Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

FERMA: Burmistrz jak chorągiewka? Biogazownia w Łące nie, ale przemysłowa ferma drobiu w Miłowie to się zastanówmy i rozmawiajmy..

Na sesji Rady Miejskiej 18 grudnia 2019 r. , kiedy mieszkańcy złożyli wniosek o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego burmistrz zabrał głos. Zadziwiające co miał do powiedzenia:

“Być może będziemy robić te miejscowe plany (..) na kilka .. jak się komuś nie będzie podobać .. obora..”

Burmistrz nie powiedział tego mieszkańcom, dopiero po ich wyjściu powiedział to radnym.

Język burmistrza dość zawiły i mówi bardzo cicho, ale czy to sugestia?

Czy burmistrz sugeruje radnym, że sporządzenie miejscowego planu w momencie kiedy inwestor chce wybudować przemysłową fermę drobiu w miejscu gdzie studium wskazuje zakaz budowy takich “fabryk” to fanaberie mieszkańców?

Panie burmistrzu to nie żadna obora, ani wymysły mieszkańców, to nie prawda, że się komuś, jakaś obora u sąsiada nie podoba. To zagrożenie, uciążliwa, szkodliwa przemysłowa inwestycja DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY!  

Jak burmistrz działał przeciw biogazowni w Łące?

Jaka jest historia “niechcianej” przez ówczesnego przewodniczącego rady Ryszarda Ławickiego, burmistrza i mieszkańców głównie miejscowości Łąka, Racimierz, Żarnowo, biogazowni?

Wtedy to burmistrz złożył wniosek o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na “kilka” działek (66 ha). Ówczesna rada oczywiście przystąpiła do sporządzenia planu, po kilku miesiącach plan został uchwalony.

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/5381

 

Na terenie zaledwie kilku hektarów został wprowadzony zakaz budowy biogazowni, ferm drobiu i innych zwierząt. Koszt takiego planu niecałe 80 tys. zł, a mieszkańcy odetchnęli z ulgą.

Burmistrz swój wniosek uzasadnił dokładnie tym, że sporządzenie mpzp skutecznie wykluczy lokalizację inwestycji uciążliwej.

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/5381

Inwestor odszedł z kwitkiem, nie rościł sobie prawa do odszkodowania, bo nie mógł! Koszmar może powrócić, jeśli zaplanuje sobie taką inwestycję obok, ale już wie, że w tym miejscu będzie mu ciężko, bo mieszkańcy, rada i i burmistrz podejmą działania, aby go zatrzymać. To były skuteczne działania burmistrza i rady!

W przypadku fermy drobiu burmistrz nie podejmuje działań skutecznych, które już dobrze zna. Walka z inwestorem w SKO, sądach administracyjnych nie będą tak skuteczne jak uchwalenie miejscowego planu i mogą się zakończyć niekorzystnie dla mieszkańców. Mieszkańcy chcą planu, bo wiedzą, że to zablokuje budowę fermy, złożyli wniosek o uchwalenie planu na terenie działek inwestora (30 ha).

Wniosek mieszkańców przekształcony w petycję  czeka na odpowiedź.

Jeszcze można składać podpisy:

https://www.petycjeonline.com/signatures.php?tunnus=petycja_o_sporzdzenie_miejscowego_planu_zagospodarowania_przestrzennego&page_number=24&num_rows=10

Czego chce burmistrz? Dlaczego nie chce być skuteczny jak w przypadku biogazowni w Łące?

Co zrobił burmistrz zamiast podjąć skuteczne działania?

Burmistrz  kazał wysłać radnym swoją decyzję odmowną i odwołanie inwestora, zasugerował też też sporządzanie planu o każdą oborę czy co tam to wymysły.

Nie wiemy czy radni przeczytają dokumenty, nie wiemy jak będą głosować nad petycją.

Widzimy jednak, że  w przypadku fermy drobiu w Miłowie działanie burmistrza jest inne niż w przypadku biogazowni w Łące. Inne czyli nieskuteczne. Burmistrz wie dokładnie jak powstrzymać fermę drobiu, wiedzą to także radni z kadencji 2015-2016: Makowska, Nowak, Kierzynkowska, Dąbrowska, Kleszcz, Wrzosek to oni uchwalali ten plan. 

Państwo radni zastanówcie się, zapoznajcie się z dokumentacją, porozmawiajcie z protestującymi mieszkańcami, to wy decydujecie, nie burmistrz, który chyba się pogubił i nie wie czego tak naprawdę chce: dbać o dobro gminy i jej mieszkańców czy o interesy inwestora? Zastanówcie się Czego Wy chcecie?

Słowa burmistrza:

Obejrzycie – 1 godzina 8 minut

https://stepnica.tv-polska.eu/film/479976-ix-sesja-rady-miejskiej-w-stepnicy-w-kadencji-2018-2023

Dokumentacja do biogazowni w Łące:

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/menu/19

http://bip.stepnica.pl/dokumenty/6144

 

 

 

11 komentarzy

 1. He, He, co racja to racja.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 1

 2. Jest całkowita blokada ze strony marszałka Olgierda Geblewicza na informacje dotyczące Fundacji Pomocy Transplantologii – uważa Małgorzata Jacyna-Witt, radna PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Chodzi o fundację, na którą marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki miał brać pieniądze za operacje w szpitalu Szczecin-Zdunowo. Interpelacja radnej Jacyny w sprawie fundacji nie doczekała się odpowiedzi, bo nie została uznana za… interpelację.

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

 3. za co tak sowicie ich wynagradzamy ?Dno kompletne ,ani na to patrzeć ,ani tego słuchać .Wiochą zionie, nie mają pojęcia jakie straty poniosą mieszkańcy na sutek ich decyzji.LIZO😋😋😋Y

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

 4. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości do której bramki gra Wyganowski? A wy radni dajecie sobą manipulować że aż furczy.

  Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

  • A może by tak oprócz pozwów przeciwko gminie, napisać pozwy indywidualne przeciwko tym radnym ,którzy nie robiąc planu zagospodarowania działają na niekorzyść mieszkańców całej gminy.Jeśli powstaną kurniki droga do biogazowi jest otwarta. Mówi się,że stary inwestor z Łąki kręci się w Miłowie,tylko czekać , aż złoży wniosek o budowę biogazowi w Miłowie.Idealny komplet kurniki i biogazownia.Gminne atrakcje turystyczne 😂

   Najlepsze: Dobre 13 Słabe 0

 5. Obnażyłyście elyty do naga, nie będę w stanie przykryc się tym czerwonym strzępem ,ktory jak widać nadal wskazuje im drogę .Brawo Iwona ,Brawo Monika..😘😘

  Najlepsze: Dobre 12 Słabe 2

 6. Dzięki za wyjaśnienia. Teraz to już nie rozumiem burmistrza. Dlaczego on tak robi?
  Coś tu nie gra.
  O dobrze wiedzieć że radni dostali dokumenty, ciekawe czy przeczytali

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)