Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Miliony wpakowane a woda pitna w gminie nadal nie spełnia norm

No cóż. Urząd wpakował miliony w modernizację ujęcia wody i nadal woda nie spełnia norm.

Informacje na stronie BIP UMiG Stepnica nie jest łatwo znaleźć, a jak się już je znajdzie to można się przerazić.

Przekroczenia norm są bardzo wysokie:

 • mętność powinno być 1 jest 4,60 NTU
 • mangan powinno być 50 mamy ok. 134 mikrogramów/l
 • żelazo powinno być 200 mamy 773 mikrogramów/l

Na stronie nie upubliczniono informacji o wynikach mikrobiologicznych.

Sanepid twierdzi, że wszczął procedurę.

Zadziwiające jest to, że  włodarze  nie widzą nic złego w dorzuceniu 5,5 miliona kurczaków rocznie w okolicy ujęcia i szamba na terenach zalewowych na czułych na zanieczyszczenia warstwach wodonośnych zasilających nasze ujęcie.

Jaki wpływ może mieć budowa takiej fermy kurczaków w w okolicy ujęcia wody:

 • trudności z uzdatnianiem – które już mamy
 • o wiele wyższe ceny za wodę pitną
 • brak wody spowodowany obniżenie lustra wody

Ekspertyz nie zlecono, widać na stołkach w urzędzie sami fachowcy.

Gmina ma obowiązek dbać o zaopatrzenie mieszkańców w wodę pitną, jak jej nie będzie ludzie po prostu się stąd będą zmuszeni wyprowadzić…. jest prostszy sposób rozsądne zarządzanie, ale to już raczej nie z obecną ekipą. Obecna ekipa jak widać nie jest w stanie nad tym zapanować, skontrolować i wypełnić swoich ustawowych obowiązków.

Pod rozwagę czytelnikom.

Ciekawy blog o zbyt dużej zawartości

manganu w wodzie

https://www.zestudni.pl/blog/czy-manganu-w-wodzie-trzeba-sie-obawiac/

Bardzo ciekawą częścią doświadczeń w tym zakresie są badania związane z wpływem wody bogatej w mangan a prawidłowym rozwojem układu neurologicznego u dzieci. Naukowcy zaobserwowali zaburzenia zachowania, upośledzenie zdolności poznawczych u maluchów, które spożywały większe dawki manganu zawarte w wodzie. Naukowcy opierali się na testach związanych z surowicą krwi – w tym przypadku obecność manganu we krwi nie jest jednak bezpośrednio zależna tylko i wyłącznie od jego stężenia w przyjętej wodzie.

żelaza w wodzie

Żelazo jest dość istotnym mikroelementem z punktu widzenia naszego organizmu. Bierze czynny udział w wielu reakcjach metabolicznych. Głównym źródłem żelaza jest pokarm – z żywności przyswajamy największe ilości. Podczas picia wody pobieramy jedynie około 10% całkowitej przyjmowanej podczas dnia dawki.

Niektóre badania potwierdzają toksyczny wpływ żelaza na organizm, jednak dotyczy to sytuacji, w których substancja jest przyjmowana w skrajnie dużych ilościach wraz ze środkami farmakologicznymi oraz preparatami chemicznymi.

Negatywne skutki nadmiaru żelaza mogą też odczuć osoby po licznych transfuzjach krwi oraz z genetyczną przypadłością do gromadzenia żelaza w organizmie.

Liczne, przeprowadzane przez naukowców badania nie wykazały jednak, by u osób spożywających przeciętne dawki żelaza doustnie wraz z pokarmem czy wodą spożywczą wystąpiły jakiekolwiek negatywne zmiany. Te ustalenia dotyczą również przypadków, kiedy żelazo przyczynia się do dużego wzrostu mętności i barwy wody.

Na potwierdzenie braku dużego obciążenia organizmu przez żelazo, Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła w 1983 roku badania związane z toksycznością żelaza i jego oddziaływaniem na zdrowie z uwzględnieniem pochodzenia z różnych źródeł środowiskowych, w tym również z wody pitnej.

Wyniki zaowocowały wnioskami, że stężenie żelaza w wodzie spożywczej nie wyższe niż 2 mg/l można spokojnie uznać za niepowodujące uszczerbków na zdrowiu. Prawda jest jednak taka, że już przy o wiele niższych przekroczeniach z powodu barwy i smaku woda staje się nieakceptowalna do spożycia.”

https://www.zestudni.pl/blog/dlaczego-zelazo-w-wodzie-to-problem/

Źródła:

 1. http://bip.stepnica.pl/dokumenty/8329

 

19 komentarzy

 1. wstrzymanie dostaw takiej wody można uznać za zbawienne dla zdrowia mieszkańców ,ogolnie brak czegoś w tym mnieście🤣 nikogo nie zaskakuje.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

 2. .

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 3

 3. Przedmiotowe traktowanie zwierząt prowadzi do takiej sytuacji jak w Wuhan gdzie na targu handlowano nietoperzami i teraz cały świat się trzęsie. Nie ma na to zgody, natura pokazała człowiekowi czerwoną kartkę.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 4. a co tam, że wody zabraknie!

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

  • Tak sobię myślę,że może dobrze, że jest ten temat kurników.
   Ferma potrzebuje ogromnej ilości wody – to znaczy, że WODA JEST!
   No chyba, że inwestor jest takim kretynem, że ryzykuje całość przedsięwzięcia bo nie jest pewien czy woda będzie.

   ZNALEŹLI WODE!

   Ferma won – zrobić nowe ujęcie w tym miejscu.

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 5. Niestety tak to wszystko działa, woda zanieczyszczona, chęć budowy kurzej fermy, między budynkami mieszkalnymi stawianie masztu najprawdopodobniej do 5G. Woda będzie nas truła, smród uniemożliwi nam życie, a 5G zniszczy nasze organizmy, glejaki i inne podobne schorzenia. Depopulacja.

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 3

 6. W platformie pełna satysfakcja, wirus nareszcie w Polsce PIS jak zwykle nie zadziałał , ogłosi niebawem Kitawa z łatwością bez kartki.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 5 Słabe 4

 7. by taką wodę przeżyła ale nie współczesne pralki i zmywarki
  szybka degradacja i do wymiany!

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 8. zamontowane w szkole, dla zdrowia naszych dzieci z pewnością tryska zdrowiem .Zachowanie radnych wskazuje , ze wypili zdecydowanie za dużo kranóweczki z okrasą.

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 0

 9. mamy co mamy – jedno wielkie gie***

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)