Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Wilki w Puszczy Goleniowskiej

Na początku sierpnia pracownikom Nadleśnictwa Goleniów udało się zaobserwować młode wilki. Świadczy to o tym, że w Puszczy Goleniowskiej zadomowiła się wataha. Jest to o tyle wyjątkowa informacja, iż obserwacje z ostatnich kilkunastu lat nie potwierdzały występowania wilków na tym obszarze.

Dodać należy, iż z końcem ubiegłego roku ruszył wojewódzki – zachodniopomorski program monitoringu wilka, realizowany wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Szczecinie, Szczecinku, Pile, Drawieński Park Narodowy i Koła Łowieckie. Końcowym etapem współpracy będzie opracowanie regionalnej strategii ochrony populacji wilka.

Wszystkie dotychczasowe dane potwierdzały występowanie wilka na południu i południowym zachodzie województwa w okolicach nadleśnictw: Borne Sulinowo, Wałcz, Człopa, Tuczno, Głusko, Drawno oraz Mieszkowice i Chojna.
 
Pamiętać należy również, że wilk w Polsce jest gatunkiem ściśle chronionym i nie wolno w stosunku do niego wykonywać jakichkolwiek czynności, które mogłyby zakłócić jego spokojne bytowanie.
 
Podstawowym pokarmem wilków są najczęściej jelenie, sarny i dziki. Ponadto wilki polują na zające, lisy, borsuki, bobry, a nawet gryzonie. Sporadycznie ofiarą wilków padają również zwierzęta gospodarskie, stąd apel do wszystkich właścicieli zwierząt pozostawianych na wolnym wypasie, aby zabezpieczać stada, szczególnie po zmroku i nie pozostawiać ich na wybiegu bez opieki.
 
UWAGA:
 
O wszelkich stwierdzonych obserwacjach bytowania tych dużych drapieżników (np. odchody, nory, tropy, ofiary, czy bezpośrednie obserwacje osobników) należy bezzwłocznie powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz miejscowego Nadleśniczego (dane teleadresowe można uzyskać na stronach internetowych: www.szczecin.rdos.gov.plwww.szczecin.lasy.gov.plwww.szczecinek.lasy.gov.pl,www.pila.lasy.gov.pl).
 
Źródło:

1 komentarz

  1. Zwierza coraz więcej u nas tylko niektórzy autorzy “raportów środowiskowych” coś dojrzeć nie mogą ani ptaków, ani zwierząt, lasu też pewnie nie widzą, bo im drzewa zasłaniają 😉

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)