Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

AKCJA: Myślę więc nie śmiecę – Akcja Sprzątania Świata

W ten weekend przypada 28 akcja sprzątania świata.  Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. Tradycyjnie wzorem z lat ubiegłych do akcji „Sprzątanie Świata – Polska  2021” włączyła się Gmina Stepnica  m.in. poprzez  szkoły, które będą mogły przyłączyć się do posprzątania i zadbania o swoje najbliższe otoczenie, ale zwracamy się z prośbą do   Państwa, do mieszkańców naszej Małej Ojczyzny o włączenie się do akcji. Może jesteście na spacerze, a może wybraliście się na grzyby nie zostawiajcie nic po sobie. A  może widzicie śmieci, które ktoś zostawił, które psują tą piękną przestrzeń, która nas otacza, posprzątajcie. To naprawdę fajny gest, który może wiele zdziałać.  

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów.
W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach.   Rozkład plastiku w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.
Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).
Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.
Poniżej kilka prostych sposobów mających wpływ na ograniczenie plastiku i  tworzyw sztucznych:

– foliową reklamówkę na zakupy zastąp materiałową torbą,
– zakupione warzywa i owoce zapakuj do siatki wielokrotnego użytku lub samodzielnie uszytego woreczka np. ze starej firanki,
– kupując jedzenie na wynos możesz poprosić o zapakowanie do własnego pojemnika na żywność,
 -kanapkę możesz zapakować w pojemnik wielokrotnego użytku lub  specjalną serwetkę śniadaniową zapinaną na rzep bądź w woskowijkę. Woskowijka to w 100% naturalna bawełniana szmatka nasączona specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego. Stanowi ekoalternatywę do folii spożywczej lub aluminiowej. Jedna może służyć przez wiele miesięcy, wystarczy tylko po każdym użyciu przemyć wewnętrzną stronę letnią wodą,
– zainwestuj w nowoczesny filtr i daj szansę „kranówce” zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach,
– zrezygnuj z używania plastikowych sztućców i słomek,
– niektóre środki czystości możesz zrobić samodzielnie przepis na domowy płyn do szyb czy płyn do czyszczenia łazienki znajdziesz w internecie, dzięki temu nie generujesz kolejnych plastikowych opakowań,
– mydło i szampon w płynie zastąp produktem w kostce,

Postępując w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia wytwarzanych odpadów oraz do poprawy czystości naszego otoczenia.

Źródło: Gospodarka Odpadami : Sprzątanie Świata Polska – 2021 „Myślę, więc nie śmiecę”

 

6 komentarzy

 1. Strażnik miejski niewiele robi, gdy mu się zgłasza zaśmiecone tereny.
  Może pomożemy i będziemy publikować takie zdjęcia i mapki i piętnować.
  Na łąkach, koło wałów, w lasach jest tego bardzo dużo.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 2. “Jak się Jaś nie nauczy to Jan nie będzie umiał”. Jeżeli w rodzinnym domu, matka , ojciec nie uczy dziecka, gdzie wyrzucać śmieci, opakowania po czipsach, opakowania po słodyczach, opakowania po napojach . To żadne akcje sprzątania świata nie pomogą. Wystarczy przejść się trasą, którą dzieci wracają ze szkoły do domu , widać co porzucane jest po drodze. W lasach to już trzeba przypisać dorosłym, pampersy dziecięce, duże czarne foliowe torby z odpadami. Trudno zrozumieć, przecież wszyscy za wywóz odpadów płacimy. Czy musimy te rzeczy wyrzucać w lesie?

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

  • Myślę, że powinny być drastycznie zaostrzone kary za wyrzucanie śmieci w lesie.
   Uzyskane z kar środki powinny być inwestowane w fotopułapki.
   Niektóre gminy już tak robią i łapią śmieciarzy.

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 3. Wreszcie jakaś pożyteczna akcja.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)