Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

Wystąp o dodatek osłonowy na ogrzewanie.

4 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy o dodatku osłonowym, który ma zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności gospodarstwom domowym. Dodatek osłonowy będzie przysługiwał na podstawie kryterium dochodowego. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju

– Dodatek osłonowy, obok obniżki podatku VAT oraz akcyzy na paliwo, gaz i energię, jest elementem Tarczy Antyinflacyjnej i realnym wsparciem dla naszych obywateli – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Dodatek będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

– Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
– Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
– Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwota dofinansowania uzależniona będzie od źródła ogrzewania.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wypłata dodatków odbędzie się w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się o wsparcie składając wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Wniosek o wypłatę dodatku składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Dodatkowe informacje oraz wnioski znajdują się na stronie: https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=15006

Szersze informacje

Źródła:

 1. https://goleniow.net/2022/01/20/wystap-o-dodatek-oslonowy-na-ogrzewanie/
 2. https://stepnica.pl/aktualnosci/pokaz/5261_dodatek_oslonowy

3 komentarze

 1. Znowu ten paskudny Peees dał pieniądze i Andrzej musi rozdać 🙂

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

  • Owszem ten paskudny Peees dał pieniądze. Cały problem w tym że, to są puste pieniądze, dodrukowane. Ludzie składają wnioski, należy im się, za darmo dają, nie , nie dają za darmo, odbierają w podatkach. Mamy ponad 48 różnych podatków, tych jawnych i tych ukrytych. Mielenie pieniędzy, ale czy my wszyscy jesteśmy tego świadomi, czy zdajemy sobie z tego sprawę?

   Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

   • PO POszanowaniu stepnickich pieniędzy z zaległego Podatku widać, że ludziom jest wszystko jedno.

    Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)