WAŻNE: Ferma drobiu w Miłowie?

Dzisiejszy BIP donosi o planach budowy fermy drobiu w miejscowości Miłowo. Czy będziemy mieli kolejny “śmiedzący” problem i mieszkańcy będą musieli interweniować?

 

obwieszczenie_do_spoleczenstwa_26.06.2019

Źródło:

 1. https://bip.stepnica.pl/dokumenty/7923

41 KOMENTARZE

 1. Głupie jesteście z strachami. Całe życie wąchaliście gnuj w pegeerach i wam nie śmierdziało. Do dzisiaj stepnickie damólki czuć rannym udojem.
  Burmistrz jest mądry i chce zostawić gminę rozwiniętą.
  A że śmierdzi? W Modrzewiu też śmierdzi i nie protestują. A tam mieszkają biznesy. Nie takie golce jak w Stepnicy.
  A turystów w gminie nie widać.

  Dobre 1 Słabe 13

  • Panie “biznes”, odwal się Pan od nas i zanim nas znowu zwywasz, naucz się poprawnej polszczyzny. Bełkot nie dość, że nie składny to jeszcze ze strasznymi błędami ortograficznymi. Pan ukończył “Oxford” w Racimierzu czy też rodzime, stepnickie “uniwersytety”? I nie mów nam co jest dla nas dobre, bo bez rad głupców wiemy. Jak burmistrz taki “mądry” i “rozwojowy” to dlaczego przez 16 lat nie ściągnął do gminy żadnego porządnego inwestora? Jak nie gazownie to fermy norek albo wiatraki, spalarnie sadzy a teraz to? Jaki to postęp jak on potrafi ściągnąć tylka takich, których przegoniono z innych gmin? Nie potrafi ściągną inwestora, który nie będzie nam smrodził i truł pod oknami? To ZA CO pytam burmistrz małej gminy bierze prawie 200 TYSIĘCY pensji rocznie??

   Dobre 14 Słabe 0

   • Pani “ubawiona”!
    1. Trudno ściągnąć “pożądnego” inwestora do gminy w której najpopularniejszym zawodem jest brak zawodu. Prace ręczne, umiejętność zdobyta w gminnych szkołach to było dobre zaraz po wojnie.
    2. Co może zaradzić na to nawet najlepszy burmistrz? Obawiam się, że nic wielkiego. 16 lat trwający na tym stołku szybko to zrozumiał i dał wolną rękę wszelkiej maści kombinatorom, którzy kręcąc swoje “biznesy” okazują swoją wdzięczność wielkiemu Szefowi.

    I tak to się kręci w Polsce gminnej.

    Dobre 8 Słabe 2

    • No ale jak to? Brak u nas fachowców? Niemożliwe! Przecież nie po to rozdawano mieszkania “niezbędnym dla gminy” i postępowym jednostkom, które ku świetlanej przyszłoszci miały nas pchać z prędkością światła. Pytanie jakie powinno paść brzmi: dlaczego wykształceni tubylcy z potencjałem opuszczają gminę? Stepnica nie jest wyjątkiem, inne gminy mają podobne problemy a jednak potrafią utrzymać szkoły na odpowiednim poziomie i szukają kierunków rozwoju. U nas mówi się dużo o turystyce, wydaje na nią olbrzymie pieniądze a jednocześnie wysyła przekaz do inwestorów: nie ryzykujcie tu! Zawsze się znajdzie wymówka. Skoro nic się nie da to proponuję stosownie obniżyć pensję burmistrzowi i reszcie. Dlaczego mamy się składać na astronomiczne pensje ludzi, ktorzy i tak NIC nie mogą? Moim zdaniem nic nie potrafią ale to inna historia.

     Dobre 11 Słabe 0

     • To, że znajdzie się kilkoro zdolnych w gminie, którzy są zmuszeni opuścić Stepnicę z powodu niemożności dalszego rozwoju, potwierdza tylko moje rozważania.
      Tak się porobiło, że zapotrzebowanie na proste prace fizyczne jest coraz mniejsze. Jednostki zdolne szukają więc miejsc rozwoju poza tą cudownie rozwijającą się gminą.
      A rozdawnictwo mieszkań “niezbędnym” w rozwoju cudownej gminy to nic innego jak akt wyborczy grupy trzymającej władzę.
      A zresztą; “jak głosowaliście tak macie”, wg sławnego powiedzenia: “rubta co chceta”.

      Dobre 6 Słabe 0

      • To fakt. I co do ludzi i co do wyborów. Jednak są w gminie osoby wykształcone i widzące tutaj potencjał i szanse rozwoju. No ale mądrych ta władza ignoruje a mieszkańcy nie słuchają. Albo słuchają jak jest zbyt późno…

       Dobre 6 Słabe 1

 2. Problemy środowiskowe
  Intensywny chów i hodowla drobiu oddziałują na środowisko przyrodnicze w sposób bezpośredni – poprzez emisję zanieczyszczeń powietrznych (gazów, pyłów, drobnoustrojów, endotoksyn, hałasu) oraz w sposób pośredni – poprzez odchody ptaków (pomiot), które przedostając się do środowiska glebowo-wodnego, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Poważny problem na fermach stanowią także martwe ptaki i odpady powylęgowe.

  Problemy środowiskowe w szczególności wiążą się z zanieczyszczeniem wód poprzez przenawożenie gleb i odpływ składników nawozów organicznych (głównie miogenów – azotu i fosforu) z pól do wód gruntowych, powierzchniowych i w rezultacie do wód Bałtyku. Powoduje to eutrofizację – przeżyźnienie wód śródlądowych i morskich, prowadzące do zakwitu glonów, zmniejszenie zawartości tlenu w wodzie (przyducha), zmniejszenia populacji cennych gatunków ryb, modyfikacji ekosystemów, utratę dennej fauny.

  Pomiot jest nawozem, który charakteryzuje się dużą zawartością składników biogennych i stosunkowo szybkim tempem ich uwalniania.

  Emisja tlenków azotu, tlenków siarki i gazów cieplarnianych wpływa także na tworzenie kwaśnych deszczy i zwiększa efekt cieplarniany.

  Ważnym zagadnieniem jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne, czyli mikroorganizmami chorobotwórczymi. Źródłem zapylenia mogą być same ptaki, pasza oraz ściółka. Najwięcej bakterii i grzybów znajduje się w odchodach zwierzęcych, nieco mnie w ściółce i na powierzchni posadzek. Wiele z nich przedostaje się do gleby, roślin i wody, gdzie mogą znajdować warunki życia i dalszego rozmnażania. Patogenna flora bakteryjna i grzybowa oraz chorobotwórcze wirusy i pasożyty przedostające się do zewnętrznego środowiska mogą wywoływać u ludzi i zwierząt wiele chorób zakaźnych i inwazyjnych. Wśród patogenów, jakie mogą przedostawać się do wód lub przemieszczać wraz z powietrzem, są gronkowce, pałeczki z grupy Coli, streptokoki feralne, prątki gruźlicy, chorobotwórcze gronkowce i paciorkowce, różnorakie grzyby i oocyty pasożytów.

  Potencjalnym źródłem mikrobiologicznego skażenia środowiska są padłe zwierzęta, a ich nieodpowiednia utylizacja wiąże się z zagrożeniem epidemiologicznym i epizootycznym. Niewłaściwy sposób składowania i utylizacji oraz zbyt długie przechowywanie padłych zwierząt, w dodatku w nieodpowiednich do tego miejscach, mogą skutkować skażeniem ujęć wodnych oraz namnożeniem insektów i much.

  Poważny problem na fermach i ich okolicy stanowią gryzonie (myszy, szczury) i muchy. Mogą być nosicielami czynników chorobotwórczych i roznosić choroby wewnątrz gospodarstwa oraz pomiędzy gospodarstwami. Myszy i szczury mogą przenosić choroby z zakażonych terenów na tereny niezakażone poprzez odchody, sierść, ślinę, krew oraz na kończynach. Działalność ferm skutkuje uciążliwą ilością much w otoczeniu. Choroby przenoszone przez muchy to m.in. salmonelloza, zakażenie E.Coli, ospa ptaków, kokcydiozy, różyca, wszawica, zakażenie nicieniami, bruceloza, dyzenteria.

  Intensyfikacja chowu i hodowli zwierząt przyczynia się do przekształcania i niszczenia naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt, w tym cennych i chronionych.

  Przemysłowa hodowla zwierząt niekorzystnie wpływa na jakość i warunki życia ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie ferm. Powodem są odory. Najbardziej uciążliwym dla środowiska gazem jest amoniak. Zapachy pochodzące z rozkładu martwej materii organicznej oraz odchodów zwierzęcych mogą wywoływać podrażnienie błon śluzowych nosa, oczu i gardła, ból głowy, nudności, biegunkę, chrypkę, kaszel, duszności, kołatanie serca, senność, ataki paniki, stres, zawroty głowy. Wielokrotna oraz wydłużona ekspozycja na drażniące substancje zapachowe ma destrukcyjny wpływ na psychikę.

  Kolejnym problemem wynikającym z działalności ferm drobiu jest ryzyko skażenia wód powierzchniowych i gruntowych związkami azotu, a co za tym idzie wyższe koszty oczyszczania i uzdatniania wody pitnej. Wysokie stężenie azotanów w wodzie pitnej może być przyczyną sinicy u niemowląt oraz podwyższać ryzyko zachorowalności na nowotwory układu pokarmowego.

  Wielkoprzemysłowa hodowla zwierzęca wiąże się również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę konsumowaną przez zwierzęta oraz przeznaczoną do mycia pomieszczeń inwentarskich, urządzeń i placów fermy.

  Dobre 10 Słabe 2

 3. No to Miłowianie mają problem. Sprawdzić dokładnie inwestora, w jakich miejscach posiada już kurze fermy. Taka okolica,a tu wiatraki, biogazownie, przetwórnie sadzy, kurze fermy i co jeszcze? Przecież stawiamy na turystykę. Miłowianie nie dajcie się!

  Dobre 12 Słabe 3

  • Obawiam się że problem smrodu nie ograniczy się do Miłowa.
   Stawiam dolary przeciwko orzechom, że smród dotrze też polami do miejscowości Kopice, Gąsierzyno, Piaski Małe, Stepniczka, Stepnica, Bogusławie – w zależności od kierunku i siły wiatru.

   Dobre 13 Słabe 3

 4. z mapki wynika że ta inwestycja ma powstac prawdopodobnie na kolonii w Miłowie ,ale to jeszcze daleka droga do finiszu,czy ktoś wie coś innego gdzie to miałoby powstać

  Dobre 7 Słabe 1

  • Nikt nie składa dokumentacji nie myśląc Poważnie o sfinalizowaniu inwestycji a po przykładzie z przetwórnią sadzy, jestem pewna, że wszystkie wymienione urzędy raczej wydadzą pozytywne opinie. Chociaż przy hodowli zwierząt jest trochę więcej zaleceń, więc można liczyć na cud. Ale skoro w przypadku przetwórni sadzy w sercu turystycznej miejscowości, nad wodą, miały być jedynie uwzględnione zalecenia i to nie widzę problemu w postawieniu fermy Miłowie – Sorry.

   Dobre 8 Słabe 0

 5. I jak zwykle, zamiast poinformować jak należy mieszkańców, przynajmniej Miłowa i Stepniczki, to zagrzebali w BIPie info i do konsultacji zapraszają. A potem “po stepnicku”- w konsultacjach udział wzięło 0 (słownie: zero) mieszkańców. Ciekawe kurna dlaczego?? 😉
  P.S. Oni coś nie lubią tego Miłowa. Jak nie wiatraki wysokości wieży Eiffla to chociaż smrodek z fermy drobiu 🙂

  Dobre 9 Słabe 0

   • Wytłumaczę, bo widzę masz problem ze zrozumieniem. Najgorętszy okres urlopowy to metafora. Oznacza okres, w którym ludzie najczęściej wyjeżdżają na urlopy. Widać musiałeś nie tak dawno skończyć którąś z naszych podstawówek. Poziom ten sam 🙂

    Dobre 14 Słabe 2

 6. Biedra będzie miała dostęp do lepszych kurczaczkow bo tych co mają snawet sam Pioter jeść nie chce A może nasz 🙂zdecydował się przejść jeśli nie na emeryturę to na dietke z kurczaczkiem na talerzyku🐥

  Dobre 6 Słabe 1

 7. Nic tak nie drażni noska jak pieprzony, kurzy pomiot. Osobiście, nie dalej jak w zeszłym tygodniu, rozglądałem się za działką lub domem w Miłowie. Dziś mam sprawę jasną, szukam dalej.

  Dobre 5 Słabe 0

 8. ujęcie wody mają zbudować??? ale co dla tej pieprzonej fermy. My nie mamy wody a nasze zasoby będziemy koooxwa pod śmierdzącą hodowle kurczaków oddawać

  Dobre 8 Słabe 1

  • jak nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to nie może gmina wniosku odrzucić
   od lat jest o tym mowa ale wódz woli “elastyczność”

   Dobre 8 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij