancje nie powinny się nigdy znaleźć w żywności, bo są truciznami! Taką solą można bowiem posypywać drogi, ale w żadnym wypadku nie wolno dodawać jej do jedzenia.

Eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu nie byli w stanie określić, czy sól przemysłowa może narazić na utratę życia i zdrowia. W ich opinii zawiera rakotwórcze substancje, ale nie wiadomo, jak bardzo w tym stężeniu szkodliwe. Śledczy czekają na kolejną ekspertyzę. 

Wiadomo, że normy stężenia siarczanu sodu były przekroczone nawet stukrotnie. W najgorszym przypadku związek ten może doprowadzić do odwodnienia narządów wewnętrznych lub wywoływać ostre stany zapalne w przewodzie pokarmowym.

Uważajcie szczególnie na:

 1. Buraki konserwowe,
 2. sałatki warzywne,
 3. kapustę kiszona
 4. paprykarz wegetariański

Takie produkty mogą zawierać sól przemysłową. Sanepid nie chce podać nazw konkretnych produktów – informuje “Gazeta Wyborcza”. Wiadomo jedynie, że kontroli ma być poddanych nawet 30 tysięcy firm (Zobacz ARTYKUŁ w Wirtualnej Polsce). Już 90 firm branży spożywczej jest na liście tych, do których trafiała sól przemysłowa zamiast spożywczej. Wciąż przybywają nowe. Wśród oszukanych jest m.in. jeden z największych krajowych producentów przetworów mlecznych – ujawnia “Dziennik Gazeta Prawna”. Odebrali ciężarówkę takiej soli. Ale nie wiadomo, do którego spośród ich kilkudziesięciu zakładów trafiła. Odbiorcy zagraniczni zaczęli wypowiadać nam umowy”. To się może skończyć upadkiem – twierdzi menedżer spółki. 

Jak doszło do wykrycia nielegalnej soli?

Proceder sprzedaży niejadalnej soli odkryli dziennikarze. To oni zawiadomili Centralne Biuro Śledcze o możliwości popełnienia przestępstwa. Dziennikarze wykryli, że wśród zakładów zaopatrujących się w sól – produkcyjny odpad z Zakładów Chemicznych Anvil SA we Włocławku są firmy, które w swej ofercie mają sól spożywczą. Firmy sprzedające nielegalną sól sprzedawały jej mniej więcej tysiąc ton miesięcznie. Daje to zysk w wysokości kilku milionów złotych rocznie. 

Nie czekając na wyniki badań, Inspekcja Sanitarna rozpoczęła kontrolę w piekarniach i zakładach przetwórczych. Andrzej Trybusz, szef wielkopolskiego sanepidu, mówi “Gazecie”, że skontrolowano ponad 300 zakładów. I ujawnia, że jego pracownicy odnaleźli w sumie ponad 100 ton soli pochodzącej z firm zamkniętych przez policję.

Skazani na świństwo

Afera solna to dowód na to, że handlowcy i producenci żywności są gotowi wcisnąć klientowi każde świństwo – od doprawionego przemysłową solą mięsa, poprzez odświeżone detergentami kurczaki, a kończąc na kostce masła bez masła i kaszy jaglanej faszerowanej molami spożywczymi. I właściwie niewiele można z tym zrobić. Nie należy oczekiwać, że fałszowanie żywności zostanie całkowicie wyeliminowane – rozwiewają wątpliwości kontrolerzy żywności.


Źródła:

 1. http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/afera-solna-w-jakich-produktach-jest-sol-przemyslowa-rosnie-ilosc-podejrzanych-zakladow_230846.html
 2. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114875,11275993,Sanepid_wie__w_czym_jest_trefna_sol__Ale_nie_powie.html?lokale=warszawa
 3. http://m.onet.pl/prasa/5040219,detal.html
 4. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kto-uzywal-skazonej-soli-Sprawdza-30-tys-firm,wid,14289043,wiadomosc.html?ticaid=1e066

 


7 komentarzy

 1. Takie są skutki monopolu. Swoistej monokultury partyjnej.
  Przypomnę, że już to przerabialiśmy w poprzednim stuleciu ale jak widać pewne środowiska są niereformowalne.

  Zachłanność polityków na władzę wsparta zaślepieniem części zdegenerowanych służb doprowadziła do sytuacji iście podbramkowej. Teraz albo totalna rozpierdziucha państwa, albo krwawa dyktatura, albo Anschluss albo WIELKA CZYSTKA. Ewentualnie wszystko na raz.

  W zasadzie pacjent dawno by już zszedł gdyby nie ciągła kroplówka z UE. Na razie zombie jeszcze macha rękoma i nogami ale widać gołym okiem, że jest to już trup i dzieci z tego nie będzie.

  A wszystko z niepohamowanej żądzy władzy, pieniędzy i chęci ukrycia własnych grzeszków. Za wszelką cenę. Pewnie będzie tak, że to właśnie PEŁO zgarnie za całe 20 lat “błędów i wypaczeń” może nieco niesłusznie bo nie jest jedynym sprawcą ale NIE TRZEBA BYŁO SIĘ TAK PCHAĆ DO WŁADZY!

  Nie jestem zwolennikiem PISorów. W sumie to żadnej funkcjonującej partii. Ale PISory przynajmniej próbowały udawać, że chcą coś naprawiać. W sumie znane mi dobre pomysły i tak pochodziły spoza ich środowisk ale po to są właśnie partie aby zamieniać na praktykę dobre pomysły – nawet cudze.

  Obecnie już cały polski system polityczny jest jednym wielkim trupem i bagnem. Wiedzą to nawet dzieci. Nikt NORMALNY nie chce się tego dotknąć za skarby świata – żeby się tym nie ufajdać do końca zycia. Już lepiej zasuwać na zmywaku. Do młodzieżówek partyjnych garną się kompletne świry, złodzieje, karierowicze i skończeni cynicy. Taki system nie może trwać zbyt długo gdyż runie pod własnym ciężarem. Koryto jest za małe.

  Pozostaje pytanie – za jakie grzechy obywatele mają ponieść tego konsekwencje?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. rządzącej platformie obywatelskiej i psl wszystko się sypie właśnie w tv mówią o wypadku kolejowym na CMK. przesunęli miliardy na drogi zamiast na kolej to tak się musiało prędzej czy później skończyć. najważniejsze że euro niezagrożone. KOMPROMITACJA

  “Resort infrastruktury kierowany przez Cezarego Grabarczyka chce odebrać kolei 4,7 mld złotych dotacji unijnych na inwestycje. Zamiast tego mają powstać odcinki dróg ekspresowych, które wyrzucono z rządowych planów. – To tylko doraźne łatanie dziur, którego kosztem będzie zupełny rozkład infrastruktury kolejowej – oceniają eksperci.”

  http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zabiora;kolei;5;mld;zlotych;bedzie;gorzej;niz;w;rumunii,70,0,757318.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Sanapid zabezpieczył 246 kg soli w czterech piekarniach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Sól była kupiona od producenta, który znajduje się na liście, stworzonej przez prokuraturę, na której znajdują się firmy, które zamiast soli jadalnej sprzedawały sól przemysłową – podaje gazeta.pl
  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/szczecin/afera-solna-w-czterech-piekarniach-sol-przemyslowa,1,5045942,region-wiadomosc.html

  Słowacka Państwowa Służba Weterynaryjna zażądała od Polski informacji w sprawie sprzedawanej na jej terenie polskiej żywności z zawartością soli przemysłowej.
  http://wiadomosci.onet.pl/raporty/afera-solna/panika-u-sasiada-polski-szukaja-skazonej-soli,1,5045874,region-wiadomosc.html

  Sprawa soli wypadowej trafiającej do żywności była znana prokuraturze od przynajmniej 12 lat. http://wiadomosci.onet.pl/raporty/afera-solna/afera-solna-prokuratura-wiedziala-od-12-lat,1,5044904,region-wiadomosc.html

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. “Sanepid nie chce podać nazw konkretnych produktów – informuje „Gazeta Wyborcza””

  Nie może – prokuratura im zabroniła. Niech się ludzie trują, ważne by prezesy nie upadły.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Prokurator działa zgodnie z prawem. Sądzicie, że przy takiej aferze zgodziłby się zrobić coś nie halo? Wolnego!

   Pretensje należy mieć raczej mieć do Prawdziwych Pomysłodawców tego prawa ale pewnie już ich chyba z nami nie ma 😀

   Oczywiście nie mam na myśli posłów bo to takie same maszynki do głosowania jak nasi radni. Tylko uchwyt silniejszy.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. No i mamy dowód , że dla pieniędzy człowiek jest w stanie zrobic najgorszą zbrodnie . Zabić , zatruć odebrać zdrowie i zniszczyć cały dorobek życia . Na etykietach produktów nikt nie napisał , ze to trucizna wsypana zamiast soli , że produkt moze spowodowac choroby a my to konsumowaliśmy , wierząc , że jemy zdrową zywnosc .Tak samo jest z wiatrakami . Wiatrakowcy opowiadają piękne historie , o wspaniałościach wiatraków a potem sie okazuje , że wiatraki doprowadzaja ludzi do obłędu i niszczą przyrode . Oni też robią to dla pieniędzy kosztem nas mieszkańców bo to my będziemy mieli obok swoich domostw wiatraki a właściciele wiatraków będą mieszkać sobie w bezpiecznych miejscach nabijając kiese kosztem nas wszystkich .Do czego doprowadza ludzi garść srebrników .

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Oczywiście, że tak.
   Przyczyna jest prosta – niektórzy ludzie nawet własne dzieci oddadzą na organy za pieniążki.
   Wydaje im się, że uciekną od swojego grzechu, nie udowodnią im, ludzie zapomną, jakoś się upiecze, uciekną z pieniędzmi na drugi koniec świata i tak dalej.

   ALE KARA JEST ZAWSZE!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)