Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

“Złote inwestycje” Wyganowskiego – Port przeładunkowy w Stepnicy

foto-ping-pong-2-na-3

Burmistrz Wyganowski chwali się na lewo i prawo swoimi “inwestycjami” (oczywiście za nasze pieniądze).

Jedną ze sztandarowych “inwestycji” był remont portu przeładunkowego w Stepnicy.

Czy była to faktycznie inwestycja przynosząca zysk czy tylko wydatek, który przyniesie zyski nie Gminie, ale “przyjaciołom królika”?

Na początek zobaczmy jaką definicję inwestycji podaje Wikipedia:

“Inwestycja w ujęciu ekonomicznym to nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału (np. maszyn i urządzeń, budynków czy zapasów). Zgodnie z inną definicją inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości.

Przeciwieństwem inwestycji jest konsumpcja. […]

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości poprzez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści”

Mówiąc, krótko inwestycja powinna przynieść finansowe korzyści w przyszłości. Aby ocenić trafność inwestycji trzeba porównać nakłady (wydatki) do oczekiwanych (osiągniętych) korzyści. Jeśli korzyści są mniejsze niż nakłady to inwestycja jest nietrafiona.

Ile zainwestowaliśmy w port przeładunkowy? Planowana kwota to około 10 milionów złotych! [3]. Połowę tej kwoty miała ponieść gmina Stepnica a połowę “wyrwano” z Regionalnego Programu Operacyjnego – ze środków unijnych (czyli też naszych podatków!) – pozdrawiamy Panie Marszałku Geblewicz! ;-).

“W port zainwestowała już Gmina Stepnica. W latach 2013-2014 wykonała liczne prace Olgierd_Geblewiczremontowe. – Powstały m.in. nowe nabrzeża, pochylnie do przyjmowania promów i stanowisko do załadunku lub wyładunku typu ro-ro. Pogłębiono także akwen basenu portowego do głębokości 4,5 m – wylicza Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy” [2]

Pięć milionów złotych to sporo pieniędzy – szczególnie dla niewielkiej gminy takiej jak nasza. Takie środki na lokacie bankowej to 2.5%-3% odsetek rocznie – co najmniej 125 tys. zł. Można to łatwo sprawdzić kalkulatorem lokat bankowych [4]. Tyle można zarobić … nic nie robiąc!

Problem w tym, że Wyganowski koniecznie chce “inwestować” a nie trzymać pieniądze “w skarpecie”. Ile zatem ROCZNIE powinna dać ta inwestycja? 150, 200 czy 300 tysięcy złotych??? Ha ha ha:

“Wywoławczy roczny czynsz dzierżawy portu wynosi 30 tysięcy złotych. Jeśli przeładunek w ciągu roku przekroczy 30 tysięcy ton, gmina do każdej przeładowanej tony ponad określony limit doliczy 1zł.” [5]

Taki czynsz to prawdziwy PREZENT dla dzierżawcy! Szkoda tylko, że z naszej kieszeni!!!

Zaraz, zaraz – pozostaje jeszcze ta symboliczna złotówka 😉 od każdej przeładowanej tony [3]. Przyglądnijmy się sprawie uważniej – ile przeładowuje port w Stepnicy?

zestawienie-przeładunków-w-porcie

Marnie, oj marnie to wygląda. Za rok 2004 byłoby to ekstra 1500 zł a za rok 2007 – 7 tys. zł. Na waciki starczy ale dalej lokata bankowa jest nie do przebicia ;-).

No dobrze, ale przecież Wyganowski “ściągnął” INWESTORA, który zbudował elewator i planuje inne inwestycje [6].  W 2015 obiecywał, że przeładuje nawet 100 tys. ton towarów!

Policzmy:  100 tys. ton MINUS 30 tys. daje 70 tys. ton. Czyli dodatkowo do kasy gminy powinno wpłynąć 70 tys. złotych. Razem z dzierżawą daje to 100 tys. złotych. Lokata bankowa nadal górą! [7]

elewatorJak dotychczas cały czas “inwestycja” okazuje się jedynie marnotrawstwem PUBLICZNYCH pieniędzy. Trzeba więc pomanipulować danymi i okazuje się, że port ma przeładować nawet 300 tys. ton towarów! [8]. Wtedy roczny czynsz dzierżawny wyniósłby 300 tys. złotych. Wtedy ta “inwestycja” byłaby dalej poniżej granicy opłacalności (uwzględniając pełne wydatki – czyli 10 mln zł). Czy jest to jednak realne?

Burmistrz Wyganowski “zapomniał”, że do portu trzeba jeszcze … dopłynąć 😉 [9].

“Port spełnia wymagania. Jest tylko jeden problemtrzeba pogłębić podejściowy tor wodny do 4,5 m. Mimo że właściwe urzędy znają temat od lat – postępu w tej sprawie nie widać. Odpowiedzialny za tor wodny Urząd Morski w Szczecinie odsyła burmistrza Stepnicy do Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Ten drugi natomiast kieruje go do dyrektora Urzędu Morskiego. Burmistrz traci cierpliwość.

Powyższy artykuł podaje też ostateczne KOSZTY tej zabawy:

“W ostatnich latach jedynie z kasy gminy na modernizację portu handlowego wydano ponad 7 mln złotych.”

Oznacza to wzrost wydatków o bagatela 40%! Nie ma to jak dobre planowanie Panie Burmistrzu! Ale co tam pieniądze! Liczy się postęp ;-)! Wyganowski też najwyraźniej sobie roi, że inni będą dokładać się do jego szaleństw inwestycyjnych:

“Pogłębienie nie wymaga astronomicznych kwot. Szacuje się, ze koszt robót to około 4,5 mln złotych.”

Czyli podatnik ma dołożyć kolejne 4.5 mln zł aby wszystko “grało”. Wolne żarty …
Wygląda na to, że owe 300 tys. ton przeładunków możliwe jest tylko na papierze. Ale papier wszystko ścierpi …

Port przeładunkowy remontowała “znana” w Stepnicy spółka MOSTAR [10]. Dzierżawcą jest firma Wiktoria Port [11].

A MOŻNA BYŁO ZROBIĆ LOKATĘ BANKOWĄ 😉

Źródła:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwestycja
 2. http://szczecinbiznes.pl/informacje/Port-w-Stepnicy-w-rozbudowie_3298
 3. Przebudowa basenu kolejowego (prezentacja)
 4. http://www.bankier.pl/lokaty
 5. https://nowa-stepnica.pl/2012/07/19/przetarg-dzierzawa-portu-przeladunkowego-w-stepnicy/
 6. http://radioszczecin.pl/1,122920,nowy-elewator-zbozowy-powstaje-w-stepnicy&s=1&si=1&sp=1
 7. http://szczecinbiznes.pl/informacje/Port-w-Stepnicy-w-rozbudowie_3298
 8. http://szczecin.tvp.pl/21525414/elewator-szansa-na-rozwoj-gminy
 9. http://24kurier.pl/aktualnosci/gospodarka/ping-pong-na-torze-wodnym/
 10. http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/mostar-przebuduje-basen-kolejowy-w-porcie-stepnica-44323.html
 11. http://www.wiktoriaport.pl/
 12. Olgierd Geblewicz
Tagi: , , , , , , ,

56 komentarzy

 1. Inwestycja się zwróciła?
  Ile kasy wpłynęło do budżetu?

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 2. Około 58-letni mężczyzna został przygnieciony przez trap do łódki. Według wstępnych ustaleń trap wcześniej został podniesiony przez wózek widłowy. Jeden z mężczyzn wszedł pod niego, a w tym czasie trap przeważył wózek i przygniótł znajdującego się pod nim 58-latka.
  – Na miejsce skierowany został jeden zastęp z OSP Stepnica. Nim jednak strażacy dotarli na miejsce, przygnieciony mężczyzna został wydobyty – poinformował nas Dariusz Schacht, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie.
  Mężczyzna wskutek odniesionych obrażeń zmarł. Na miejscu działa prokurator i policja.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 3. Ten wasz ALKOHOLIK niezle rozrabia.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 1

 4. Do @taaaa Wypisujesz takie pierdoły, że płakać się chce a inni Ci przyklaskują – jak to w Polsce. Taki np. Grunwald ma ładowność prawie 2500 ton więc twoje 10 tysięcy miesięcznie to cztery kursy. Jak byś nie wiedział transport śródlądowy to nie tylko zboże ale i węgiel, stal, materiały sypkie, dłużyca, ponad gabaryty. itd. Nawiasem mówiąc transport śródlądowy jest ekologicznie najmniej szkodliwy dla środowiska ze wszystkich środków transportu i powinien być promowany. A jak jeszcze cie to nie przekonuje to na pewno już przyklaśniesz Jarkowi i PIS, który zapowiedział odbudowę żeglugi rzecznej (między innymi na Odrze) i chce przeznaczyć na ten cel 60 mld złotych korzystając z finansowania Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czy Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 14

  • Czyli twierdzisz, że “inwestycja” w port zwróci się Gminie?
   HA HA HA 😉

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 2

  • “Przed rozbudową przeładunki nie przekraczały 17 tysięcy ton. Za każdą przeładowaną tonę, gmina dostaje złotówkę. Teraz zarobi przynajmniej 100 tysięcy złotych rocznie.

   Wypowiedź z 2015 roku.
   Ile Gmina zarobiła w 2015 roku???

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

   • Nie było żadnej potrzeby rozbudowy portu(wywalania kasy) do obsługi barek rzecznych.
    Od 2009 prowadzi w nim działalność przeładunkową aktualny dzierżawca (jakby się nie zwał aktualnie)i od tego czasu nie zawinął do portu żaden morski statek.Wcześniej zawijały także statki morskie i przeładunki były większe niż 17 tys ton.
    Po wybudowaniu elewatora wielkość przeładunków za 2015 r wyniosła ca 30 tys ton to był rekord którego nie przekroczą w tym roku.Więc ile brakuje do 100 tys ile do 300 tys?
    Słynny rozwój portu nastąpił ale nie rozwój przeładunków.

    Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

  • Bredzisz chłopie albo nie umiesz liczyć.

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 4

 5. pewnie właściciel /dzierżawca elewatora,
  który przechowuje zboże z dopłatami agencyjnymi

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 0

 6. “Złoty inters Wyganowskiego” kojarzy się tylko z art. 200 § 1 k.k. 🙂
  Tak mi się skojarzyło …

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 0

  • A mi “Złote interesy Rysia” : tanie piwo i tabletka od bólu głowy

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

  • Kodeks karny w art. 197 §1- 4 stanowi, że „Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności lub dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą.

   Molestowanie seksualne w miejscu pracy może mieć również znamiona przestępstwa określonego w art. 199 § 1 Kodeksu karnego. Doprowadzenie danej osoby – przez nadużycie stosunku zależności(np. służbowego) lub wykorzystanie krytycznego położenia – do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.

   Ściganie z urzędu sprawców gwałtów przewiduje nowelizacja przepisów karnych.

   Nowelizacja kodeksów: karnego i postępowania karnego z 2013 r. stanowi, że wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie będzie uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te będą wszczynane z urzędu. Dotyczy to przestępstw zgwałcenia, nadużycia stosunku zależności lub wykorzystania krytycznego położenia oraz wykorzystania bezradności innej osoby lub jej upośledzenia umysłowego w celu doprowadzenia do obcowania płciowego.

   Poradnik urzędniczki: http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/pokrzywdzony/286405,Molestowanie-seksualne-w-Kodeksie-karnym.html

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

 7. Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Najgorsze: Dobre 5 Słabe 20

  • no racja musza oddac Ojcu Dyrektorowi to co obiecali za kampanie wyborcza, Polacy juz otwieraja oczy na to wszystko, Kosciol ma byc bezstronny a tu wszystkie przywileje od PiS dostaje.

   Debata, kontrowersyjne Dobre 12 Słabe 20

   • Stasiu – chyba nie potrafisz odnaleźć się we współczesności ponieważ ciągle postkomunistyczne przekonania dają znać o sobie. Nawet na tle spraw lokalnych odwołujesz się do ogólno politycznych dywagacji w wymiarze przekonań religijnych. Skomentuj wpis Michała pod względem merytorycznym w aspekcie inwestycji w porcie, a nie leczysz kompleksy na forum.

    Najlepsze: Dobre 10 Słabe 3

  • Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.
   Lokata bankowa to najmniej dochodowa forma inwestycji kapitału – za to pozbawiona praktycznie ryzyka (no chyba że bank upadnie). Wszystko co daje mniejsze przychody jest NIEOPŁACALNE.
   Władze Gminy powinny zająć się tym do czego są powołane a nie prowadzeniem, pożal się Boże, “działalnością gospodarczą”. Za te pieniądze można było np. wybudować więcej mieszkań – to tylko przykład!

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 4

  • Nie ma żadnych opłat portowych rada zwolniła wszystkie barki z portem macierzystym Stepnica z opłat portowych i barki firmy Muflon wchodzą do naszego portu gratis.
   Inne barki tu nie przyplywaja.
   Oplaty od tony przeladunkowej też nie ma 30 tys w roku jest cieżko osiągnąć tym dzierżawcom

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 1

 8. obliczył , że inwestycja zwróci się za 200 lat ,coby ratować sytuację prężny rolnik – radny rozpoczął wysiew zbóż w doniczkach . Przewidujemy ,że po zbiorach zapełnimy po sufit nie tylko elewator ale również amfiteatr .Wreszcie można będzie pomacać zyski 😉

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 2

 9. Gruba przesada z tym czynszem, tym bardziej że to my a nie inwestor wyłożyliśmy środki na remont. Ale Wyganowski oczywiście będzie gadał tak jak w przypadku dzierżawy gruntu dla dewelopera. Że on wie, że on rozmawiał, że trzeba się cieszyć że ktoś w ogóle chciał ten port wydzierżawić, bo Stepnica taka nie atrakcyjna. Oczywiście wtórował mu będzie Rysiek Chamski yyy tz. Ławicki 😉 Słabo to widzę, takim zarządzanie ten człowiek szybciej nas utopi niż nam się wydaje. Kolejna smutna sprawa.

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 3

 10. 100 000 tys ton to 10 000 w miesiącu i zima z lodem 2 m-ce
  Czyli w kazdy dzien roboczy wychodzi jedna barka zaladowana wyplywa
  A 20 samochodów ciezarowych wchodzi do portu
  I tak kazdego dnia roboczego 20 dni w m-cu przez caly rok.
  Gdzie tyle zboża jest? W połnocnej części zachodniopomorskiego?
  Jesli gdzie indziej do kazdego transportu auta trzeba doplacić na paliwko a także barce wiecej wlać paliwka.
  Porownując stepnicki terminal ze szczecinskimi elewatorami i magazynami
  300 000 ? To ile …..3 bareczki dziennie słownie 3 bareczki
  O godz 10:00 pierwsza. 14:00 druga 18:00 trzecia i 60 cieźarówek wjedzie dziennie do portu
  Chyba wladca wszystko skarkulował skoro oddal cały port za trzy tysiaki miesięcznie jak stary bar pod lipą

  Najlepsze: Dobre 16 Słabe 3

  • ktoś tutaj nie umie liczyć w urzędzie …

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 2

   • Nie robili ale maja robić 100000 rocznie ….są tu z 6 lat i nie robili tyle
    Ale moze zrobią
    Wiec gminie zwróci sie inwestycja w 2236 roku ?
    Inwestorzy zaś mają tu raj podatkowy.
    Nie ma oplat portowych nie płacą też podatku gruntowego.

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

  • Poraża bezmyślność “redaktorków” z naszych przekaziorów, którzy spijają z ust Wyganowskiego bez elementarnej nawet weryfikacji źródeł czy zwykłej arytmetyki. Wstyd!

   Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

  • Jak wybudują biogazownię w Łące to barkami g….a z zagrnicy przywozić będą. Przeładunek będzie i kasa też będzie. He! he!

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 1

   • Trudno podzielać takie bardzo osobliwe poczucie humoru zwłaszcza jeśli chodzi o perspektywę budowy biogazowni w Łące. Ewentualny przeładunek wszelkiego rodzaju substancji biologicznych w Stepnicy, stanowiących wkład do procesu produkcji energii elektrycznej w biogazowni w Łące byłby totalną katastrofą.Trudny do wyobrażenia smród przy rozładunku a potem transporcie przez „miasto” kilkunastoma samochodami ciężarowymi na godzinę przyprawiać będzie mieszkańców Stepnicy o ból głowy i średnio przyjemne doznania zapachowe. W dobrze pojętym interesie mieszkańców Stepnicy jest to aby biogazownia w Łące nie powstała!. Więc pytajcie w Urzędzie, swoich radnych co dalej z tym projektem ( budowy biogazowni) co robią na jakim etapie jesteśmy , pytajcie też swoich znajomych co o tym myślą i zastanówcie się czy nie warto razem działać aby żyło się lepiej i przyjemniej.Stańmy ponad podziałami zacznijmy działać razem. Kto tego nie rozumie to albo jest społecznym ignorantem albo osobą której inteligencja niewiele różni się od inteligencji konika polnego.

    Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 3

    • Przecież macie tego swojego Ławickiego!
     Co? Już nie monitoruje sprawy?

     Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

     • Widać że całkowicie nie zrozumiałeś o czym napisałem ale trudno może kiedyś zrozumiesz.
      Tylko aby nie było za późno. Poza tym jakiego swojego?,a Twoje Jak kuba Bogu pokazuje brak chęci zrobienia czegoś dla ogółu społeczności i raczej o dbaniu tylko o swój bardzo wąsko pojmowany interes.

      Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 5

      • Sądzisz, że tutaj pomogą uliczne demonstracje?

       Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

       • Wydaje mi się że dobrze zorganizowany protest zakończony przed urzędem byłby świadectwem ogromnego niezadowolenia i dezaprobaty mieszkańców gminy w stosunku do poczynań urzędników i samego burmistrza. Dobrze zorganizowany oznacza: TV regionalna ,transparenty z dobrymi-mocnymi hasłami i oczywiście duża frekwencja osób, które chcą coś zmienić. Może się to wydać dla kogoś śmieszne ale byłby to dobry początek.

        Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 3

        • Człowieku tu powinno CBA z CBŚ zawitać i zawinąć wielu urzędników, co ty pieprzysz o jakiś protestach.

         Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

         • Pieprzysz to ty i to jak potłuczony. Najlepiej to jeszcze jednostkę Gromu wysłać na urząd.Coś zrobił aby CBA i CBŚ zapukało do urzędu? Pewnie nic tylko żyjesz w świecie fantazji , że jest już po wszystkim i jest super.Tylko czekasz aż inni coś zrobią! Samo zgłoszenie do CBA i CBŚ nie wystarczy ,gdy nagłośnisz sprawę wtedy zaczyna się robić gorąco kole dupy.Dopiero wtedy te instytucje biorą się do roboty tak to niestety działa w tym kraju. Widocznych jest wielu gadaczy na tym forum ale w kotakcie z rzeczywistością to tylko kupa w spodnie i zero pomysłów.Nie widzisz tego, że tylko gra zespołowa ma jakiś sens i sznse?

          Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 3

          • Czego Stasiu nie rozumiesz?
           Rozwiązanie problemu biogazowni (i innych uciążliwych przemysłów jak np. wiatraki, fermy norek etc) JEST PROSTE i nazywa się Miejscowy Plan Zagospodarowania (MZP).

           Należy MZP uchwalić wskazując jakie inwestycje i gdzie mogą być prowadzone.
           No ale gruby z Ławickim tego nie chcą.
           Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o …

           To wszystko Iwona przekazała mieszkańcom Łąki więc nie jest to tajemnicą.

           A że macie takiego Ławickiego, który z powodów POLITYCZNYCH podłącza się pod protest mieszkańców … no cóż … sami go wybraliście.
           Gruby z resztą też był na pikiecie – było go widać w telewizji. I co? I nic.

           A ty ludzi chcesz na ulice wyprowadzać – PO CO? Żeby pokrzyczeli a władza i tak zrobi swoje?
           Trzeba było myśleć nad urną wyborczą ….

           Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

          • Piszcie skargi.
           “Modelowe” wytłumaczenie grubego to jest “wszystko jest w porządku – nie ma skarg od mieszkańców”
           Serio! On tak mówi!

           Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

        • Ty będziesz sobie protestować a inwestor w tym czasie będzie dopinał procedury.

         Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

      • To Ty mnie nie zrozumiałeś.

       Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

 11. za niegospodarność.
  Wyganowski z Geblewiczem!

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 1

 12. Inwestując w nabrzeże miliony zł, gdy “za kominem” w Szczecinie są kilometry pustych, gotowych nabrzeży trzeba zejść z ceną. Wtedy jednak liczymy się z drastycznie obniżonymi zyskami, lub nawet ze stratami. Tak musimy pojmować inwestycje “morskie” gminy Stepnica. A nabrzeża mają to do siebie, że potrzebują stałej konserwacji…
  Brak uzasadnienia ekonomicznego do rozwoju gminnego portu przeładunkowego. Rozbudowę w przypadku stepnickim powinien finansować użytkownik a nie właściciel

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 2

Trackbacks

 1. PORT: Doskonała propaganda i pełna klapa? | Nowa Stepnica

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)