Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

POLICJA: Policja przestrzega przed dezinformacją

Podstawowym źródłem fake newsów są media społecznościowe i Internet. Powodem powstawania fake newsów jest między innymi tabloidyzacja mediów, potrzeba posiadania informacji, brak czasu na ich zweryfikowanie. Oprócz tego jest to brak kompetencji twórców tekstów, chęć wyłudzenia danych, a także manipulowania opinią publiczną i wprowadzanie dezinformacji. Fake news zazwyczaj opisuje konkretne wydarzenie, które jest kontrowersyjne.

Sprawdzaj informacje, które przeglądasz!

Przeanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony. Warto sprawdzić na jakiej domenie istnieje strona – czy adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów.

Zweryfikuj źródła, na które powołuje się autor artykułu.

Sprawdź strukturę artykułu. Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy nagłówek jest spójny z resztą artykułu? Artykuły godne zaufania są utrzymane w spokojnym tonie.

Porównaj artykuł z inną wiarygodną stroną internetową. Sprawdź w jakim świetle ta informacja została przedstawiona w innym źródle, czy uwzględnione zostały różne opinie. Warto przejrzeć informacje uzyskane z innych wyszukiwarek, a także ze stron internetowych, które zajmują się daną tematyką. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w otwartym dostępie, w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.

Zbadaj w jaki sposób zostali przedstawieni bohaterowie artykułu. Czy przedstawiono ich różne opinie? Czy tekst nie powiela stereotypów i uproszczeń?

Bezmyślne powielanie niesprawdzonych treści może mieć poważne konsekwencje. Bądźmy czujni.

Źródła:

 1. https://goleniow.net/2022/03/02/policja-przestrzega-przed-dezinformacja/
 2. Komenda Miejska Policji w Szczecinie

18 komentarzy

 1. Przeanalizuj stronę – czy wygląda ona na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana, czy autorzy są znani, czy znane są źródła finansowania strony.

  Jakie jest źródło finansowania nowej stepnicy’?

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 2

 2. Mapa polskojęzycznych ośrodków dezinformacji na serwisie Telegram

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. nawet papież na twitterze …

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. Ani dla Ukrainy nie jest to dobrze, ani dla Polski. Wszystkie decyzje powinny być dogłębnie analizowane.Bowiem nie porywem serca powinniśmy się kierować, ale spokojem, rozsądkiem . Myśleć perspektywicznie, tak jak robią to Niemcy i inne narody Europy. Polacy zacznijmy używać najpierw głowy a dopiero później serca. Pomoc uchodźcom tak, ale rozsądnie, aby w przyszłości uchodźcom i sobie nie zaszkodzić, aby nie doszło w przyszłości do nieporozumień na tle etnicznym w naszym kraju. Ludzie dobrego serca, myślmy co robimy , bo bierzemy odpowiedzialność za przyszłe pokolenia Polaków i naszego państwa. Walczmy o POKÓJ , ale z rozsądkiem.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej – poinformował w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg.

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 5. I co na to poradzić, ludzie wyłączyli myślenie!!!

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 6. Dezinformację to my mamy od 2020 roku i ta dezinformacja trwa w najlepsze do chwili obecnej.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 7. Wszystkich zaszprycowali i odporności nabrali 🤣🤣

  Oceń komentarz: Dobre 3 Słabe 1

 8. Być może źle myślę !
  Być może uczuć we mnie mało ?
  Ale jedno jest pewne !
  Ten służalczy naród
  Z pewnością juz po*****o
  Mam przed oczami obraz (styczeń/22r) młodej matki (filigranowej postury)zakuwanej w kajdanki i wleczonej nie wiedzieć gdzie ? na oczach dwójki płaczących dzieci przez dwóch rosłych stróżów prawa za to ,że weszla do marketu bez namordnika.Dzieci biegły za mamą płacząc, krzyczały “kochamy cię mamo “,nikt nie reagował 😭 Tego dnia ogromne serca Polaków były jak kamień..

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 1

 9. Musimy być gotowi do tego aby przyjąć nawet 5 milionów ukraińców.
  Dla Polski to dobrze ale dla Ukrainy demograficzna katastrofa.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)