Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Magiczna Stepnica – Wycieczki retrospektywne – Ratusz

Wycieczki retrospektywne – Ratusz

Pierwszy Urząd w Stepnicy został założony w roku 1683. W 1866 roku miejscowość targowa Wielka Stepnica otrzymała swój statut oraz Prawo Handlowe. Choć wydawałoby się że Stepniczka i Stepnica tworzyły jedną miejscowość, w rzeczywistości tak nie było. Różne były stosunki własności tych miejscowości co przekładało się na różny poziom rozwoju. Stepniczka należała do Wolina a Wielka Stepnica do Szczecina. Całkowite zjednoczenie Stepniczki i Stepnicy nastąpiło dopiero w roku 1936. Gmina Wielka Stepnica przewidując przyłączenie Stepniczki już w roku 1912 wybudowała w centralnym miejscu tuż przy granicy tych dwóch miejscowości którą tworzyła Gowienica (Gubenbach) nowy ratusz.

Ten położony przy Marktplatz budynek (w miejscu gdzie do ulicy Sikorskiego dochodzą ulice Rybacka i Młynarska) był w połowie przejęty przez Niemiecką Pocztę Państwową na potrzeby urzędu w Stepnicy. Podczas gdy w roku 1913 wielkość lokalu była wystarczająca to wraz ze wzrostem ruchu pocztowego, zrobiło się ciasno. Również sala kasowa z trudem wystarczała w godzinach szczytu. Dwa okienka nadawcze, zainstalowane skrytki pocztowe, odprawa listonoszy, dział odbioru i nadawania korespondencji znajdowały się w jednym pomieszczeniu. W następnym mieściły się stanowiska prenumeraty, rent, stanowisko radiowe oraz stanowisko kierownika urzędu. W trzecim, mniej więcej tak samo dużym pokoju znajdowała się centrala rozmów zamiejscowych. Czwarta sala była salą listonoszy. W tym pomieszczeniu zainstalowane były także baterie dla centrali, punkt przyjmowania paczek i miejsca dla listonoszy, 3 miejscowych i 5 terenowych. Przy wyjściu z tej Sali na podwórze znajdowała się rampa towarowa. Do tego pomieszczenia przylegał garaż pojazdów pocztowych, auto nadzorcy linii telefonicznej, ręcznego wózka na przesyłki i rowerów listonoszy zamiejscowych.

Ratusz. W tle ulica Rybacka (Rathaus, Bachstrasse) 

 

 

Rok 1935. Widok na rynek. Na pierwszym planie sklep tekstylny rodziny Vorsatz [Rathaus und Post am Markt,ea 1935]

 

Widok na rynek. Zdjęcie z roku 1922. [Der Markt, ea 1922]

 

Most na Gowienicy (prawdopodobnie imienia W.Haydena) – dziś, przepust na „smródce”.

 

Zdjęcie z 1930 roku zrobione z mostu (powyżej). W tle ulica Rybacka. [Die Bachstrasse ea.1930]

 

Widok na Ratusz z Kanału Młyńskiego, 1928 r. [Rathaus 1928]

 

Burmistrz Stepnicy był także Naczelnikiem Urzędu oraz Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Do roku 1924, przez około 40 lat Naczelnikiem Urzędu i Wójtem był Emil Fleming, poważna osobistość w okręgu kamieńskim i poza jego granicami. W latach 1924 – 1941 Burmistrzem i Naczelnikiem był Johannes Hoffmann. Po Hoffmannie Burmistrzem i naczelnikiem został Scheller. Przebywał on jednak bardzo krótko w Stepnicy, ponieważ został powołany do Wehrmachtu. Poległ na froncie. Do końca wojny zadania burmistrza wykonywał Ernst Schatz, a Naczelnika i Urzędnika Stanu Cywilnego – Max Kahler. Obaj byli poprzednio urzędnikami drugiego stopnia.

Emil Flemming , na zdjęciu z wnukiem. [Burgermeister Flemming mit Enkel, (1880-1924) ea 1911-13]

 

Źródła:

Na podstawie wspomnień Ernsta Bublitza i Helmuta Wiskowa, Kreis Cammin,

zbiory własne.

9 komentarzy

 1. Czy ktoś wie czy ten Burmistrz Flemming wraz z wnukiem należał do rodu von Felmming? Jeśli tak to jest to mała sensacja bo von Flemming to zniemczony flamandzki ród szlachecki, wywodzący się z Flandrii (dzisiejsza Belgia), zamieszkujący Pomorze Zachodnie od okresu średniowiecza (XIII w.) do XIX/XX wieku.

  Najstarszym znanym przedstawicielem rodu był Adam Flemming, który między 1281 r. a 1302 występuje jako właściciel Stepnitz (Stepnicy). Z jego synem – Konradem – związane są najstarsze informacje o herbie rodu.

  Po raz pierwszy nazwa Stepniza zostaje wymieniona w dokumentach w 1278 r. Wtedy książę pomorski Barnim I przekazał ją Gottfriedowi von Breslau.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Flemming

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Nooo – TO było miasto, niewielkie ale zawsze.
  Teraz to jest …

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. Piękna była Stepnica dawniej .
  Wspaniały artykuł.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Nadal może taka być. Trzeba tylko lat żmudnej pracy aby ją odtworzyć.
   Z tego co wiem to nasz markecik to tak naprawdę zabytkowy obiekt jedynie “obudowany” z zewnątrz nową cegłą – ale kształt i charakter zachował. Tak samo może być gdzie indziej.

   Oczywiście trzeba planu, pieniędzy i ludzi którzy się nie zniechęcają przeciwnościami losu.
   A’propos planowania – w artykule czytam:

   Stepniczka należała do Wolina a Wielka Stepnica do Szczecina. Całkowite zjednoczenie Stepniczki i Stepnicy nastąpiło dopiero w roku 1936. Gmina Wielka Stepnica przewidując przyłączenie Stepniczki już w roku 1912 wybudowała w centralnym miejscu tuż przy granicy tych dwóch miejscowości którą tworzyła Gowienica (Gubenbach) nowy ratusz.

   24 lata wcześniej planowano co się stanie i robiono inwestycje!
   To się nazywa planowanie!

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 4. super artykuł a wycieczka jak się patrzy – trzeba taki nasz produkt wymyślić koniecznie i na stronkę SOTu wrzucić

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. siedze i gapie się na te foty, aż trudno uwierzyć że w tym miejscu było tak pięknie, już sam ratusz robi wielkie wrażenie! Szkoda że nie było mi dane go zobaczyć.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 6. Jak zawsze jestem pod wrażeniem, Świetne zdjęcia i tekst. Pozdrawiam PeeM 🙂

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 7. Tutaj gotowy plan wycieczki po naszych okolicach:
  http://www.szczecin-expo.org/site/159/704

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)