Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

NATURA: A może tak NIE KOSIĆ ?

Majowa pogoda niestety niezbyt rozpieszcza w tym roku. Nie mamy na myśli jedynie ludzi. Tegoroczna chłodna pogoda to niestety katastrofa dla polskich pszczół.

Aby móc pracować, latać, zapylać kwiaty oraz odżywiać się, pszczoły muszą mieć odpowiednią aurę pogodową oraz roślinność która je wabi. W momencie gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 13 stopni Celsjusza, niebo jest pochmurne, padają deszcze pszczoły nie mają co jeść, a co się z tym wiąże giną.

Chcesz pomóc pszczołom – koś rzadziej

Jak można przeczytać na stronie portalpszczelarski.pl, w czasopiśmie “Biological Conservation” jeszcze w 2018 roku zamieszczone zostały wyniki badań, z których wynikało, że im rzadziej koszone były trawniki, tym miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. Zdaniem naukowców różne częstotliwości koszenia traw wpływa na liczebność pszczół. Podczas badań okazało się, że koszenie trawy co trzy tygodnie dało 2,5 razy więcej kwiatów trawnika i większą różnorodność gatunków pszczół.

Jak wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych : … to, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem, dlaczego tak ważne jest, aby nie kosić trawników zbyt często i pomóc pszczołom w zdobywaniu pokarmu.

KRIR przypomina również, że aż 80% roślin uprawnych w Europie potrzebuje pomocy zapylaczy, aby zaowocować. Bez wspomnianych zapylaczy – pszczół nie byłoby między innymi jabłek, truskawek, ogórków, papryki, czy innych warzyw i owoców. Warto o tym pamiętać.

(red.)

Źródło:

 1. GOLENIOW.NET: A może tak NIE KOSIĆ ? | goleniow.net

5 komentarzy

 1. Słusznie, może zamiast trawników w miastach i trawy ( do koszenia) przed domami zakładać łąki kwietne?
  Wymaga to trochę pracy na początku. Przynajmniej w przygotowaniu gruntu pod kwietną łąkę. Później już łatwiej, wysiać nasiona różnych roślin, na jesień skosić, pokos zostawić aby wysiały się nasiona, na wiosnę resztki roślin wygrabiamy. Kwietna łąka nas już nie obchodzi, aż do jesiennego koszenia. Najtrudniej to chyba założyć taką łąkę. Widziałem coś takiego w niektórych miastach, świetnie to wygląda.

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 2. https://meteobox.pl/stepnica/

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 3. Podobno weszła dyrektywa unijna nakazująca pod rygorem utraty stanowiska ujawnienie przez polityków posiadanych zagranicznych kont bankowych do końca roku. Żartowałem

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 4. pszczoły są niezbędne do zachowania produkcji rolnej

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)