Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

WOJEWÓDZTWO: Premier Morawiecki w Szczecinie – Inwestycje w Regionie

Wczoraj odwiedził Szczecin Premier Mateusz Morawiecki, w trakcie wizyty przedstawił i potwierdził zaplanowane inwestycje rządowe na Pomorzu Zachodnim w ramach programu Polski Ład :

 • Zachodnia Obwodnica Szczecina
 • Budowa  trasy S10 Szczecin – Warszawa
 • Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu
 •  Pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 500 m toru podejściowego do portu kontenerowego w Świnoujściu
 • Pogłębienie toru wodnego Szczecin – Świnoujście

– Celem jest ponowne uprzemysłowienie Szczecina i Pomorza Zachodniego. Bez odpowiedniej infrastruktury drogowej nie będzie to możliwe – powiedział premier Morawiecki.

Jako priorytet podał budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina z tunelem pod Odrą w kierunku Goleniowa.

– Szczecin i Świnoujście coraz bardziej stają się hubem technologiczno – energetycznym Polski . Wiemy o rozbudowie terminala LNG. To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. To początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Pomorza Zachodniego. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują sprawnej infrastruktury. Mamy końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie projektuj i buduj dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – powiedział premier.

 To ponad 50-kilometrowy odcinek z najdłuższym, pięciokilometrowym tunelem w Polsce. To będzie wielka inwestycja warta blisko 5,5 miliarda złotych. Jestem po rozmowach w ministerstwie finansów i te środki zostaną zabezpieczone, już w najbliższym programie – Krajowym Programie Budowy Dróg – kontynuował premier Morawiecki

Zapowiedział kolejną inwestycję drogową mającą skrócić czas przejazdu stolicy, czyli rozbudowę drogi krajowej nr 10 ze Szczecina, przez Stargard, Wałcz, Bydgoszcz, Toruń do Warszawy o klasie drogi S.

– Nasze podejście to jest rozsądny pragmatyzm, bo z jednej strony przedstawiam konkretne wiarygodne inwestycje, za którymi kryją się kolejne konkretne miliardy zagwarantowane w budżecie państwa oraz w Polskim Ładzie. Polski Ład dla Pomorza Zachodniego to z jednej strony ponowne uprzemysłowienie tego przepięknego regionu Polski, a z drugiej strony to wiele mniejszych inwestycji. To jest pewna spójna koncepcja. Nie chcemy, żeby mieszkańcy Zachodniego Pomorza widzieli swój los tylko w Berlinie, na Zachodzie, czy w innych miejscach świata – mówił premier.

Czy tym razem gmina zda egzamin?

Przy okazji następnej wielkiej inwestycji rządowej jaką jest budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, mamy nadzieję, że tym razem urzędnicy burmistrza Roberta Krupowicza skonsultują z mieszkańcami i wymogą na inwestorze rozwiązania infrastrukturalne z korzyścią dla gminy i jej mieszkańców. Przypominać chyba nie trzeba, że przy okazji poprzednich dwóch inwestycji rządowych z powodu opieszałości i zaniedbań urzędników gminnych utraciliśmy możliwość sfinansowania  elementów, które można było uzyskać, niejako przy okazji za pieniądze rządu, czyli :

 • budowa wiaduktu nad S6 z drogą dla rowerów i ciągiem pieszym w kierunku na Miękowo 
 • budowa drogi wspomagającej omijającej centrum Klinisk w kierunku drogi S3, przeznaczonej dla transportu od zakładów w Kliniskach Wielkich.

(red.)

Źródło:

 1. Premier Morawiecki w Szczecinie – Inwestycje w Regionie | goleniow.net

8 komentarzy

 1. A co miała zrobić pani Kochan? Przecież ona pijanistka, ( przepraszam, pianistka) oprócz gry na pianinie, nic innego nie umie robić. A po drugie jak artystyczna dusza może być dobrym politykiem, wystarczy popatrzeć na jeszcze jednego muzyka w naszym niby parlamencie.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. Nic ?

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 3. A co zrobili dla regionu Geblewicz, Gawłowski, Wyganowski, Kochan?
  Bo o siebie zadbali.

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)