Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Iwona Krępic polskim liderem Rewilding Europe!

autor: Arne Loth, 6 stycznia 2016

Kiedy Iwona Krępic przeniosła się ze Szczecina do malej polskiej wsi Kopice, nie mogła w tym czasie przewidzieć, że ta zmiana fundamentalnie zmieni jej zawodowe życie.

IK

Jako wykształconemu chemikowi idee odtwarzania i ochrony przyrody były jej odległe kiedy ona i jej mąż przybyli do nowego domu na zachodniej północy Polski. Przybyli oni w poszukiwaniu spokojnego, mniej gorączkowego zycia po latach spędzonych w wielkim mieście. Jak szybko się okazało przybyli do bardzo specjalnego miejsca. Kopice zlokalizowane w sercu regionu Delty Odry, poza innymi cudami dzikiej przyrody są obszarem numer jeden dla rozmnażania się bielików w Europie. Widząc polskie ptaki narodowe szybujące nad ich domem, Iwona i jej mąż byli oszołomieni pięknem dzikiej natury, którą mogli podziwiać na progu swojego domu.

Z wstrząśnięciem odkryli, że z tak bogatym, naturalnym dziedzictwem na ich własnywhite-tailed-eaglem podwórku nie ma potrzeby podróżować do egzotycznych, odległych miejsc aby podziwiać dziką naturę. Jednak ku ich wielkiemu zdziwieniu, nie było zbyt wielu odwiedzających  w poszukiwaniu podobnych doświadczeń. W rzeczywistości wydawało się, że kompletnie brak turystów i nie ma jakiejkolwiek infrastruktury aby ich przyjąć. Jak to było możliwe w miejscu tak ekscytującym i bogatym ekologicznie? Więcej, co może być zrobione aby zwiększyć świadomość unikalnego, naturalnego kapitału tego miejsca?

Dla Iwony reprezentowało to wielką sposobność. Będąc zawsze zainteresowaną odpowiedzialną i zrównoważoną turystyką, miała teraz szansę aby uruchomić biznes z korzyścią zarówno dla natury jak i lokalnej społeczności. W krótce zaczęła budować lokalną sieć właścicieli restauracji, rolników i innych osób, zawsze mając w pamięci, że kwitnąca dzika przyroda jest filarem sukcesu tego projektu. W roku 2011 pojawił się kontrowersyjny projekt farm wiatrowych w Delcie Odry. Obawiając się, że dzika natura będzie zagrożona, Iwona i jej mąż podjęli akcję i powstrzymali postęp projektu. Mając nominację Delty Odry jako jednego z obszarów Rewilding Europe, DUH (red. Deutche Umwelthilfe) namówił Iwonę aby przyłączyć się do tej inicjatywy i ustanowić Kopice oraz otaczające obszary oficjalnym obszarem odtwarzania dzikiej przyrody.

IK-trainingW czerwcu 2015 Delta Odry została oficjalnie ósmym obszarem odtwarzania dzikiej przyrody (rewilding area) a Iwona została liderem zespołu po stronie polskiej. Rozciągający się na ponad 250,000 hektarów obszar obejmujący region pomiędzy Polską i Niemcami jest jednym z obszarów transgranicznych i obie strony korzystają ze stałej wymiany idei oraz doświadczeń. Po stronie Iwony, zróżnicowany zespół ludzi z różnym doświadczeniem, włączając w to m.in. ornitologów, specjalistów w zakresie wody, marketingu i komunikacji pracuje dla odtworzenie dzikiej przyrody.

Współpraca pomiędzy wszystkimi członkami zespołu jest zróżnicowanym i interesującym zadaniem ale dla Iwony ulubionym aspektem jej roli jest promocja przedsięwzięć odtwarzania przyrody wśród lokalnych mieszkańców. Iwona wierzy, że emocjonalny związek z naturą jest potrzebny aby dbać o nią. Doświadczyła tego sama kiedy dojrzała jej pierwszego bielika. Iwona teraz chce zaszczepić podobną dumę oraz opiekę nad naturą w lokalnej społeczności i zademonstrować, że dzika natura oraz prosperująca społeczność mogą iść ręka w rękę.

Istnieją oczywiście wyzwania do pokonania. Przekonanie rolników do zmiany sposobu gospodarowania wymaga wysiłki ponieważ utrzymanie sianokosów daje im większe rządowe subsydia niż pozostawienie ziemi sobie samej. Obecnie są pierwsze historie sukcesu ponieważ dwóch rolników zgodziło się na zastąpienie sianokosów naturalnym wypasem  a lokalni myśliwi ustanowili strefę wolną od polowań wokół miejsc obserwacji dzikiej natury. W przeciwieństwie do innych miejsc w Europie nie ma klimatu obaw w stosunku do  dużych drapieżników i dojrzenie np. wilka jest raportowane z dumą i entuzjazmem. Wszystko to jest przyczyną optymizmu i stanowi jasny sygnał, że pomimo, że jest dużo pracy przed nią, Iwona jest na dobrej ścieżce aby zrealizować wizję dzikiej i kwitnącej natury w Delcie Odry.

ALArne Loth

Rewilding Europe Volunteer

 

 

 

Źródła:

 1. Team Leader Profiles: Iwona Krępic – Oder Delta (Poland)
 2. Rewilding Oder Delta – Facebook
 3. Wikipedia – Rewilding
 4. Rewilding Europe – Facebook
 5. Deutche Umwelthilfe
Tagi: ,

31 komentarzy

 1. Zapraszamy:)

  Polub i udostępnij dalej!

  Film o dzikich zwierzętach w regionie Stepnicy już w czwartek w letnim kinie w Kopicach:

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1361367057213858&id=1112103118806921

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Popieram rozproszone małe instalacje, to wtedy ma jakiś sens.

  Szanowna Pani Iwono
  Rozumiem, że nie jest Pani do końca przekonana o istniejącym ( w Pani przekonaniu ) zagrożeniu instalacji siłowni wiatrowych dla populacji ptaków. Oczywiście instalowanie dużych farm wiatrowych w korytarzach ich przelotu może stanowic zagrożenie ( ale niekoniecznie ). I w tym przypadku nie jestem zwolennikiem takiej lokalizacji. Natomiast moim zdaniem powinniśmy opierać się na już istniejących instalacjach w kwestii opiniodawczej dot. faktu wykazania smiertelności. Jeżeli nie zbierzemy dokładnej informacji o zagrożeniu EW dla populacji ptasiej, to nie wysuwajmy wniosków o ich istnieniu. Czy prowadzicie Państwo dokumentację stwierdzającą zderzenia ptaków z EW na FW Recław i Koniewo. Jeżeli sa takowe – proszę o ich przedstawienie. Jestem również zdania, że wywołana dyskusja będzie szła dwutorowo – kompromis w tym przypadku byłby konieczny. Pozdrawiam z sympatią do przyrody i do inwestycji OZE.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 5

 3. Widzę, że przyboczni burmistrzo-wójta minusują wpisy. Może do roboty byście się wzięli to osiągniecie to, co Pani Iwona i ludzie z NS? Powinniście, bo oni robią swoje społecznie a wam urzędnikom płacimy astronomiczne pensje!

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 10

 4. I tak ma być, kasę betonem zalali a nie pomysleli ,że przyjdzie im na forum żebrać na “maść na ból dupy”.Przykro nam współczujemy ale , nie po;możemy??

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 8

 5. Amerykę odkryła …winszuje

  Debata, kontrowersyjne Dobre 8 Słabe 18

  • Boli? Ma boleć! Może Ameryki nie odkryła ale skutecznie promuje nas w Europie! Co zrobili w tym celu burmistrz z rada szastając naszymi milionami? “Galę Mordobicia”! Pani Iwono gratuluję, bo wielka sprawa! I dobrze, że ktoś przetłumaczył ten artykuł, bo na pewno na złość naszym oświeconym inaczej władzom jest napisany po angielsku a u nas język angielski niepotrzebny. Jaka władza, taki postęp i taka promocja gminy.

   Najlepsze: Dobre 27 Słabe 11

  • Nie ma sprawy. Podaj link do podobnego artykułu w Europie z wypowiedziami burmistrza, wiceburmistrz czy przewodniczącego rady. Aaaa…. nie ma. Jaki żal 😉

   Najlepsze: Dobre 22 Słabe 0

  • Do anonimowego “odkrywcy”!! Przecież Ameryka już dawno odkryta!! Widocznie nie wiedziałeś o tym ?! Doedukuj się! Zacznij od podstawówki, najlepiej w Stepnicy – w dobrych lokalnych, miejskich klimatach!!

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 4

 6. I elegancko! Pokazuje Pani, że chcieć to móc! Nie trzeba wcale szastać milionami by promować gminę i robić kawał dobrej roboty dla ludzi. Niech Pani sie nie poddaje. Nasza władza tego nie doceni, bo nie rozumie ale wielu ludzi Panią podziwia. Życze powodzenia 🙂

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 4

 7. z sukcesu Iwony ,gratulujemy całej Twojej Rodzinie udowodniłas ,że jak ktoś chce to mu się uda a fakt ,że czytają i oceniają , ci. “.co tego nie czytają”, to sukces podwójny???? fotka w kapturku spoko !!!!

  Najlepsze: Dobre 27 Słabe 7

  • Niektórzy ponoć czytają ale “z obrzydzeniem” 😉 🙂

   Debata, kontrowersyjne Dobre 8 Słabe 7

  • Przeczytałem wszystkie wpisy i doszedłem do wniosku, że tu nie wojna z OZE tylko z władzami. Nie podobają Wam się urzędnicy – tylko pytanie – z wyglądu czy tez z zajmowanego stanowiska. Z wyglądu to nic strasznego, natomiast z zajmowanego stanowiska to przejaw zazdrości – choroba zaściankowa niektórych społeczności. Gdyby ktokolwiek z Was wybrany został na takie stanowisko – jakie priorytety byłyby najważniejsze. Proszę otwórzmy dyskusję. Dlaczego w polskim społeczeństwie, jeżeli jedna osoba krytycznie odniesie się do osoby, tematu – wszyscy jej wtórują. Dlaczego nie potraficie powiedzieć głośno na dyskusjach podczas sesji Rady Gminy, Waszym zdaniem o malwersacjach. Nie wiecie albo zapomnieliście jak Wasz Burmistrz drogą przez mękę wywalczył należne gminie należności od Urzędu Morskiego. Zapytajcie swoich radnych.
   Teraz o przyrodzie. Pamiętacie jak wybuch wulkanu w Islandii spowodował zakłócenia w Europie. Jak myślicie – smog wydobywający się ze spalania węgla na Górnym Śląsku, Bełchatowie i innych regionach w jakim czasie będzie odczuwalny w delcie Odry. Bielik na dzień dzisiejszy siedliskuje na wyspie Wolin i tylko niepokojone są przez turystów i wczasowiczów w okresie lęgowym, kiedy to potrzebują spokojnego miejsca na gniazdowanie. Czy pomaga im w populacji Zespół Elektrowni Dolna Odra w Szczecinie ? (system pomiaru emisji gazów spalinowych do atmosfery – pyłu, SO2, NO, CO, CO2, jest krytyczny ).I tą kwestią powinny zająć sie stowarzyszenia. Ograniczmy emisję CO2 i to będzie dla ptaków prezent od człowieka. Natura swoją drogą wymaga szacunku a inwestycje OZE z pewnością nie spowodują zmniejszenia populacji ptaków. Z sympatią do przyrody i do inwestycji OZE.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 8

   • UB-ecka demagogia!Typowa dla Ryszarda z flaszką!

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 2

   • Boli?
    UB nie kontroluje to źle?

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

   • Zal.pl takiego poziomu niewiedzy to ja nie ogarniam

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

   • Zal.pl takiego poziomu niewiedzy to ja nie ogarniam

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

   • Rysiu no ja mam nadzieję, że to nie ten Rysiu co go pani Iwona pouczyła jak sprawę z biogazownią załatwić. Jeśli jednak tak to już mnie nic nie zdziwi. Był atom, prosektorium, wiatraki, znikający azbest, odpływające mariny, zwolnienie anglistki ale do jasnej cholery jedno gniazdo bielika w Wolinie, dolna Odra w Szczecinie, i wulkan na Islandii i po przeczytaniu wszystkiego dalej beton to już szczyt. Niech Ci gwiazdka pomyślności…

    Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

   • Przepraszam o jakiej “drodze przez mękę” Pan pisze? Nie zna Pan widać tematu. Nie było żadnej “drogi przez mękę” bo burmistrz czekał na wyrok w sprawie, którą założyło i wygrało miasto Świnoujście. Właśnie dzięki temu, że burmistrzowi zabrakło odwagi i czekał na wynik sprawy Świnoujścia nasza gmina straciła prawo do dochodzenia części zaległego podatku z Urzędu Morskiego, która uległa przedawnieniu (tym samym straciliśmy pieniądze). Po sprawie wygranej przez Świnoujście nie było żadnej “drogi przez mękę” tylko wystarczyło złożyć komplet dokumentów w sądzie, gdyż precedens już był. Także drogi Panie Ryszardzie- proszę nas nieco szanować i nie posługiwać się kłamstwami. Nie ten poziom.
    P.S. Gmina Nowe Warpno miała przysądzone ponad 140 milionów zaległego podatku i jakoś ANI RAZU w wywiadach z burmistrzem Nowego Warpna nie czytałam o “drodze przez mękę”. Mówi on wprost- pieniądze gminie sie należały i wystąpiliśmy o nie. Ale ekipa Wyganowskiego do końca świata i jeden dzień dłużej będzie mówić i pisać o “tytanicznym wysiłku Słońca Zalewu, który to sprawił, że gmina otrzymała należne jej pieniądze”. Jeżeli Pan wykonywanie przez władzę lokalną swoich obowiązków nazywa “drogą przez mękę” to się nie znajdziemy w tej dyskusji, bo ja od władzy oczekuję zdecydowanie więcej. A brak kompetencji obecnej ekipy już kosztował gminę utratę praw do części pieniędzy z UM (jakieś 20 milionów) i obawiam się, że nie jest to jedyny koszt jaki przyjdzie nam ponieść. Także “droga przez mękę” to dopiero nas czeka.
    Monika Moroń

    Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

    • Szanowna Pani Moniko
     Czy jest Pani dzisiaj odpowiedzieć mi na pytanie – proszę nie koniecznie na nie odpowiedzieć.

     Czy jest Pani przygotowana ze swoją ekipą na przejęcie władzy w swojej gminie.

     Pozdrawiam

     Debata, kontrowersyjne Dobre 0 Słabe 5

     • Wielokrotnie podkreślałam, że nie jest moją intencją przejmowanie władzy. Może to trudno zrozumieć ale nie każdy marzy o stołku. Nie mamy żadnej “ekipy” i nie szykujemy się “na przejęcie władzy”. Mogę jedynie zapewnić, że każdej władzy będziemy patrzeć na ręce i rozliczać. Tylko tyle i aż tyle.
      Pozdrawiam
      Monika Moroń

      Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  • Szanowna Izka – nie będę traktował poważnie żadnego wpisu bez uprzedniego przedstawienia się. Solidne wychowanie wymaga tego – bynajmniej. Okres konspiracji to już historia – dla przypomnienia. Proszę, jeżeli otwieramy dyskusję dot. aktualnego stanu i przeznaczenia terenów szczególnej troski o populację bielika to w kolejności poproszę o przedstawienie monitoringu ornitologicznego – chciałbym zapoznać sie z tymi obserwacjami. Pracujace dwie farmy wiatrowe w m. Recław i Koniewo jak do tej pory nie zniszczyły populacji bielika a monitoringi porealizacyjne nie wykazują żadnej śmiertelności tego gatunku. Aby o bieliku dyskutować , trzeba mieć na ten temat wiedzę – to po pierwsze. Po drugie Szanowna Izka – proszę czytać treść ze zrozumieniem aby układała się logicznie w całość. W przeciwnym razie powstanie chaos. Uwaga – jeżeli nie jestem pewna z kim koresponduję to proszę nie kojarzyć osób na zasadzie przypuszczeń. Poproszę o definicję określenia wyrazu – beton.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 0 Słabe 8

   • Szanowny Panie Ryszardzie Flaszka,
    Niestety, ale muszę zgodzić się z Izką. Myślę, że po lekturze wszystkich artykułów na tej stronie nie wpisywałby pan takich komentarzy. Nasze tereny są prawnie chronione Zarządzeniem RDOŚ, może pan je znaleźć w tym artykule, jak również pozostałe informacje, o które pan pyta: http://nowa-stepnica.x25.pl/2014/06/24/natura-wygrala-wyganowski-przegral/.Ponadto Komisja Europejska również widzi w planowaniu wiatraków na obszarze gminy Stepnica łamanie prawa i pogwałcenie dyrektyw UE, o czym piszemy na stronie.
    Każdy ma prawo do innego zdania o OZE, a akurat wiatraki mają wielu przeciwników, zwłaszcza ich budowa w obszarach chronionych i ja również do nich należę. Popieram rozproszone małe instalacje, to wtedy ma jakiś sens.
    Proszę zapoznać się z inwentaryzacją ornitologiczną naszych Łąk, polecam także opracowania dotyczące innych obszarów N2000 w naszej gminie: Zalew Szczeciński, Ujście Odry i Zalew Szczeciński, Puszcza Goleniowska itd. Tam wyraźnie ornitolodzy wskazują na olbrzymie zagrożenie dla awifauny tych terenów właśnie związane z lokalizacją farm wiatrowych.
    Mamy olbrzymi potencjał i ten potencjał chcemy wykorzystywać, niestety nasze władze nie potrafią zarządzać ani wybrać odpowiedniego kierunku, więc robimy to sami.
    Jeśli chodzi o przedstawianie swojego zdania to zapraszam do obejrzenia sesji, tam wielokrotnie próbowaliśmy “otworzyć dyskusję”, ale spotykamy się z wielkim oporem. Swoje racje udowodniliśmy już w sądzie, niestety tylko ta droga nam pozostała. Jeśli ktoś będzie nadal próbował niszczyć naszą okolicę, będziemy zmuszeni występować na tę drogę częściej.
    Tym oto wpisem zamykam dyskusję, gdyż uważam, że nie warto tracić czasu na kogoś kto nie jest w stanie lub nie chce tego zrozumieć pomimo, tak obszernych materiałów,które od kilku lat umieszczane są w artykułach na NS.

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

   • Przepraszam Pana bardzo ale nie pyta Pan chyba o monitoring inwestora? Bo to urągałoby inteligencji naszych Czytelników.
    Zamiast wyników monitoringu, co do którego rzetelności mam dużo obiekcji odsyłam do zdjęć zabitej przez skrzydło wiatraka pod Skoszewem kani rudej (na naszej stronie). Osobiście widziałam też zabitą młodą samicę bielika. W dodatku była to samica z niemieckiej strony- sądząc po obrączce. Oczywiście ornitolodzy z NIemiec zostali poinformowani o stracie. . Ale to pewnie i tak Pana nie przekona bo przecież “monitoringi”, ktore są równie rzetelne co “raporty oddziaływania inwestycji na środowisko” stwierdzają, że nic złego się nie dzieje. Otóż się dzieje tylko jakimś cudem nie trafia do “monitoringów”. W Zabierzewie i Skoszewie usłyszałam historie o zbieraniu martwych ptaków spod wiatraków raniutko jeszcze przed oficjalnym liczeniem. Nie wiem ile w tych opowieściach prawdy więc nie publikujemy tej informacji. Ale szybciej uwierzę w historie mieszkańców niż w wyniki monitoringu inwestora. Przepraszam ale to nauka wyniesiona z analizy dokumentacji szykowanej przez inwestorów. Polecam przeczytać raport też NIKu, który i o tym i wielu innych niedozwolonych praktykach inwestorów wiatrakowych wspomina.
    Monika Moroń

    Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 8. Dziękuję za miłe słowa i za przetłumaczenie artykułu.
  O przyrodę warto zadbać nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń, a my mieszkając w tym jakże wspaniałym i cennym miejscu możemy na tym skorzystać, jeśli tylko będziemy chcieli.
  Jeśli macie jakieś pomysły, chcecie się przyłączyć do tej inicjatywy lub czegoś więcej dowiedzieć to wiecie gdzie mnie znaleźć:)

  Najlepsze: Dobre 26 Słabe 5

 9. Fantastycznie! Okazuje się, że tytaniczna praca i upór przynoszą efekty, które potrafią zaskoczyć. Iwono gratuluję i mocno trzymam kciuki, bo powodzenie tego projektu to wielka szansa dla Mieszkańców naszej pięknej Gminy. Jestem pod olbrzymim wrażeniem. Nie tylko ja 🙂
  Pozdrawiam serdecznie
  Monika Moroń

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 15

 10. Gratulacje dla Iwony Krępic!

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 13

  • Pani Iwonko , jestem dumna z Państwa . Jestem dumna z tego , że mamy tak wspaniałych ludzi w naszej gminie a jednocześnie jest mi bardzo przykro ,że nie wszyscy dorównują poziomem , sercem i mądrością . Bardzo dziękuję Państwu za dotychczasowy wkład i ciężką pracę dla nas wszystkich , dla przyszłych pokoleń , życzę wszystkiego dobrego .

   Najlepsze: Dobre 24 Słabe 13

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)