Dwa trupy w szafie . . .

Jak donosi czwartkowy (9 sierpnia) Głos Szczeciński czarne chmury zbierają się nad głową Dariusza Guziaka – byłego dyrektora goleniowskiego (a poprzednio świnoujskiego) szpitala. Efekty kontroli finansowej w szpitalu miejskim w Świnoujściu są porażające. Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz zapowiedział, że będzie złożone zawiadomienie do prokuratury. Na koniec czerwca szpital w Świnoujściu miał 14 mln zł długów.

W 2010 roku Guziak zaczął podpisywać z lekarzami nowe umowy, które np. zwiększały stawkę godzinową z 37 na 80 zł za godzinę pracy.  Wynagrodzenia za dyżury wzrastały o 60-70 procent bywały jednak przypadki, że lekarz dostawał dwa razy tyle co wcześniej!

W ciągu półtora roku zmiana kontraktów tylko dla pięciu lekarzy spowodowała dla szpitala dodatkowy koszt 445 tys. zł. W kolejnym roku zmiany w 24 kontraktach kosztowały placówkę dodatkowe 800 tys. zł.

Nie było niczym nadzwyczajnym, że lekarz dostaje 14-15 tys. zł podstawowego plus 30 tys. za dyżury!

Oprócz pieniędzy Guziak zafundował lekarzom (w kontraktach) płatne urlopy wypoczynkowe i szkoleniowe, które kosztowały szpital dodatkowe 328 tys. zł. To tylko wierzchołek góry lodowej.

Gustaw Szydłowski – naczelnik wydziału audytu wewnętrznego i kontroli świnoujskiego magistratu powiedział wprost:

“Dyrektor wydawał pieniądze, których nie miał”

Na dodatek Guziak brał pożyczki na bardzo niekorzystnych dla szpitala zasadach oraz podpisywał budzące wątpliwości umowy z firmami komercyjnymi – wszystko bez wiedzy organu założycielskiego.

Jak to możliwe, że magistrat przez tyle lat o niczym nie wiedział? Podobno w sprawozdaniach finansowych “wszystko wyglądało dobrze”. Sielanka się skończyła kiedy szpital w sierpniu 2010 zatrudnił nową księgową. Ta poinformowała magistrat, że informacje przedstawiane przez dyrektora są niewiarygodne. Według Joanny Agatowskiej, zastępcy prezydenta Dariusz Guziak okłamywał władze, co do sytuacji szpitala. Nie informował, że placówka ma kłopoty. Sprawę  bada też już Regionalna Izba Obrachunkowa.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Rada Gminy Stepnica udzieliła goleniowskiemu szpitalowi bezzwrotnej dotacji w kwocie 100 tys. zł. Stało się tak pomimo protestów mieszkańców, którzy woleli te pieniądze przeznaczyć na wsparcie lokalnych placówek służby zdrowia (np. na zakup ultrasonografu). Przed pochopnym rozdawnictwem naszych pieniędzy przestrzegała też radna Aurelia Foremniak. Na próżno. Czy było warto? Sprawę opisywaliśmy w artykule “Zastrzyk dla TRUPA za … 100 tysięcy zł !”. Zobacz także także o kulisach kontrowersyjnych decyzji Dariusza Guziaka w goleniowskim szpitalu : Afera w Goleniowie: Po telefonie Magdaleny Kochan lekarz stracił pracę?

Jak się dowiedzieliśmy, pod koniec lipca prezes spółki zarządzającej szpitalem powiatowym w Goleniowie Dariusz Guziak zrezygnował z pełnionego przez siebie stanowiska. Jak podał w rezygnacji, jej przyczyną są względy zdrowotne.

Do czasu wyboru nowego prezesa, obowiązki zarządzającego szpitalną spółką pełnić będzie Zbigniew Mazur – dotychczasowy prezes rady nadzorczej. Nowy prezes zostanie wybrany w sierpniu br.

Poniżej skan artykułu z Głosu Szczecińskiego:

58 KOMENTARZE

 1. @wiatrakowca po ciebie już jadą, adres podałam. Psy mogą szczekać spokojnie za skrzywdzenie pieska można iść za kratki (taki niewierny ziomal właśnie tego doświadcza).

  Dobre 0 Słabe 0

 2. Chciałem wyrazić swoje zadowolenie , myślę że nie tylko swoje za wykonanie nowej nawierzchni asfaltu na naszym osiedlu bloków 40 a i b oraz 41 a i b.w Łące wyrazy szacunku dla wszystkich ,którzy się do tego przyczynili .Zygmunt Jan S.

  Dobre 0 Słabe 0

 3. Kiełbika !! pod drzwiami goleniowskiego szpitala leżał,reanimować go nie chcieli stwierdzili,że za 100 tys.to stepniczaninem szkoda sobie ręce brudzić.Zażądali jeszcze stówę(tysięcy) to może lewatywę mu zrobią. Pospieszcie z pomocą decydenci,liczymy na Wasze dobre serce bo szkoda chłopa.

  Dobre 0 Słabe 0

 4. oj kiełbik !! jesteś w błędzie ze słuchania ptaszków chleb już jest chyba z TWOIM PTASZKIEM coś nie w porządku,proponuję wizytę u Rafała 🙂 🙂

  Dobre 0 Słabe 0

 5. Przypominam, że my pisaliśmy o usg i rtg dla nas w naszym ośrodku!! Ale na radzie pojawił się nasz rodzimy polityk z PO W. Kaleczyc i żarliwie przekonywał do dania tych pieniędzy na szpital! Ja zapamiętam to sobie do następnych wyborów!!!

  Dobre 0 Słabe 0

  • Tak przyglądam sie temu wszystkiemu i dochodzę do wniosku , ze juz najwyższy czas aby Pan Bóg wziął sprawe w swoje rece , żeby nie było za póżno .

   Dobre 0 Słabe 0

  • nasz rodzimy polityk p. Kaleczyc to niech się dwa razy dobrze zastanowi jak się zachować a trzecim razem dobrze puknie w łeb,,,i nie wyprowadza pieniędzy z kasy gminy na szpital bo to zmarnowane pieniądze a może pomogłyby naszym biednym rodzinom Stepnicy przed nowym rokiem szkolnym,ponieważ wczoraj w kronice była przedstawiona sytuacja szpitala,który chce obniżyć pensje pracownikom ,żeby jakoś przetrwać nie pomogły datki nasze kiedy kiedy pusto w kasie,,,,,

   Dobre 0 Słabe 0

   • Jak to pensje obniżają?? Na pewno się przesłyszałeś, przecież pan Kaleczyc na sesji opowiadał jaki to wspaniały nadzór będzie, żadnych zwolnień w szpitalu ani obniżek płac? Czyżby nieprawdę powiedział??

    Dobre 0 Słabe 0

    • nie nie przesłyszałam sie dokładnie było powiedziane nawet pani Dzimińska pielęgniarka z tego szpitala zabrała głos,o zmniejszeniu pensji dla pracowników

     Dobre 0 Słabe 0

      • nie no nie sobie ,szeregowym pracownikom nawet myśląo prywatyzacji tego szpitala ,a gorzej nawet o likwidacji niektórych oddziałów

       Dobre 0 Słabe 0

       • Jak to o PRYWATYZACJI??? Przecież na zarzut, że gmina daje pieniądze na prywatny szpital (do prywatnej kieszeni) pan Kaleczyc zaprzeczał i mówił, że szpitala prywatyzować nie będą!

        Dobre 0 Słabe 0

   • Kaleczyc gadane ma ale sam przecież nie głosował. Nasi mądrzy inaczej radni z ust te brednie mu spijali, żadnych pytań, żaden nawet nie wspomniał o tym, że te pieniądze można lepiej dla nas i naszego zdrowia na miejscu wydać. Także dla mnie oddać nam powinni po równo: wójt, Kaleczyc i radni 😉
    A nie można tak za marnotrastwo tych naszych rajców do prokuratury?? Przecież ewidentnie wywalili w błoto sto tysięcy!

    Dobre 0 Słabe 0

 6. ponieważ nie jest to dochodowy interes,wykonanie wieńca to wielogodzinna praca w którą wcześniej trzeba zainwestować( stelaż,wstążeczki,sznureczki,druciki,chlebek itd.po zboże trzeba wyjść w pole a nagroda poza podium to całe 200 zł oczywiście dla sołectwa,jak to się ma do dwudziestominutowej sesji.Miał taką okazję,nagrodę jak wnioskował wcześniej mógł przekazać wójtowi.

  Dobre 0 Słabe 0

 7. @rada,nie szukaj zemsty na otoczeniu.W dzisiejszych czasach każdy ma szansę na uruchomienie własnej działalności.Spróbuj,wykorzystaj(dotacje unijne) ci którzy robili to wcześniej nie mieli takiej możliwości zaciągali kredyty(a te trzeba spłacać) czy zastanawiałeś się ile instytucji żeruje na ich działalności,a dzięki małym przedsiębiorcą prosperuje nasze państwo.Przepraszam być może przeczytałam bez zrozumienia i zapamiętaj,że w naszym środowisku przedsiębiorca to WRÓG NUMER JEDEN!! czy warto nim zostać? Pozdrowienia dla Wszystkich którzy mają siłę prowadzić działalność.

  Dobre 0 Słabe 0

 8. czyja prawda wychodzi na jaw(wójtowa że nic się nie zmieni
  czy szczeblewskiej że wszystko się zmieni)
  pracownicy IVARA mieli dostać podwyżki
  jak będzie miasto i co będzie miasto
  a pracownicy ivara bez pracy i podwyżki
  oby tak dalej ,kiedy wam się otworzą oczy?!

  Dobre 0 Słabe 0

 9. z sołectwa Stepnica nie uwił dożynkowego wianka ?? czyżby rolników wyprawił już do miasta .

  Dobre 0 Słabe 0

  • i co pan na to panie Wójcie ,gmina Stepnica organizatorem dożynek bez wieńca ,to nie intares gminy z tego nie ma pieniędzy do kasy gminy z wiatraków to jest kasa ,jak dziś słyszałam w kronice wypowiedz Pana Wójta ile to będzie milionów jak powstaną farmy wiatrowe.a może tak by zacząć się bardziej interesować sprawami bieżącymi ,nie wydawac juz pieniędzy których jeszcze nie ma.za brak wieńca WSTYD!!!!!!!

   Dobre 1 Słabe 0

   • Proponuję zacząć od wody i prądu! To jakoś ciągle w tym niby mieście szwankuje! A w telewizji o rozwoju wójt tak pięknie gada. Jaki to rozwój gdy prądu albo wody ciągle nie ma a jak jest to żółta ??

    Dobre 0 Słabe 0

 10. Myślę że to jest jeden z motywów żeby w następnych wyborach wymienić wszystkich bez wyjątku !.Moim zdaniem z jednej strony brak kompetencji a z drugiej strony poczucie bez karności za swoje decyzje.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Nie mamy w radzie opozycyjnych radnych. Nie ma kto zabrać zdecydowanego głosu na nie. A beton rośnie w silę, i nabiera wiatru w żagle. Opozycji nawet na tym forum nie widać. Jest źle i nikt o tym nie wspomina nawet. Opowieści o rozwoju turystki, ochronie środowiska, wiatrakach, ptaszkach….. A może porozmawiajmy o tym co dla większości mieszkańców jest ważne. To nie place zabaw w biedzie potrzebne, nie szum wiatraków przeszkadza, nie potrzebują też świetlic za miliony, sztucznych imprez, kilku domów kultury, najdroższego bankomatu, obwodnic dla martwego portu, ścieżki rowerowej dla wozów pancernych,budowa nowych ulic kiedy istniejące zarastają, dwóch portów jachtowych w małej wsi z zarośniętą wodorostami wodą do których nikt nie przypływa , nowego portu przeładunkowego za ok 8 mln wykorzystywanego wyłącznie dla wędkarstwa. Mają oczywiście dosyć wyśrubowanych cen w sklepikach, aptece, stacji paliwowej, brakuje im miejsc pracy i normalnych dochodów. Gdyby rozwój turystyki nagle piorunująco wzrósł to czy przeciętny mieszkaniec na tym zyska? Nie, ponieważ +40% za każdy artykuł w sklepiku(nie ma w kieszeni) a ma kilku “biznesmenów”, bez względu na to czy to sezon turystyczny to czy zima. Więc dla kogo ten rozwój turystyki? Kilka pokoi na kilkanaście dni w sezonie? A mówi się już ponad 20 lat , że rozwój turystyki, rozwój portu…

   Dobre 0 Słabe 0

   • to załóż działalność i jako byznesmen sprzedawaj wszystko -40% taniej – z tego co piszesz sukces murowany, Stepnica będzie walić drzwiami i oknami!!!

    Dobre 0 Słabe 0

   • @rada
    tak jak napisałeś/aś ważne dla mieszkańców jest ich własne życie, miejsce pracy dochody i to na co ich stać. Zgodzę się z Tobą w temacie świetlic za miliony, sztucznych imprez, portów i przystani za kolejne mega pieniądze. Nie mogę zgodzić się natomiast z rozwojem turystyki postrzeganym jako kilka pokoi do wynajęcia na parę nocy w sezonie, my o takim rozwoju turystyki nie mówimy. Mówimy o stworzeniu produktów turystycznych w oparciu oo potencjał jaki mamy czyli te ptaszki i środowisko. Każdy może stworzyć coś na czym będzie mógł zarobić. To jednak nie spadnie z nieba trzeba chcieć i zapracować na to. Im więcej takich produktów, tym lepiej dla nas jako mieszkańców.
    Moim zdaniem brakuje nam rozsądnych osób, którzy potrafią dobrze zarządzać i nie odstraszać inwestorów, którzy chcą coś stworzyć dla ludzi (jak choćby przystanek wodolotu), osób, które będą działać na korzyść mieszkańców , szanować ich wolę, słuchać co mają do powiedzenia i nie będą przedkładać własnego interesu ponad interes społeczny.

    Dobre 0 Słabe 0

    • Pani Iwono mówić to potrafi wielu,ale ze słuchania ptaszków to chleba napewno nie będzie.Więcej konkretów prosze.

     Dobre 0 Słabe 0

     • Hmmm… z samego słuchania ptaszków to nie wiem, ale z ich oglądania przez przyjezdnych kilka rodzin w naszej gminie żyje! My chcemy jedynie by takich rodzin było więcej 😉
      Pozdrawiam

      Dobre 0 Słabe 0

   • Moje “kilka dni w roku” trwa od marca do początku listopada. Oczywiście Goście nie są non stop, ale poza sezonem letnim przyjmujemy głównie ptaszkowych podglądaczy. Wiatraki zlikwidują to źródło dochodu, a prowadzenie agroturystyki tylko w wakacje będzie nierentowne. Ivar zwalnia pracowników, na zatrudnienie tam szans raczej nie mam, to zarobku trzeba będzie szukać za granicą. Jeśli o to naszym Radnym chodziło, to trzeba było tak od razu. Wszyscy byśmy emigrowali, a nie jakimiś protestami i referendami sobie i Radnym głowy zawracali. W takim wypadku podatek od wiatraków jest jak najbardziej uzasadniony. Na diety i pensje musi być!

    Dobre 0 Słabe 0

 11. Po (jeszcze wsi) chodzą słuchy że sprawa miasta jest mocno zaawansowana. Po cichu dogrywa się już ostatnie szczegóły. Tak więc nie chcieliśmy miasta po dobroci to będziemy mieli z rozkazu.

  Dobre 0 Słabe 0

 12. pensja burmistrza jest pewnie większa
  dlatego potrzebne mu to miasto
  i jeszcze dostanie delegację że do pracy
  jeździ ze wsi do miasta

  Dobre 0 Słabe 0

  • Oglądałam mapę granic miasta i dziwnie dołączony ogonek niedaleko Bogusławia wygląda na ziemie Andreasa – to dopiero zwarta zabudowa:) A ile trzeba zapłacić za 1 ha odrolnienia gruntów bo nie pamiętam?

   Dobre 0 Słabe 0

 13. pan andrzej bardzo latwo rozdaje nieswoje pieniadze…ciekawe jakby sam mial dac na szpital ze swojej pensji…..czyli ormo czuwa dalej….

  Dobre 0 Słabe 0

  • odnośnie pensji Andrzeja W. to w 2011 roku zarobił ok. 150 tys. zł z piastowania urzędu niewiele mniej niż Tusk. Tusk ok. 190 tys. zł. Za taaaaaaakie kompoetencje słono płacimy – bogata ta Stepnica, że hohoho!

   Dobre 0 Słabe 0

 14. A nasi radni dali na ten szpital 100 tysięcy naszych pieniędzy!! Trzeba było ludzi posłuchać i kupić sprzęt dla nas na miejscu!!

  Dobre 0 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij