wtorek, 5 grudnia, 2023

O co chodzi z tą fermą drobiu.

Planowana inwestycja to:

PRZEMYSŁOWA MEGA FERMA DROBIU MIŁOWO-KOLONIA

DLACZEGO SKALA ZAGROŻEŃ JEST TAKA OLBRZYMIA?

Inwestor planuje wybudowanie  14 hal o powierzchni 24x 140m

Orlik ma wymiary 30 x 60m

Powierzchnia kurników będzie porównywalna do  30 boisk ORLIK !!!

Jednorazowo w kurnikach będzie znajdowało się 854 000 kurczaków,

planowanych jest 6 obsad rocznie co daje ponad

                                            5 milionów 100 tysięcy kurczaków rocznie,

które muszą być przywiezione i wywiezione, a do tego cały obornik, popłuczyny, pulpy  z antybiotykami, ścieki, pasze i gazy.

Nie łudźmy się, że jakiekolwiek instytucje to zablokują za nas. RDOŚ, Wody Polskie, Sanepid, Marszałek wydały już opinie pozytywne. JEDYNY WARUNEK to BRAK KONFLIKTÓW SPOŁECZNYCH

a więc protestujmy:

                                           ! STOP DLA FERMY DROBIU W MIŁOWIE !

Co nas czeka jeśli ferma powstanie?

Ciągły ruch tirów transportujących:

– szkodliwą pulpę i ścieki  śr. 1 000 m3 rocznie

– obornik 11 373 ton rocznie

– ok. 10 milionów kurczaków żywych rocznie

– ok. 80 ton martwych kurczaków

– wybuchowy gaz

W sumie ok. 5 300 przejazdów ciągnących za sobą smród i szkodliwe substancje tirów rocznie!

BRAK wody pitnej dla mieszkańców i jej kosmiczne ceny

Inwestor podaje zużycie wody na fermie na poziomie ok 110 000m3 wody rocznie. Po co więc zakład wybije 2 studnie o wydajności ok. 450 000 m3 na rok? Według innych źródeł przy tej skali hodowli zużycie wody będzie wynosić co najmniej 500 000 m3! Oznacza to, co najmniej dziesięciokrotne zwiększenie poboru wody w gminie. Czy starczy jeszcze wód gruntowych na oddalone o 1 500m ujęcie wody w Miłowie a tym samym dla ok. 3500 mieszkańców gminy?

Przedostawanie się zanieczyszczeń do źródeł wody pitnej skutkuje podwyższeniem kosztów uzdatniania wody, a w efekcie tego podniesieniem ceny dla odbiorców. W chwili obecnej woda pitna w Stepnicy nie spełnia norm i są problemy z jej uzdatnianiem. Czy po wybudowaniu fermy woda będzie nadawać się do picia? Czy będziemy skazani na zakup wody z marketu?

Skażenia wody pitnej, wód gruntowych i gleby

Jak? BRAK KANALIZACJI!!! Planowana jest budowa bezodpływowychJ zbiorników na ścieki i popłuczyny (SZAMBA) o łącznej pojemności 300 m3, w tym 10m3 zbiornika pod chłodnią na padłe zwierzęta. CZY TE ZBIORNIKI BĘDĄ SZCZELNE i KTO TO SPRAWDZI?!

POMYŚLCIE O OLBRZYMICH ILOŚCIACH ANTYBIOTYKÓW PODAWANYCH PODCZAS HODOWLI, a ujęcie wody Miłowo jest oddalone o jedyne 1 500 m

Rozszczelnienie czy zalanie zbiorników (TERENY ZAGROŻONE PODTOPIENIAMI) zbiorników na ścieki grozi skażeniem wód powierzchniowych i gruntowych m.in. związkami azotu, fosforu, antybiotykami, metalami ciężkimi itp. Co ze zdrowiem mieszkańców? Dla przykładu: wysokie stężenie azotanów w wodzie pitnej przyczynia się do sinicy u niemowląt i podwyższenia zachorowalności na nowotwory układu pokarmowego.

Zanieczyszczone powietrze i smród nie do zniesienia

Dziesiątki ton niebezpiecznych pyłów PM2,5 i PM10 a także ponad 35 ton trującego i śmierdzącego amoniaku rocznie i nie tylko w powietrzu. Ferma będzie źródłem cuchnącego odoru powodującego mdłości ból głowy i choroby. Ludzie mieszkający w sąsiedztwie ferm przemysłowych skarżą się na smród nawet w odległości 4-5 km od fermy. Wśród odorów wytwarzanych na fermach przemysłowych zidentyfikowano ok. 100 – 200 lotnych substancji zapachowych, z których co najmniej 30 to związki szczególnie cuchnące i szkodliwe dla zdrowia.

Skażenie sanitarno-epidemiologiczne nawet w odległości 4km od fermy

Problem gryzoni (myszy, szczury) i muchy to standard przy fermach. Przenoszą choroby do gospodarstw domowych. Plagowe ilości much stanowią poważne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne dla ludzi. Muchy roznoszą więcej zarazków niż karaluchy.

Ciągły hałas

Inwestor planuje 14 kurników po 61 tys. kurczaków w każdym naraz. Wszystko to będzie musiało być wentylowane, każdy z kurników będzie miał 10 prawie półtorametrowych wentylatorów, plus 18 wentylatorów dachowych o średnicy 60 cm pracujących 24 h/dobę.

Zagrożenie wybuchem, pożarem

Na terenie fermy będzie się znajdować 12 zbiorników ok. 200 m3 gazu propan butan (dla porównania pojemność butli domowej 30 l, która potrafi przy wybuchu wysadzić pół kamienicy, na fermie będzie magazynowany gaz  w ilości odpowiadającej ok. 6700 butlom z gazem ) co będzie jak wybuchnie?

Spadek cen nieruchomości – kto normalny chce takiego sąsiedztwa?

Katastrofa dla branży turystycznej – utrata dochodu dla przedsiębiorców z branży turystycznej i zatrzymanie rozwoju – ferma drobiu to przemysł i uciążliwe sąsiedztwo, a także w krótkim czasie katastrofa ekologiczna i degradacja cennych obszarów przyrodniczych wokół. Turyści odwiedzają miejsca spokojne i bogate przyrodniczo.

Spadek cen gruntów rolnych i zagrożenie dla rolnictwa ekologicznego

Razem możemy to zatrzymać.

Do 27 lipca trwają konsultacje społeczne. Przygotowujemy wnioski, protesty, uwagi które możesz złożyć w urzędach i instytucjach.

Dołącz do nas, liczymy na Twoją pomoc!

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

www.nowa-stepnica.pl

https://www.facebook.com/STOP-szkodliwym-inwestycjom-w-Gminie-Stepnica-720305621675683/

https://www.facebook.com/nowa.stepnica/

UWAGA:

*niektore informacje pochodzą z dokumentów inwestora, jednak powszechną praktyką inwestorów jest zaniżanie danych dotyczących zużycia wody, ilości transportu, zanieczyszczenia powietrza, wód podziemnych i zakresu oddziaływania inwestycji, a powszechną praktyką urzędników jest akceptowanie wszystkich dokumentów inwestora mimo rażących błędów i ograniczanie liczb stron w postępowaniu, które mogą skarżyć decyzję w sądzie

 

60 KOMENTARZE

 1. Alicjo!
  Słyszałam, że u was, w wielkim mieście pan Andrzej kombinuje reaktywacji fabryki sadzy.

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 2

 2. Dajcie ludzie spokój co Wy byście chcieli żeby powstało bo z tego co się słyszy to nic się niepodoba .Ivar nie bo tiry jeżdżą,hałas jest przy zakładzie Andreas również hałas od ciągników wiatraki nie bo szkodliwe,ferma również.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 16

  • Dokładnie państwo się porobiło No popatrz w głowach się poprzewracało co nie którym nawet szczekający pies przeszkadza na bezludna wyspę proszę się wyprowadzic

   Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 18

  • Chcieli byśmy planu,który uniemożliwia stawianie dzbuków w naszym domu.To z kolei dało by pewność,że ominie nas w przyszłości smród i choroby.

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 1

 3. No co to się porobiło z ludźmi na wioskach jak się nie podoba to proszę do miast się wyprowadzić.
  Nic się nie podoba najlepiej żeby nic nie powstawało bo po co.Przed Modrzewiem czy w Dabiu sa kurniki nikomu nie przeszkadzają.W gminie Stepnica agroturystyka gdzie ja się pytam?

  Debata, kontrowersyjne Dobre 8 Słabe 13

   • Beznadzejna osoba jesteś poprostu jestem za tym aby coś powstawało a nie ciagle jedne i te same osoby szczekają i najwiecej mąja do powiedzenia.Nakwazniejsze ze nas jest większość.

    Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 12

    • I trzeba przede wszystkim słuchać ze zrozumieniem co burmistrz mówi a nie psy wieszać na niego jesteście pierwsi do robienia afer i wzywania telewizji.Zal.

     Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 16

    • ty jesteś anonim podaj się z nazwiska niech ludzie się dowiedzą kto dla kogo służy nie szczekaj bo zęby tobie wypadną

     Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 13

    • Szczekają psy drogi Anonimie, nie ludzie. To dobitnie pokazuje, jak wiele dzieli takich jak Ty od tych “szczekających”. Nie Twoje progi, nie Twój poziom. Proponuję albo się mocno dokształcić i nabrać nieco ogłady albo zaprzestać publicznego obrażania ludzi, którym do pięt nie dorastasz.

     Najlepsze: Dobre 10 Słabe 3

     • Jasne to właśnie za wysokie progi na wasze nogi zajmijcie się swoim podworkiem

      Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 8

      • No widzisz. Nawet prostego tekstu nie rozumiesz a komentujesz. Eh… Niektórym w twarz pluć to mówią, że deszcz pada 😉

       Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

       • Proszę startować na burmistrza zobaczymy jak wszystko będzie idealnie zrobione na kogoś tylko dawać a samemu się nic nie robi

        Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 10

        • Jak się zarabia więcej od Prezydenta Szczecina (ok. 200 tys. rocznie!) to wypada dbać o interes mieszkańców a nie inwestorów! Argument z czapy: jak nie pasuje startować w wyborach. Na tym polega demokracja, że ani burmistrz ani żaden opłacany przez nasz urzędnik nie ma władzy absolutnej! Mamy prawo oceniać, patrzeć na ręce i krytykować jak nam się coś nie podoba. Takie proste a tak trudno pojąć. Odpowiem podobnie: jak wam się protesty mieszkańców nie podobają to zmieńcie pracę! Może być na fermie drobiu 😉

         Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

        • Pracujemy.Pracujemy. Nikt nam nic nie daje. Ale nie zostawiamy po sobie zanieczyszczeń w domu klienta.A co pozostanie w naszym domu jeśli dojdzie do budowy. Komu za to podziekujemy jeśli ludzie zaczną chorować

         Najlepsze: Dobre 10 Słabe 4

    • Większość Niemców w 1933 roku wybrała pewnego “pana” z wąsem. Obiecywał to, co ludzie chcieli słyszeć: miejsca pracy i godne życie. Jak to się skończyło wszyscy wiemy. Nie zawsze większość ma rację. Problemy pojawiają się właśnie wtedy, gdy większość nie słucha mądrzejszej mniejszości, czego historia zna masę przykładów.

     Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

    • Jestem za tym żeby coś powstało. Nie ważne że zatrują wodę,powietrze,ciężarówki rozjadą drogi.Lepsze kupa w ręku niż nie mieć nic?

     Najlepsze: Dobre 11 Słabe 3

    • Ta garstka ratuje nam dupy przed syfem, nikt z przeciętnego mieszkańca na fermie nic nie zyska. Podatek się wyrówna z tym co się straci na turystyce, kilka osób wynajmie mieszkania pracownicze i tyle. Reszta będzie biadolić, że smród i region zdewastowany tylko wtedy będzie za późno… Nie ma na świecie regionu z fermą gdzie ludzie są z tego zadowoleni. Czy stepniczanie są aż tacy genialni, żeby być pionierami w wychwalaniu takich przedsięwzięć? Widzą coś czego cały świat nie dostrzega?!

     Najlepsze: Dobre 14 Słabe 3

      • dzięki zmianie statusu wsi na miasto w mieście Stepnica pozamykały się agroturystki
       agroturystka dotyczy terenów wiejskich a nie miejskich

       Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

  • Proszę mi wskazać fermę w Modrzewiu o obsadzie 854. tys. sztuk drobiu! Nie ma. Róznica polega na tym, że w Modrzewiu nie ma N2000, znacznie mniejsze kurniki stoją tam od lat i były wybudowane zanim ludzie z Goleniowa zaczęli tam działki budowlane kupować. Czyli – wiedzieli na co się piszą. Zresztą, w Modrzewiu niemal każdy na smród narzeka, więc bez ściemy. W Miłowie nie ma powstać “kurnik” tylko PRZEMYSŁOWA ferma drobiu. Jak ktoś nie rozróznia pojęć i skali- lepiej niech swą niekompetencją nie truje nam życia.
   Nieprawdą jest, że ludziom nie pasuje wszystko. Nie pasuje to, co może nam wszystkim zaszkodzić. Tak było z sadzą i tak jest z tą wielką fermą.
   Trzeba mieć mózg wielkości orzeszka, żeby nie widzieć różnicy i ludzi wyzywać i obrażać. To ci ludzie składają się na pensje urzędników i mają prawo ich rozliczać, oceniać i krytykować.
   I kim ty jesteś, że każesz nam się wynosić? I to do miast. Przecież my już mamy miasto! Sama się wyprowadź jak tobie tak sąsiedzi przeszkadzają!

   Najlepsze: Dobre 19 Słabe 4

 4. Ludzie czy już oszaleliście to najlepsze miejsce w gminie na taką inwestycje, ale udka czy całe kurczaki to dobre tak czy nie, Turystów u nas jak na lekarstwo, Pozdrawiam fanatyków negowania wszystkiego,

  Debata, kontrowersyjne Dobre 6 Słabe 20

  • Zdecydujcie się w tym urzędzie i ustalcie jedną linię obrony! Jeszcze rok temu skarbnik Rogalska mówiła w wywiadzie dla G.Goleniowskiej o bodajże KILKUNASTU tysiącach turystów w gminie rocznie! Wyparowali czy kłamała?? Jedź do Miłowa cwaniaczku i powiedz ludziom, że to “najlepsze miejsce” na taką inwestycję. Natura 2000, Łąki Skoszewskie, Ujście Odry i Zalew, sąsiedztwo największego ujęcia wody (które bez ton amoniaku i antybiotyków ledwo dycha). Ignorancja to przekleństwo! Więcej rozumu mają ci prości ludzie z Miłowa. Doucz się i przestań nam kity wciskać. Mało rolników (w rolniczej gminie) i mało turystów, chociaż wywalili na turystykę i promocję grube miliony. Jesteście tak oderwani od rzeczywistości i ludzi, że szkoda gadać! Pieniądze może nie śmierdzą ale przemysłowy chów zwierząt już tak!

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 3

   • te 70 tysi turystów będzie zwiedzać tą fermę ,od razu niech stawiają hotel a może nawet kilka

    Najlepsze: Dobre 21 Słabe 3

    • Gąsierzyński orzeł został szefem sztabu wyborczego w Szczecinie partii POmylonych. Beneficjenci 500+, rodzice dzieci w wieku szkolnym emeryci, TRZYMAJCIE SIĘ ZA PORTFELE! POmyleni dbają wyłącznie o swoje portfele i kolegów.
     A gdzie się podział człowiek absolutnie niewinny – poseł Gawłowski?

     Najlepsze: Dobre 16 Słabe 5

  • Odezwał się “bezinteresowny” fanatyk popierania szalonych pomysłów wodza… Komentować nawet żal 😉

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

  • “Najlepsze” miejsce na tą fermę to nasze ujęcie wody. Wtedy inwestor nawet studni nie będzie musiał kopać 🙂
   Co za baranek 😉

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 1

  • Wszystkiego co truje i smierdzi przeszkadza normalnym ludzią. Smutne jest to że nie ktorzy za stanowisko i parę złoty pozwolą zatruć własny dom. Zwiną manatki i pojadą swój chory sposób myślenia propagować w innym miejscu.

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 2

 5. Ciemnogród marzy o wodzie zdatnej do picia😪 wódz marzy o nowych namiocikach i betonowym stole 😊coby nie zarwał się pod naporem grillowanych kurczaków☺Ciemnogród może tylko śnić ,marzenia wodza się ziściły.
  Granty przyznane betonowe stoły będą zalewane 🤣

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 2

  • jak widzę po dacie to 24 kwiecień 2019 opinia warunkowa wydana przez Geblewicza ,to co w szufladzie u burmistrza musiała przeleżec do czerwca ,aby upublicznić i dac mc na konsultacje .To całkowita ignoracja mieszkańców.

   Najlepsze: Dobre 8 Słabe 1

  • dwadzieścia miejsc pracy przy dobijaniu słabszych kurczaków i wynoszeniu trupów

   Najlepsze: Dobre 14 Słabe 3

   • praktyki inwestorów pokazują, że może być tak kierownik z mieszkaniem na fermie i osoby to automatyki to na pewno nie od nas, a reszta kilkanaście do prac przy myciu, wywalaniu obornika, zamiatania gówna, dobijania kurczaków, łapania uciekającacych, wywalania za ogrodzenie martwych, jak nikt nie widzi wszyscy narażeni na choroby.

    Najlepsze: Dobre 16 Słabe 3

    • Wystarczy obejżeć jeden z filmików dołączonych do artykułu z gazety prawnej.
     Robota jest prosta i dzieli się na dwa etapy.
     W etapie pierwszym rozbijasz głowy słabszych kurczaków o metalową barierkę i wrzucasz do kosza.
     W etapie drugim, kiedy kurczaki są za duże aby je tak szybko zabić praca skupia się na wynoszeniu z kurnika padłych ptaków. Poza tym wszystko jest skomputeryzowane i zautomatyzowane.

     Najlepsze: Dobre 11 Słabe 2

  • Słuchaj Anonim 2 – jak upadnie Ivar to będziemy potrzebować 20-30 takich przemysłowych ferm, żeby pokryć zapotrzebowanie na miejsca pracy po Ivarze! Kilkanaście niskopłatnych stanowisk w warunkach szkodliwych- to oferują takie “kurniki”. A co z dziesiątkami rodzin, które olbrzymim wysiłkiem od lat inwestują w turystykę? Co z naszymi rolnikami, którzy coraz liczniej przechodzą na uprawy ekologiczne?? Spuścimy ich do kanału dla jednego inwestora z zewnątrz i zablokujemy rozwój turystyki i rolnictwa w gminie? Nasza gmina ma alternatywę, tylko najpierw trzeba ją dostrzec a potem konsekwentnie wspierać. My nie potrzebujemy wielkich zakładów tylko mądrej władzy, która nie będzie nam przeszkadzać. No i wypadałoby, żeby ta władza w końcu zrobiła to co do niej należy i za co jej płacimy- np. zapewniła nam CZYSTĄ wodę w kranach bez regularnych przerw w dostawach. To tak na początek

   Najlepsze: Dobre 17 Słabe 3

   • Trzeba tak inwestować by zapewnić rozwój wszystkich sektorów gospodarki. Z rolnictwa i turystyki żyje niewielki procent mieszkańców gminy. Tu chodzi o majątki tych, którzy “przestrzelili” w inwestycjach prywatnych i teraz w prymitywnym stylu chcą się bronić. Te poczynania jednak nie zwalniają od racjonalnego myślenia decydentów gminnych. INWESTYCJE W FERMY ROLNE ŚWIADCZĄ O PRYMITYWIZMIE MYŚLENIA RZĄDÓW GMINNYCH.
    Inwestorów trzeba ściągnąć z branż przyszłościowych.
    Chyba że … komuś zależy na budowie skansenu rodem z Afryki.

    Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

   • z perspektywy czasu miasto-( z nielegalnymi konsultacjami )miało przyciągnąć inwestorów
    Wójt/Burmistrz tak tłumaczył wszystkim w koło.,a tu ciągle,, inwestorzy nie z tej ziemi”nikt ich nie chce,
    Miasto -zakład się zamyka, co niektórzy będą mieli daleko do pracy.
    Była wieś spokojna a teraz?mamy miasto i wrażeń co nie miara.

    Najlepsze: Dobre 12 Słabe 3

  • Na co nam kilkanaście miejsc pracy pracy jak wody w gminie nie będzie? Potrafisz wegetować jak kaktus albo pić wodę raz na 2 tygodnie jak wielbłąd? Bo kąpać się wszyscy będziemy w Zalewie…

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 2

  • I o to właśnie chodzi. Że w gminie braknie dojnej krowy dla łatania budżetu. Władza ma w nosie interesy mieszkańców. Jak to ktoś powiedział. Wszystkich wont.

   Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 6. Powietrze na fermach drobiu zwykle zawiera duŜą ilość pyłu i toksycznych gazów
  pochodzenia organicznego, stwarzających zagroŜenie dla zdrowia. Pyły te są to mieszaniny,
  w których obok organicznych cząstek roślinnych i zwierzęcych znajdują się równieŜ części
  nieorganiczne (gleba), drobnoustroje (bakterie, promieniowce, grzyby pleśniowe) i produkty
  ich przemiany (endotoksyna, mikotoksyna). Wrotami wnikania pyłu do organizmu jest
  nabłonek (ust, nosa, spojówek, oskrzeli i pęcherzyków płucnych), natomiast osadzanie
  występuje na naskórku zwłaszcza rąk.
  Występujące w pyłach organicznych czynniki biologiczne takie jak bakterie,
  grzyby pleśniowe i promieniowce mogą wykazywać w stosunku do osób naraŜonych
  zawodowo działanie: zakaźne, alergizujące, toksyczne, draŜniące i rakotwórcze.
  Długotrwałe oddziaływanie tych czynników moŜe prowadzić do powstawania chorób
  o podłoŜu zawodowym takich jak:
  • choroby płuc,
  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • alergiczne lub toksyczne choroby skóry,
  • zapalenie spojówek o podłoŜu alergicznym lub toksycznym,
  • choroby zakaźne i inwazyjne,
  • nowotwory.
  Na fermie drobiu wg danych literaturowych1
  do potencjalnych zagroŜeń naleŜą:
  1) Czynniki biologiczne zaliczone do 3 grupy zagroŜenia:
  Chlamydia psittaci wywołująca śródmiąŜszowe zapalenie płuc,
  Wirus H5N1 wywołujący ptasią grypę,
  Bacillus anthracis wywołujący wąglik w postaci płucnej, skórnej lub jelitowej,

  1
  Dutkiewicz J., Śpiewak R., Jabłoński L. -„Klasyfikacja szkodliwych czynników biologicznych występujących w
  środowisku pracy oraz naraŜonych na nie grup zawodowych” , Instytut Medycyny Wsi, Lublin, 2000r.
  2
  Salmonella choleraesuis (i inne) wywołujące zakaŜenia jelitowe, a nawet cięŜkie zatrucia
  pokarmowe.
  2) Czynniki biologiczne zaliczone do 2 grupy zagroŜenia:
  Listeria monocytogenes (pałeczka listeriozy) powodująca listeriozę mogącą przebiegać
  pod postacią zaplenia opon mózgowych, gardła, skóry, spojówek, węzłów oraz
  przewlekłego zapalenia narządu rodnego,
  Mycoplasma spp. powodująca zapalenie błon śluzowych, zapalenie opon mózgowych,
  posocznicę,
  Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) powodujący ropne zakaŜenia, stany zapalne
  dróg oddechowych i innych narządów, posocznicę,
  Streptococcus spp. (paciorkowiec) powodujący zapalenie płuc, jamy ustnej, dróg
  moczowych i innych narządów,
  Cryptococcus neoformans (grzyby) powodujący kryptokokozę, zapalenie płuc i opon
  mózgowych,
  Candida albicans (kropidlak biały) powodujący kandydozę paznokci, skóry lub alergię.

  Najlepsze: Dobre 15 Słabe 2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij