Ferma w Miłowie – w co gra burmistrz?

Półprawdy w mediach

Zasłanianie się procedurami to już norma, a półprawdy w mediach dają do myślenia. Burmistrz opowiada, że opinie wszystkich instytucji były pozytywne.

Czy tak jest naprawdę?

Jak wszyscy wiemy opinia Marszałka była warunkowa. Protesty ponad 1000 osób  warunek spełniły, więc można uznać, że ta opinia jest negatywna. 

Czy wierząc słowom burmistrza o jego dobrej woli i przychylnym nastawieniu do mieszkańców powinniśmy w tym przypadku wziąć pod uwagę dość częstą w urzędzie przypadłość: brak zrozumienia języka pisanego?

Kto może zaskarżyć decyzję?

Burmistrz narzeka, że ma “twardy orzech do zgryzienia” , bo ograniczają go procedury, a inwestor może zaskarżyć negatywną decyzję. 

Jak jest naprawdę?

KAŻDA decyzja jest zaskarżalna! Czy pozytywna, czy odmowna, nieważne! Jedynym wymogiem jest to, aby mieć prawo jej zaskarżenia, trzeba uczestniczyć w postępowaniu na prawach strony (inwestor ma takie prawo od początku postępowania). Zresztą, argument o możliwości zaskarżenia decyzji przez inwestora jest o tyle nietrafiony, że na prawach strony do postępowania przystąpiła Stepnicka Organizacja Turystyczna (SOT), która zapowiedziała oficjalnie, że pozytywną decyzję zaskarży. W co zatem gra burmistrz i komu naprawdę sprzyja? Fakty raczej nie napawają optymizmem. 

Co zrobił burmistrz?

Odmówił prawa bycia stroną w postępowaniu osobom indywidualnym, mieszkańcom nawet blisko sąsiadującym z terenem, na którym planuje się kurniki.

Na szczęście prawo to uzyskała organizacja pozarządowa działająca od wielu lat w Stepnicy, często występująca w sprawach ochrony dziedzictwa przyrodniczego, Stepnicka Organizacja Turystyczna (SOT). W tym przypadku ciężko było wydać decyzję odmowną – na szczęście dla protestujących mieszkańców – takie procedury!

Jeśli więc burmistrz wyda decyzję pozytywną SOT zapowiada, że zaskarży taką decyzję przy współpracy z protestującymi mieszkańcami pozbawionymi przez burmistrza tego prawa. Doświadczenie i skuteczność przemawiają za SOT-em, który skutecznie obronił gminę np. przed wiatrakowym szaleństwem. Sprawa wówczas rozstrzygnęła się przed Komisją Europejską. SOT brał także udział w spotkaniach i podejmował czynności w sprawie biogazowni w Łące czy przetwórni sadzy w Stepnicy. 

Druga opcja może być taka, że burmistrz, pod wpływem opinii publicznej  odmówi wydania decyzji środowiskowej inwestorowi , wtedy inwestor ma prawo iść do sądu i tu wynik będzie zależał od tego jakich argumentów użyje burmistrz. Dokumenty złożone przez inwestora a nawet wydane na ich podstawie opinie różnych instytucji są do podważenia a decyzję odmowną będzie można spokojnie obronić przed sądem. Do tego trzeba jednak kompetencji i dobrej woli. A z tymi bywa różnie. Słaba argumentacja negatywnej decyzji środowiskowej to woda na młyn inwestora i zasłona dymna przed słusznym gniewem mieszkańców. 

Zakładając dobrą wolę burmistrza powstaje pytanie na ile silnych merytorycznie argumentów użyje burmistrz, na ile jest kompetentny, aby inwestor nie mógł zaskarżyć skutecznie jego decyzji. No i rodzi się pytanie: dlaczego zamiast rozmawiać z mieszkańcami i podjąć współpracę z SOT-em, burmistrz publicznie występuje w towarzystwie inwestora? Współpraca z SOT-em jest o tyle uzasadniona, że to właśnie rozwiązania zaproponowane podczas sesji rady przez prezes SOT-u, Iwonę Krępic, pozwoliły skutecznie zakończyć sprawę z korzyścią dla mieszkańców i gminy. Wtedy przystąpiono do uchwalania miejscowego planu na teren związany z uciążliwą inwestycją (biogazownia). Dlaczego można było to zrobić w Łące a teraz nie można?

Piknik z inwestorem?

Co tak naprawdę zamierza burmistrz tego nie wiemy.

Burmistrz  nie zorganizował spotkań z mieszkańcami, ani  rozpraw administracyjnych w okresie konsultacji społecznych. Zasłaniając się procedurami  wywiesił “karteczkę” – obwieszczenie na tablicy w Miłowie i tyle.

Po tym jak mieszkańcy sprzeciwili się i złożyli 1000 podpisów pod protestem burmistrz pojawił się na pikniku zorganizowanym w Miłowie w towarzystwie  inwestora. Marszałek na imprezę nie dotarł.

Opowiadanie w mediach dyrdymałów to jedno, realne działania to drugie. Do tej pory urząd nie zakwestionował ani jednego dokumentu złożonego przez inwestora, choć podstaw nie brak. Nie podjęto rozmów z mieszkańcami, nie odniesiono się do protestu blisko 1000 osób, nie zaproponowano współpracy z SOT-em (który do batalii wydaje się najlepiej przygotowanym) i odmówiono udziału na prawach strony w postępowaniu wszystkim mieszkańcom, którzy złożyli stosowne wnioski. Jedyne, co mamy to mętne i niejednoznaczne wypowiedzi medialne burmistrza i jego występ z inwestorem na pikniku w Miłowie. Trochę słabo to wygląda. 

Proste rozwiązanie na korzyść mieszkańców

Och, jaka szkoda, że burmistrz ma wielkie rozterki. Co można zrobić aby rozterki zniknęły? Wystarczy przystąpić do ustanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i uwzględnić już istniejący w studium zapis o zakazie lokalizacji ferm drobiu i innych uciążliwych inwestycji, ale wtedy będzie to na KORZYŚĆ MIESZKAŃCÓW, a nie wiemy czy na tym właśnie zależy “elastycznemu” burmistrzowi. Zresztą, pytanie należy też kierować do radnych, bowiem tylko rada może uchwalić zmiany w miejscowym planie. Tylko tu jakoś i kompetencji i woli też jakby brak…

49 KOMENTARZE

 1. Od dzs wasz ukochany pis wprowadził ustawe która pozwala budować obiekty uciążliwe zaledwie 100 metrów ob posesji. Protesty nic nie pomoga.

  Dobre 2 Słabe 5

  • powrócił temat fermy drobiu w Miłowie ,ostatnio rozdawano zaproszenia na spotkanie tylko z mieszkańcami Miłowa w obecnej firmie co2 na którym to inwestor miałby przedstawić ze w związku z ta ferma nie miało by byc żadnych zagrożeń środowiskowych ,nie będzie smrodu ,braku wody zagrożen rozpadających się budynków przez transport,much wybuchów ITD spotkanie 25 o godz 17 ka kolonii ,z Miłowa akurat na to spotkanie się nikt nie wybiera ,chyba tylko sołtyska

   Dobre 8 Słabe 0

   • temat przerabiany wcześniej z wiatrakowcami
    brak zagrożeń sama kasa

    spytać czy podpiszą dokument/zobowiązanie do wypłaty odszkodowania w przypadku utraty wartości nieruchomości/gruntu 🙂

    jak uczciwi to na bank podpiszą

    Dobre 7 Słabe 0

  • Na fejsie jest fajna, pamiątkowa fotka z Saszą i D. Wieczorkiem w grupie, chyba z dawnych lat ale fakt, że Dariusz Wieczorek został wybrany do Rady Nadzorczej WOZ spółka z o.o. jest już bardzo aktualny: jedna wielka rodzina ( PZPR, SLD, PO i brakuje jeszcze aktywistów z ORMO bo SB i UB jest wszędzie).
   Jaka rada taki i zarząd!! Na temat “kurzego smrodu odezwę się niebawem” Pozdrawiam Forumowiczów i aktywnego wypoczynku życzę puki powietrze jako tako czyste!!

   Dobre 16 Słabe 2

   • To ma (miał) śliczną fotkę grupową (pod UG) wraz z kolegami z ROKU 🙂
    Tak tak o Zegrze chodzi i kąpiele w otchłaniach tego pięknego jeziora ….
    Grupa zapewne rozpierzchła się po “Studiach” po państwowych zakamarkach bezpieki wszelakiej, , ojojoj, niejedna Firma. A teraz już emeryci i nasza klasa żondzi 🙂

    Dobre 9 Słabe 0

  • >> RE: Co wy widzicie w tym Kordzielewskim?

   Raczej widzieliście niż widzicie
   W kampanii wyborczej był dużo bardziej aktywny – a teraz? Sami oceńcie …

   >>RE: Z daleka czuć gminą. Ku

   Potwierdzam, coś musiało nastąpić

   Dobre 12 Słabe 0

 2. są radni ,którzy mają problem z otwieraniem kopert z dostarczanymi materiałami na sesję 😊 to skąd moze wiedzieć co to jest email, może od tego trzeba zacząć?

  Dobre 20 Słabe 1

 3. “Żywi ludzie “mają zdrowy rozsądek ,o co całej tej ekipy posądzić nie można 🙄pilocik w kieszonce buregomiszcza.
  A kto ich wybrał? “Żywi ludzie “?

  Dobre 16 Słabe 0

 4. Gawłowski nie kończy kariery w polityce. Oskarżony poseł PO chce być... senatorem

  Na początku lipca Prokuratura Krajowa skierowała akt do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko politykowi PO.

  Za siedem przestępstw, w tym cztery korupcyjne, Gawłowskiemu grozi kara do 15 lat więzienia. Zgodnie z aktem oskarżenia poseł Stanisław Gawłowski jako sekretarz stanu w rządzie PO-PSL przyjął co najmniej: 733 tys. zł łapówki, dwa zegarki i nieruchomości w Chorwacji.

  Akt oskarżania liczy dokładnie 1116 stron, a materiał dowodowy zgromadzony przez śledczych obejmuje 400 tomów akt. Kolejne akty oskarżenia w sprawie afery melioracyjnej trafią do sądu jeszcze w tym roku. Obejmą one kolejne 42 osoby, które usłyszały już zarzuty

  Nie przeszkadza mu to jednak ubiegać się o start do Senatu. Portal 300polityka.pl informuje, że do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło zawiadomienie o zarejestrowaniu komitetu wyborczego wyborców Demokracja Obywatelska w wyborach do Senatu. To właśnie z tego komitetu – nr 64 na liście PKW – do Senatu wystartuje Stanisław Gawłowski.

  Dobre 9 Słabe 3

 5. czas nieubłaganie leci do przodu
  gdzie uchwała o sporządzenie miejscowego planu dla Miłowa?
  gra na zwłokę aby już nie można było tego zrobić bo za późno?

  Dobre 17 Słabe 4

  • Wysłałam maila do wszystkich radnych z zapytaniem o stanowisko w kwestii MPZP. Odpowiedział jedynie Sasza. Wczoraj spotkałam Marka Kleszcza. Drugi raz pytałam o odpowiedź na maila. Za pierwszym, powiedział, że skrzynki w ogóle nie sprawdza (oficjalnej) ale to zrobi, wczoraj już żadnej odpowiedzi nie dostałam. Spuścił wzrok i tyle. Paweł Bojko potraktował mnie uśmieszkiem i powędrował ze swoją zatrudnioną w gminie żoną dalej. Sami oceńcie…. dla mnie tacy radni to kpina.

   Dobre 20 Słabe 1

   • Teraz trzeba o tym mówić i powtarzać ludziom do znudzenia jakich mają aktywnych , kreatywnych i prospołecznych radnych jak zaciekle walczą o Nasze interesy jak wręcz wypływa z nich chęć i zaangażowanie w celu poprawy jakości życia w gminie i szykować się do wymiany tego „towarzystwa” w następnych wyborach.
    Mark Twain mawiał “lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.”
    „Nasi radni” prawie wcale się nie odzywają. Ja nie mam wątpliwości jaki jest tego powód.

    Dobre 18 Słabe 0

 6. Na trójwieś uchwalili w tempie ekspresowym plan, bo wiceburmistrzowi by śmierdziało pod chałupą. No a w Miłowie nikt z urzędu nie mieszka to i śmierdzieć może. Jaka władza, taki stosunek do mieszkańców. 1000 podpisów a ten się mota w wywiadach. I piknik z inwestorem, który mieszkańcy Miłowa olali. Widać, komu służy ten pan

  Dobre 28 Słabe 3

  • był inny żeby na piknik w Miłowie ,przyszli mieszkańcy wszyscy mieszkańcy ,a oni olali ta impreze ,tylko spędzeni przez sołtyskę Beczkową,musieli sie stawić,,bo tak to miało wyglądac,

   Dobre 7 Słabe 0

  • Burmistrz sam planu nie uchwala. Od tego są radni. Ci ludzie mają reprezentować NASZE interesy. Dlaczego wszyscy się boją ich o to pytać?!

   Andrzej Nowak, Paweł Adam Bojko, Sasza Radosław Kordzielewski, Krystyna Wrzosek, Rajmund Bogacki, Anna Bochniarz-Mutkowska, Agnieszka Makowska, Anna Elżbieta Kaliska, Marek Kleszcz, Zdzisław Kędzierski, Aneta Magdalena Dąbrowska, Joanna Aleksandra Marszałek, Ryszard Edward Ławicki, Barbara Kierzynkowska, Ryszard Chmurowski.

   Zaczepiajcie ich na ulicy w sklepie, na rowerze… gdzie się da i pytajcie i męczcie, niech się wezmą do roboty, bo w tej chwili to tylko ignorancję w ich działaniu widać! Jak komuś nie pasuje, że mieszkańcy coś od niego chcą, to niech zrezygnuje z funkcji radnego. Sorry….

   Dobre 25 Słabe 1

   • muszą wybierać między interesem mieszkańców – w tym swoim – a między wolą Führera
    zobaczymy wkrótce jak giętkie mają kręgosłupy moralne

    Dobre 16 Słabe 1

    • No interesy to jak na dłoni, oprócz wspomnianych małżonek zatrudnionych bezpośrednio w urzędzie mamy jeszcze wszelakich instruktorów i nauczycieli również pozatrudnianych w jednostkach podlegających pod gminę, a wiadomo dyrekcja burmistrzowi sprzyja, więc jak Pan Rajmund podskoczy to zaraz mu się godziny utnie.
     Pani Kaliska po wyborach też awansowała, więc się kobita z wdzięczności wychylać nie będzie – przyjmując, że w ogóle miałaby coś do powiedzenia… Tam prawie wszyscy są na smyczy, ludzie się na to godzą i nikt od tych BEZradnych nic nie wymaga. Daliście się kupić kiełbasą, świetlicą i kilkoma remontami….

     Dobre 18 Słabe 0

     • Urząd, szkoła, GOK i klienci OPS – masa stołków do obsadzenia, masa kasy do rozdania.
      To jest żelazny elektorat Wygana (wraz z rodzinami)

      Do tego, na wszelki wypadek, dorzucił jeszcze jedno osiedle komunalne i zaimportował wyborców 🙂

      Dobre 14 Słabe 1

   • Mnie intrygują dwie osoby: Ryszard Chmurowski i Sasza Radosław Kordzielewski. To są żywi ludzie czy jakieś elektroniczne roboty?

    Dobre 15 Słabe 0

      • Statut mu nie pozwala. Minimum trzech radnych moze złożyć projekt. Można także złożyć obywatelski projekt uchwały i taki złożył Kordzielewski w imieniu mieszkańców. na pierwszej sesji, nawet nie poddali go pod głosowanie 🙁

       Dobre 16 Słabe 0

       • To niech cioło obejdzie swoich wyborców i zbiera podpisy. Najlepiej to powiedzieć że się nie da. Z daleka dziad waniajet lenistwem.

        Dobre 11 Słabe 0

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij