Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

PRZETWÓRNIA SADZY w Stepnicy?

 

 

Trwa kampania wyborcza. Na stronie Komitetu Wyborczego Andrzeja Wyganowskiego (przez jakiś czas nawet na stronie Urzędu) możemy zapoznać się z długą listą “dokonań” obecnego burmistrza. Brakuje jednak pewnej bardzo ważnej informacji – o nowym inwestorze, którego dla “dobra ogółu” udało się zachęcić do inwestowania w naszej Gminie. Dlaczego burmistrz, który lubi chwalić się nawet tym, co może kiedyś zrobi milczy na temat inwestycji a urzędnicy utrudniają Mieszkańcom dostęp do informacji o niej?

O sprawie poinformował nas jeden z mieszkańców Stepnicy, którego działka przylega do nieruchomości, na której planowana jest inwestycja. Mieszkaniec ów został powiadomiony pismem od burmistrza z dnia 10 września br. o trwającej procedurze.  Zaniepokoiło go użyte w piśmie sformułowanie: “zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na “Budowie hali produkcyjnej oraz montażu instalacji do przetwarzania sadzy, zlokalizowanej przy ul. Portowej 10, na dz. o nr ewidencyjnym 651/1, 650/1 i 418/9 obręb Stepnica-1, miasto Stepnica”. Wniosek o wszczęcie postępowania złożono w imieniu firmy rCB Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Tarnowskiej 18A w Policach.

lokalizacja inwestycji

Czym jest sadza techniczna?

Sadza techniczna to czysty węgiel pierwiastkowy w formie cząstek koloidalnych, które wytwarzane są pod nadzorem w procesie częściowego spalania bądź rozkładu termicznego gazowych, lub płynnych węglowodorów. Ma ona postać czarnego drobnoziarnistego granulatu bądź proszku. Substancja stosowana jest do produkcji opon, gumy, tworzyw sztucznych, tuszów do drukarek oraz powłok lakierniczych ze względu na parametry takie jak powierzchnia właściwa, wymiary cząstki, a także struktura, przewodność i barwa.

Około 90% sadzy technicznej wykorzystuje się w produkcji wyrobów gumowych. Poza tym stosuje się ją jako podstawowy składnik dla licznych zastosowań, m.in. tworzyw sztucznych, barwników oraz powłok lakierniczych.

Interesująca jest opinia organizacji IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem)   na temat sadzy technicznej a brzmi ona następująco: „Istnieją wystarczające dowody działania rakotwórczego sadzy technicznej na zwierzęta doświadczalne”. IARC oznajmiła także, iż sadza techniczna prawdopodobnie działa rakotwórczo na organizmy ludzkie (Grupa 2B).

Ponieważ dokładne informacje na temat planowanej działalności owiane są w naszym Urzędzie tajemnicą, postanowiliśmy sprawdzić firmę, która złożyła wniosek.

Inwestor z przeszłością

O firmie rCB Sp. z o.o. dużo informacji w internecie nie ma. Z wpisu do KRS wiemy, że firmę zarejestrowano 28 lutego br., kapitał zagraniczny a przedmiotem jej działalności jest “produkcja pozostałych wyrobów chemicznych, gdzie indziej niesklasyfikowana”. Kapitał zakładowy spółki- 5 tys. zł (czyli minimalny).

Więcej światła na rodzja planowanej u nas działalności dają już osoby wchodzące w skład zarzadu spółki: Prezes – Timpany Edward Allen oraz Wiceprezes Zarządu – Harper Robert David.

Wiceprezes Zarządu firmy planującej inwestycje w Stepnicy jest też Prezesem Zarządu Spółki EUROECO FUELS POLAND, która zajmuje się przetwarzaniem (spalaniem) zużytych opon dla przemysłu petrochemicznego. Firma funkcjonuje w Szczecinie przy ul. Kujota  (wschodnia część Łasztowni). Od marca 2017 roku w wojewódzkich mediach było głośno na temat firmy EURECOECO w związku z prowadzoną przez nią działalnością.

Od 2015 roku do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście , który dzierżawi spółce teren, wpłynęło ponad 160 skarg. Do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska trafiło 55 wniosków o skontrolowanie firmy. Autorzy wniosków i skarg to firmy działające w tym rejonie, ale także mieszkańcy ulicy Gdańskiej, Heyki i Wyspy Puckiej. Wszyscy alarmowali i alarmują o trudnym do wytrzymania smrodzie. Jednak to nie wszystko…

Podejrzane milczenie burmistrza i urzędników

O planowanej inwestycji w naszym urzędzie wiadomo od co najmniej dwóch miesięcy. Jednak konia z rzędem temu, kto coś wiarygodnego słyszał na ten temat. Cisza o tyle zaskakująca, że w trakcie kampanii wyborczej ubiegający się ponownie o fotel burmistrza Andrzej Wyganowski o nowych miejscach pracy powinien krzyczeć najgłośniej. Sukces burmistrzowi jest potrzebny, bowiem mieszkańcy gminy coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie z powodu słabej jakości i przerw w dostawach wody. Tymczasem burmistrz nie tylko nie chwali się “sukcesem” ale dodatkowo nie opublikował obwieszczenia o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, co nakazuje mu prawo. Zatem informacja o tej inwestycji powinna już  podana do publicznej wiadomości około miesiąca temu a nie jest. Szczególnie, że obszar oddziaływania inwestycji na środowisko i mieszkańców jest duży.

Milczenie burmistrza to jedno a zachowanie gminnych urzędników w tej sprawie to drugie. Mieszkańcom gminy, którzy zgłaszali się do urzędu z pytaniami o rodzaj planowanej inwestycji odmawiano (bezprawnie) dostępu do wszelkich informacji zasłaniając się różnymi argumentami. Najczęściej występują tu dwa argumenty, pierwszy – że informacje te na obecnym etapie postępowania są niejawne i składanie wniosków o dostęp do informacji publicznych jest bezcelowe (co jest bzdurą) oraz drugi – uspokajający- że nie ma się co martwić, bo procedura potrwa lata (bzdura kompletna).

Wnioski pozostawiamy Mieszkancom.

Poniżej fragmenty oraz linki do artykułów na temat działaności firmy EuroEco Fuels.

 

“Inspekcja Ochrony Środowiska rozpoczęła kontrolę w firmie produkującej paliwo ze zużytych opon w Szczecinie.

 

We wtorek teren zakładu EuroEco Fuels (produkuje paliwa z odpadów.) przy ulicy Kujota weszli inspektorzy. – Na miejscu zbadają czy zakład przestrzega norm środowiskowych – powiedział nam zachodniopomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Andrzej Miluch

.

Kontrolę wszczęto po skargach właścicieli i pracowników sąsiednich firm. Jak mówi pracownica jednej z nich – Kamila Czerwińska – zakład truje środowisko. – To jest bardzo specyficzny słodkawy zapach. Mnie kojarzy się to z gazem. Jest na tyle duszący, że jak się człowiek zaciągnie, to odruch wymiotny jest natychmiastowy. Po badaniach kontrolnych okazało się, że moje wyniki nie wyglądają jak zazwyczaj. Okazało się, że mam chorą tarczycę. Miałam takie stężenie hormonów, że zdziwiona lekarka zapytała czy pracuje w zakładzie chemicznym – przyznaje Czerwińska.

[…]

Tymczasem w badaniach prowadzonych w styczniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w próbkach powietrza pobranych za płotem zakładu znalazł m.in toluen i benzen. Inspektorzy potwierdzili również uciążliwy odór, jednak brytyjska spółka zablokowała dalszą kontrolę, która teraz jest wznowiona.”

http://radioszczecin.pl/1,351727,byly-skargi-jest-kontrola-czy-zaklad-truje-srodo

 

Firma Euro Eco Fuels zajmująca się przetwarzaniem zużytych opon dla przemysłu petrochemicznego to jeden z najbardziej kłopotliwych dzierżawców dla Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Skarżą się na niego dzierżawcy okolicznych terenów, mieszkańcy ulicy Gdańskiej oraz instytucje kontrolne, które nie mogą dostać się na teren zakładu. „Tygodnikowi Szczecina” udało się dotrzeć do jednego z byłych pracowników firmy, który obnaża skandaliczne sytuacje do których dochodziło na terenie zakładu. Czy Szczecinowi grozi katastrofa ekologiczna?

Pisma do prokuratury, skargi do instytucji kontrolnych, mnóstwo wezwań policyjnych, liczne kontrole i… brak zmiany sytuacji. Firma Euro Eco Fuels działająca od kilku lat na terenie Portu w Szczecinie czuje się absolutnie bezkarna. Mieszkańcy okolicznych ulic oraz pracownicy firm dzierżawiących tereny w porcie skarżą się na olbrzymi, nieporównywalny z niczym innym smród. Zapach ma piec w gardle, prowadzić do kaszlu, bólu głowy oraz nudności. „Tygodnikowi Szczecina” udało się dotrzeć do byłego pracownika firmy, który informuje nas, że smród palonych substancji to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Mężczyzna pracował w firmie kilkanaście miesięcy: – Jedna z sytuacji o której wiem to wyciek do ziemi. Cysterna była wypełniona naftą,  ustawiono ją na nieutwardzonej ziemi, wówczas cysterna pękła i cała jej zawartość przedostała się ziemi. Mówiąc nafta mam na myśli lekkie frakcje ropy naftowej, takie które były sprzedawane jako produkt uboczny. Wszystkie chemikalia przedostały się do ziemi – mówi nam informator. – Drugi wyciek był związany z instalacjami odpływowymi. Instalacja odpływowa środków przemysłowych była podłączona razem z odprowadzaniem wód deszczowych, po pewnym czasie jedna z nich się zapchała i cały ściek , przemysłowy wydostał się do ziemi przez pękniętą rurę. Ile trucizny przedostało się do gleby? Nie wiadomo. Że coś jest nie tak zorientowano się dopiero kiedy w zbiorniku przestało przybywać substancji  ścieku – dodaje nasz informator. W przypadku pierwszego wycieku do gleby trafiło około 25 metrów sześciennych nafty, drugi wyciek i jego skala jest niemożliwa do oceny. Według informatora „Tygodnika Szczecina” ocena degradacji środowiska po tych dwóch sytuacjach jest ogromna: – Nie wiem do jakiej głębokości glebę należałoby wykopać żeby oczyścić ten teren – mówi.

[…]

12 kwietnia TVP 3 Szczecin wyemitowała reportaż, w którym wypowiadały się osoby mieszkające w okolicach Międzyodrza: – W nocy puszczają ten smród, nie idzie okna otworzyć, śmierdzi jak nie wiem co, to jest zapach palonej gumy albo nawet czegoś więcej – mówiła jedna z mieszkanek. – Otworzę okno i zaczynam kaszleć, ja nawet nie wiem jak to opisać, to dusi. Nie mogę iść na spacer, nie mogę otworzyć okna. W poprzednim roku jabłka w ogrodzie miały czarne plamy, bałam się je jeść – dodaje inna mieszkanka

[…]

http://szczecinnonstop.pl/index.php/2017/04/28/dwa-chemiczne-wycieki/

Dlaczego firma wciąż działa? Okazuje się, że większość kontroli nic nie wykazała, a każda z nich była blokowana. – Żeby nie wykryto zanieczyszczeń, zawsze, gdy pojawiały się kontrole, szybko wyłączano instalacje, każda minuta była cenna, stąd wielokrotnie do kontroli albo nie dochodziło, albo były one przetrzymywane – opowiada pracownik. – Na zapowiedziane kontrole odstawiano cyrk, wynajmowano firmy sprzątające – dodaje.

https://szczecin.onet.pl/smrod-i-toksyczne-wycieki-co-sie-dzieje-w-firmie-na-ul-kujota-w-szczecinie/specs5f

Od 2015 roku do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który dzierżawi spółce EFP teren, spłynęło na nią ponad 160 skarg. Do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska trafiło 55 wniosków o skontrolowanie firmy. Autorzy to firmy działające w tym rejonie, ale także mieszkańcy ulicy Gdańskiej, Heyki i Wyspy Puckiej. Wszyscy alarmowali i alarmują o trudnym do wytrzymania smrodzie.

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21565147,w-porcie-smrod-normy-benzenu-przekroczone-o-kilkaset-procent.html?disableRedirects=true

70 komentarzy

 1. Po wysłuchaniu wypowiedzi Pana Burmistrza w radio Szczecin, nasuwają mi się niepokojące myśli . Po pierwsze , że odległość planowanej inwestycji Przetwórnia Sadzy od zabudowań to 112 metrów , co moim zdaniem jest nie prawdą . Po drugie , że mieszkańcy mieli dostęp w UG do informacji na temat planowanego przedsięwzięcia Przetwórnia Sadzy , co moim zdaniem też jest nie prawdą . Z informacji jakie do mnie dotarły , dostęp miały jedynie strony postępowania tj. tylko jedna osoba cywilna a reszta to instytucje państwowe.Następnie , dlaczego Burmistrz nie zlecił zrobienia niezależnej ekspertyzy . Jestem prostym człowiekiem ale sama nazwa Przetwórnia Sadzy spowodowała u mnie , że włosy zjeżyły mi się na głowie .No ale ludzie ……… twardo za Burmistrzem stali – i ludzie dali poparcie ….. więc nie dziwmy się , że jest jak jest – lepiej przyzwyczajmy się, ze przez najbliższe lata to mieszkańcy będą musieli brać sprawy w swoje ręce. PRECZ Z PRZETWÓRNIĄ SADZY W STEPNICY . NIE POZWOLIMY ZABIĆ POTENCJAŁU DLA TURYSTYKI W NASZEJ GMINIE , NASZEGO ZDROWIA , ŚRODOWISKA ORAZ SPADKU WARTOŚCI NASZYCH NIERUCHOMOŚCI . KONIEC I KROPKA .

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 1

 2. na kogo głosować i obserwuję, że wyszydzony przez elyty P.Sasza będzie radnym wszystkich mieszkańców naszej gminy łącznie z bezradnymi ubabranymi w sadzy.Brawo ,brawo P.Sasza .

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 1

 3. Czy ktoś wie na jakim etapie jest procedura w naszym urzędzie w sprawie przetwórni sadzy . Do mnie nie docierają żadne informacje . Nie jestem stroną postępowania i zgodnie z wcześniejszymi informacjami ze strony UG takich informacji mi nie udzielą. Sytuacja robi się bardzo poważna . Poczytałam o firmie w porcie , w Szczecinie . SĄ TO CI SAMI WŁAŚCICIELE KTÓRZY CHCĄ URUCHOMIĆ PRZETWÓRNIE SADZY W STEPNICY . PROTESTUJĘ przeciwko takiej działalności . Nie wyobrażam sobie aby żyć w smrodzie palonych opon , wdychać metale ciężkie i oddychać rakotwórczymi gazami . PROTESTUJĘ PROTESTUJĘ PROTESTUJĘ .

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • A może Pan Kordzielewski , jest naszym radnym , ma info na temat etapu procedury . Bardzo prosimy o informację bo też jesteśmy zainteresowani .

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

   • temu typkowi tesz nie mozna ufac

    Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 1

    • Szanowny użytkowniku o pseudonimie “Anonim” nr 1. Formalnie radnym jeszcze nie jestem 😉 Ale temat cały czas mam na uwadze. Także media są już o tym informowane. Ale żadnych specjalnych informacji, czy uprawnień nie posiadam 🙁 Ale obiecuje tematu nie odpuszczać.

     A do Szanownego użytkownika o pseudonimie “Anonim” nr 2, mam nadzieję, że zapracuje sobie na Pana?Pani zaufanie swoimi działaniami 🙂

     Pozdrawiam.

     Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • tym razem gruby skutecznie wycyckał mieszkańców – a było mówione, że jest nieobliczalny – nie słuchali
   przecież cała sprawa jest od dawna ustawiona – tak przynajmniej wyto wygląda
   specjalnie tak ograniczyli liczbę stron aby sprawę utrzymać w tajemnicy i uniknąć ewentualnych protestów
   papiery mają już prawie w komplecie
   teraz pójdzie już szybko

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • Ja wiem.

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  • ale krzykliwy anonimie nie protestujesz przeciw chmurom dymu poszczanym z tedeików ? 🙂 Wyprowadź do Afryki tam będziesz mieć czyste powietrze i prace za 150 dolarow na mies

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 2

 4. A ja jestem ciekawy , czy nasi sąsiedzi z drugiej strony zalewu już wiedzą ? Police , Trzebież i inne miejscowości , o planowanej inwestycji pod tytułem : przetwórnia sadzy :Przy sprzyjających wiatrach te miejscowości też zaraza dosięgnie .A co na to nasze ryby , ptaki i roślinność które same się nie obronią .

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 5. Trafił szkodnik na szkodnika i stąd konflikt wynika

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 6. Co się w tej Gminie Stepnica dzieje…..dlaczego władze Gminy niszczą mieszkańca Gminy Mariana Szarmacha ? Dlaczego nie słyszę głosów w Jego obronie ???!!! Czyżby aż taka była ludzka znieczulica ???

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 7. Wydaje mi sie ,że Pan Kordzielski i inni podobnie myślący ubiegający się o nasze mandaty powinni ustawić przy np.Biedronce swoje stanowisko,gdzie mogliby większej liczbie mieszkańców przedstawić swoje racje w tej i innych sprawach.Ustawienie stanowiska i zrobienie kilku plansz dla przyszłych radnych czy burmistrza nie powinno stanowić problemu,a wskazywałoby ,że faktycznie będą działać.

  Najlepsze: Dobre 7 Słabe 1

 8. Jeżeli mapka zamieszczona w artykule jest prawdziwa, do firmy opony w gigantycznych ilościach będą docierać do portu i na miejsce przerobu może być przesyłana przenośnikami taśmowymi.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

  • Z dokumentacji wynika, że to raczej nie będą opony (te są przetwarzane w Szczecinie) a sadza techniczna. W planowanym zakładzie to właśnie sadza techniczna ma być poddawana dalszym procesom, do których potrzebna jest m.in. woda w ilości 120 metrów sześciennych na dobę. Żródłem wody ma być nasz (słynący z niezawodności) wodociąc a tzw. “popłuczyny” zasilą naszą kanalizację. Zakład ma funkcjonować 24 godziny na dobę, 365 dni w roku (czyli w weekendy i święta też). Jednym słowem- RAJ

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 4

 9. Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Najgorsze: Dobre 0 Słabe 17

 10. ups!
  Współczuję, jak już tego szemranego inwestora do Stepnicy wpuścicie ciężko będzie cokolwiek zrobić.
  Ale w BIP nie ma info o wszczęciu postępowania – wstydzą się przed wyborami upublicznić??? prawo mówi o informowaniu bez zbędnej zwłoki a tu już ponad miesiąc i cisza
  Działki we własności skarbu państwa chyba gminne lub w zarządzie spółki Avalon, to ta od dzierżawienia portu?
  Wygląda jakby już wszyscy w tym temacie wyrazili zgodę, ta procedura to tylko formalność?
  Czy tam jest N2000, jak nie to może i raport OOŚ potrzebny nie będzie raz, dwa trzy miesiące decyzja od burmistrza pozytywna i jadą z inwestycją. Akurat zdążą na sezon letni!

  Najlepsze: Dobre 17 Słabe 0

 11. Opowiem …… Sobota , późny obiadek, relaks weekend , nie muszę iść do pracy , telewizor. leżę na kanapie , piję drineczka , telefon , dzwoni kolega . wchodzę na NS a tu zonk . Mieszkam blisko portu przeładunkowego . Idę na wybory ……

  Najlepsze: Dobre 24 Słabe 1

 12. A jeszcze niedawno pani skarbnik zarzekała się w wywiadzie, że koniec z takimi inwestycjami, stawiają na turystykę, bo przecież zainwestowali w to miliony hahahaha! Ale jak: plaża z błękitną flagą z widokiem na polickie kominy i unoszącym się zapachem palonej gumy, czy marina żeglarska bez żadnej restauracji za to blisko położona przetwórnia sadzy, jako atrakcja turystyczna? hahahaha

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 0

 13. urzędnicy utrudniają dostęp do informacji i wprowadzają w błąd mieszkańców pytających o dokumenty
  za friko?
  zmiana kalendarzyków?

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

 14. Ciekawe czy wczoraj na spotkaniu z emerytami powiadomił ich, że oprócz darmowych szczepień oferuje im w bonusie przetwórnię sadzy?

  Najlepsze: Dobre 21 Słabe 1

 15. mam nadzieję że to do potęgi brednie,i nie wierzę że mieszkańcy Stepnicy jak i okolic na to nigdy nie pozwolą ,wkońcu niech sobie wybuduje rakietę F 2 ,to takie podejście do społeczeństwa jak platformiarski kandydat na prezydenta legionowa,chamstwo do potęgi i wkońcu przewietrzmy to środowisko

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 0

 16. Czy to prawda , że tę sadzę produkuje się w procesie pyrolizy , czyli spalania opon w dużej temperaturze .To wszystko musi śmierdzieć i na pewno jest rakotwórcze . ile świństw będziemy wdychać .Ja mieszkam daleko od portu przeładunkowego jakieś 5 km ale ci co mieszkają w pobliżu i dalej. a nowe osiedle bloków za torami .A co z tymi co weszli w turystykę .KATASTROFA

  Najlepsze: Dobre 22 Słabe 0

  • W tych blokach mieszkają ludzie burmistrza. Niech się więc trują w imię miłości do Patrona.
   Czy pan Burmistrz pomyślał o szukaniu terenów pod nowy cmentarz?

   Najlepsze: Dobre 23 Słabe 0

 17. Ufaj Jackowi Jacewiczowi. Jest z mojego okręgu i uciesze się, że kontroluje władze. Skoro on zaufał kordzielewskiego, to ja tez zaufam !

  Miałam w swoim życiu różne sytuacje, burmistrz njgdy nie wydawal mi sie milym czlkwiekiem, ale takiego syfu sie po nim nie spodzielawam, zwykle niedbalstwo. Gdzie jest pan zagospodadowania przestrzennego? Przeciez mozna to bylo zgasic w zarodku…

  Jeski Wyganowski wygra to pewnie bedzie to ostatnia kadencja, i bedzie nam przez 5 lat wsadzal takiw zasrane inwestycje, bo juz mu nie zalezy

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 1

 18. Won! Już za sam pomysł – wooon! Człowieku, po prostu wynoś nam sie stąd i daj odychać!
  Jakim trzeba być ciasnym żeby planować takie rzeczy w takim miejscu!
  Musze się od razu przyznać, że sie nie dziwię. Jak sam głosisz w swoim haśle – znam cię. Znam cię i wiem że wyrachowanie i głupota idą u ciebie w parze.
  Chciałeś być fajny i co? Znowu puściłeś bąka. Przyznaj się, puściłeś go.
  Nie sądzisz zatem, że czas na przewietrzenie smrodku? Że czas już spuścić łeb i odejść? Moja rada jest taka – im szybciej tym lepiej. Więcej ocalisz z wymyślonej przez siebie historii o ‘wielkim człowieku’.
  Nie jesteś już zmęczony, bo takie sprawiasz wrażenie gdy tak jedziesz swoim bolidem i łypiesz?
  Naprawdę nie jesteś fajny. Jesteś słabiutki. Nikt nie chwali to zamiast sobie odpuścić, dowartościowujesz się. Boże, jakie to słabe…

  Najlepsze: Dobre 29 Słabe 0

 19. Pewnie zaraz usłyszymy, że nic się nie stało, na NS straszą a inwestycja przyjazna ludziom i środowisku. Skąd ja to znam? Tak samo było z wiatrakami i innymi pomysłami tej ekipki z piekła rodem. Jak to jest, że przez 16 lat Andrzejowi nie udało się sprowadzić do gminy ani jednego inwestora, który nie chciałby nam pod domami smrodzić albo życia zatruwać? Zdolny jest… No i to milczenie i zwodzenie mieszkańców przed wyborami. Wstyd!

  Najlepsze: Dobre 22 Słabe 0

 20. Po 16 latach rządów przedstawiciela różnych opcji, to będzie jedyna duża firma powstała w Stepnicy.
  Za 5 lat nasz Hegemon będzie mógł wreszcie napisać jakiś konkret w przedwyborczej agitce?

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

 21. Kategorycznie PROTESTUJĘ PROTESTUJĘ PROTESTUJĘ . To chyba jednak nie żart . Proszę radnych aby na najbliższej sesji zainteresowali się tematem i poprosili o obszerną informację na temat tej ukrywanej inwestycji . A osoby które minusu ją komentarze , to kto ? Inwestorzy , osoby bezpośrednio zainteresowane a może nie mieszkają w Stepnicy i skutki uboczne je ominą . Wstyd i hańba bo temat jest bardzo poważny .

  Najlepsze: Dobre 25 Słabe 0

  • Ale jacy radni? Ci z komitetu burmistrza? Chyba żartujesz! Radni burmistrza nawet problemów z wodą nie widzą. Jedynie Jacewicz i Meszyńska o to od lat pytają. I co? Przewodniczący Ławicki im porzerywa a burmistrz jakieś bajki opowiada. Jak Jacewicz zapytał burmistrza, czy gwarantuje że po wpakaowaniu milionów w remont ujęcia w Miłowie mieszkańcy nie będą mieli problemów z wodą to Wyganowski odpowiedział “jedyne co gwarantuję to że pan się nie zna”. Kabaret! Obejrzyj choć jedną sesję. Radni burmistrza milczą jak zaklęci i tylko podnoszą łapki kiedy im nakazano. Jedyna walka tych radnych to była jak trzeba było wysoką pensję burmistrza utrzymać. Wtedy wszyscy się uaktywnili, łacznie z wiceburmistrz i skarbnik. Oni nas mają w głębokiej życi, tylko o swoje pensje i diety dbają!

   Najlepsze: Dobre 24 Słabe 0

   • Jak to ? To gruby szef
    Jacka publicznie ośmieszał na sesji?
    No cóż Jacek o jego folwark pewnie pytał?
    No to Jacek on ci do dziennika pałę pewnie potem wysmarował.
    Pójdziesz do poprawki……

    Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

  • Uprzejmie informuję, że radni z komitetu burmistrza na dzisiejszej komisji zajęli ostre stanowisko w sprawie… memów publikowanych na naszym profilu na FB oraz na temat powyższego artykułu. Widać, jacy radni takie problemy…

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 22. A dlaczego nasze władze już na etapie wszczęcia postępowania mnie[ nas] nie poinformowały jaką to inwestycję planują w Stepnicy .Ja o niczym nie wiem . Przetwarzanie sadzy bardzo śmierdząco mi się kojarzy Już mnie boli głowa i chce mi się ,,rzygać.. Trochę poczytałam o podobnych inwestycjach i Boże broń nas przed tym przetwarzaniem .Ponoć smród nie do zniesienia i to na bardzo dużym obszarze . Także w całej gminie może cuchnąć . Czytałam , że takie firmy pięknie cel przedsięwzięcia opisują a w praktyce okazuje się , że to piekło na ziemi . Panie Burmistrzu jakie jest Pana zdanie – wybory się zbliżają i nic Pan się nie chwali co nam chcecie zgotować . Chyba ta inwestycja to bardzo śmierdząca sprawa bo w przeciwnym razie sukces by był już na wstępie odtrąbiony .

  Najlepsze: Dobre 23 Słabe 0

 23. Teraz ci co tak gadają na ludzi z NS niech przeproszą! Gdyby nie oni g@wno wiedzielibyśmy co się w tej gminie dzieje!

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 1

 24. https://www.youtube.com/watch?v=6SfrWyKh3e0
  Coś podobnego było w Szczecinie, tylko zamiast opon był węgiel i wychodził gaz, smoła i koks. Fakt; w okolicy gazowni śmierdziało potężnie.

  Tutaj też gaz wychodzi w wyniku beztlenowego podgrzewania opon.
  Ale nie ma co panikować. Natura 2000 nas obroni.

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 3

  • Nie obroni. Tereny pod inwestycję są wyjęte z obszaru N2000. Nie muszę pisać dzięki komu…

   Najlepsze: Dobre 15 Słabe 1

  • uwierz człeku, że zgazowanie węgla a zgazowanie opony to jednak inny zapach 🙂

   Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

   • Apel do wszystkich wyborców Gminy Stepnica!! Ponieważ w obecnej konfiguracji politycznej nie ma organów wiarygodnych, które mogą zablokować zamiar inwestycyjny forsowany pod ukrytą nazwą, będący ogromnym zagrożeniem zdrowia i życia ludzkiego, proszę o aktywny udział w dokonaniu zmiany, dobrej zmiany zanim utkniemy w szambie pod nazwą ” spalarnia opon” !!
    Wszystkie paprackie inwestycje zrealizowane przez obecną ekipę ciążą na mieszkańcach Gminy Stepnica, bez względu na stopień szkodliwości i uciążliwości, bez jakichkolwiek konsekwencji dla twórcy tych papractw!! Nie dawajcie wiary w jakieś tam ochrony środowiska w powiecie goleniowskim, urzędach : marszałkowskim czy zachodniopomorskim z Sanepidem włącznie!! Jest to jedna wielka mafijna rodzina!! Pan Wyganowski już udowodnił wielokrotnie jak można ludzi wyprowadzić w kanał albo w syfiastą wodę tak jak w Budzieniu, gdzie za pół miliona zł. ludzie mają zatrutą wodę z brakiem ciśnienia w hydrantach, w Miłowie pomimo pobudowanej przepompowni ścieków przy stacji uzdatniania,od dwóchy lub więcej lat za przyzwoleniem Wydziału Ochr. Środowiska w Goleniowie, dalej wylewa się wody popłuczne do rowów, skąd te popłuczyny spływają do płytkich studni, zanieczyszczając wodę na tyle, że ciągle mamy wodę w sieci zainfekowaną albo chlorowaną. Skandalem jest trucie tą woda dzieci w tych pieprzonych” źródełkach życia” szczyt hipokryzji, kosztem dzieci!! Inne inwestycje z portami włącznie tak samo nowe ulice: Kościuszki, Portowa z przepompownią ścieków opadowych już w założeniach projektowych zostały spaprane, gdyż wylew wysokiej wody z portu rybackiego ( też spapranego) powoduje zalewanie tych ulic bo owa przepompownia z niskim deklem tez jest zalewana!! Słynną scenę, po wyborach mam nadzieję z nowa już władzą, osobiście zawnioskuję o zbadanie dokumentacji po wykonawczej, bo obiecane zadaszenie, przy braku geologicznej ekspertyzy (której pod tym obiektem nie było) może stworzyć realne zagrożenie zawaleniem. Sugerują to unieważnienia przetargów na projekt zadaszenia, gdyż nie mogą znaleźć frajera, który się pod to podłoży. Wykonawca tej “repliki ruin fabryki benzyny syntetycznej w Policach” w trakcie budowy fundamentów pod kunszt architektoniczny pytał mnie o to jak poradzić sobie z “kurzawkami” w tym właśnie miejscu. Kiedy zapytałem o to co z badaniem geologicznym, odpowiedział, że były ale w innym miejscu!! Jak widać i słychać nie wolno tolerować jakichkolwiek pomysłów i planów inwestycyjnych tej Ekipy pod dowództwem Pana A. Wyganowskiego!! Czas wielki otwarcie zawołać: ” PRECZ Z WYGANOWSKIM I JEGO PIEPRZONĄ SPALARNIĄ OPON” Niech sobie w Policach budują!! I tak jesteśmy nękani smrodami apatytów przy południowych wiatrach, właśnie z Polic!! Pozdrawiam Forumowiczów!

    Najlepsze: Dobre 31 Słabe 0

    • Trzeba przyznać, że co pomysł, to ciekawszy… jak nie atomy, to wiatraki, jak nie wiatraki, to chociaż linia napowietrzna…
     Wyraźnie się burmistrz już znudził tym rządzeniem, że takie smrody zasuwa wyborcom… bo “miejsca pracy” tego rodzaju, to za karę dawali kiedyś “niewygodnym”.
     Jak mawia przysłowie, czym skorupka za młodu…
     Nie lubi on Stepnicy, wyraźnie nie lubi.
     Może za młodu mu kto dokuczył…
     Czas przerwać te cierpienia, wybrać kogoś nowego, niech sobie burmistrz wypocznie.

     Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

     • Nie wywołuj wilka z lasu Artur! Jeszcze nas gazrurka czeka 😉

      Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

     • Należy domniemywać, iż wzorem innej rodzinki, zacnej znanej pani doktor i jej też myśliwego, po samoistnym rozwiązaniu się sprawy rodzinnej Pana Wyganowskiego, zwinie manele i osiądzie w Kielcach albo na Mazurach a nam zostawi ten syf abyśmy razem z potomkami pamiętali kto tu k…wa rządził!!

      Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

    • Ja myślę że ty powinieneś kandydować na burmistrza….:)

     Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 3

  • No i tereny w miastach gdzie były te gazownie są trwale skażone (praktycznie na zawsze)

   Najlepsze: Dobre 12 Słabe 0

 25. w wyniku pirolizy opon powstaje poza olejem i gazem tzw. karbonizat:

  Karbonizat z opon powstaje w większości z sadzy technicznej, która jest jednym z
  najistotniejszych surowców wykorzystywanych w produkcji opon i innych wyrobów gumowych,
  zwiększającym ich wytrzymałość i odporność. Karbonizat składa się głównie z frakcji węglowej oraz
  mieszaniny tlenku cynku, siarki, glinokrzemianów i krzemionki. Według wstępnych badań, w
  typowych warunkach termicznego rozkładu opon około 60% siarki pozostaje w karbonizacie.
  Karbonizat, w odróżnieniu od sadzy technicznej, charakteryzuje się wysoką zawartością popiołu oraz
  obecnością na jego powierzchni rozwiniętej węgla zdeponowanego.

  No i tego syfu mają pod dostatkiem w spalarni opon w Szczecinie.
  Teraz tylko przewieźć do osiołków ze Stepnicy i oni już dalej przetworzą 🙂

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 0

 26. Najpierw wójt z ambicjami bycia burmistrzem chciał nam elektrownie atomową zafundować, potem wiatraki i biogazownię. Wygląda na to, że krematorium w Żarnowie o które tak przewodniczący walczył będzie miało wreszcie sens i kolejkę chętnych…

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 1

 27. Do kupowania wody pitnej muszę dodać zakup masek p.gaz dla rodziny. Jeszcze trochę pomysłów burmistrza i będziemy musieli żyć w namiotach tlenowych.

  Najlepsze: Dobre 20 Słabe 1

 28. Napiszcie, że to żart! Najpierw miliony w plażę a teraz turystów smrodem wypłoszą a nam pieklo na ziemi zafundują. Qrwa mać!!!!

  Najlepsze: Dobre 21 Słabe 2

 29. Stepniczanie, głosujmy na burmistrza i jego radnych! Może długo nie pożyjemy ale z przytupem.
  A na poważnie- KATASTROFA!!!!

  Najlepsze: Dobre 18 Słabe 2

 30. Napiszcie, że to żart! Najpierw miliony w plaże a teraz smrodem turystów wypłoszą a mieszkancom zafundują piekło na ziemi. Qrwa!!!!!

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)