Gmina Stepnica zgłoszona do międzynarodowego programu Rewilding Europe !!!

16 marca br. niemiecki partner Stepnickiej Organizacji Turystycznej – Deutsche Umwelthilfe potwierdził zgłoszenie terenów po niemieckiej stronie Zalewu Szczecińskiego i obszaru Gminy Stepnica jako jednego ekosystemu do międzynarodowego programu: REWILDNIG EUROPE.

Rewilding Europe pragnie uczynić z Europy miejsce bliższe naturze, stworzyć o wiele więcej miejsca dla dzikiej przyrody i jej naturalnych procesów. Przywrócenia różnorodności życia dla nas wszystkich aby cieszyć się i odkrywać nowe drogi dla ludzi osiągania godziwego życia w koegzystencji z naturą.

Rewilding Europe planuje objąć programem MILION HEKTARÓW do 2020 roku, tworząc 10 wspaniałych i unikatowych obszarów dzikiej przyrody o międzynarodowym znaczeniu. Do tej pory wybrano 5 miejsc w Europie, których unikalna przyroda i piękno przesądziły o ich uczestnictwie w Rewilding Europe.

Poniżej mapa 5 istniejących już lokalizacji objętych programem Rewilding Europe:

Do października bieżącego roku spośród zgłoszonych lokalizacji zostanie nominowanych do dalszego etapu 20 miejsc. Spośród tych 20 obszarów, do września przyszłego roku, zostanie wybranych 5 miejsc objętych programem.

Rewilding Europe to inicjatywa WWF Holandii, ARK Nature, Wild Wonders of Europe i Conservation Capital.

 

 

 

 

 

Koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Stepnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko Dla Orłów, stronę niemiecką reprezentuje Deutsche Umwelthilfe.

 

Uczestnictwo w programie Rewilding Europe daje naszej Gminie olbrzymią PROMOCJĘ oraz szansę na rozwój poprzez m.in. pozyskiwanie środków na rozwój ekoturystyki. Program ten zakłada bowiem, że lokalna ludność staje się beneficjentem projektu – tj. każdy zainteresowany Mieszkaniec może w nim aktywnie uczestniczyć i po prostu zarabiać.

Trzymajmy wszyscy kciuki za nasz udział w projekcie, niech i inni zobaczą jak niezwykłe i piękne jest miejsce, w którym żyjemy! Jak niezwykli i przyjaźni ludzie tu mieszkają!

Jak na tym programie mogą skorzystać Mieszkańcy?

Między innymi, dzięki rozwojowi ekoturystyki:

Ekoturystyka – to koncepcja turystyki zrównoważonej, godzącej interesy turystów i regionów turystycznych (ich lokalnych społeczności) z dobrem przyrody. Istotą ekoturystyki nie jest forma czy charakter turystyki, lecz rozwój lokalnych społeczności oparty na turystyce, którą uprawia się w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych, w procesie obcowania z przyrodą i kulturą regionu, w czasie wolnym od nauki i pracy.

Rośnie liczba turystów zaniepokojonych degradacją przyrody, chcących poznać jej prawa i procesy naturalne, nawet wspomagać jej ochronę. Ekoturystyka rozwija się dzięki m.in. tak właśnie wyrażającej się potrzebie wypoczynku o wysokiej jakości.

Zasoby i walory turystyczne Ziemi wciąż się kurczą, kurczy się także przestrzeń turystyczna wysokiej jakości. Bez przestrzegania zasad ekoturystyki, bez proekologicznej polityki państwa i odpowiedniej świadomości samorządów – gospodarzy najcenniejszych obszarów, takiej czystej, ekologicznie bezpiecznej przestrzeni o zdrowych warunkach wypoczynku nie będzie przybywać, a może jej nawet ubywać.

Rewilding Europe pozwala na zachowanie warunków do wypoczynku wysokiej jakości!
To nasza szansa na rozwój!

 

 

Czy jesteś za tym aby powstrzymać budowę wiatraków w naszej gminie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Źródła:

 1. http://stepnica.org.pl/pl/aktualnosci/57-gmina-stepnica-zgoszona-do-midzynarodowego-programu-rewilding-europe-.html
 2. http://www.duh.de/home.html
 3. http://www.rewildingeurope.com/
 4. http://www.wnf.nl/
 5. http://www.ark.eu/
 6. http://www.wild-wonders.com/
 7. http://www.conservation-capital.com/
 8. http://www.kuczkowski.net/wild-wonders-of-europe/

140 KOMENTARZE

 1. Kto jest w gminie odpowiedzialny za chorą zwierzynę ?
  Od jakiegoś czasu szaleje wściekła -kupa śmiechu.
  Wnioskuję o złapanie i uśpienie .
  Na leczenie już za późno .

  Dobre 0 Słabe 0

 2. To prawda co pisze Iwona. Największy problem dla rozwoju turystyki w naszej gminie to nasza władza która wysyła dookoła sygnały odstraszające i blokujące rozwój w tym właśnie kierunku. Ja swego czasu przez około dwa lata robiłem zlecenia dla gminy i wiedziałem o wiekszości inicjatyw dla rozwoju turystyki. W owym czasie wszystkie inicjatywy turystyczne i okołoturystyczne zostały osobiście przez wójta odrzucone. Działo się tak przez dwa lata o wójt rzadzi już dziesiąć więc skala zaniedbań w tej dziedzinie na pewno jest ogromna. Część pomysłów nadal istnieje ale musi czekać na lepsze czasy.

  Dobre 0 Słabe 0

  • @ Marek .Zgadzam się z Twoją wypowiedzią . Czekam ostatkiem już sił na zmiany w naszej gminie .Oby szybko nastąpiły bo za długo już czekamy a czas ucieka i działa na niekorzyść osób, które by chciały zainwestować w naszej gminie .Pewna osoba swoją postawą , zachowaniem i sposobem bycia skutecznie odstrasza , szkoda , że nie komary .

   Dobre 0 Słabe 0

 3. Rewilding Europe posiada znaczne środki finansowe na swoją działalność:

  1) Fundacja Adessium udzielił początkowego finansowania Rewilding Europy poprzez WWF Holandii w 2011 roku.

  2) Rewilding Europe otrzymał 3 mln koron szwedzkich z szwedzkiej Loterii (Svenska Postcode Lotteriet) na okres dwóch lata. Za te pieniądze zrobiona będzie hodowla i reintrodukcja żubra w wielu obszarach projektu oraz powołanie banku dzikich zwierząt Rewilding Europa. Środki użyte zostaną także użyte na wspierać wsparcie otwartej wystawy w Sztokholmie w 2012 roku.

  3) Dnia 9 lutego 2011, holenderska loteria (Dutch Postcode Lottery) przyznała Rewilding Europie 3,1 mln euro. Środki pozwolą uruchomić rozpoczęcie projektu przywrócenia naturze 1 mln hektarów opuszczonych terenów w pięciu obszarach w całej Europie.

  4) Fundacja ARK wspiera innowacyjne projekty dotyczące przyrody w całej Europie. Dlatego ARK przyznała kwotę 36.000 euro, – rocznie do Rewilding Europie.

  5) WWF Holandia jest nie tylko założycielem Rewilding Europie, lecz także partnerem finansującym. WWF Holandia przyznała Rewilding Europie 900.000 euro na lata 2011-2013.

  http://www.rewildingeurope.com/partners/funding-partners/

  Dobre 0 Słabe 0

  • Pamiętajmy, że ten program ruszył w zeszłym roku! Staje się coraz popularniejszy w Europie, więc i środki będą coraz większe. Wiemy to także z rozmów z naszym niemieckim partnerem. Coraz więcej krajów UE jest zainteresowanych ochroną i zabezpieczeniem tego, co jeszcze w Europie można nazwać “wild”.
   Pozdrawiam
   Monika Moroń

   Dobre 0 Słabe 0

 4. płakać się chce jak was się czyta ,nawiedzona grupa nie trzymająca władzy obym nigdy nie doczekał tego aby taka pani iwona była np. wójtem przecież nawet sołtysem nie potrafiła być

  Dobre 0 Słabe 0

    • Boli was, że znalazła się w końcu osoba, która nie boi się wodza, o nic nie prosi tylko działa. A im więcej i skuteczniej działa tym bardziej was boli. Pani Iwono to najlepszy znak, że idzie Pani we właściwym kierunku 🙂

     Dobre 0 Słabe 0

    • Co znowu jakaś sołtys, czy sołtys radna się odezwała, a może jakaś inna urażona odnoga umierającej ośmiornicy.
     Niedługo będziecie się wstydzić wyjść na ulicę, do sklepu, do kościoła….
     A jak wpuścicie tu wiatrakowców to Was mieszkańcy pewnie zlinczują, bo to mądrzy ludzie….
     Wódz już wymyśla L4, niech się wyprowadzi a wy odnogi razem z nim….
     Nikt Was tu nie chce – wynocha!

     Dobre 0 Słabe 0

     • słuszna uwaga – Szef robi wszystko aby uzasadnić swoją ewakuację.
      Dom chce sprzedać, niby chorowity się zrobił, jest “zmęczony”, “ostatnia kadencja”, wyprowadzać się itd.
      Normalnie przecieram oczy – co się stało???
      KASA SIĘ SKOŃCZYŁA?

      Dobre 0 Słabe 0

    • Przeczytaj artykuł, pod którym tą bzdurę wrzuciłeś, pomyśl, poproś kogoś żeby Tobie wytłumaczył jego sens. Może coś do Ciebie dotrze, albo już dotarło i szlag jasny ciebie trafił. To z kolei źle świadczy o Tobie, bo powinieneś się cieszyć, że są ludzie, którzy swój czas, pomysłowość i energię nam poświęcają. Czy z tego skorzystasz- Twoja sprawa, ale przestań już walić te inwektywy na oślep bo ani to poważne ani mądre nie jest.

     Dobre 0 Słabe 0

  • na nic nie musisz doczekać – zawijaj tobołek, podreperuj zelówki i się wyprowadź pod wolińskie wiatraki jak ci się tak to wszystko podoba. tylko kup dobry namiot, bo tam w okolicy nic większego nie postawisz.

   Dobre 0 Słabe 0

  • do “kupa śmiechu”

   Twój Pan spuścił ciebie z uwięzi, ze tak ujadasz? 😀

   Pani Iwona, w krótkim czasie zrobiła więcej dla tej gminy niż pozostali razem wzięci. Włączenie Stepnicy do tego konkursu w programie Rewilding – nawet gdybyśmy ostatecznie się tam nie dostali to wielka sprawa. Na skalę ogólnopolską.

   Do tego trzeba było dobrej współpracy także ze stroną niemiecką. Jak widać ambitni i mądrzy ludzie CHCĄ pracować z Panią Iwoną. Jakie to szczęście, że ludzi głupi, zawistni i niezdarni trzymają się od Pani Iwony z dala, dodatkowo sygnalizując szczekaniem swoje przymioty 😀

   Jak ktoś ma pięć klepek to szybko to rozumie. No chyba, że jest się na żołdzie nieudacznika, który nie dość, że zmarnował 10 lat to jeszcze przehultał ponad sto milionów złotych a teraz żebra o parę groszy u wiatrakowych inwestorów.

   Dobre 0 Słabe 0

   • Trzeba powiadomić ludzi z rewilding europe bo to rzadki i chroniony gatunek. Nasze szanse rosną. Jeszcze dodałbym do tej grupy “jastep”, “księciunia”, “nieznajomą” i “szok” 😉

    Dobre 0 Słabe 0

 5. Orły Bieliki pomogły wyspie Mull w rozwoju gospodarczym

  Z badań przeprowadzonych przez RSPB wynika, że korzyści ekonomiczne, jakie przyniosły wyspie Mull orły bieliki przerosły ich oczekiwania.
  Te wspaniałe ptaki, które są częścią aktualnie prowadzonego w Szkocji programu odnowy tego gatunku, przyniosły gospodarce wyspy Mull 5 mln funtów każdego roku, a dzięki turystyce w tym regionie powstało 110 pełnoetatowych miejsc pracy a dochody lokalne osiągnęły niebagatelną kwotę 2,4 mln £
  Wyspa Mull należy do archipelagu Hebrydów. Od Wielkiej Brytanii oddziela ją cieśnina Sound of Mull. Mull zamieszkuje zaledwie 2,6 tysiąca mieszkańców.

  Dobre 0 Słabe 0

  • obudż się kobieto na jakie funty liczysz ta masa turystów która ma zostawić kase w gminie to nawet spać izjeść nie mają

   Dobre 0 Słabe 0

     • Metafora (gr. μεταφορά), inaczej przenośnia – językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. “od ust sobie odejmę”, “podzielę się z wami wiadomością” lub “złote serce”.
      Poducz się nieco zanim znowu się skompromitujesz. Twój wpis był objawem zwykłego chamstwa, na pewno nie jest “przenośnią”.

      Dobre 0 Słabe 0

   • @kupa śmiechu
    zapraszam na warsztaty dowiesz się jak można żyć z turystyki, bo widzę, że nie masz zielonego pojęcia o czym mowa

    Największy problem dla rozwoju turystyki w naszej gminie to nasza władza – wysyła dookoła sygnały odstraszające i blokujące rozwój w tym właśnie kierunku
    Szkoda, bo mamy olbrzymi potencjał i razem było by nam łatwiej stworzyć dobre warunki życia dla naszych mieszkańców. Jest tu wielu kreatywnych, wspaniałych ludzi wystarczy dać im szansę do rozwinięcia skrzydeł.

    Dobre 0 Słabe 0

    • Pani Iwono – szkoda czasu na dyskusje z takimi demolantami.
     Jak nie chce – nie musi brać udziały w tym CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO.

     Dobre 0 Słabe 0

 6. Na dzisiejszym spacerze. Chwilę wcześniej obserwowałem jak te jelenie taplają się w bajorze. Na tych łąkach chcą Nam postawić, cholera wie po co, 13 turbin. A ile jest w stanie zrobić mieszczuch, żeby obejrzeć stado dzikich jeleni? Wynająć pokój? Zjeść obiad? Zrobić zakupy? Wypożyczyć rower? Wypożyczyć lornetkę? A może wynająć przewodnika? Spokojnie może zrobić te wszystkie rzeczy a nawet jeszcze więcej. Czy są korzyści dla mieszkańców? – TAK. Czy takie korzyści będą jak zgodzimy się na wiatraki? – NIE

  Dobre 0 Słabe 0

 7. @ jastep
  No i zaistniałeś! Brawo! Obrażasz ludzi, którzy w przeciwieństwie do Ciebie COŚ robią. Nie wiem dlaczego akurat ich obarczasz odpowiedzialnością za “syf”, bo to chyba nie należy do ich kompetencji a do obowiązków władzy?? Czytam te Twoje wpisy i jedno mi przychodzi do głowy- raz jesteś miły innym razem uderzasz na oślep, byleby walnąć. Im więcej oni robią tym częściej Ty walisz. Teraz wypisujesz bzdury pod artykułem o największej sprawie dla gminy od wielu lat. Sorry kolego, ale mi się wydaje że ty zwyczajnie zieleniejesz z zazdrości. To przestań zazdrościć tylko weź się do roboty. Może kiedyś i Ty będziesz miał się czym pochwalić. Bo zbieranie papierków to trochę za mało by zabłysnąć 😉

  Dobre 0 Słabe 0

 8. Piękny nasz bielik. Oglądałam zdjęcia na stronie SOT-u. Jutro idę do apteki podpisać petycję 🙂

  Dobre 0 Słabe 0

 9. Mam nadzieję, że skrzydła bielika nas ochronią, i wyniosą Stepnicę nie tylko do nominacji, ale i utworzenia obszaru rewilding. Bo zdziczenie to co prawda mamy, ale natury może nam zabraknąć.

  Dobre 0 Słabe 0

 10. Wkręciłem się w temat. Oglądam różne filmiki na ten temat i jestem pod coraz większym wrażeniem. Gdyby udało się pokazywać na takich wystawach zdjęcia naszych zwierząt i roślinek (z opisem miejsca występowania) to na wystawy zapraszano by ludzi z SOT-u. No to w UG potrzeba zaopatrzyć apteczkę w dużą ilość uspokajaczy 😉
  Gratulacje! Może nie znajdziemy się w finałowej 5, ale sam udział w czymś takim to duża akcja promocyjna. Cieszę się, że wreszcie mamy ludzi z wyobraźnią, dla których nie ma przeszkód i rzeczy niemożliwych. Szacun 🙂

  Dobre 0 Słabe 0

  • Odwołać tych oszołomów radnych z przewodniczącą i Kierzynkowska razem to stado ludzi spod znaku kasa ,kasa najważniejsza ,to prymitywy umysłowi!!

   Dobre 0 Słabe 0

   • Zgadzam się z Tobą Tadek jak i 85% społeczności Gminy Stepnica dla przewodniczącej i większości Radnych to tylko kasa się liczy a nie dbanie o dobro Naszej Gminy i nas wyborców.

    Dobre 0 Słabe 0

 11. Ostatnie zdjęcie pod artykułem to NASZ bielik! Stepnicka duma narodowa 🙂
  Głupi jest ten, który myśli, że nie staniemy w jego obronie. W Jarszewku już budują wiatrak. Nie będę oglądała jak go budują, pojadę z dziećmi patrzeć jak go będą rozbierać. W to wierzę i za to trzymam kciuki. STOP WIATRAKOM STOP NISZCZENIU PRZYRODY STOP GŁUPOCIE

  Dobre 0 Słabe 0

  • Będą jaja jak Stepnicki Bielik wygra tegoroczna edycję.

   Wyobraźcie sobie – przyjeżdżają z kamerami telewizje z wszystkich krajów Europy robić wywiad a tu wypychają takiego wąsatego, beczułkowatego z flintą w dłoniach, dziennikarze wysuwają mikrofony Can you give an interview about eagles? a on “eeeee … yyyyyy ….uuuuufff – bo ja yyyyy … eeeee ….. uuuuu, noooo … ynwestycyje robiłem” 😀

   Dobre 0 Słabe 0

   • A włączasz funkcję myślenia zanim coś napiszesz czy po prostu lubisz zaistnieć na forum???

    Dobre 0 Słabe 0

    • Powiem brzydko, sracie sie z tymi wielkimi hasłami typu bielik (aczkolwiek nie jest bielikiem) , wiatrakami a nie widzicie syfu wokół nas. Przejedżcie się do Podańska, ta wioska jest wzorem czystości. Zajrzyjcie do pojemnika na butelki plastykowe, 90%JEST NIE ZGNIECIONYCH , CZY TO RÓWNIEŻ NIE PRZYCZYNIA SIĘ DO OCHRONY ŚRODOWISKA? Po co wozić powietrze . Następnie przejdzcie sie na ” brylanty” tam to dopiero syf. A osiedle? Wszędzie niedopałki, mało koszy na smieci ( choćby po jednym przy każdej ławce) rozwiązałby ten problem . Wstydzicie się podnieść papierek i wrzucić go kosza. Ja to robię . Trzy minusy za prawde , to ty włącz myślenie. Powyższe przykłady można by mnożyć .Owszem jestem przeciwny wiatrakom , miastu ale najpierw zacznijmy od siebie

     Dobre 0 Słabe 0

      • Powietrza nie wożą bo butelki podczas wybierania są zgniatane przez nastoletnich pracowników. Pewnie ludzie to widzą i dlatego się nie wysilają.

       Dobre 0 Słabe 0

       • Masz racje , tylko , że mniej wchodzi do pojemnika a reszta ląduje w koszu na śmieci. Ekologia i o czym tu mówimy. Czepiacie się mnie a sami wiecie że taka butelka rozkłada się podobno tysiące lat a można z tego zrobić popularnego polara w którym chodzi się na codzień

        Dobre 0 Słabe 0

        • Polar – rodzaj tkaniny wykonanej z PET i innych tworzyw sztucznych. Charakteryzuje się hydrofobowością i dobrą izolacją ciepła, posiada dużo lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna, a w przypadku zamoczenia nie traci tych właściwości. Wykorzystywana jest do wytwarzania odzieży sportowej, zimowej i jesiennej, która wymaga zdolności do odparowywania potu, czyli do tzw. oddychalności.

         Została opracowana w 1979 roku w przedsiębiorstwie Malden Mills. Nazwa “Polar” wywodzi się od materiału produkowanego przez to przedsiębiorstwo – Polartec. Obecnie produkowanych jest wiele rodzajów polarów, w zależności od zastosowania, różnią się gramaturą (np. Polar 100 – oznacza to, iż 1 metr kwadratowy materiału waży 100 gramów) oraz właściwościami termicznymi i oddychalnością.

         Dobre 0 Słabe 0

         • @Jastep , czy Ty na głowę upadłeś . To jest brak edukacji społeczeństwa i NS ma napisać instrukcje jak zgniatać butelki ? . Mamy monitoring to może wyłapać tych co nie zgniatają butelek i solić im mandaty .To mi się kojarzy z takim manewrem – dać świniom talerze i maja same się domyśleć aby z nich jeść .

          Dobre 0 Słabe 0

         • Widzę, że jesteś specjalistą w dziedzinie polarów i zgniatania butelek. Nie wiem czy polar po zmoczeniu nadal grzeje, osobiście wątpię. Ale wełna NIE TRACI właściwości, i nawet jeśli woda ze swetra kapie, to nadal jest w nim ciepło. I wełna jest EKO. A polar będzie się tak samo długo rozkładał, jak butelki z których jest zrobiony.

          Dobre 0 Słabe 0

        • @jastep
         Ja Cię proszę napisz coś na temat rewilding lub coś co tego dotyczy

         Temat recyklingu jest bardzo ważny i wiąże się z całą tą tematyką ekologii, poczytaj np. o ekoturystyce.
         Generalnie napisz osobny artykuł o tym, taki element edukacyjny na forum jest mile widziany. Twoje utyskiwania nie pomagają nikomu, zwłaszcza przyrodzie.

         Rozmawiałam ostatnio z nauczycielką z przedszkola w Stepnicy – teraz jest ogłoszony “Tydzień ekologii w przedszkolu” możesz np. przy tej okazji zrobić wykład o zgniataniu butelek i przerabianiu ich na polary, albo warsztaty z odkręcania i zgniatania – wiesz czym skorupka za młodu nasiąknie….

         Dobre 0 Słabe 0

     • Tak , poruszasz tematy o których jest często mowa na tym forum .Edukacja i jeszcze raz edukacja .
      Kiedyś nauczyciel , ksiądz , władze to były wzorce dla rodziców i dzieci .Dzisiaj tych wzorców i edukacji brak . Dzisiaj to oni [ nie wszyscy ] dają niechlubne przykłady lub swoją obojętnością dają przyzwolenie na ten ,, syf ,, o którym piszesz .Zrozumiałem z Twojej wypowiedzi, że to NS powinna zająć się wszystkim co się dzieje źle w naszej gminie . A moim zdaniem wszystko dzieje się źle i źródłem tego zła jest błędna polityka działania naszych władz . Ciche przyzwolenie na ten ,, syf,, Brak dialogu ze społeczeństwem , podejmowanie błędnych decyzji rozwoju naszej gminy. Powiem krótko , skoro nasze władze nie radzą sobie w tak prostych sprawach ,podejmują zgubne działania dla naszej gminy i mieszkańców to należy to zmienić .
      Jestem za odwołaniem władz w gminie Stepnica .

      Dobre 0 Słabe 0

     • @ jastep Jeżeli przestaną się ..srać .. jak to napisałeś hasłami typu Bielinek , Ci nasi wspaniali ludzie , którzy wkładają tyle serca i wysiłku w to co robią a robią także dla Ciebie, to w niedługim czasie zostanie Ci i nam ten ..syf.. i pustynia która nastanie po rządach obecnych władz w Stepnicy .Od robienia porządku z tym ..syfem.. nie jest NS , tylko władza w naszej gminie a od tych niereformowalnych wyciąganie różnego rodzaju konsekwencji .Jestem też za zmianami kadrowymi w gminie .

      Dobre 0 Słabe 0

       • Władza nie sprawuje właściwego nadzoru i nie egzekwuje prawa. SĄ przepisy na śmieciarzy.
        Ale prościej jest nie widzieć problemu – np. przed restauracja wicewójtowej.
        Poza tym jak Wyganowski robi w portki przed mocarzami z meliny w Kopicach to jak miałby się zabrać np. za nielegalne szamba? Niemożliwe.

        Dobre 0 Słabe 0

     • Nie tylko Ty robisz to o czym piszesz, dla mnie to rzeczy oczywiste ale rozumiem, że jak inne wymagają ciągłej edukacji i pracy. Co masz konkretnie nam do zarzucenia? Konkretnie. Gdybyśmy jak Ty siedzieli tylko przed komputerem i użalali się nad sobą nic byśmy nie osiągnęli. My przynajmniej podejmujemy wyzwania, robimy coś, zastanawiamy się i planujemy. Złożyłeś choć JEDNO pismo do Spółdzielni w sprawie koszy??? Choć nie o brak koszy tu moim zdaniem chodzi. Tym artykułem chcieliśmy podzielić się z Mieszkańcami niewątpliwym sukcesem, zapraszamy Ich do współpracy. Twoje zachowanie jest niepoważne. Jak potrafisz tylko krzyczeć nikt Ciebie nie wysłucha. Zgniataj sobie butelki, zbieraj papierki (nie jesteś w tym osamotniony i nie czyni to Ciebie bohaterem), Tylko żebyś nie obudził się któregoś dnia w cieniu wiatraka albo innej atomówki. Czasami trzeba patrzeć nieco dalej niż na odległość drogi z domu do śmietnika.
      Pozdrawiam

      Dobre 0 Słabe 0

     • Bielik JEST bielikiem! Nie jest orłem a orłanem. Jak już musisz obrazić większość na forum to przynajmniej rób to z głową! Ty sraj się butelkami, które i tak są zgniatane przed transportem, a nam pozwól srać się bielikiem, który jest bielikiem!

      Dobre 0 Słabe 0

     • Matko Polko! Włazisz tu w brudnych butach i kultury innych krzykiem chcesz uczyć. Troszkę więcej pokory synku! I co ma do tego NS?? Możesz mi wyjaśnić? Załóż stronę na temat sztuk utylizacji i utrzymywania czystości. Zacznij od siebie – jak słusznie zauważyłeś. Czekam na adres Twojej strony z niecierpliwością 😉

      Dobre 0 Słabe 0

     • Do jastep .A co Ty kolego sprzątasz u nas na wsi , że tak dobrze wiesz , gdzie jest syf i jaki .

      A PRAWDZIWEGO SYFU NIE WIDZISZ .

      Dobre 0 Słabe 0

 12. Fotografowie z Holandii, którzy doceniają to przepiękne miejsce na ziemi, jakim jest nasza Gmina również mają nadzieję, że nie powstaną tutaj farmy wiatrakowe, które mogą to zniszczyć.
  Zobaczcie sami:

  http://www.m3-photo.nl/Vogels/Index.html

  (polecam google translator do tłumaczenia z holenderskiego)

  Dobre 0 Słabe 0

  • Tam najlepiej wiedzą, co oznaczają dla przyrody wiatraki i to wspaniałe, że i Holendrzy czynnie wspierają protest przeciwko ich budowie w naszej gminie! Tylko pewna sołtys, gminna klika, paru podporządkowanych radnych i trolle nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Ręce opadają

   Dobre 0 Słabe 0

   • Wiadomo o jaka sołtys i radną chodzi Kierzynkowska to prymityw umysłowy co od niej wymagać mysli że Geblewicz jej pomoże już nie długo i jego wypie,,,,, kasa kasa ich tylko obchodzi prymitywy

    Dobre 0 Słabe 0

     • To jeszcze większe dno umysłowe ,razem z Kierzynkowska a co z mleczarnia w Goleniowie nachapały i nie ma .Ta z Piasków to wybitna postać krzykaczka a głupia

      Dobre 0 Słabe 0

   • Jeżeli nie wiatraki ani elektrownia atomowa- i jedno i drugie jest złe to co ? Gaz łupkowy też odpada.
    Wszyscy mówimy o ekologii o ochronie ptaszków i innych zwierzątek, a kto z nas zastanowił sie z kąd będziemy czerpać energię np.za 20-30 lat ? czym będą nasze wnuki się ogrzewać, gotować itp.
    Przecież węgiel też się konczy.
    Czy ktoś z nas pomyślał o zapewnieniu bezpieczeństwa następnym pokoleniom ? a może ptaszki są ważniejsze ?

    Dobre 0 Słabe 0

    • Już rażą mnie takie wpisy. Banalne prowokacje zakładające naszą niewiedzę. Tyle razy pisano na tym forum o alternatywnych źródłach energii, że szkoda mi słów. Jak Twoja wiedza na ten temat ogranicza się do wiatraków i atomówek- zmień forum (wskazany pudelek czy białe kozaczki). I Ty piszesz o odpowiedzialności za nasze wnuki?? Poczytaj, doucz się i zacznij bić w te tragikomiczne tony, a nam nie zarzucaj braku wiedzy i troski o przyszłość, bo to one nami kierują. I więcej nie męcz

     Dobre 0 Słabe 0

    • A pomyślałeś przez moment (raczej nie), że otoczenie które nie sprzyja naturze (w tym przypadku też ptakom) nie sprzyja też CZŁOWIEKOWI (dowodów naukowych na to aż nadto)?? Gdzie ty chcesz wnuki wychowywać?? Zafundujesz im sąsiedztwo wiatraków? Za co tak chcesz karać przyszłe pokolenia swoją niewiedzą i ignorancją??? I od moich wnuków się odczep!

     Dobre 0 Słabe 0

    • Weź człowieku poczytaj trochę na zadany temat a nie będziesz musiał zadawać tych idiotycznych pytań. Zrozum że nikt nie jest przeciw energi odnawialnej ale trzeba to robić rozsądnie. Niech bedą i wiatraki ale na pustkowiach ewentualnie na morzu (choć nikt tak na prawdę nie wie jaki będzie skutek oddziaływania na ekosystem morski dużych parków wiatrowych). Nam wiatraki mogą tylko zaszkodzić.

     Dobre 0 Słabe 0

     • Alternatywne źródło energii – rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, często wytwarzana przez gospodarstwa domowe, będące jej konsumentami. Są to przede wszystkim:

      Mała elektrownia wodna
      wiatrak / turbina wiatrowa
      koło wodne / Energia prądów morskich, pływów i falowania
      kolektor słoneczny / ogniwa fotowoltaiczne
      biogaz
      biomasa
      energia geotermiczna
      energia słoneczna
      energia powietrzna / energia wiatru
      energia wodna
      I proszę mi napisać które z w/w rodzajów pozyskiwania energii nie zakłóci życia ludzi i zwierząt. Chyba musimy iść na jakiś kompromis.
      Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję .

      Dobre 0 Słabe 0

      • Mam nadzieję, że ktoś o Twojej wiedzy na temat energii z wiatraków nie będzie nigdy sprawował odpowiedzialnych za zaopatrzenie w energię stanowisk. Mało wiesz o tym, jak musi być zabezpieczona energia wiatrowa skoro swoje wnuki chcesz tym uszczęśliwiać. KAŻDA turbina wiatraka MUSI być wspomagana energią KONWENCJONALNĄ. Wprost: im więcej wiatraków tym potrzeba więcej elektrowni konwencjonalnych. Zgadnij jak wpływa to na emisję CO2? Odpowiedź znajdziesz w Danii.Kraj zawiatrakowany na amen a jeden z najwyższych w Europie wskaźników emisji CO2 (tak Twoje wiatraki poprawiły tam powietrze). Jest to najmniej wydajna, szkodliwa dla zdrowia, najkosztowniejsza, niszcząca trwale przyrodę i krajobraz forma pozyskiwania energii. Chcesz zbawiać świat – zacznij od zaprzestania szerzenia zgubnych herezji. To będzie dobry początek 😉

       Dobre 0 Słabe 0

      • Zrozum gamoniu że głównym celem tego forum jest szukanie sposobów na polepszenie życia mieszkanców Naszej Gminy a nie na zbawienie całego świata. Wiatraki są wielką przeszkodą do realizacji celów i gadamy o nich niejako przy okazji. To wszystko jast także dla ciebie ,więc doceń.

       Dobre 0 Słabe 0

       • 100% poparcia.
        Mamy już serdecznie dość kolejnych “zbawców”.
        Już jeden taki zbawca nazbawiał nas za 104 miliony do tego stopnia, że mamy już dość.
        Zbawianie ludzkości i wszechświata zostawmy reszcie ludzkości.
        Posprzątajmy na początek wokół siebie – wystarczy.

        Dobre 0 Słabe 0

      • Sięgnąłeś do wiki i czekasz na dyskusję? Trzeba było nie zaczynać od głupiej prowokacji. W zakładce “wiatraki” masz już kilkadziesiąt artykułów na temat energii wiatrowej. Przeczytaj choć połowę z nich. Wtedy dyskusja będzie możliwa. Ręce opadają

       Dobre 0 Słabe 0

      • @szok
       Nieco się kolego powtarzasz ale weźmy poprawkę na Twoje rozkojarzenie. Jak masz problemy z oceną wpływu konkretnych sposobów pozyskiwania energii na człowieka i przyrodę to po prostu doczytaj (patrz biblioteka) – czemu uważasz, że forumowicze mają ci podawać gotową papkę? Do egzaminu się przygotowujesz czy co?

       W Twoim mózgu zalęgł się pasożyt pod nazwą “KAŻDY MUSI PRODUKOWAĆ ENERGIĘ!” Rozciągając Twoje rozumowanie na inne dziedziny można dojść do wniosku, że każdy mieszczuch powinien produkować jajka 😀 – najlepiej we własnej wannie 😀 itd.

       NIE KAŻDY i NIE WSZĘDZIE MUSI produkować energię. Koniec kropka.

       Dalej nie zauważasz ABSURDU swojego sposobu myślenia?

       Dobre 0 Słabe 0

      • Ja uważam że nie chodzi o budowanie kolejnych elektrowni węglowych,wiatrowych itp.
       Bardziej powinien być nacisk na oszczędzanie energi.
       Unia zamiast dawać dotację na wiatraki ,powinna dotować np- żarówki ledowe (dobra ok. 100-200 zł )
       Według mnie dobrym rozwiązaniem też są baterie słoneczne na dachu ,ale są zbyt drogie dla przeciętnego Kowalskiego.Niby są dotowane ,ale tylko jeżeli jest brany na nie kredyt.
       Jeżeli ktoś kupuje za gotówkę to dotacji brak .( trochę to głupie. )

       Dobre 0 Słabe 0

    • “Jeżeli nie wiatraki ani elektrownia atomowa- i jedno i drugie jest złe to co ? Gaz łupkowy też odpada.”

     Nie każda gmina musi mieć na swoim terenie kopalnie odkrywkową węgla brunatnego. Generalnie – nie każda musi mieć JAKĄKOLWIEK elektrownię – nawet wiatrową. Najlepiej jest jeśli każda gmina dostosowuje się do warunków wynikających z jej specyfiki. W przypadku gminy Stepnica taka specyfika to bardzo duże zasoby przyrodnicze i doskonała lokalizacja nad zalewem co umożliwia rozwój ekoturystyki i rolnictwa ekologicznego.

     Wszyscy mówimy o ekologii o ochronie ptaszków i innych zwierzątek,

     Nie “wszyscy” mówimy bo opinie są różne. Natomiast samo stwierdzenie “ptaszki” oddaje już Pańskie nastawienie do ochrony przyrody.

     a kto z nas zastanowił sie z kąd będziemy czerpać energię np.za 20-30 lat ? czym będą nasze wnuki się ogrzewać, gotować itp.

     Zastanowią się nad tym fachowcy, rząd i firmy energetyczne. Najwyraźniej nałykałeś się za dużo propagandy sączone do głów obywateli, że “oni też decydują”. Rzeczywistość jest prozaiczna – obywatele mogą to na co pozwala prawa a i to nie zawsze.

     Co będzie za 20-30 lat? Otóż będzie jakiś MIX energetyczne – lokalne biogazowanie, elektrownie gazowe nowego typu, morskie wiatraki i wiatraki na np. terenach po kopalniach odkrywkowych, solary na Saharze etc. Będą też prawdopodobnie elektrownie nowego typu taki jak LERN. Prawdopodobnie moga być już też elektrownie jądrowe oparte na gorącej sytnezie (jeden już taki jest w Japonii – DEMO – drugi powstaje na południu Francji.

     Krótko mówiąc – niech już ciebie o to głowa nie boli. “Proenergetyczny Ruch Obywatelski” to jeden z chwytów wiatrakowców, którzy chcą wmówić ludziom, że od postawienia wiatraka na ich podwórku zależy los wszechświata.

     Przecież węgiel też się konczy.

     Ubawiłeś mnie 😀 W Polsce rozpoznane złoża węgla kamiennego i brunatnego mogłyby wystarczyć na kilkaset lat (400). Oczywiście węgiel jest zbyt cenny aby go po prostu palić – jest to m.in doskonały surowiec chemiczny. Ale może być użyty do wytwarzania paliw płynnych (syntetycznej benzyny).

     Czy ktoś z nas pomyślał o zapewnieniu bezpieczeństwa następnym pokoleniom ? a może ptaszki są ważniejsze ?

     😀 zawału ze śmiechu dostałem 😀
     Najlepiej przestań oddychać bo im tlenu zabraknie.

     Dobre 0 Słabe 0

    • 大躍進

     Chciałbym zauważyć, że Towarzysz “szok” nie jest wcale oryginalny. Taki “ambitny” plan udoskonalania świata już był. Wtedy chodziło o dymarki a teraz o wiatraki – ale PODSTAWY IDEOLOGICZNE są niemal identyczne.

     W Chińskiej Republice Ludowej w latach 1958-1962 przeprowadzono kampanię gospodarczą w ramach realizacji ogłoszonej przez Mao Zedonga polityki trzech czerwonych sztandarów.

     Polityka zakładała szybkie przekształcenie Chin z zacofanego kraju rolniczego w czołową potęgę przemysłową, w rzeczywistości zakończyła się klęską głodu i ruiną gospodarki.

     Do planowania wielkiego skoku nie zaangażowano ekonomistów ani intelektualistów, ponieważ już wcześniej, w wyniku kampanii przeciwko “prawicowcom” (1957-1958), kilkaset tysięcy wykwalifikowanych pracowników zostało napiętnowanych jako wrogowie ludu.

     Największą wagę przywiązano do wytopu stali, uruchamiając w komunach ludowych wytop w przydomowych i przyzakładowych prymitywnych dymarkach.

     Jakość produkowanej w chałupniczych warunkach stali pozostawiała jednak wiele do życzenia: w zasadzie, wytapiano nie stal, lecz marnej jakości żeliwo, przez swoją kruchość nieprzydatne dla budownictwa, eksportu i rozwoju przemysłu. [Tak samo jak nieprzydatny będzie prąd z chałupniczych wiatraków]

     Celem zwiększenia produkcji przetapiano nawet klamki i narzędzia rolnicze, a do pracy przy dymarkach skierowano olbrzymią masę chłopów, odrywając ich od pracy w polu. [tak samo jak lokowanie wiatraków na terenach cennych przyrodniczo]

     Już w drugim półroczu 1958 roku przy wytopie stali zaangażowanych było 90 mln ludzi, a do końca wielkiego skoku liczba ta wzrosła do 100 milionów. [tak samo jak zaprasałkowanie całego pomorza zachodniego]

     Z miast na wieś przerzucono 20 mln ludzi. Na potrzeby funkcjonowania pieców wykarczowano ogromne połacie lasów. [JESZCZE nie karczujemy pod wiatraki, ale kto wie?]

     W drugiej połowie 1958 roku zorganizowane na wzór oddziałów wojskowych regimenty chłopów, przeprowadziły zakrojone na szeroką skalę prace polegające na osuszaniu bagien, budowie grobli i kanałów irygacyjnych w całym kraju. [W Stepnicy też mamy budować wały – aby wiatraków nie zalało – ludzie są nieistotni]

     Skierowanie chłopów do wytopu stali i rekwirowanie narzędzi rolniczych celem ich przetopienia, w połączeniu z programem bezpłatnego wyżywienia w komunalnych stołówkach, szybko doprowadziło do olbrzymiej klęski głodu.

     Kierownictwo zalecało UTOPIJNE ROZWIĄZANIA, nakazując stosować gęsty siew i głęboką na 60 cm orkę (prowadzącą do erozji gleby), a także w ramach kampanii walki z czterema plagami wybijać wróble (co spowodowało plagę owadów), prowadząc jedynie do pogłębienia kryzysu.

     Zrozpaczeni chłopi zaczęli jeść szczury, liście i korę z drzew. Doszło nawet do wypadków sprzedawania dzieci i wykopywania zmarłych. Ponieważ każda śmierć powodowała zmniejszenie racji w stołówce, nie informowano władz o zgonach. Pomimo tego racje w stołówkach i tak stopniowo ograniczano, wprowadzano także “żywność zastępczą” w postaci np. masy papierowej.

     Liczba ofiar głodu jest nieznana. Według Wanga Ruoshui z Chińskiej Akademii Nauk zmarło minimum 10 mln osób. John King Fairbank w książce China: A New History podaje liczbę 20-30 mln. Jasper Becker, autor monografii poświęconej wielkiemu skokowi szacuje liczbę ofiar na ponad 43 mln.

     Pod koniec 1960 roku produkcja rolna w porównaniu do 1958 roku spadła o 75%, przemysłu ciężkiego o 47%, a lekkiego o 22%. Załamał się także całkowicie handel zagraniczny. Na wsiach zalegały ogromne ilości bezużytecznej, niskowartościowej stali, którą później przez wiele lat utylizowano.

     Nie inaczej będzie z towarzyszami wiatrakowcami – przez długie lata będziemy utylizować produkty ich szaleństwa …

     Dobre 0 Słabe 0

  • Panie Wójcie!
   Jest Pan już sławny na całą Europę!

   Tekst w języku niderlandzkim:

   “W Stepnica – Polska, gdzie wykonałem te zdjęcie w 2010 roku, chcą budować farmy wiatrowe. Moje zdjęcie jest wykorzystywane do akcji protestacyjnej przeciwko budowie tego parku wiatrowego. Miejmy nadzieję, że budowa tego parku zostanie powstrzymana. Dla orłów i innych ptaków, które tam występują i są pod ochroną.”

   Dobre 0 Słabe 0

  • Te zdjęcia są niezwykłe! Właśnie skończyłam oglądać je z dziećmi i wszyscy byliśmy zachwyceni 🙂

   Dobre 0 Słabe 0

   • Piękne zdjęcia, a na ostatnim… idące wzdłuż wystawy dzieci! Edukacja!!! U nas dzieci mogą podziwiać “urządzenia łowieckie” i “zwierzynę łowną” 😉

    Dobre 0 Słabe 0

   • Zdjęcia naszych bielików, zimorodków i dudków w największych miastach Europy na takich wystawach i w sumie mamy większą promocję niż za grubą kasę przez ostatnie 10 lat!! 🙂

    Dobre 0 Słabe 0

    • Zdjęcia naszych ptaszków już podbijają EUROPĘ. Odwiedzaja nas ornitolodzy z całego ŚWIATA. I pokazują zdjęcia zrobione w STEPNICY. To dzięki nim Umwelthilfe dowiedział się o NASZEJ STEPNICY.

     Dobre 0 Słabe 0

     • I dziękujemy oczywiście wszystkim, którzy pozwolili nam wykorzystywać swoje przepiękne zdjęcia do celów promocyjnych m.in: Marcin Jabłoński (Bizon), Van der Hart, Renee, Jaap La Brien, Cor Visser, Janusz Gancarczyk i jego synowie.
      Jeśli ktoś chce podzielić się z nami swoim dorobkiem fotograficznym w celach promocyjnych prosimy o kontakt: kraina@stepnica.org.pl

      Dobre 0 Słabe 0

   • To jest prawdziwy PRESTIŻ – kiedy zdjęcia są pokazywane w Kopenhadze, Pradze, Berlinie, Genewie, Hadze itd.

    Niektórzy po prostu nie rozumieją, że tego NIE MOŻNA sobie ot tak kupić. Ale nie umieć, przez ponad 10 lat, wykorzystać tego co ma się POD NOSEM i mając 104 miliony zł W KIESZENI – to już jest ślepota i głupota na raz (co najmniej).

    Dobre 0 Słabe 0

 13. I to jest KONKRETNA sprawa.
  1) W takie obszary się INWESTUJE PIENIĄDZE (np. unijne etc.)
  2) Lokalni mieszkancy mają PRACĘ
  3) Przyjeżdząja TURYŚCI, którzy szukają NATURY a nie BETONU
  4) WSZYSCY zarabiają

  Oczywiście wiatraki wszystko to zniszczą …

  Dobre 0 Słabe 0

 14. BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  To się nazywa praca na rzecz gminy.
  GRATULACJE !!!!!!!!!!!!!!!!
  Trzymam kciuki ( pazurki ):)

  Dobre 0 Słabe 0

  • Gratulacje należą się ciężko pracującym na ten sukces członkom SOT.
   Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego: Asi, Monice, Redziowi, Martinowi, Krzyśkowi…w wszystkim, którzy nas wspierają i nam pomagają.
   Ja też trzymam kciuki (i rękę na pulsie) za ten projekt.
   To nasza olbrzymia szansa.

   Dobre 0 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij