Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Splątane polsko-niemieckie losy – w Bazylice Św. Jakuba znaleziono serce Carla Loewe!

 

Bazylika archikatedralna świętego Jakuba – to najważniejszy kościół Szczecina. Zlokalizowany jest na Starym Mieście przy ul. Kard. Wyszyńskiego 19. Drugi po Bazylice licheńskiej pod względem wysokości istniejący kościół w Polsce. 

Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już w XII wieku, a obecna jest efektem odbudowy jaka była dokonana po II Wojnie Światowej. W dobie średniowiecza wraz z nieistniejącym od 1831 kościołem NMP pełnił funkcję fary miejskiej, od 1534 do 1945 należał do pomorskiej gminy luterańskiej.

Pod względem architektonicznym wzniesiona w XIV i XV stuleciu świątynia należy do dzieł gotyku ceglanego, charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich stylu w architekturze gotyckiej. Spośród budowniczych kościoła wyróżnia się Heinrich Brunsberg i jego warsztat, działający na terenie Pomorza i sąsiedniej Brandenburgii.

Zniszczony podczas II wojny światowej kościół został pieczołowicie odbudowany. Wewnątrz umieszczono wtórnie kilka dzieł plastyki gotyckiej w tym retabula ołtarzowe z CiećmierzaChojny i Lubeki. Z wystroju nowożytnego zachowało się kilka epitafiów i rzeźb.

We wnętrzu zabytku znajduje się kilka kaplic oraz tablic pamiątkowych. Godne uwagi jest też prezbiterium, którego centralne miejsce zajmuje obszerny, czworoboczny stół ołtarzowy. W 2008 roku odbudowano wieżę na której urządzono punkt widokowy.

Z największym szczecińskim kościołem związane były wybitne osoby. Najsłynniejszym organistą ewangelickiego wówczas kościoła św. Jakuba był znany niemiecki kompozytor romantyczny Carl Loewe, znany szczególnie jako autor wielu pieśni (m.in. Switezmädchen i Frau Twardowska do słów Adama Mickiewicza). Loewe był przez 45 lat (1820-1865) najwybitniejszą postacią życia muzycznego Szczecina i doprowadził do wykonania wielu wybitnych dzieł – m.in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. Poprowadził też tu w 1827 szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena i światowe prawykonanie uwertury do Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, napisanej do sztuki Szekspira. Utwory angielskiego dramaturga sam tłumaczył, podobnie jak dzieła George’a Byrona.

Pomnik Loewego stał przed katedrą do 1945 (do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi). Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.

Carl Loewe

Johann Carl Gottfried Loewe (Löwe), najczęściej Karl lub Carl Loewe (ur. 30 listopada 1796 w Löbejün, zm. 20 kwietnia 1869 w Kilonii) – niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak (baryton) i organista. Przez współczesnych zwany “Schubertem północnych Niemiec”.

Urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Był członkiem chóru w Köthen (Anhalt), a później w Halle, gdzie uczęszczał do szkoły. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

W 1820 r. przeniósł się do Szczecina, gdzie pracował jako organista w kościele św. Jakuba i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w1824 r. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. 

Pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Skomponował muzykę do utworów Adama Mickiewicza w przekładzie Carla von Blankensee. Opublikowany w 1835 r. tom tych kompozycji pt. Die Polnische Balladen zawierał m.in. ballady:

 • Der junge Herr und das Mädchen (Panicz i dziewczyna)
 • Der Woywode (Czaty)
 • Die drei Budrisse (Trzech Budrysów)
 • Das Switesmädchen (Świtezianka)
 • Die Schlüsselblume (Pierwiosnek)
 • Frau Twardowska (Pani Twardowska)
 • Wilia und das Mädchen (Wilija, naszych strumieni rodzica).

W jego dorobku znajduje się też muzyczna wersja ballady Johanna Wolfganga Goethego Król Elfów (oryg. Erlkönig).

 

Komunikat Kurii Metropolitalnej w sprawie odnalezienia Urny z sercem Carla Loewego w sprawie urny kamiennej znalezionej w szczecińskiej Katedrze

W dniu 5 marca 2012 r. w Bazylice Katedralnej pw. Św Jakuba w Szczecinie zebrała się Komisja powołana przez Księdza  Arcybiskupa Andrzeja Dzięge, Metropoitę Szczecińsko-Kamieńskiego w celu okreslenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej znalezionej podczas prac remontowych w filarze szczecińskiej katedry.

W wyniku prac Komisji ustalono co następuje:
W kamiennej urnie wykonanej z jasnego piaskowca (waga 18 ks., wysokość 42 cm, średnica 25 cm.) znaleziono owalną ołowianą kapsułę o średnicy ok. 10 cm. 

W oparciu o  wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m. in. Martina Whermana, a także tekst tablicy  kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego.

Na zewnątrz i wewnątrz urny nie znaleziono żadnej inskrypcji. Urna zostanie przekazana do dalszych specjalistycznych badań. Otwarcie urny odbyło się w obecności Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz przedstawiciela Zakładu Medycyny Sądowej PUM.

ks. Sławomir Zyga
p.o. Kanclerza Kurii

 

Źródła:

 1. http://www.katedra.szczecin.pl/?art_id=629
 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_archikatedralna_%C5%9Bw._Jakuba_w_Szczecinie
 3. http://polskalokalna.pl/wiadomosci/zachodniopomorskie/szczecin/news/koncerty-mistrza-loewe-od-lata-w-szczecinie,1741067,3327
 4. http://sedina.pl/
 5. http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Mickiewicz
 6. http://pl.wikipedia.org/wiki/Carl_Loewe
Tagi: , , , ,

12 komentarzy

 1. znalazłem fajny filmik na YT:

  http://www.youtube.com/watch?v=W6RbAVTpsR8&feature=player_embedded

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Jak widzę nick “stówa” to od razu wiem, że będzie co minusować. Zaskocz mnie, proszęęęęęę!!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Witam!

  Nie znam się na polityce ale śmierdzi mi tutaj wyrażnie padliną. Przypisujesz Iwonie byłej sołtys Kopic co:- niezaradność- przyjdż i zobacz jak mile organizuje spotkania dla dzieci i dorosłych.
  – niewiedzę- Politechnika Szczecińska -Ochrona środowiska- inżynier chemii.
  – niegospodarność – zobacz jak walczy o racjonalne wydawanie funduszy publicznych.

  Od kilku lat ( 9-ciu ) Wójt robił to co mu przynosi zyski ,nie to co poprawiałoby byt lokalnej społeczności. Czy jesteś tak bogaty lub tak pazerny, że całkowicie odstajesz od swojego środowika?
  Zakasz rękawy i pokaż co potrafisz! Nie znam Cię ale i też nie chcę poznać. Łatwo kogoś opluwać samemu nic nie znacząc i to wywnioskowałam z twoich wpisów na tym forum.

  pozdrawiam forumowiczów

  agawa

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • @Agawa

   Daj się chłopu wygadać – musi odreagować długotrwałe, skrajne napięcie nerwowe :D. Sphincter ani napięty przez tak długi czas i to do granic możliwości odmówił mu po prostu posłuszeństwa chłopu i musi sobie natychmiast ulżyć. Natura.

   Teraz będą się naiwniaki przepychać między sobą, którego pierwszego wystrzelą w kosmos 😀
   Wesoło będzie, że hej!
   DUŻE BABA BABA BUM 😀

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Mam pytanie – czy ktoś zna kogoś kto może dawać lekcje gry na skrzypcach?
  Chciałem dziecku sprawić prezent na urodziny w postaci takiej lekcji.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Pani sołtys z Kopic ma teraz więcej czasu.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Obawiam się, że nie ma. Iwona jest bardzo zajęta nie tylko sprawami służbowymi i Rodziną, robi więcej niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Niebawem wszyscy będziemy mogli podziwiać owoce Jej ciężkiej pracy 🙂
    Pozdrawiam
    P.S. Złośliwość nie na temat, nie na miejscu i zwyczajnie oparta na nieprawdzie.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • We wszystkich tematach zamieścisz wpis o Iwonie? Jeszcze kilka Ci zostało, siadaj do kompa trollować.

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Wydaje mi się, czy pachniesz rannym udojem?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Podobno jeśli ktoś próbuje skrzywdzić uzdolnione dziecko to trafia go śmiertelny pech do siódmego pokolenia.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)