Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

List wójta gminy Stepnica do PZD. Co dalej z ustawą o ROD?

 

Na stronie Polskiego Związku Działkowców można zapoznać się z listem wójta gminy Stepnica w sprawie funkcjonowania ogrodów działkowych na terenie gminy.  Adresatem listu jest Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie. 

http://pzd.pl/artykuly/7085/59/List-Wojta-Gminy-Stepnica-do-Prezesa-Okregowego-Zarzadu-PZD-Szczecinie.html

Poniżej treść:

“Odpowiadając na Pana pismo z dnia 11.06.2012 r. uprzejmie informuję co następuje.

Na terenie gminy Stepnica funkcjonuje jeden ogród „Stepniczanka”, wchodzący w skład PZD. W skład tego ogrodu wchodzi 90 działek, które w 95% są zabudowane zabudową rekreacyjną bez uprawy warzyw oraz w wielu przypadkach także bez drzew owocowych. Działki te wykorzystywane są tylko do rekreacji sobotnio-niedzielnych lub urlopowych. Uważam, iż użytkownicy tych działek powinni płacić gminie podatek tak jak wszyscy pozostali właściciele budynków i działek rekreacyjnych. W gminie funkcjonują również typowe warzywne ogrody działkowe, za które dzierżawcy płacą gminie dzierżawę w wysokości średnio 0,30zł/1m2 gruntu.

Uważam, że użytkownicy typowych ogrodów działkowych przeznaczonych do uprawy warzyw, owoców, kwiatów mogliby funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Natomiast osoby, które wykorzystują ogrody działkowe do zamieszkiwania, typowej rekreacji, posiadają budynki ponadnormatywne, winny płacić do gminy podatki w wysokości ustalonej przez Radę Gminy.

W naszej gminie biorąc pod uwagę, iż „Stepniczanka” to faktycznie działki służące rekreacji lub zamieszkiwaniu należałoby te działki skanalizować i m.in. , w tym zakresie widziałbym współpracę z ich zarządem. Jak do tej pory zarząd „Stepniczanki” nie podejmował działań, zmierzających do współpracy z tutejszym samorządem gminnym czy sołectwem.

Jeżeli chodzi o mojej spotkanie z działkowcami, to nie widzę żadnych przeszkód, należałoby tylko uzgodnić telefonicznie jego termin.”

 

Burmistrz Wolina – zachować ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

 

List wysłał również burmistrz gminy Wolin:

“Gmina Wolin potwierdza, że rodzinne ogrody działkowe dobrze służą mieszkańcom Wolina. Teren na którym usytuowane są ogrody działkowe położony jest w centrum Wolina w dawnym korycie rzeki. Działkowicze zagospodarowali nieużytki, przekształcając je w ogrody działkowe, kosztem wieloletniej pracy i nakładów pieniężnych. Działki stanowią miejsce wypoczynku dla całych rodzin a także tutaj produkowana jest tania i zdrowa żywność dla uzupełnienia budżetów gospodarstw domowych. Samorząd Wolina od chwili powstania ogrodów działkowych wspiera finansowo działania związana z odwodnieniem terenu. Władze Wolina doceniając wkład i i zaangażowanie działkowców w rozwój tego terenu popierają apel o zachowaniu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.”

 

ROD “Stepniczanka” walczy ze zmianą ustawy?

30 kwietnia 2011 roku podczas walnego zgromadzenia ROD “Stepniczanka działkowcy przyjęli następującą uchwałę:

 

UCHWAŁA Nr 9 / 2011 
Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD im. „Stepniczanka” w Stepnicy z dnia 30 kwietnia 2011 roku

w sprawie poparcia stanowiska Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie nie zmieniania ustawy o działalności Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Walne zebranie sprawozdawcze ROD “Stepniczanka” w Stepnicy popiera stanowisko KR PZD w sprawie “Informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli zapewnienia warunków dla ¡prawidłowego funkcjonowania Rodzinnych Ogrodów Działkowych”. Wniosek NIK dot. konieczności zmiany ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych nie jest uzasadniony materiałem zgromadzonym w toku kontroli i nie powinien być uwzględniony przez Sejm RP.

UZASADNIENIE

Faktycznie kontrola NIK objęła niewielki odsetek rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce /skontrolowano tylko 8 gmin z kilku województw/, a wyniki tej kontroli odniesiono do wszystkich ogrodów działkowych w Polsce. W materiałach NIK, jak równie z informacji przekazanej do mediów w sposób nieuprawniony, przedstawiono nieprawdziwy obraz rodzinnych ogrodów działkowych, W ogrodach działkowych wg powyższych materiałów panuje bałagan, na działkach bezprawnie zamieszkują setki tysięcy ludzi, znajdują się setki wybudowanych domów, wszystkie te stwierdzenia zostały bezpodstawnie wyolbrzymione.

Ponad 90% działek w rodzinnych ogrodach jest zagospodarowana i prowadzona w sposób zgodny z Regulaminem ROD i ogólnie obowiązującym prawem, jest to prawda nie do podważenia, ale o tymi NIK nie zamieściła żadnej wzmianki. Z tego też powodu należy stwierdzić, że ocena rodzinnych ogrodów działkowych dokonana przez NIK nie jest obiektywna.

Twierdzenie, że prawidłowe funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych wymaga zmiany ustawy o ROD nie wynika ani z faktów wykazanych w trakcie kontroli ani z dotychczasowych doświadczeń funkcjonowania ogrodów. Wręcz przeciwnie, ustawa o ROD jest węzłowym dokumentem zapewniającym ogrodom działkowym bezpieczeństwo funkcjonowania, a działkowcom gwarantuje poszanowanie ich praw, nie ma zatem podstaw do jej zmiany.

 

 

Co mówi ustawa: nie wolno mieszkać na działce, altana tylko normatywna!

 

W dniu wczorajszym odbyła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie zgodności ustawy o ROD z konstytucją. Wyrok został odroczony do dnia 11 lipca bieżącego roku.

Uchylenie ustawy o ROD spowodowało by szereg konsekwencji dla ponad miliona działkowców. W obecnej chwili ustawa zakazuje zamieszkiwania i meldunku w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, wymiary altan są ściśle określone (maksymalnie 5 metrów wysokości i 35m2 w ROD poza miastem). Ustawa też zapewnia szereg zabezpieczeń praw działkowców – ogród można zlikwidować tylko pod ważny cel społeczny, zgodę na taką likwidację wyraża zarząd PZD. Działkowcy w przypadku likwidacji muszą dostać rekompensatę w ziemi oraz odszkodowanie za mienie i nasadzenia.

Nadzór budowlany w przypadku wykrycia przekroczenia limitów altan może nakazać rozbiórkę altany lub też budowli.

 

 

Uchylenie ustawy skokiem na kasę?

 

“Polscy działkowcy to blisko milion działek na obszarze 43,5 tysiąca hektarów. Całość warta nawet kilkanaście grubych miliardów złotych.  Tereny zajmowane przez ogrody działkowe to często bardzo atrakcyjne lokalizacje, w których cena ze metr kwadratowy oscyluje nawet w granicach tysiąca złotych. Dla zobrazowania wielkości ewentualnych odszkodowań za grunty w centrum Warszawy, wystarczy powiedzieć, że wyniosyby mniej więcej tyle co budowa mostu czy Stadionu Narodowego!”

Tak o PZD i ustawie pisał portal Tomasza Lisa natemat. Jak widać zwolennicy likwidacji PZD i ROD zupełnie nie kryją swoich intencji. Czy Polskich działkowców (w większości emerytów) czeka dzikie wywłaszczenie z atrakcyjnie zajmowanych terenów? Deweloperzy już zacierają ręce myśląc o atrakcyjnych gruntach w dużych miastach.

O ustawie wypowiedział się też minister sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin: „Mam nadzieję, że TK przychyli się do tej skargi i skończymy z tym państwem w państwie, jakim jest związek działkowców”.

 

Efekty uchylenia ustawy będą bolesne dla działkowców

 

• Czynsz dzierżawny – od kilkuset do 20 000 zł rocznie za działkę
• Podatki – nawet do 700 zł rocznie za działkę i altanę
• Utratę obecnych praw do działki
• Utratę własności naniesień i nasadzeń na działce
• Niepewność jutra – zniesienie ograniczeń w likwidacji ogrodów
• Podporządkowanie ogrodów gminom
• Utratą własnego samorządu

 

źródła:

http://pzd.pl/artykuly/7085/59/List-Wojta-Gminy-Stepnica-do-Prezesa-Okregowego-Zarzadu-PZD-Szczecinie.html

http://pzd.pl/artykuly/7037/59/List-Burmistrza-Wolina-w-obronie-ROD-skierowany-do-OZ-PZD-w-Szczecinie.html

http://pzd.pl/artykuly/7077/59/List-Przewodniczacego-Rady-Miasta-swinoujscie-do-Prezesa-Trybunalu-Konstytucyjnego.html

http://www.gdansk.pzd.pl/trybunal-zbada-zasady-dzialania-polskiego-zwiazku-dzialkowcow/

http://www.pzd.pl/archiwum/strona.php?3377

http://pzd.pl/artykuly/6941/59/PZD-reaguje-na-tekst-pt-Walka-o-tereny-warte-miliardy-zlotych.html

http://pzd.pl/uploads/cgblog/id6331/Ulotka.pdf

http://pzd.pl/

Tagi: , , , ,

8 komentarzy

  1. “działkowcy” niech przestaną tyle pić i zajmą się łamaniem regulaminu ROD na własnym terenie

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  2. Jakoś trzeba ten pałac w Gąsierzynie i inne “dobrodziejstwa” utrzymać. Najpierw haracz z działkowców później my kochani 😉

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • jak ustawa o PZD padnie to nie będzie przeszkód by ogrody likwidować np. pod farmę wiatrową dla niemieckich biznesmenów albo rodzimych inwestorów

      Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  3. Jedna “altanka” na naszych działkach nadaje się do natychmiastowej rozbiórki. Świetnie widać ją z drogi, wyglądem przypomina wieżę… 😉

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)