Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

TWOJE PODATKI: Z górki na pazurki, czyli jak wydamy ostatnie pieniądze gminy.

Na ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto wieloletnią prognozę finansową gminy. Dokument nie skupił za bardzo uwagi radnych. Wiadomo – formalność. Dokument ten jest jednak bardzo ciekawy bo obrazuje jak będą wydawane (duże) pieniądze gminne w najbliższych latach 2021 do 2024.

Na pierwszy ogień weźmy wydatki ogółem:

W przyszłym roku A.Wyganowski chce wydać morze pieniędzy – prawie 10 milionów złotych. Jednak w kolejnym roku już tylko jedną czwartą tego (ok. 2,5 miliona) a kolejne lata … sami zobaczcie na wykresie. Oj będzi krucho w 2023 i 2024 roku. A. Wyganowski chyba planuje wydać resztę środków przed końcem swojego urzędowania.

Na co wydamy te pieniądze? Przeanalizujmy  wydatki bardziej szczegółowo. .

W pierwszej kolejności – WODA, czyli temat, z którym Burmistrz nie może sobie poradzić od lat (i chyba sobie już nie poradzi):

Jak widać na powyższym wykresie wydamy prawie cztery miliony w przyszłym roku a w kolejnych latach tyle co kot napłakał. Czy za te pieniądze da się zapewnić dobrą wodę dla mieszkańców gminy? Wątpliwe.

Kolejny temat – KANALIZACJA:

Podobnie jak z wodą kanalizacja będzie potraktowana po macoszemu. Przyszły rok to wydatki około półtora miliona złotych a później … kiepsko.

Zobaczmy więc ile wydamy na utrzymanie i budowę nowych DRÓG w Gminie:

Znowu ta sama sytuacja – wydatek rzędu 1,25 miliona w 2021 a później … bida.

Są jednak powody do optymizmu. Gmina zainwestuje w schronisko dla zwierząt – dwieście tysięcy złotych w przyszłym roku i po pięćdziesiat tysięcy złotych rocznie! Oj nasze bezdomne psy mają dobrze – chyba klatki ze szczerego złota. Tak swoją drogą – ile tych psów jest? Czy ktoś wie? Ponoć jakiś czas temu specjalna delegacja wybrała się z wizytą do Pana Harłacza. Prawdopodobnie pan Harłacz będzie zadowolony 🙂

Jest jednak hit nad hity. Burmistrz planuje budowę … KŁADKI. Kładka musi być solidna – będzie łączyć plażę z Kanałem Młyńskim i sporo kosztować – razem, bagatela, trzy miliony złotych! Co tam woda, co tam kanalizacja, co tam drogi – to właśnie jest MIŚ godny naszej gminy, nie jakieś tam dziadowskie oszczędności …

Co o tym myślicie Szanowni Czytelnicy? Czekamy na komentarze!

Poniżej wyciąg z dokumentu, pełny dokument i link do BIP.

projekt_wpf_na_lata_2021-2025 -INWESTYCJE
projekt_wpf_na_lata_2021-2025

Źródło:

 1. http://bip.stepnica.pl/dokumenty/8702

21 komentarzy

 1. Nieźle tu wszyscy macie XD

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. Centrala mędrców wywnioskowała ,że “chinskim murem”
  widok na zalew mocno spaprała,
  żeby turyście zrekompensować,
  kładkę do DINO, będą budować .😂🤣

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

 3. Skoro mieszkańcom coś nie pasuje to może zamiast tylko gadać byście coś zrobili ? Gadać i narzekać zawsze łatwo , a jestem ciekaw jakie byście WY decyzje podejmowali jak byście byli na ich miejscu .Ja myśle ze kładka będzie dobrą atrakcja w końcu dużo ludzi przewija się w Stepnicy w sezonie letnim i chyba o to chodzi żeby turystyka się rozwijała.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 2 Słabe 13

  • Oczywiście zgadzam się jak już nie ma na co wydawać to można i kładki robić. Póki co syf nadal w kranach, ryzyko, że wody pitnej zabraknie jest coraz większe. Burmistrz i jego świta nie wypełniają obowiązków tylko pierdołami się zajmują. Nikt tu nie przyjedzie jak nie będzie wody w kranie, ścieki z szamb pod fermą drobiu zaleją okolicę, woda w zalewie będzie syfiasta od nadmiaru azotu, będzie capiło nie do wytrzymania.
   Rozwojem turystyki ma się kto zająć, lepiej żeby urzędasy do tego się nie pchały.
   Jakby urzędnicy robili tyle co mieszkańcy, to na pewno nie martwilibyśmy się o to wszystko.
   Do roboty darmozjady!

   Najlepsze: Dobre 10 Słabe 2

   • Kładka na bagnie!! Świetnie!! Jeszcze jeden pomysł debila. Zrównoważony umysłowo człowiek nie wyda kasy na taki pomysł!! Jest to jakieś “prawo serii” najpierw mur chiński na wodzie a teraz kładka na bagnie!! Nie wiem czy pomysłowy “inwestor za naszą kasę” wie o tym, że na “refulatach” obowiązuje Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego”, który nie przewiduje takich fanaberii! No chyba, że guru osobiście unieważnił ten plan bezprawnie a bezradna rada jest jak zwykle “bezradna” ha, ha, ha!!

    Najlepsze: Dobre 11 Słabe 1

    • Radni “nie kaman” o co chodzi.
     Kto to widział, żeby jeszcze musieli coś wiedzieć, przeczytać???
     Toż to analf*****i

     Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

    • Masz racje Bogdanie

     Najlepsze: Dobre 9 Słabe 1

    • P. Bogdanie ale nazwanie kogoś ” debilem ” to nie jest eleganckie, więcej po prostu chamskie troszeczkę kultury a uważa się Pan za faceta wykształconego ! . Zygmunt Suwała .

     Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 4

     • WITAM Pana Zygmunta i wyjaśniam intencję dosadnej oceny pomysłodawców wielu stepnickich inwestycyjnych baboli. Nie adresuję jak Pan widzi takiej postawy decydenckiej do konkretnej osoby!! Szlak mnie już trafia na fakty kontynuowania oszołomskich pomysłów oraz niszczenia czyjegoś dobytku oraz totalny brak szacunku w odniesieniu do prywatnych właścicieli nieruchomości, poprzez realizację kolejnych paprackich inwestycji takich jak np: przebudowa ulicy Kościuszki z obniżeniem rzędnych całej ulicy przy konfigurowaniu kanalizacji opadowej ( jakiś projektowy debil) pomylił pojęcia zachowania spadków kanalizacji sanitarnej z opadówką!! Prawie 100% budynków na tej ulicy w tym nasz, mają ponad 100 lat i są estetycznie odnawiane z własnych środków, bez wsparcia socjalistycznego jak kiedyś, komunalnego, unijnego czy państwowego i ciągle stoją na fundamentach piaskowo wapiennych w terenie prawie depresyjnym!! Jeżeli decydenci po przebudowie tej ulicy, wpuszczają tak jak nigdy wcześniej w tę ulicę TIR-y 30 tonowe przejeżdżające poprzez spowalniającą muldę, trzęsąc tymi budynkami a Burmistrz łże we wnioskach o dotację unijną, że jest to: “alternatywna droga do portu morskiego w Stepnicy” i odgraża się pozostawieniem takiego stanu na następne dwa lata, bez znaku ograniczenia nacisków jednostkowych do 3.5 tony, to nie mamy jako mieszkańcy tej ulicy obowiązku, kogokolwiek z tej stepnickiej patologii urzędniczej traktować z szacunkiem !! To jest już najzwyczajniej złośliwa urzędnicza PATOLOGIA!! Z pozdrowieniami, zdrówka życzę!!

      Najlepsze: Dobre 10 Słabe 0

  • A skąd wiesz, że mieszkańcom Żarnówka ta inwestycja przeszkadza?
   Poza tym jacy WY? Redakcja n-s ?

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

  • Postawa roszczeniowa

   Debata, kontrowersyjne Dobre 3 Słabe 3

  • Jeśli mieszkańcom nie pasuje ta inwestycja w pierwszym rzędzie powinni się udać do swojego radnego.
   Po coś chyba został wybrany?

   Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

   • Do radnego? Do którego sprzątaczki w GOK, czy nauczyciela historii w publicznej szkole obie instytucje zależne od burmistrza?
    Żartujesz sobie?

    Najlepsze: Dobre 7 Słabe 0

 4. Co się martwić, Unia zaciągnie dług i z tego długu nam “da”, a my będziemy to “da” spłacać dotąd, dopóki będzie niby państwo Polskie. Władze się wymienią, ludzie się nachapią, a długi zostają na pokolenia. Ale czy ktoś to rozumie ?

  Najlepsze: Dobre 9 Słabe 0

 5. Sam fakt połączenia mariny z plażą wydaje mi się dobry i naturalny – latem dużo ludzi chodzi tam po krzakach. Dziwne jest to, że trzeba budować kładkę skoro tam obok są geodezyjnie wydzielone działki więc w przyszłości musi być jakaś droga?

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

 6. Wyborcom obecnego burmistrza widać jak się pluje w twarz to i tak powiedzą, że deszcz pada.
  “WIDOWISKOWA” kładka , z której mamy podziwiać widok na ZCH w Policach i ruinę na plaży rewelacja! Podobnie jak inne hity do tej pory zbudowane: hala widowiskowa z widokiem na jedną bramkę, amfiteatr bez dachu w stylu fabryki benzyny syntetycznej, deptak do plaży dla TIRÓW, czy słynny MUR! Po drodze modernizacja stacji uzdatniania wody przy źródle bez wody! I wiele innych…
  Jak zwykle PO STEPNICKU!

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 0

 7. Ta Gmina będzie WYGAszana.

  Najlepsze: Dobre 14 Słabe 1

 8. wychodzi na to że w 2022 wydamy całe 500 tysięcy złotych (bez kładki hehe za 3 miliony)

  Najlepsze: Dobre 11 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)