Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Podpisz petycję nie pozwól na blokowanie terapi naturalnych.

spotkania-z-natura-3_1024Cytuję za stroną Nieznanyswiat.pl:
Od 14 grudnia w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe restrykcyjne przepisy dotyczące norm żywieniowych, które drastycznie ograniczają dostępność na rynku różnych wartościowych suplementów diety uzależniając zgodę na to od uzyskania odpowiednich zezwoleń poprzedzonych badaniami. Chodzi o rozporządzenie 1924/2006/WE w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących produktów medycyny naturalnej

Nakłada ono na sprzedawców naturalnych produktów medycznych obowiązek uzyskania specjalnego zezwolenia, aby móc informować konsumentów o właściwościach terapeutycznych oferowanych produktów naturalnych. Takie zezwolenie wydaje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA, European Food Safety Authority), a z materiałów, jakie publikowane są w internecie, wynika, że urząd ten potrzebuje na wydanie decyzji od 3 do 5 lat. Co więcej, na blisko 44.000 wniosków złożonych od 2008 r., Urząd wydał jak dotąd zaledwie 241 zezwoleń.

Mówi się tu o kwotach od 430 000 do 740 000 złotych na jeden suplement diety.
Przykład ?

 
medycyna-ziołaAugustin de Livois, Prezydent Instytutu Obrony Zdrowia Naturalnegow Brukseli, relacjonuje:
„ Potrzeba było dwóch lat pracy kilkudziesięciu ekspertów z 27 państw – od 23 listopada 2005 r. do 7 września 2007r. – aby komisja HMPC1 (The Committee on Herbal Medicinal Products) stwierdziła, że nasiona kopru włoskiego (foeniculum vulgare L. ssp.) działają przeciwskurczowo, wykrztuśnie i wspomagająco na trawienie, choć właściwości te są od wieków znane w medycynie ludowej w Europie, basenie Morza Śródziemnego i w Chinach.

Przypadek liści winorośli właściwej (Vitis vinifera L. ssp.) potrzebował aż 3 lat: zajęto się nim 31 października 2007 r., a zakończono prace dopiero 15 lipca 2010 r. ”

A przecież od dziesiątek lat wiadomo, że winorośl poprawia krążenie. Jej skuteczność i nieszkodliwość
w tym zastosowaniu potwierdzono w kilkudziesięciu badaniach naukowych.

http://www.iozn.pl/petycja/Podpisz_petycje.html

Prezentacjahttp://iozn.pl/petycja/petycja.html

żródło:  http://leczenieraka.blogspot.com/2012/12/podpisz-te-petycje.html

medycyna-naturalna

5 komentarzy

 1. Pan aptekarz chciałby handlować, a tu wymaganie: lek ma pomagać.

  Jak będę chciała kopru, to sobie go wyhoduję. To samo z winogronami.

  Jak najbardziej wprowadzić te ograniczenia.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Obawiam się, że Pan Aptekarz ma rację. Podana dyrektywa słuzy wyłącznie koncernom farmaceutycznym, konsumentom nie tylko utrudni dostęp do naturalnych produktów ale dodatkowo koszty uzyskania zezwoleń odbiją się na ostatecznej cenie produktów dopuszczonych do obrotu. Dla mnie to niezrozumiała i kosztowna biurokracja.
   Pozdrawiam
   Monika

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Koper i inne ziółka mają udowodnione właściwości lecznicze. Szałwii czy rumianku też nie kupisz, bo nie ma zezwolenia.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • a z głową wszystko w porządku?
   może jednak lekarz by się przydał …

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. Wielkie koncerny farmaceutyczne sporo tracą na pacjentach stosujących środki naturalne. Zmiany mają chronić konsumentów, a dbają o interesy przedsiębiorców.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)