Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

FERMA: Czarne chmury nad fermą drobiu w Miłowie?

Stepnicka Organizacja Turystyczna w zeszłym roku wnioskowała do burmistrza Stepnicy o ustanowienie stref ochrony pośredniej ujęcia wody w Miłowie. Wezwała burmistrza o usunięcie naruszenia prawa w tym zakresie. Obecna strefa nie zapewnia odpowiedniej jakości i ilości wody pitnej mieszkańcom.  Aby ustanowić strefę należy wykonać analizę ryzyka ujęcia. Jeśli granice nowej strefy obejmą teren działki, na której planowana jest ferma drobiu w Miłowie. Fermy nie będzie można wybudować.

Wokół ujęcia wody w Miłowie występuje bardzo płytko usytuowana warstwa wodonośna (z której czerpiemy wodę pitną). To warstwa bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia.  Burmistrz musi przeprowadzić analizę ryzyka, gdyż pobór wody pitnej powiększono dwukrotnie, a więc i strefa ochrony musi ulec powiększeniu. W obecnej strefie ZAKAZANA jest lokalizacja PRZEMYSŁOWYCH FERM zwierząt hodowlanych.

Procedurę wydania decyzji środowiskowej dla fermy przedłużono do 09 kwietnia 2021 r. Nie oznacza to,że procedura się zakończyła i możemy odetchnąć z ulgą – NIESTETY. Mamy tylko więcej czasu na zrobienie tego, co powinni zrobić urzędnicy. SOT pracuje nad analizą raportu oceny oddziaływania na środowisko, złożonego przez inwestora. Już wcześniej mieszkańcy i organizacje zwracali uwagę burmistrzowi, że raport jest nierzetelny, niekompletny i zawiera szereg błędów, jednak w urzędzie do tej pory (prawie od dwóch lat) nie dokonano kompleksowej analizy raportu. Zlecono tylko analizę odorową i opinię hydrogeologiczną, która potwierdziła uwagi i opinię złożoną przez SOT.

SOT i mieszkańcy, którzy nie chcą fermy nie poddadzą się. Ze względu na bardzo wiele uwag do raportu sugerujemy inwestorowi wycofanie wniosku i wszyscy będziemy mogli spać spokojnie.

Jeśli ktoś ma ochotę wesprzeć Stepnicką Organizację Turystyczną w jej działaniach na rzecz naszej społeczności i powstrzymywanie szkodliwych dla mieszkańców i przyrody inwestycji zachęcamy do wpłaty darowizny na konto:

Stepnicka Organizacja Turystyczna

Nie Tylko Dla Orłów

Nr konta:

Tytuł wpłaty: “darowizna”

 

 

 

7 komentarzy

 1. Sołtys Milowa którą jest za ferma drobiu jak słyszałem niech posprząta..ten bałagan przed sklepem te porwanie szmaty usunie spod sklepu bo nie dodają uroku i co najważniejsze to flaga Rzeczpospolitej wyblakla porwana za to mandat się wypisuje

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 2. a tak lobbował za fermą, jaki był erudyta w telewizji i te pe

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

 3. Wpłacajcie ludziska żeby dziewczyny choć na znaczki pocztowe miały!

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 4. No to się dowiemy tego dziewiątego kwietnia (dobrze że nie pierwszego :-)) czy inwestor zostanie spuszczony z prądem. No chyba żeby CUD, PO Stepnicku 🙂

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 5. Ma ten inwestor

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 6. A podobno w naszej gminie sam ciemnogród, jak twierdzą niektórzy na stołkach. Brawo!

  Najlepsze: Dobre 8 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)