Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

PRACA: Pomorze Zachodnie – potrzebni nie tylko kierowcy.

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. W województwie zachodniopomorskim najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – ofert pracy w tych zawodach jest obecnie o 48,7 proc. więcej niż rok temu!

Duży deficyt dotyczy też kasjerów i pracowników sklepów oraz fachowców remontowo-budowlanych. Zainteresowani podjęciem nowej pracy mieszkańcy naszego regionu mogą wybierać z prawie 7 tys. ofert kierowanych do pracowników fizycznych.

Most wanted w województwie zachodniopomorskim

Na Pomorzu Zachodnim najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (wśród zawodów fizycznych) są pracownicy z sektora TSL, szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W serwisie OLX Praca w lipcu tego roku co piąta oferta kierowana do pracowników fizycznych, dotyczyła tej branży. W naszym regionie brakuje także kasjerów i pracowników sklepów (ponad 1,3 tys. ofert). Na trzecim miejscu wśród deficytowych zawodów są natomiast fachowcy remontowo-budowlani (to ponad 19 proc. ofert kierowanych do pracowników fizycznych).

Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników z sektora transportowo-spedycyjnego, dało wynik o 48,7 proc. większy w porównaniu z liczbą ofert dostępną w ubiegłym roku. O 25 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń adresowanych do fachowców remontowo-budowlanych, 16-procentowy wzrost dotyczy natomiast w naszym regionie ofert kierowanych do kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 – lipiec 2021).
Benefity – nie tylko dla pracowników biurowych
Wzrost ofert pracy w kluczowych dla rynku sektorach, takich jak: transport i spedycja, prace remontowo-budowlane i handel, jest w naszym regionie znaczący. Na mieszkańców województwa czeka duża liczba ofert. Czy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych idzie jednak w parze z atrakcyjnymi warunkami pracy? Okazuje się, że tak. Jak podaje OLX Praca, pracodawcy chcąc zachęcić mieszkańców Pomorza Zachodniego do podjęcia pracy fizycznej, sięgają po coraz atrakcyjniejsze (również finansowe) argumenty.
Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom z sektora handlowego, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Z kolei prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).

Kierowcy potrzebni w całym województwie!

Choć pracodawcy oferują coraz więcej, deficyt pracowników fizycznych wciąż dotyczy znacznej części województwa zachodniopomorskiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, największe zapotrzebowanie dotyczy obecnie w naszym regionie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Osoby chętne do podjęcia pracy w tych zawodach poszukiwane są w całym województwie! Szczególnie duże zapotrzebowanie na pracowników sektora TSL zauważalne jest w Koszalinie oraz powiatach: koszalińskim, łobeskim i stargardzkim. Na zainteresowanych czeka duży wybór ofert, konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich uprawnień i często gotowość do pracy z dala od miejsca zamieszkania (transport międzynarodowy).

Kasjerzy i pracownicy sklepów poszukiwani są natomiast głównie w powiecie stargardzkim, ale także w Świnoujściu i powiatach: kamieńskim, gryfickim, świdwińskim, gryfińskim oraz myśliborskim, gdzie powstają nowe miejsca pracy.

Duży deficyt cieśli i stolarzy dotyczy ponad połowy powierzchni Pomorza Zachodniego. Pracę w tych zawodach znajdą m.in. mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego, a także powiatów: sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego, gryfickiego czy pyrzyckiego. Braki kadrowe wśród dekarzy i blacharzy zauważalne są z kolei najsilniej w powiecie łobeskim. Pracownicy wykonujący ten niełatwy, choć obecnie bardzo pożądany fach, potrzebni są też m.in. w zachodniej części województwa – w Świnoujściu, Szczecinie oraz powiatach: polickim i gryfińskim. Deficyt blacharzy i dekarzy widoczny jest też w powiatach: kołobrzeskim, świdwińskim, szczecineckim, wałeckim, choszczeńskim czy stargardzkim.

Kolejną grupą fachowców potrzebną w znacznej części naszego województwa, są pracownicy robót wykończeniowych. Szczególnie duże luki kadrowe zostały odnotowane w Koszalinie oraz powiatach koszalińskim i szczecineckim. Robotnicy budowlani poszukiwani są z kolei przede wszystkim w powiecie polickim, gdzie wolne wakaty uzupełniane są pracownikami z zagranicy.

Dobry czas na znalezienie pracy

Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.

(red.)
___________

Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty – podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 – lipiec 2021; Barometr zawodów; dane własne OLX Praca.

Źródło:

 1. https://goleniow.net/2021/09/30/praca-pomorze-zachodnie-potrzebni-kierowcy/

8 komentarzy

 1. Niestety z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością możemy powiedzieć, że na terenie Gminy Goleniów w miejscowości Budno powstanie kolejna inwestycja, która może mieć destrukcyjny wpływ na środowisko, a co za tym idzie na nasze zdrowie i życie.

  Będzie to zakład produkcji karbonizatu czyli substancja o właściwościach zbliżonych do węgla drzewnego uzyskiwana w procesie pirolizy.

  Inwestycja byłaby uzasadniona gdyby inwestor pozyskiwał produkt ostateczny z z roślin energetycznych, odpadów leśnych lub innych substancji naturalnych. Niestety jak czytamy w ” Raporcie o Oddziaływaniu Przedsięwzięcia na Środowisko” który przedstawił sam inwestor, cyt: ” … Źródłami pozyskania odpadów będą głównie bezpośrednio zakłady przemysłowe … śmigła wiatraków będą dostarczane od firm prowadzących remonty i konserwacje elektrowni wiatrowych, podobnie panele fotowoltaiczne, przy czym w przypadku paneli przewiduje się również współpracę z firmami ubezpieczeniowymi w zakresie przetworzenia paneli uszkodzonych np. po gradobiciu.” – ujmując to jednym słowem najgorszy syf świata.

  Pojawia się pytanie, czy Burmistrz Krupowicz o tym wie ? Śmiało można zaryzykować tezę, że TAK.

  https://goleniow.net/2021/10/03/w-budnie-powstana-reaktory-a-krupowicz-nic/

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  • Jak nic mieszkańcy, czy radni nie zrobią to postawią im tę spalarnię wiatraków i solarów.

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • A decyzja środowiskowa jest już wydana? Bo jeśli nie to mieszkańcy jeszcze mogą coś zrobić. Często tak jest, że ludzie nie przystępują odpowiednio wcześniej do procedury, gdzie jest jeszcze szansa na powstrzymanie szkodliwych inwestycji a potem pozostaje im tylko płacz.

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Brak kasjerek w sklepach? W jakich sklepach? Mała przedsiębiorczość jest niszczona, małe osiedlowe sklepiki też. Po co Polka ma pracować na kasie w Biedronce za ,może 3.000,00 zł netto (dokładnie nie wiem), gdy w Niemczech dostanie za to ok. 1.500,00 euro, przeliczy to na polską walutę i widzi różnicę.Nie będę się rozwodził na temat pracy na czarno. Bo wszyscy wiedzą jak to wygląda, a z wszystkich zasiłków jakie przysługują w Polsce, takie osoby i tak korzystają. Często dochód takich osób jest większy, niż w rodzinach gdzie kobieta i mężczyzna pracują a wynagrodzenie mają ze stosunku pracy. Polak potrfi wydoić państwo.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 3. Przychodzi do KGB stary Izaak Goldberg i oświadcza, że chce paszport, bo ma zamiar wyemigrować. Oficer pyta się go: – Co Wy?! Wytrzymaliście Stalina, Chruszczowa, Breżniewa, pierestrojkę i kryzys, a teraz, gdy nareszcie można odetchnąć spokojnie, to chcecie emigrować na stare lata? – To z powodu homoseksualizmu. – Przecież u was z tym nie ma problemu, żadnych skłonności nie macie! – U mnie w porządku, ale widzę dokąd to zmierza. Za Stalina homoseksualistów rozstrzeliwali. Za Chruszczowa wsadzali do łagra. Za Breżniewa – przymusowo leczyli w psychuszce. Za Gorbaczowa przestali sobie nimi zawracać głowę, a potem homoseksualizm zrobił się modny. To ja chcę wyjechać, póki jeszcze nie jest obowiązkowy

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 4. Jak wygląda sprawa w Iwarze?
  Z ogłoszeń wynika, że szukają głównie ukraińców.

  Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)