niedziela, 24 września, 2023

Stary most na tzw. 13-ce do likwidacji?

most1

Za: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1660272200890384&id=1414419828808957

No i stało się. W komentarzu do artykułu z lipca ubiegłego roku o tzw ’13’, drodze Stepnica – Przybiernów, wyraziłem obawy że w przypadku remontu drogi, znany nam wszystkim most nie zostanie oszczędzony. Nie pomyliłem się. Na przedostatniej sesji Rady Miejskiej w Stepnicy, burmistrz zapowiedział że w bieżącym roku planowany jest remont drogi i mostu na ’13’. Od razu zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Zacząłem drążyć.

W odpowiedzi na moje zapytanie oraz w rozmowie telefonicznej, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Goleniowie, pan Bogusław Zaborowski poinformował mnie, że żaden element istniejącego mostu nie zostanie zachowany a miejsce to zostanie gruntownie przebudowane. Jest już zgromadzona dokumentacja i uzyskano pozwolenie na budowę.

Oczywiście natychmiast zwróciłem się do burmistrza z prośbą o interwencję. Poprosiłem przede wszystkim o to aby UMiG Stepnica zadbał o staranne wycięcie barier, ich transport i zabezpieczenie. Później zastanowimy się spokojnie jak je zagospodarować. Przy okazji dowiedziałem się że ZDP Goleniów nie konsultował się w sprawie z Urzędem w Stepnicy ani też Urząd nie wystąpił o takie konsultacje. Trochę to dziwne że ktoś może wchodzić na nasz teren i budować coś według własnego uznania a my (Urząd) nic o tym nie wie.

Jednym z pomysłów które przedstawiłem burmistrzowi jest zamontowanie tych barier na kolejnym w stronę Stepnicy moście na Gowienicy. Myślę że świetnie by tam pasowały.

Niestety burmistrz, choć nie powiedział zdecydowanego nie to nie wykazuje specjalnego zainteresowania. Zbija warianty, robi zasłony i próbuje mnie przekonać że nie warto. Jednym słowem, mówiąc delikatnie, zawracam tylko głowę.

Pan dyrektor Zaborowski zapewnił mnie że jeśli Gmina Stepnica zechce zachować jakieś elementy mostu to ZDP nie będzie robić trudności i pomoże w fachowym rozebraniu ale (co zrozumiałe) nie poniesie kosztów. Powiedział także że nie powinno być trudności technicznych oraz że koszty też raczej nie będą duże. Kilka tarcz do cięcia betonu i stali + ludzie + dźwig + transport.
Dyrektor ZDP jest otwarty i oczekuje propozycji oraz kontaktu w sprawie. Jeśli Gmina Stepnica nie podejmie tematu to most zostanie zwyczajnie zburzony i wywieziony jako zwykły gruz.
Prywatnie pan Zaborowski popiera pomysł. Zachowałby balustrady a nawet kupiłby je od gminy.
I to jest kolejny wariant w sytuacji gdyby burmistrz odrzucił moją propozycję. Ktoś z Was może dogadać się z ZDP i zrobić sobie porządny, historyczny płot wink emoticon

Nie wiem, być może jestem przeczulony i dlatego bardzo chcę poznać Wasze zdanie w tej sprawie. Dajcie sygnał w komentarzach lub lajkach. To bardzo ważne bo pokaże mi czy warto się dalej bić. Nadsyłajcie propozycje dla nowej lokalizacji barier, przedstawię je we wniosku do burmistrza.

I jeszcze kilka słów o samym moście.
Wybudowany w 1927 roku, choć nie jest wpisany do rejestru zabytków to jednak tworzy oryginalną, ciekawą formę a biorąc dodatkowo pod uwagę czas powstania wpisuje się moim zdaniem w styl niemieckiego modernizmu. Mamy tu bardzo ciekawy środkowy filar z geometrycznymi, uskokowymi elementami kompozycji. Do tego trójprzęsłowe sekcje barier które tworzą prostą ale jednak kompozycję, odchodzącą od symetrii liczb parzystych. Całość jest naprawdę ciekawa i wartościowa dlatego mim zdaniem bariery mostu powinny zostać przeniesione lub odtworzone w nowym moście i dostać nowe życie.
Mam zamiar w miarę możliwości zbadać historię powstania tego mostu. Być może zaprojektował go ktoś sławny? Proszę zwrócić uwagę że w samej Stepnicy nie mieliśmy takich konstrukcji na mostach. Tu były zwykłe drewniane bariery.

Podsumowując uważam że warto zachować ten obiekt choćby w formie murku który moglibyśmy ustawić w nowym miejscu i stworzyć dla niego nowy klimat, urozmaicając przy okazji przestrzeń czymś oryginalnym, nie tandetnym. Stepnica jest pod względem estetycznym bardzo zaniedbana. Brakuje nam dobrych elementów architektury w przestrzeni publicznej a taki most w nowej formie doskonale by się sprawdził. Takie jest moje zdanie.

PS. Nie znany jest jeszcze termin rozpoczęcia prac ale prawdopodobnie nastąpi to w najbliższych miesiącach. ZDP czeka na dofinansowanie. Koszt to ok. 2,5 mln zł.
W każdym razie to ostatnie momenty aby odwiedzić to miejsce. Polecam.

most2 most3

 

21 KOMENTARZE

 1. żeby zachować tę wartość historyczną deklaruję
  przyjąć ten ,,most ‘ na przechowanie
  aż znajdzie się dla niego godne miejsce

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Ponoć takie szkaradztwo ma zastąpić most. Nie dziwię się, że burmistrzowi się podoba. Idealnie pasuje stylem do reszty. Koszmar!
  Zdjęcie z profilu Stepnica-Historie

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

  • A co ma mówić? Przespał sprawę i teraz miną nadrabia. Był zbyt zajęty przydziałem mieszkań by sobie 4 litery drogami w gminie zawracać. Układa się to w całość- brak kontroli i nadzoru gminy nad wodociągami, drogami. Ciekawe co jeszcze wyjdzie i czym oni w ogóle się zajmują?

   Najlepsze: Dobre 11 Słabe 2

  • To jakiś żart? Qrwa przecież sprawa jest jasna- piszemy petycję czy co tam trzeba i do boju! To jest ten “skok cywilizacyjny”?? Masakra!

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 2

  • dla mnie akurat czy to szkaradztwo czy solidne barierki,ważne że w końcu droga stanie się przejezdna dla tych wszystkich ciężarówek ,które transportują dłużyce do tartaku po wsiach z prędkością 60 km nie zwracając na znak że do 40 km ograniczenie,cieszę się że w tym roku problem jest do rozwiązania,wiele razy na zebraniach był podnoszony ten problem ,,ze nam na domach pęka elewacja,że z dużą prędkością poruszają się samochody i co ?i nic ,na ostatnim zebraniu nawet proszono tablicę że we wsi jest kontrola radarowa i co ? i nic,a transportu ciężarowego jest coraz więcej ,dochodza jeszcze magazyny przy porcie ,do których mkną ciężarówki.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 3

   • Wszyscy się cieszą, że trzynastka będzie zrobiona, to oczywiste. W dodatku nawet bez wiedzy burmistrza i świty. Ale skoro już coś się robi- można to zrobić porządnie. Skoro można ocalić stary most, wystarczy tylko dobra wola władz- to dlaczego nie? CO zostawimy po sobie dzieciom i wnukom? Metalowe barierki, polbruk, amfiteatr i sypiące się mariny? Dlaczego coś, co służyło blisko 100 lat i stało się elementem lokalnego krajobrazu ma zniknąć tylko dlatego, że w gminie rządzą pozbawieni wyobraźni i kompetencji ludzie? Czy naprawdę tak przyzwyczailiśmy się do pospolitego dziadostwa, że nie wymagamy już nic więcej? Ja na byle jakość się nie godzę.

    Najlepsze: Dobre 10 Słabe 3

   • most jest akurat w takim miejscu że
    akurat te solidne bariery mogą długo
    nie postać i zostanie most bez barier
    tak jak już to jest na innym odcinku
    tej rzeki beton nie jest atrakcyjnym
    towarem dla złomiarzy i remont drogi
    nie ma nic tu do rzeczy bo można
    wyremontować drogę i zachować most
    tylko potrzebna dobra wola stron

    Najlepsze: Dobre 14 Słabe 1

 3. Wszystkie informacje odnoście działań w sprawie mostu na 13-stce i jego historii znajdziecie na profilu Stepnica-Historie, który mocno polecam. Poza omawianą sprawą znajdziecie tam wiele fascynujących materiałów na temat historii naszej Gminy 🙂
  Oto ostatni wpis dotyczący sprawy. Autor, po konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków proponuje procedurę włączenia mostu do Gminnej Ewidencji Zabytków. Konserwator jest ZA teraz potrzebna uchwała Rady.

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1661867950730809&id=1414419828808957

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 2

 4. “Przy okazji dowiedziałem się że ZDP Goleniów nie konsultował się w sprawie z Urzędem w Stepnicy ani też Urząd nie wystąpił o takie konsultacje. Trochę to dziwne że ktoś może wchodzić na nasz teren i budować coś według własnego uznania a my (Urząd) nic o tym nie wie.”
  Te dwa zdania podsumowują w sumie obecną władzę. Burmistrz na spotkaniach wyborczych opowiadał, że walczy niczym lew o remonty dróg w gminie. Przychodzi co do czego okazuje się, że nawet nie wie o planowanych remontach i żadnego nie konsultuje. Mamy mało zachowanych zabytkowych obiektów a most na “trzynastce” to faktycznie miejsce wielu wycieczek. Jeżeli zrobicie jakąś petycję to chętnie podpiszę. Musimy działać skoro władza jest bezczynna.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 3

 5. przez nowatorskie spojrzenie Burmistrza Stepnica
  już dawno przestaje być urokliwym miejscem
  na ziemi, pewnie jak by mógł to zrównałby wszystko
  z ziemią i wybudował według swojej koncepcji,
  proponuję wystąpić z wnioskiem do Rady Gminy

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 3

 6. Tak to już w naszej gminie jest, że nie możemy liczyć na to, że burmistrz wykaże się zrozumieniem dla takich tematów. Mieszkańcy, którzy cenią sobie to urokliwe miejsce “MOST NA 13” muszą zadbać o to sami.
  Cieszę się, że ktoś podjął te ważną społeczną inicjatywę!
  Mam nadzieję, że sprawę uda się rozwiązać i zachować ten historyczny kawałek naszej ziemi. Pomożemy!

  Powodzenia!!!

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij