Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Radio Szczecin: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne osoby powiązane z AFERĄ MELIORANTÓW wartą 600 mln zł! PO w tle.

NS pisała o tym już dawno. Teraz publikuje Radio Szczecin.

Zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tzw. “aferze melioracyjnej” są wicedyrektorzy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie: Maciej H. i Mieszko K. Ten drugi to także członek koszalińskiej Platformy Obywatelskiej, wcześniej działacz młodzieżówki tej partii.

 

Maciej H. pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw inwestycji. Mieszko K. był zastępcą dyrektora do spraw eksploatacji. Zostali zatrzymani na zlecenie Prokuratury Krajowej.

Zarzucone zostały im przestępstwa z artykułu 271, par. 3 Kodeksu karnego, czyli poświadczenie nieprawdy w dokumentach, a także z artykułu 297, par. 1 Kodeksu karnego, tj. zarzut związany z wyłudzaniem dotacji i subwencji, jak również z artykułu 231, par. 2 Kodeksu karnego. Ten ostatni to zarzut skierowany do funkcjonariuszy publicznych, którzy popełniają przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowych (red.: mówiąc pospolicie ŁAPÓWKI)

Nazwiska dyrektorów zniknęły ze strony internetowej Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy tej instytucji, poinformował nas, że dyrektorów dziś nie ma już w pracy. 

Prokuratura szacuje, że skala ustawianych przetargów w “aferze melioracyjnej” to 600 milionów złotych.

Zarzuty usłyszało już 18 osób. Głównym podejrzanym jest Tomasz P., były dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. To jemu prokuratura zarzuciła utworzenie i kierowanie grupą przestępczą, która miała ustawiać przetargi w Zarządzie Melioracji. Przed zatrzymaniem Tomasz P. był członkiem PO.

 
Mało tego, Tomasz P., uchodzący za pupila marszałka województwa Olgierda Geblewicza i wiceministra środowiska i szefa zachodniopomorskiej Platformy Stanisława Gawłowskiego, przez kilka miesięcy pobierał wynagrodzenie, siedząc za kratkami
 
Wicedyrektor ds. inwestycji Maciej H. (drugi z lewej) podczas podpisywania umowy na wał cofkowy na Odrze w maju tego roku. Fot. Urząd Marszałkowski w Szczecinie.
 
 
Źródła:
 1. http://radioszczecin.pl/1,359259,afera-melioracyjna-wiemy-kogo-zatrzymala-abw
 2. http://www.gazetapolska.pl/12504-afera-melioracyjna-zamieciona-pod-dywan-marszalka
 3. http://niezalezna.pl/202350-abw-na-tropie-afery-melioracyjnej-chodzi-o-ponad-600-mln-zl
 4. http://gpcodziennie.pl/68157-ludziegeblewiczazatrzymaniprzezabw.html
 5. http://old.lepszy.koszalin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=844:ratujmy-co-si-da&catid=1:latest-news&Itemid=18
 6. https://szczecin.onet.pl/kontrolny-zespol-sprawdzi-afere-melioracyjna/8x2d7
 7. http://prk24.pl/28970528/bogdan-k-z-zarzutami-ciag-dalszy-afery-w-miejskiej-spolce
 8. http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/art/4972884,afera-w-urzedzie-melioracji-dyrektora-kupowali-nie-tylko-gotowka,id,t.html
 9. http://radioszczecin.pl/1,349313,przedsiebiorca-z-zarzutami-w-aferze-melioracyjne
 10. http://www.gk24.pl/zachodniopomorskie/art/4671326,tomasz-p-glowny-oskarzony-w-aferze-meliorantow-ma-nowa-prace,id,t.html
 11. http://www.gk24.pl/zachodniopomorskie/art/4618349,afera-meliorantow-pis-chce-glowy-marszalka-wojewodztwa,id,t.html
 12. http://www.gk24.pl/zachodniopomorskie/art/4618349,afera-meliorantow-pis-chce-glowy-marszalka-wojewodztwa,id,t.html
Tagi: , ,

47 komentarzy

 1. Ostatni sondaż CBOS:
  PiS – 44 %
  PO -19 %
  Kukiz’15 – 8 %
  Nowoczesna – 6 %
  PSL – 5 %

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 1

 2. Andrzej Duda wydał na podróże służbowe przez 2 lata 5,5 mln zł.
  Ile wydawał Bronisław Komorowski? W przypadku byłego prezydenta tylko jedna podróż do Japonii, podczas której padło słynne „chodź, Szogunie” była dla podatnika wydatkiem opiewającym na ponad 1,4 mln zł! W ostatnim, 2015 r., urzędowania Kancelaria Prezydenta Komorowskiego wydała (nie tylko na podróże) 168 mln zł, co było trzecim, po Włoszech, Francji i brytyjskim dworze królewskim, wynikiem w Europie.

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 1

 3. Urzędnicy poprzedniej ekipy rządzącej koalicji PO-PSL będą brani pod lupę.

  Jak pisze “Dziennik Gazeta Prawna” ma powstać specjalny zespół prokuratorów, który ma ustalić, czy nie dopuścili się zaniedbań w walce z wyłudzeniami VAT.

  Sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku. Według ustaleń gazety śledztwo właśnie zostało rozszerzone i pokieruje nim specjalny zespół prokuratorów. Śledztwo zostało też potwierdzone w warszawskiej delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Grzech zaniedbania

  Gazeta pisze, że przedmiotem postępowania oprócz problemów z wprowadzeniem odwróconego VAT na elektronikę w 2015 roku, będzie także to, jak rząd PO-PSL przeciwdziałał wyłudzeniom podatku we wszystkich branżach. – Obejmuje wszystkie działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych podejmowane w związku z tworzeniem i zmianami regulacji prawnych, które miały przeciwdziałać wyłudzeniom podatku VAT – mówi w rozmowie z “DGP” Paweł Sawoń, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 4. W środę, przed komisją ds. Amber Gold Marcin P. (szef) powiedział, że otrzymał kiedyś propozycję od marszałka województwa zachodniopomorskiego odkupienia części udziałów w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów, który był w trudnej sytuacji finansowej. Nie był jednak zainteresowanym ofertą.

  Geblewicz twierdzi natomiast następująco:

  “Człowiek, który oszukał tysiące ludzi (Marcin P. – red.), w chwili obecnej poprzez polityczną komisję ds. Amber Gold oszukuje miliony Polaków.”

  Urzędnicy Geblewicza natomiast dodają:

  – Marszałek Olgierd Geblewicz nigdy nie spotkał się z Marcinem P., nie zna go, nigdy z nim nie rozmawiał.

  ciekawe 🙂

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • Geblewicz jak zwykle gada po prostu farmazony bo z tego nie da się wyciągnąć żadnych konsekwencji.
   Dla ostrożności zaprzeczają jacyś tam urzędnicy – w razie czego to ktoś im źle powiedział albo się przesłyszeli 🙂

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 5. nadal wybierajcie Pakiet Oszustów będą dla Was budowac kolejne obozy pracy w zamian duma bedzie Was rozpierać…że gdyby nie ivar ,biedra i inne parki rozrywki
  wygineli byście jak dinozaury

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 2

  • świeżaki, kiełbasa 9zł/kg i małpka za przystankiem pks

   Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

   • jest na miejscu grupa wparcia każdy łatwo może się dowiedzieć kiedy i gdzie
    można napić się nawet kawy

    Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

    • a tego g. za 9zł to w ogóle nie wolno jeść bo to jest szkodliwe
     polska kiełbasa jest najlepsza (serio) na świecie ale jak ona ma być smaczna, zdrowa i jednocześnie tania to te parę zł trzeba dopłacić

     Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 6. Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

  • a na czym to oni nie robili biznesu?
   ktoś zna jakiś przypadek? jakąś dziedzinę pominiętą?
   proszę o konkretne przykłady

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 7. Ordynariat Polowy WP: tel. (022) 8269883.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 8. “Ksionc” Sowa
  odszkodowanie dla parafii ponad 30 mln zł
  Sprawa wydała się w restauracji Sowa & Przyjaciele

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 9. Tym razem to już grubo – Krzysztof Kwiatkowski prezes Najwyższej Izby Kontroli.
  Jest już akt oskarżenia skierowany do Sądu.
  Żeby mu nudno pod celą nie było to Prokuratura dołączyła do sprawy byłego posła Jana B. (immunitet też się kiedyś kończy) i Pawła A. – kontrolera w rzeszowskiej delegaturze NIK.

  Kwiatkosiowi prokurator zarzuca popełnienie czterech przestępstw nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi na stanowiska: Dyrektora Delegatury NIK w Łodzi, Wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie i Wicedyrektora Departamentu Środowiska NIK, a także podżeganie do popełnienia przestępstwa nadużycia władzy przez ówczesnego Wiceprezesa NIK – Mariana Cichosza w związku z postępowaniem konkursowym na stanowisko Dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie.

  Sprawa wysypała się w związku z nagraniami kelnerów w restauracji Sowa & Przyjaciele.

  No i będzie ubogacanie …

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  • Wyganowski to bez porównana płotka, ale czekamy cierpliwie na AKT OSKARŻENIA! No chyba, że zdąży się do Dubaju zawinąć

   Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

  • szczególnie dla szeregowych pracowników NIK
   tam wbrew pozorom pracowali i pracują bardzo uczciwi i ideowi ludzie którzy chcą po prostu aby państwo było sprawiedliwe.
   co z tego, politycy wstawiają prezesa i wszystko musi iść do szuflady albo na śmietnik
   jeszcze uczciwych gnoja
   Pańkę to nawet zabili

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Poseł Jan B. to Jan Bury – prezes wojewódzkich struktur PSL w Rzeszowie.

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 10. Dlaczego jeden z byłych dyrektorów który ma postawione zarzuty nadal przychodzi do pracy i podpisuje listę?

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 11. PO POpłynie za aferę meliorantów, będą ich chłopaki pod celą ubogacać, ale duuuużo większa efera dopiero wyjdzie za kilkanaście lat i to PiS będzie w to wkręcone. ”normalanie “uregulujemy” rzeki, webetonujemy, będą wielkie zyski dla firm transportowych, jebać ekologów! jak dają to brać!
  No i przyjdzie powódź i to zamiecie …

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 1

 12. Dlaczego Sasza milczy w tak ważnych dla społeczeństwa Stepnicy sprawach?
  To trzeba krzyczeć!
  To jest absolutnie nieważne że on ma lewicowe poglądy! Niech ma!
  Każdy ma jakieś poglądy, Sasza nie miał łatwo aby się wyzwolić się od poglądów swoich rodziców ale … jakoś to zwalcza. Skrajnie lewicowych poglądów też Stepnica nie potrzebuje! Pełna wolność poglądów!
  O stepnickich gejów i lesbijki tak mocno to nie trzeba chyba walczyć oni są wśród nas i nikt ich nie prześladuje chociaż duża część społeczeństwa jest bardzo konserwatywna. Może normalnie heteroseksualista sobie zatańczyć z gejem czy lesbijką oficjalnie w knajpie w Stepnicy i może trochę niektórzy są zwieszeni na ten widok ale AGRESJI z tego nigdy nie było! No może zniesmaczenie ale to każde go PRAWO jest. Jak dzieci nie gwałci, nie indoktrynuje to niech sobie żyje a co tam!

  Sasza:
  czonek Socjaldemokratów w Szczecinie, student Uniwersytetu Szczecińskiego, sekretarz Koła Naukowego Politologów „Pro res publica” oraz członek samorządu studenckiego US.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 13. To nie wygląda mi na akcję oszalałych pisiorów tylko po prostu ABW dostała zielone światło i mogą teraz już bez lęku wyciągnąc z kas pancernych. Użycie funkcjonariuszy z innego województwa to standard zgodny z procedurami. Po co ryzykować zdrowiem i życiem szeregowych funkcjonariuszy i ich rodzin jak po prostu mogą robotę czarną odwalić tzw “obcy”. A jak będzie potrzeba zrobić rozpierduchę w zielonej to nasi z pasztecina i goleniowa pojadą w kominiarkach. I nawet gangusie nie będą wiedzieć kto to był, po biletach nie sprawdzą brak biletów 🙂

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • oni nie będą wiedzieć kto na nich zebrał materiały i kto dokona zatrzymania to jest tajemnica państwowa i każdy ubek wie co grozi za ujawnienie, a jak będzie przegięcie pąłki i będą rozrabiać dalej to jest tajemnica wojskowa na 99 lat. Do grobu 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 14. Wywiad jaki udzielił GN Bartosz Wilk – z Sieci Obywatelskiej Watchdog po zakończeniu posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Edukacji, Kultury i Sportu RM w Goleniowie.Pan Wilk Krytykuje Program Rozwoju Sportu Gminy Goleniów, a dlaczego? Zapraszamy do obejrzenia materiału.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=184&v=dmU1C2021Rk

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 15. wymiatanie kurew ze służb zajmie dziesięciolecia
  to nie jest takie proste
  kurwa wygląda normalnie na pierwszy rzut oka – normalnie funkcjonariusz bez zarzutu – tylko kurwa w zanadrzu.
  Zanim sobie naród wypracuje swoje własne służby to trzeba pracy pokoleniowej – od dziecka – a to potrwa.
  Do tego czasu nie ma wyboru musimy z kurwami pracować i sadzać od czasu do czasu kurwy na akumulatorze jak chcą społeczeństwu krzywdę zrobić, Nie mamy wyboru ….

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 16. a czemu stepnickie skurwiele mają być gorsze? Trzeba równać do co najmniej średniej regionalnej, mamy tradycje regionalne w prostytucji, ba trzeba się sprostytuować do krajowej, mamy tradycje!
  perzecierz my lepsi so niż te buraki …

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 17. ja to się zarzutów nie boje ale co na to sąd niby bezstronny
  wiele ludzi wie ale do takiego sądu nie pójdzie

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

  • jest to samo co było dalej trzymają za mordę teraz poprzez swoje rodziny.
   dopóki tego towarzystwa się nie spali razem z pierami na podpałkę nie będzie spokoju społecznego

   Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 18. Był idiotą i był przydatny.
  Zrobil dla Państwa Polskiego np, taki myk że później musieliśmy wymieniać freony z lodówek, zamrażarek i – co najważniejsze z przemysłowych chłodni. Nas Polaków to parę ładnych miliiardów mniej kosztowało, szególnie biedniejszych. Ale też i bogaczy przy okazji i to zabolało dostawców.
  Gość do jednego numeru, który próbuje znaleźć sobie robotę w przemyśle rozrykowym 🙂

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 19. pozostaje gwałtowny rozbłysk gamma żeby cała galaktyka dowiedziała się jakich to geniuszy mamy w zachodniopomorskiem…

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 20. abuwiaki z pasztecina (ABW,CBA etc.) wymiękli bo POlitycy (czyt. mafia) za silni, wiedzą gdzie dzieci do przedszkola chodzą.

  No to młode abuwiaki z ZIELONEJ GÓRY przyjechali w kominiarkach i ZATRZYMALI 🙂
  BRAWO!

  Na miejscu co niektórych to bym za wczasu kupił pampersy w Biedronce bo jak Krakusy się wkurwią to już litości nie będzie. To górale…

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 21. Zieloni o aferze melioracyjnej: domagamy się niezależnej kontroli we wszystkich wojewódzkich zarządach melioracji

  Aresztowanie dyrektora wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych (WZMiUW) w woj. zachodniopomorskim oraz przedstawicieli firm powiązanych zleceniami z meliorantami pod zarzutem korupcji to wierzchołek góry lodowej. Problem nie dotyczy jednego województwa, ale całego kraju.

  Na posiedzeniach senackiej Komisji Ochrony Środowiska, podczas publicznych dyskusji nad planowaniem Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020, sesji Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko nasi przedstawiciele wraz z organizacjami pozarządowymi zwracali uwagę na problem inwestycji realizowanych na rzekach przez WZMiUW. Raport naukowców WWF Polska i Uniwersytetu Warszawskiego z 2013 roku jasno stwierdza, że w poprzednich latach około 16 tys. km rzek i potoków w Polsce zostało zniszczonych wskutek ich pogłębienia przez WZMiUW. To obszar prawie jednej czwartej rzek, na których gospodarują zarządy melioracji. Podczas prac melioracyjnych nie tylko pogłębiano dno rzek, co skutkowało zniszczeniem życia biologicznego, ale także całkowicie wycinano roślinność nadbrzeżną, prostowano i umacniano koryto rzek, formowano trapezowo ich profil, co prowadzi do dewastacji różnorodności biologicznej. Działania, motywowane najczęściej ochroną przeciwpowodziową, przynosiły efekt odwrotny – w wyniku przyspieszenia spływu wód zwiększało się zagrożenie powodziowe.

  Organizacje pozarządowe, a także Partia Zieloni, wielokrotnie alarmowali władze RP i Komisję Europejską, apelując o zmianę tej polityki, zwłaszcza że inwestycje te często były finansowane z funduszy unijnych i były sprzeczne z dyrektywami UE. Partia Zieloni i organizacje społeczne zwracały uwagę na łamanie ramowej dyrektywy wodnej, której głównym celem jest osiągnięcie dobrego stanu wód, rozumianego szeroko jako dobra jakość wody, ale i dobry stan ekosystemu rzeki i jej doliny. Komisja Europejska rozpoczęła niedawno postępowanie przeciwko Polsce w sprawie naruszenia ramowej dyrektywy wodnej. Grozi nam niezaakceptowanie przez Komisję Europejską wydatków rzędu 1,5 mld euro poniesionych w latach 2007-2013 m.in. na inwestycje meliorantów. Aresztowanie szefów WZMiUW w Szczecinie dają dodatkowe argumenty rządowi RP i Komisji Europejskiej, że środki publiczne i unijne mogły zostać zdefraudowane. W tej sytuacji nie możemy udawać, że nic się nie stało. Lokalna afera melioracyjna w woj. zachodniopomorskim to tylko czubek góry lodowej.

  Domagamy się, aby ministerstwo infrastruktury i rozwoju regionalnego, odpowiedzialne za realizację programów finansowanych ze środków unijnych, zleciło przeprowadzenie niezależnej kontroli wydatków we wszystkich wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych. W kontroli tej powinni uczestniczyć nie tylko specjaliści/ specjalistki od finansów, ale także eksperci/ ekspertki od inwestycji wodnych oraz ich wpływu na środowisko i ochronę przeciwpowodziową. O efektach kontroli należy powiadomić opinię publiczną oraz Komisję Europejską, która rozważa wstrzymanie pomocy w tym zakresie dla Polski.

  Zieloni

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 2

  • jak u nas “regulowali” Gowienicę to polegało to na wyrwaniu istniejących palów z drewna i wbiciu z zamian plastikowych larsenów. Miało być LEPIEJ. Pracownicy którzy pracowali przy realizacji tego przedsięwziedcia na pytanie czemu odpowiadali że jak unia daje to trzeba brać,

   Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 22. .

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 23. Przez tych gnoi Polska będzie musiała zwracać pieniądze do UE!

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 24. beknie nie tylko za swoje ale też za KUMPLUSI 🙂

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)