Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

WAŻNE: Chrońmy tarła łososia i troci wędrownej!

Społeczna ochrona ryb

 

Obecnie Federacja Zielonych GAJA realizuje projekt pn. „Wzmocnienie ochrony dzikiego tarła łososia i troci wędrownej w północno zachodniej Polsce”. Projekt został dofinansowany przez Baltic Sea Conservation Foundtation (www.baltcf.org).

Prowadzone w ramach projektu działania mają na celu wzmocnienie dzikiego tarła ryb łososiowatych oraz ograniczenie kłusownictwa ryb w obszarze dorzecza Iny, Gowienicy, Regi, Parsęty i Wieprzy – najcenniejszych obszarów pod względem występowania i rozrodu ryb łososiowatych, wciąż zagrożonych wyginięciem.

logo_ssr_www

Trwa sezon tarłowy ryb łososiowatych. Dla społeczników wykonujących zadania antykłusownicze w terenie, oznacza to mnóstwo pracy i osobistych wyrzeczeń, jednak satysfakcja z działania na rzecz ochrony zasobów ryb i wód płynących, rekompensuje trud i wszelkie niedogodności. 

W województwie zachodniopomorskim na straży dzikiego tarła łososia i troci, jak co roku stają dziesiątki społeczników, zrzeszonych w poszczególnych towarzystwach miłośników i przyjaciół rzek oraz w społecznych strażach rybackich.

Dzięki wsparciu udzielonemu przez Federację Zielonych GAJA, społeczni strażnicy dysponują podczas swoich patroli coraz lepszym umundurowaniem i wyposażeniem do walki z kłusownictwem ryb. Poza działaniami w terenie, społecznicy podejmują również działania edukacyjne skierowane bezpośrednio do młodzieży (wycieczki szkolne dla szkół zawodowych, gimnazjów i liceów), mające na celu zwiększenie ich świadomości ekologicznej i odpowiedzialności społecznej, związanej z cennych ochronę ryb dwuśrodowiskowych. 

Niniejsze działania zostały zrealizowane przez Federację Zielonych GAJA  w ramach projektu „Wzmocnienie ochrony dzikiego tarła łososia i troci wędrownej w północno zachodniej Polsce”.

Sponsorem projektu jest Baltic Sea Conservation Foundation. Docelowo, realizowane w ramach projektu działania mają wzmocnić ochronę dzikiego tarła ryb łososiowatych oraz ograniczenie kłusownictwa ryb w dorzeczu Iny, Gowienicy, Regi oraz Parsęty – tj. w najcenniejszych obszarach pod względem występowania i rozrodu ryb łososiowatych, wciąż zagrożonych wyginięciem. 

W ramach przyznanego wsparcia zakupiono i przekazano partnerom projektu profesjonalne umundurowanie z kamuflażem, bieliznę termiczną, czapki, rękawice, wysokiej klasy wodoodporne obuwie, kamizelki, lornetki, latarki, fotopułapki, termowizjery, radiotelefony dla ponad 40 strażników.

W ręce społeczników przekazano także śpiwory, maty i namioty przydatne do organizacji stałych 24-godzinnych punktów ochrony tarła. Od 2017 roku strażnicy dysponują również nowymi łodziami aluminiowymi i silnikami spalinowymi. W ramach projektu zaplanowano również szkolenia terenowe dla nowych strażników (trening z rozwiązywania konfliktów, asertywności, skutecznej samoobrony).

Warto przypomnieć że w okresie październik – grudzień 2016 r. partnerzy projektu przepracowali społecznie łącznie ok. 9000 godzin. W ramach swoich obowiązków, strażnicy prowadzili stałe punkty ochrony tarła w pobliżu najcenniejszych tarlisk, patrolowali dopływy głównych rzek, ustawiali fotopułapki, skutecznie reagowali na sygnały dot. kłusownictwa, prowadzili zasadzki i uniemożliwiali ucieczkę kłusownikom, przekazując ich następnie w ręce Policji.

Podczas patroli antykłusowniczych strażnicy powiązani z partnerami niniejszego projektu przejechali łącznie ponad 18 000 km. W wyniku tych działań zatrzymano 25 kłusowników, zarekwirowano ponad 72 narzędzia połowowe, głównie sieci, z których uwolniono ponad 50 żywych ryb.  

W zakresie ochrony ryb i rzek jest ZAWSZE coś pożytecznego do zrobienia. Zachęcamy do wspierania działań naszych partnerów, zarówno w sezonie tarłowym ryb łososiowatych jak i w pozostałych miesiącach.

Przyłącz się do aktywnej ochrony ryb, działajmy razem!

Odwiedź strony: www.tmrr.pl, www.tmp-parseta.pl, www.tpriig.pl 

Sponsor projektu: Baltic Sea Conservation Foundation, Realizacja projektu: Federacja Zielonych GAJA, Główni partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy, Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi, Towarzystwo Miłośników Parsęty. Pozostali partnerzy: Towarzystwo Miłośników Rzeki Wieprzy, Społeczna Straż Powiatu Kołobrzeg, Stowarzyszenie OSA

GALERIA:

Źródła:

 1. http://gajanet.pl/
 2. http://gajanet.pl/projekty/spoleczna-ochrona-ryb/
 3. www.baltcf.org
 4. http://www.tpriig.pl/

7 komentarzy

 1. Niech zaczną od mafii rybackiej

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. Strażnicy rybaccy powinni być wyposażeni przede wszystkim w karabiny z noktowizorami do ochrony ryb.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 3. Trzeba te rybki chronić i bronić bo to jest kapitał, który mamy wszyscy razem.
  Ja rozumiem że ludzie z biedy to robią ale więcej kasy będą mieli z zagranicznych turystów jak po 100 zł będą płacić od 1 cm ryby i da się to zrobić. Oczywiście poza tarłem – wtedy tylko fotografie i filmy ..
  I przyjadą spoko z Japonii i Kanady, jak za bilet lotniczy zapłacą to i za resztę, agroturystyka, jedzenie, inne..

  Niech się przekwalifikują na przewodników, wyciągnąć kasę na to z EU i skarbu państwa o spoko.

  Oczywiście Gruby tego nie chce bo poza jego kontrolą …

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • Dzika przyroda, obok lotnisko, plaża, zalew. Nic więcej nie potrzeba tylko uczyć się angielskiego i doić z kasy turystów. Lepiej podnosić pręty w atomówce albo drapać się na szczyt wieży jak wiatrak przestanie się kręcić? Ewentualnie można iść do powiatu i nawijać makaron na uszy ale tam prawdziwi fachowcy w ładnych garniturach, duża konkurencja do koryta 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)