Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

LIST DO REDAKCJI: Problemy zdrowotne po użyciu wody pitnej w Budzieniu – brak odpowiedzi z Urzędu

Zdjęcie wody z kranu w Budzieniu wysłane do UMiG przez czytelnika

Do redakcji napisał oburzony Czytelnik forum, który wysłał e-mail do Burmistrza Stepnicy i nie  doczekał się odpowiedzi. Czytelnik skarży się na problemy zdrowotne po myciu się wodą z kranu w Budzieniu. A oto treść pisma:

“Pan Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica mgr Andrzej Wyganowski

Pan Przewodniczący Rady Miejskiej w Stepnicy Ryszard Ławicki

Zwracamy się do Państwa,  z informacją o dramatycznej sytuacji , w miejscowości Budzień , w zakresie dostarczania odpowiedniej jakości wody z sieci wodociągowej. Ta , która jest doprowadzana do instalacji odbiorczych,  jest gorszej jakości,  aniżeli woda z Kanału Królewskiego.
Sytuacja ta jest Państwu dobrze znana, więc oczekujemy skutecznych i niezwłocznych działań ze strony władz Gminnych. Wskutek użycia tej wody do celów higienicznych wystąpiła na skórze mojej żony i kilku innych osób z Budzienia wysypka , swędzenie i złe samopoczucie. Stan dostarczanej nam wody ilustruje załącznik do niniejszego e-maila.Uważamy, że do czasu rozwiązania problemu należy ludziom dostarczać świeżą wodę pitną beczkowozem, bez obarczania dodatkowymi kosztami odbiorców .”

Czytelnik zgodził się na publikację dodając:

Przesłałem do Państwa Redakcji e-maila z korespondencją z Urzędem  Gminy w Stepnicy w sprawie dramatycznie złej jakości dostarczanej wody mieszkańcom Budzienia. (…) W szkołach są podobno nawet zainstalowane poidełka dla dzieci z ta samą wodą. Do chwili obecnej nikt,  z Urzędu Gminy Stepnica,  nie zareagował na naszego e-maila, a przecież tam pracuje sporo urzędników i ktoś zapewne odczytał jego treść. Podobną treść otrzymali , kolejno, Sanepid i Wodociągi, ale tylko te ostatnie odpowiedziały pisemnie , że robią co mogą w tejże sprawie.Tak , zgadzam się na publikację mojej korespondencji z tut. Urzędem, gdyż w świetle Waszej publikacji o zamierzeniach usytuowania przeróbki niebezpiecznych odpadów węglowych w Stepnicy, jest to kolejny dowód na wrogie działania urzędników wobec lokalnej społeczności, której powinny służyć a nie jej szkodzić. Te nowo wybudowane bloki , przy przewadze wiatrów zachodnich, wkrótce będą wyludnione, bo życie  tam się okaże niemożliwe.

Z wyrazami szacunku dla całej Redakcji i ogółu 
forumowiczów”

 

O co chodzi z wodą w Budzieniu?

Mimo zainwestowania przez gminę 427 tysięcy złotych (!)  złotych w modernizację stacji uzdataniania wody w Budzieniu, Mieszkańcy nadal borykają się z problemami związanymi ze złą jakością wody, zbyt niskim ciśnieniem w kranach lub jej brakiem. W zeszłym roku sytuacja była tak dramatyczna, że wodę do stacji uzdatniania dowożono beczkowozami. Po paru miesiącach Mieszkańcy zorganizowali spotkanie wiejskie, na które zaproszono Burmistrza. Jednak zamiast Burmistrza na spotkaniu pojawiła się Pani Wiceburmistrz, co dolało oliwy do ognia. O sprawie pisaliśmy na stronie ( https://nowa-stepnica.pl/2017/12/13/mieszkancy-budzienia-walcza-o-wode-kranach/ ).

Efektem walki Mieszkańców było zainstalowanie przy stacji uzdatniania zbiornika, który zdaniem Burmistrza miał rozwiązać problemy. Gmina zatem ponownie poniosła koszty ale sytuacji to nie zmieniło. Po stepnicku…

 

 

20 komentarzy

 1. 🙂

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 2. Przypominam, że Wyganowski i radni z jego komitetu zlekceważyli petycje podpisaną przez wielu (ponad 500) mieszkańców Stepnicy w związku ze zmianą statusu Stepnicy, zlekceważyli również wniosek rodziców o utrzymanie anglistki pozbawiając bez mrugnięcia okiem dzieci z obu szkół w gminie możliwości nieodpłatnej nauki tego języka, odrzucili wniosek radnych niezależnych o zablokowanie szkodliwych inwestycji, wprowadzając swój, ale już w okrojonej wersji m.in. bez ograniczeń co do wiatraków (podejrzewam, że jakby biogazownia miała być zbudowana w Budzieniu to nikt by nie mrugnął, ale była zaplanowana pod domem Ławickiego).
  Czy naprawdę wierzycie, że te osoby zadbają o interes mieszkańców?

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 2

 3. że odezwy do ciemnogrodzian ,które pojawiły się na wycieraczkach pisane były po zażyciu duuuzej dawki acze ?tak sie wybielił ,ze nawet fabryka sadzy nie jest dla niego zagrozeniem ?

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 4. tam

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 5. taki

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 6. dla przypomnienia

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 2

 7. takie tam

  Debata, kontrowersyjne Dobre 0 Słabe 6

 8. Skandal! XXi wiek i najbogatsza gmina w Polsce a czystej wody brak!!

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 9. Tak samo będzie u nas. Miliony wywalą w modernizację ujęcia w Miłowie a tam wody prawie nie ma. Do tego stare rury. Tu nie ma co modernizować! Gmina potrzebuje nowego ujęcia i nowych rur! Inaczej będziemy mieli to samo co w Budzieniu, kasa pójdzie a problemy zostaną. No ale ludzie łykają bajki o dobrym gospodarzu. Świetny gospodarz! 16 lat w wodę nie inwestował i sprawę olewał a teraz przed wyborami nagłego olśnienia dostał. Ehhh

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 0

 10. Pięknie traktowany jest obywatel – nawet na pisma nie odpowiadają !

  Najlepsze: Dobre 19 Słabe 5

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)