Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Z OSTATNIEJ CHWILI: Samica bielika złożyła jaja!

Dziś otrzymaliśmy informację, że na terenie naszej gminy dostrzeżono kolejne gniazdo BIELIKA! Samica złożyła i wysiaduje jaja. Wszczęte zostały kroki celem wyznaczenia strefy ochronnej w okolicy siedliska.

O gnieździe poinformował nas właściciel terenu, przy którym znajduje się gniazdo i któremu należą się szczególne podziękowania za zdecydowaną obronę siedliska (z terenu trzeba było przeganiać wiatrakowców). Orłom jednak nadal zagraża inna ekipa budowlana. Być może będziemy potrzebować waszej pomocy. Śledźcie na żywo forum dla uzyskania najnowszych informacji.

Jednocześnie chcieliśmy zwrócić waszą uwagę na akcję Bieliki online – wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów:

http://www.lasy.gov.pl/bielik

Tagi:

27 komentarzy

 1. (PAP)

  Rannego orła bielika znalazła kobieta spacerująca w lesie niedaleko Recza. Orzeł miał przebite skrzydło, był wyczerpany i spragniony – poinformował w środę rzecznik zachodniopomorskiej policji asp. Przemysław Kimon.

  Według informacji Kimona, kobieta, która natknęła się na rannego bielika w wtorek późnym popołudniem, poinformowała policję. Na miejsce przyjechał patrol z weterynarzem. Okazało się, że bielik ma przebite gałęzią skrzydło i nie miał sił, żeby się podnieść. Został przewieziony do gabinetu weterynaryjnego i opatrzony.

  Orzeł prawdopodobnie stoczył wcześniej walkę powietrzną z innym bielikiem o rewir łowiecki. Spadając uderzył w drzewo i przebił skrzydło.

  – Ptak jest w dobrej kondycji, dochodzi do zdrowia w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Szczecinie – dodał Kimon.

  Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Szczecinie ochroną strefową objęto ponad 400 gniazd oraz stanowisk prawnie chronionych, dziko występujących gatunków zwierząt. Ochroną objętych jest m.in. 183 stref bielika; na terenach podległych szczecińskiej RDLP żyje 108 par lęgowych tego orła.

  Pod koniec kwietnia br. powrócił do lasów Nadleśnictwa Trzciel bielik, którego 9 kwietnia br. znaleziono w lesie nad jez. Lutolskim. Schwytany przez leśników i przetransportowany do Centrum Kwarantanny i Rehabilitacji Ptaków Dzikich przy Nowym ZOO w Poznaniu pomyślnie przeszedł leczenie i rehabilitację. Ptak ten nabawił się licznych kontuzji w wyniku powietrznej walki stoczonej z parą innych, dorosłych bielików. W Poznaniu wyleczył się z ran oraz odzyskał kondycję umożliwiającą samodzielne latanie.

  W dniu 4 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Skwierzyna na polach został znaleziony martwy bielik. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci bielika było zatrucie pokarmowe. Również 11 kwietnia br. robotnicy leśni w pobliżu miejscowości Sowia Góra na terenie Nadleśnictwa Międzychód znaleźli martwego bielika.

  Orzeł bielik jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Według szacunków Komitetu Ochrony Orłów w kraju żyje 1000-1400 par bielików. Po II wojnie światowej bieliki w Polsce niemal wyginęły – ich populację oceniano zaledwie na 45-50 par.

  Cechą ptaków dorosłych jest m.in. śnieżnobiały, klinowaty ogon; u starszych osobników wyraźnie widoczna jest jasna głowa, sprawiająca wrażenie białej. Ptaki młode są ciemno ubarwione i w miarę dorastania jaśnieją. Rozpiętość skrzydeł samic, które są większe od samców, dochodzi do 250 cm.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Wczoraj widziałem nisko przelatujący nad Stepnicą samolot.
  Nieduży – taki “kukuryźnik”.
  Sądzicie, że taki samolocik może odstraszać bielika?
  Jak to powstrzymać?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Jeszcze nie widziałem tak nisko przelatującego samolotu nad Stepnicą . Helikoptery latają wyżej .Jak na moje oko był to dwupłatowiec . Nawet się zainteresowałem i patrzyłem za nim długo bo myślałem , ze tak niska wysokość lotu związana jest być może z awarią .Wszystko możliwe , ze wszystkie osoby zainteresowane zawiatrakowaniem naszej gminy chcą przepłoszyć wszystko co jeszcze żyje w naszej gminie .

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • wycieczka pod wiatraczki 25 kwietnia:) wychodźcie powoli na przystanki bo wam autokar

    ucieknie !!! 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • Może to wiosenne szczepienie lisów? W polskim radiu szczecin mówili, że będą zrzucali szczepionki z samolotów nad lasami w Zachodniopomorskiem. Prosili też by ograniczyć wycieczki do lasów a tym bardziej nie puszczać psów.

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Od 21.04 do 28.04 trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
   Więc pewnie nie jest to sabotaż na bielika 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. Pliszka siwa i bociany gniazdujące w okolicach Kolbuszowej solidarne z orłem bielikiem z gminy Stepnica!

  http://www.kolbuszowa-wiatraki.com

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Dzisiaj w “wydarzeniach” polsat był reportaż z woj. łódzkiego, gdzie mają zainstalowaną kamerę i można podglądać, jak bieliki siedzą sobie na jajkach.
  Myślę, że bieliki skutecznie zniechęcą inwestorów wiatrowych, bo nie przejdą ścieżki ochrony przyrody.
  A propos; gdzie można przeczytać opinię do pozwolenia na budowę wiatraka w Jarszewku?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Dzisiaj po godz. 21 w okolicy tego gniazda bielika było słychać strzały. Tak członkowie koła łowieckiego Szarak respektują prawo, zasady etyki łowieckiej i zasady zwykłej przyzwoitości. Życzę temu, który usilnie próbuje przepłoszyć te bieliki (wiadomo, że wiatrakowcom też się one tam nie podobają) aby poczuł to co czuje samica wysiadująca tam teraz jaja. Jako kobieta jestem oburzona takim zachowaniem. To już nawet nie jest chamstwo, to zwykłe barbarzyństwo!!! Ale przypominam, że bieliki są jeszcze pod prawną ochroną i wierzę, że ci źli ludzie skończą tam gdzie ich miejsce- w więzieniu. I tego bardzo i szczerze im życzę!!!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Chodziło mi o parę opisaną w artykule, nie o bieliki z łódzkiego 🙂

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Złapać gnoja i mu nogi z d…y powyrywać!! Przepraszam, ale nie znajduję wytłumaczenia dla takich zachowań. Święte słowa- BARBARZYŃSTWO!! I tacy ludzie ku “rozwojowi” nas chcą pchać?? Dziękuję bardzo. Zróbcie coś dla nas i wynoście się stąd!!!!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • Nie tylko strzelają. Wieczorem niektórzy to już regularne wycieczki tam sobie robią. Biedne te bieliki, wielu ludziom nie po drodze z chronionym gatunkiem. A ci co tak nocną turystykę i strzelanie polubili niech mają się na baczności, bo paragrafy się znajdą na takie numery i chętni do zeznawania też!

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Proszę bardzo 🙂

   RAPORT O ODDZIAŁYWANIU NA ŚRODOWISKO ELEKTROWNI WIATROWEJ W OBRĘBIE GEODEZYJNYM MIEJSCOWOŚCI JARSZEWKO

   https://docs.google.com/open?id=1-4fMo-XT47dxKBzoavdTHveIoXEVWMc2rN2VQw_-RD9msT6qCeNQxKqej6gn

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

   • To jest raport – podkładka stosowany do wszystkich opracowań. Przeglądając, zauważyłem, że popełniono błąd wyznaczając wysokość pow. 150m lotu ptaków migrujących. Jest to nieprawda, bo wysokość lotu ptaków zależy także od warunków atmosferycznych, które są bardzo zmienne, oraz pory lotów. Ptaszki latają również po zmroku, co wielokrotnie słyszałem osobiście. Ptaki nie mają możliwości wysyłania sygnałów tak jak nietoperze.
    Doskonały wzrok nie przebije jesiennych mgieł.
    Ogólnie, raport sporządzony na konkretne zamówienie. Co na to środowiska ekologiczne?

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Ja też chciałbym zapoznać się z pozwoleniem na budowę wiatraka w Jarszewku .

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. ALE JAJA!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. W reakcji na odnotowany w lutym b.r. przypadek zastrzelenia orła przedniego Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska kieruje pismo do PZŁ z prośbą o wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców czynów zakazanych wobec gatunków chronionych oraz piętnowanie tego negatywnego zjawiska w środowisku łowieckim.

  Przytacza skandaliczne przypadki zastrzelenia 2 wilków w trakcie zbiorowego polowania oraz przypadkowe odstrzały żubrów w województwie zachodniopomorskim i podkarpackim. To dość wyjątkowa sytuacja, a może nawet zdarzenie bezprecedensowe.

  Z reguły urzędnicy państwowi ze zrozumiałych względów stronili od krytyki funkcjonowania PZŁ. W tym przypadku GDOŚ oficjalnie zauważa, że w strukturach związku coś się zabałaganiło. Pismo GDLP kierowane jest do prezesa PZŁ oraz do wiadomości MŚ, DGLP, RDOŚ i organizacji pozarządowych:

  http://www.koo.org.pl/attachments/article/103/GDOS_strzelanie.pdf

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Tego żubra w zachodniopomorskim też z krową pomylił myśliwy. Odnoszę nieprzyjemne wrażenie, że ślepcy z bronią po lasach i łąkach chodzą. Strach wieczorem z domu na pole wyjść. Tak to jest, jak małpie da się brzytwę! A bezkarność w tym środowisku jest legendarna od dziesięcioleci, więc zdziwienie GDOŚ nieco spóźnione, choć dobre i to 😉

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)