Wydział do Walki z Korupcją przesłuchuje w sprawie mieszkań

cbs-stepnica

Od ponad 6 miesięcy toczy się postępowanie w sprawie możliwych nieprawidłowości przy przydziale mieszkań gminnych w latach 2012-2016 w Stepnicy. 

Po skompletowaniu dokumentów i przesłuchaniu osób, które zawiadomiły Funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Szczecinie, Prokuratura Okręgowa postanowieniem z dnia 18 sierpnia wszczęła śledztwo w  sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, tj. o czyn z art. 231 par.1 k.k.

Śledztwo wkroczyło w kolejną fazę i rozpoczęły się przesłuchania w charakterze świadków mieszkańców naszej Gminy. 

Osobom zainteresowanym przypominamy o klauzuli niekaralności. 

P.S. Jak widać wróżba Przewodniczącego nie spełniła się i nie tylko Prokuratura Okręgowa nie umorzyła postępowania ale nabiera ono rozpędu 😉 


zdjecie-1

zdjecie-2

 

51 KOMENTARZE

 1. Małopolski wydział Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w sprawie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości popełnionych na szkodę dwójki dzieci z woj. świętokrzyskiego, w którym zarzuty usłyszał prokurator Andrzej W. – poinformowała prokuratura.

  “W środę 25 kwietnia prokurator zarządził zatrzymanie Andrzeja W. i jego przymusowe doprowadzenie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji do siedziby zamiejscowej Prokuratury Krajowej w Krakowie. Po doprowadzeniu Andrzej W. został przesłuchany w charakterze podejrzanego” – powiedział prok. Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

  Podejrzany usłyszał pięć zarzutów, dotyczących czynów popełnianych na terenie jednej z miejscowości woj. świętokrzyskiego wobec dwójki dzieci. Zarzuty dotyczyły brutalnych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, popełnionych między grudniem 2008 a grudniem 2011 r.

  Z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie udziela bliższych informacji o sprawie. Jak wyjaśnił prok. Krupiński, chodzi przede wszystkim o ochronę pokrzywdzonych – “uniemożliwienie ich identyfikacji oraz zapobieżenie ich stygmatyzacji przez otoczenie”.

  Po przesłuchaniu prokuratura skierowała do sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące.

  Postawienie zarzutów i złożenie wniosku o aresztowanie podejrzanego było możliwe dzięki uchyleniu mu immunitetu prokuratorskiego – podkreśla prokuratura, która złożyła wniosek w tej sprawie.

  W listopadzie 2016 r. Sąd Dyscyplinarny prze Prokuratorze Generalnym podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie Andrzeja W. do odpowiedzialności karnej oraz na jego tymczasowe aresztowanie. Prok. Andrzej W. złożył zażalenie na tę uchwałę.

  25 kwietnia br. Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym nie uwzględnił zażalenia Andrzeja W. i utrzymał w mocy uchwałę sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji. Uchwała stała się prawomocna.

  Ustała w ten sposób przeszkoda procesowa uniemożliwiająca wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów Andrzejowi W. i wykonanie czynności procesowych z jego udziałem – informuje prokuratura.

  Jeszcze tego samego dnia prok. Andrzej W. został zatrzymany i doprowadzony do wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie.

  Podejrzanemu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

  Dobre 0 Słabe 0

  • Że aktywiści od przepędzania pacjentów VITA-S do “ukraińskiego centrum” na Tęczowej z Wyganowskim na czele, spełniają kryteria “stepnickiej grupy przestępczej” !! Warto o tym zgłosić gdzie trzeba! Zanim ich posadzą za szwindel mieszkaniowy!!

   Dobre 7 Słabe 0

 2. Pomorscy prokuratorzy kierują do sądu akt oskarżenia ws. korupcji w gdańskim magistracie. Zdaniem śledczych, kilkanaście mieszkań komunalnych w Gdańsku zostało przyznanych w zamian za korzyści majątkowe dla byłych już urzędników. W nielegalnym procederze brali też udział pośrednicy, inkasując setki tysięcy złotych za tak zwane załatwienie sprawy.
  […]

  http://trojmiasto.onet.pl/zalatwiali-mieszkania-za-lapowke-byli-gdanscy-urzednicy-przed-sadem/vvymv1l

  Dobre 7 Słabe 0

 3. rzeczywistość przerasta kabaret ,POstanowili odejść do gabinetu cieni ,duuuuże cienie mogą miec problem ??

  Dobre 12 Słabe 0

 4. Ja tylko pamietam jeden obraz z tamtego dnia, dzień w którym to zostały przekazane mieszkania i ukazana lista osób do mieszkania. A ten obrazek to małżeństwo z dzieckiem z naszej gminy które co? Oczywiście nie dostało mieszkania. To jest tak banalne do zrozumienia , iż większość mieszkań otrzymała społeczność pracująca dla gminy, bądź powiązana z pracownikami gminy. A jeszcze bardziej banalne jest to pytanie czy mieszkania zostały oddane z góry , bez wyczytania pozostałych wniosków. Dla mnie ta sprawa jest z góry wygrana o ile wszyscy bedą sie trzymać tego samego scenariusza, ale wiadomo jak sie kogoś przyciśnie to wszystko wyśpiewa i wtedy cały układ sie posypie jak domek z kart. Pytanie co dalej?

  Dobre 17 Słabe 1

  • Jak to co dalej? Winni pójdą siedzieć, wreszcie nie będzie nami rządzi skorumpowana grupka interesariuszy.
   Szansa na mieszkania jest tylko trzeb się interesować sprawami gminy.
   Teraz będą konsultacje budżetu gminy na 2017 rok nie ma w nim budowy mieszkań, tylko zjeżdżalnia, kino, pomosty, znowu pół miliona w hale, utrzymanie strażnika …. trzeba pisać wnioski i okazać bęcwałom czego oczekuje społeczeństwo….. mieszkań dla mieszkańców, którym się należało!!!!

   Dobre 12 Słabe 1

  • Tego nie uda się już odkręcić. Bo tu nie ma problemu czy ktoś się wysypie tylko KTO PIERWSZY. 150 mieszkań, 600 wniosków – wierzyć, że każdy powie to samo to jak wierzyć w garbate aniołki. Poza tym wystarczy ludzi posłuchać- każdy coś widział, słyszał i ma do powiedzenia. Ogólnie ta sprawa to fenomen- jak wczesnije nikt nie chcial zeznawać tak teraz ludzie się chwalą jak wezwanie dostaną 🙂 Mój sąsiad każdego dnia leci do skrzynki na listy w nadziei na wezwanie. W sumie czuje się pominięty a ma wielką ochotę zeznawać. Czegoś takiego nigdy nie było a pewnie nie jest jedyny. Ludzie poczuli, że może tym razem uda się kolesiostwo rozliczyć. Poza tym wielokrotnie tłumaczono, że to nie są mieszkania dla urzędników i ich rodzin oraz znajomych a wlasnie dla biednych rodzin z gminy. Mogą wiele ale dokumentów nie zmienią. decyzje zapadły, ludzie są wsciekli więc na efekty tylko czekać. A co będzie potem? Nie wiem ale gorzej być nie może a godzić się na złodziejstwo też nie można. Zróbmy najpierw porządek.

   Dobre 14 Słabe 1

 5. […]
  Przypomnijmy, że 28 grudnia 2000 roku ówczesny komendant główny SG, gen. Marek Bieńkowski odwołał ze stanowiska komendanta POSG, płk. Andrzeja Wyganowskiego. Ze służby “na własną” prośbę odszedł b.naczelnik Wydziału Ochrony Granicy Państwowej ppłk. Janusz Romaniuk.. Jednym z kluczowych zarzutów wobec oficerów POSG były tzw. prowokacje operacyjne, dozwolone jedynie policji. Miały one polegać na nakłanianiu osób trzecich do nabywania papierosów czy alkoholu bez znaków akcyzy. Ppłk. Januszowi Romaniukowi zarzucano m.in. fałszowanie dokumentów, przechowywanie w szafie fałszywych pieniędzy, taśm magnetofonowych z podsłuchu prokuratorskiego, nielegalnej broni. Tymczasem w szafie naczelnika znaleziono 8 gramów amfetaminy i 0,8 mililitra bezwodnika octowego, niezbędnego do produkcji amfetaminy.
  […]

  Dobre 9 Słabe 0

  • Dzisiaj w Prokuraturze Krajowej w Katowicach w charakterze podejrzanego ma się stawić prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.Śląscy śledczy chcą mu przedstawić zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w Izbie.

   „Chodzi o załatwianie wysokich stanowisk dla swoich ludzi w delegaturach NIK-u. Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach podczas konferencji prasowej postanowił zacytować jedną z nagranych rozmów Krzysztofa Kwiatkowskiego. „Masz tam moją prezentację, więc sobie wybierzesz, to będzie dobrze wyglądało” – powiedział Krzysztof Kwiatkowski do jednego ze swoich znajomych. Znajomy startował w konkursie na intratne stanowisko w NIK. Za przekroczenie uprawnień Buremu i Kwiatkowskiemu grozi do trzech lat pozbawienia wolności”

   http://niezalezna.pl/88630-prezes-nik-ma-sie-stawic-w-prokuraturze-krajowej

   Dobre 8 Słabe 1

 6. Władza się zmieniła to i parasol ochronny się skończył. A wkurzeni mieszkańcy wiele mogą powiedzieć. Nie można ludzi cały czas mieć w poważaniu a na końcu na łaskę liczyć. Na jednym pismie prokurator wymienił radnych, burmistrza i kierwnik OPS. Ta lista po zeznaniach mieszkańców pewnie się wydłuża dlatego w drugim pismie już mowa o “funkcjonariuszach publicznych”. Niecierliwie czekam na wyniki 😉 🙂

  Dobre 27 Słabe 1

  • Myślisz,że gruby ma w poważaniu mieszkańców? Przeca nagrodę odebrał za “budowanie współpracy między administracją publiczną i mieszkańcami”

   Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski został wyróżniony przez Kapitułę Nagrody im. Grzegorza Palki za budowanie współpracy między administracją publiczną i mieszkańcami. Przedmiotem oceny było zarządzanie gminą, uczestnictwo w życiu publicznym i samorządowym, współpraca z innymi jednostkami samorządowymi,a także aktywność zawodowa, społeczna i gospodarcza.
   Nagrody i wyróżnienia imienia Grzegorza Palki, tragicznie zmarłego w 1996 r. pierwszego Prezydenta Łodzi, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, przyznawane są przez Stowarzyszenie Ligę Krajową. Nagroda im. Grzegorza Palki zwana Oskarem Samorządowym jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej.
   Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przez Przewodniczącego Ligi Krajowej Tadeusza Wronę miało miejsce w dniu 30 października 2016 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie.
   W województwie zachodniopomorskim Kapituła przyznała dwa wyróżnienia im. Grzegorza Palki. Oprócz Burmistrza Andrzeja Wyganowskiego wyróżnienie otrzymał Burmistrz Karlina Waldemar Miśko, natomiast w kraju łącznie przyznano 6 takich wyróżnień.

   źródło – http://stepnica.pl/aktualnosci/pokaz/3205_wyroznienie_imienia_grzegorza_palki_dla_burmistrza_miasta_i_gminy_stepnica

   Dobre 0 Słabe 13

 7. Wygan z Rysiem i całą kliką podwładnych zależnych radnych muszą ustalić co prawić, żeby to miało w ogóle jakiś sens… Gorzej z tymi co mają Andrzeja w poważaniu i powiedzą jak było naprawdę 🙂 Wywody chamskiego Ryszarda zdały się na nic, jakby sprawa z mieszkaniami była jasna i klarowona to nikt by się nią nie zajął, a już na pewno nie CBŚ 🙂 także róbcie zakupy w biedrze i powoli się pakujcie… Mieszkania na wnuczkę itp, czas zacząć mówić jaka sobie prywate zrobili z publicznych pieniędzy, płacz to się dopiero teraz zacznie Pani vice wójt 🙂 cóż za kompromitacja lokalnych władz….
  Tak to jest jak się nie wie kiedy ze sceny zejść, nawet jak się już ledwo na niej mieści a deski pod ciężarem pękają …. pozdrawiam czerwone twarze, jeszcze rządzące ta gmina….

  Dobre 25 Słabe 2

 8. się robi –nerwowo że pozostaną bezkarni to się okaże ,ale mieszkania otrzymali ci którzy ich tak bardzo nie potrzebowali ,czy ktoś z urzędu do tej pory raczył sprawdzić czy wszystkie są zamieszkałe bo znam osoby które mieszkania otrzymały prawie rok temu ,a mieszkają dalej z rodzicami to pytam po co przydzielono im te mieszkania,jak brak środków na wyposażenie i czynsz to zwrócić otrzymaja ci którzy są w gorszych warunkach mieszkaniowych.żeby było śmieszniej to jadą tam tylko po to żeby się wykąpać i wracają na wieś to jest dzicz i nic z tym się nie zrobi,czekamy na dalszy rozwój sprawy,po przesłuchaniach

  Dobre 22 Słabe 1

  • Ale zastanów się “Nerwowy”;, że “,czy ktoś z urzędu do tej pory raczył sprawdzić czy wszystkie są zamieszkałe bo znam osoby które mieszkania otrzymały prawie rok temu ,a mieszkają dalej z rodzicami to pytam po co przydzielono im te mieszkania,” co by dała interwencja urzędników gminnych w tej sprawie? Winna jest przede wszystkim komisja przydzielająca mieszkania. Słaba to komisja, skoro kandydaci potrafili ją wyprowadzić w tzw maliny, lub… komisja była malowana, a decyzje podejmował ktoś inny. Cienko widzę pociągnięcie kogokolwiek do odpowiedzialności karnej.
   Kto się przyzna, że np dał korzyść materialną w zamian za przyznanie mieszkania?

   Dobre 6 Słabe 10

   • Spokojnie. Ludzie przyznawali sie w wielu miastach. Trójmiasto to tylko jeden z przykadów, tu nastépny:

    “Od kilkunastu miesięcy prokuratura zajmuje się aferą korupcyjną w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Dzięki tak zwanej „klauzuli niekaralności” nastąpiła lawina zgłoszeń do CBA.
    Klauzula niekaralności według Kodeksu karnego przewiduje, iż nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeśli korzyść majątkowa lub osobista (a także obietnica) zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
    Na początku 2013 roku gdańska policja wpadła na trop urzędniczek, które dostawały łapówki, namierzono bowiem pośredników powołujących się na wpływy w wydziale gospodarki komunalnej gdańskiego urzędu. Za pieniądze obiecywali przyznanie mieszkania komunalnego poza kolejką. I tak w marcu 2013 r. zaczęło się wciąż trwające śledztwo, które spowodowało jak dotąd oskarżenie kilkunastu osób. Zarzuty dotyczą przyjmowania i wręczania łapówek, jak też fałszowania dokumentów, dzięki czemu mieszkanie mogły otrzymać osoby, które nie spełniały wymaganych kryteriów.
    Kiedy w mediach przypomniano o klauzuli niekaralności, do gdańskiego oddziału CBA zgłosiło się wiele osób, informujących, że dawały łapówki urzędnikom. Według rzecznika prokuratury „śledztwo trwa i liczba osób, do których uda nam się dotrzeć, może być spora. (…) nie wykluczamy kolejnych zarzutów. Ci, co przychodzą, myślą tak: zgłoszę się, powiem wszystko tak jak na spowiedzi, uniknę kary. Nie zgłoszę się, niewykluczone, że policja zapuka do moich drzwi. (…) Informują nas o sprawach poważnych, jak o podejrzeniu przyjęcia korzyści majątkowych przez urzędników państwowych i samorządowych, jak i o kolejnych – ich zdaniem – nieprawidłowościach w gdańskim magistracie. Wszystko na bieżąco weryfikujemy”.
    Przy okazji ujawniono nieprawidłowości dotyczące m.in. Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jak też spółki, w której miasto ma 49% udziałów”.

    http://bogatynia.org.pl/iv-kolumna/item/1080-klauzula-niekaralnosci

    Dobre 11 Słabe 0

   • ” czy ktoś z urzędu raczył sprawdzić ” itd bo anonymus urząd to radni ,którzy przyznali owe mieszkania ,i oni z urzedu mają obowiązek chociazby ze względu na toczące się sprawy od siebie sprawdzić ,a co korona z głowy spadnie czy nie nakazuje prawo tak jak spółdzielcze tak i w tej sprawie wiadomo kto powinien zamieszkiwać dany lokal ,przeciez komisja niebyła z kosmosu tylko z urzedu

    Dobre 10 Słabe 0

   • Komisja miała tyle do gadania co nic, przychylnie wykonywała polecenia pułkownika dzika, żeby później miał na kogo zwalić winę, ale prawda jest taka, ze winny jest tu gruby ponieważ on podejmuje ostateczna decyzje a komisja jest tylko organem opiniujacym, której to opinia nie jest wiążąca, także dla mnie winna jest osoba decyzyjna a reszta niech się broni, ze działała pod wpływem dobrze wyszkolonego ubeka 🙂

    Dobre 19 Słabe 1

 9. Nasza prokuratura rejonowa sprawę musiała przekazać wyżej z uwagi na obiektywnosć postępowania. Idą szeroko!

  Dobre 21 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij