Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

WOJNA: Burmistrz przedstawił rozliczenie pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Burmistrz przedstawił formalne rozliczenie środków rządowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Z budżetu Państwa wpłynęło do Gminy 1 367 910 zł.

Dokładnie tyle też wydano na pomoc uchodźcom.

Poniżej dokument:

zarzadzenie_f-12-2022-1
zarzadzenie_f-12-2022-2

Źródło:

 1. https://bip.stepnica.pl/dokumenty/9486

34 komentarze

 1. Francuz ma żonę i kochankę, kocha kochankę. Żyd ma żonę i kochankę, kocha mamę, Rosjanin ma żonę i kochankę, kocha Putina.

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 2. 1. W kwietniu 2016 roku kiedy okazało się, że nie działa administracyjny rozdział uchodźców pomiędzy poszczególne kraje członkowskie, który wprowadziła Komisja Europejska, zapowiedziano wprowadzenie kar w wysokości 250 tys. euro za każdego nie przyjętego uchodźcę.
  Mówił o tym ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który komentując między inni decyzję polskiego rządu, stwierdził, że wprawdzie kraje członkowskie mogą postanowić o nie przyjmowaniu uchodźców ale wiąże się to z określonymi konsekwencjami.
  I z wyraźną satysfakcją zapowiedział, że będzie to 250 tys. euro za każdego nieprzyjętego uchodźcę (liczba uchodźców przypadająca na każdy kraj członkowski została policzona wg specjalnego wzoru opracowanego przez KE), podkreślając, że takie jest unijne prawo.
  Ostatecznie koncepcja mechanicznego rozdziału uchodźców została zablokowana przez między innymi rządy Polski, Węgier, Czech i Słowacji, KE widząc, że nie da rady jej przeforsować, zaproponowała system dobrowolnych przyjęć.

  2. Z jednej strony KE straszyła kraje członkowskie karami za nieprzyjmowanie uchodźców, z drugiej w tym samym czasie negocjowała z Turcją porozumienie o zatrzymaniu na terytorium tego kraju, uchodźców z ogarniętej wojną Syrii, którzy szturmowali granicę turecko- grecką i masowo dostawali się na teren UE.
  W jego wyniku za przyjęcie około 1,5 mln uchodźców, Turcja otrzymała 3 mld euro przez pierwsze 3 lata realizacji tego porozumienia, w roku 2018 podpisano nowe na następne 3 lata w wyniku, którego KE przekazała temu krajowi kolejne 3 mld euro.
  Środki na realizację tego porozumienia z Turcją pochodziły z unijnego budżetu ale zostały także uzupełnione przez dodatkowe wpłaty wszystkich państw członkowskich proporcjonalnie do ich udziału w unijnym DNB.
  W tym przypadku mamy więc kwotę po około 20 tys. euro na jednego uchodźcę na 3 lata, a więc ponad 6,5 tys. euro rocznie, przy czym środki te obejmowały objęcie uchodźców opieką zdrowotną, a ich dzieci, edukacją szkolną.

  3. Teraz w sytuacji kiedy z Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji uciekło poza granice tego kraju ponad 6 mln osób i większość z nich zatrzymała się w krajach sąsiadujących, KE nie jest skora do uruchamiania środków na wsparcie krajów członkowskich.
  Najpierw podjęto decyzję, że kraje UE przyjmujące uchodźców, mogą wydatkować na ich utrzymanie środki z unijnego budżetu na lata 2014-2020, dlatego, że w związku z zasadą n+3, środki z niego mogą być rozliczane do 2023 roku włącznie.
  Tyle tylko, że te środki to tzw. resztówki w poszczególnych krajach członkowskich, mające się nijak do kosztów związanych z setkami tysięcy uchodźców (w Polsce milionami), którzy jak wszystko na to wskazuje, będą przebywali jeszcze długo poza granicami swojego kraju.
  Następnie KE sugerowała możliwość wykorzystania środków z obecnego wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, choć i te środki mają już swoich beneficjentów, którzy już dawno zaplanowali ich wydatkowanie na inne cele niż finansowanie uchodźców.

  4. W tym tygodniu wreszcie KE podjęła decyzję o przeznaczeniu pierwszych środków w wysokości 248 mln euro na uchodźców przyjmowanych przez kraje sąsiadujące z Ukrainą, mianowicie: Polskę, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy.
  Z tej kwoty około 150 mln euro przypadło na Polskę, zakładając, że w Polsce przebywa około 3 mln uchodźców z 3,5 mln, które od momentu wybuchu wojny przekroczyło naszą granicę, na jednego uchodźcę przypada skromna kwota około 50 euro.
  Jak pisze KE kraje członkowskie mogą wykorzystać otrzymane fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed wojną.
  Środki te są jednak niewspółmierne w stosunku do kosztów jakie ponosi Polska w związku z utrzymaniem uchodźców, wstępne koszty tylko dla 2 mln uchodźców, którzy będą przebywali na terenie naszego kraju, tylko do końca tego roku, zostały oszacowane na ok.11 mld zł.

  Debata, kontrowersyjne Dobre 4 Słabe 2

 3. Kraina U , służalczość Waszą doceniła
  Więzione od lat pod paździerzem…posągi lwów uwolniła 🤫
  Niech służalczoćś Wasza nigdy nie zaginie
  Za Waszą służalczość…..Chwała krainie U
  Pozdrawiam 🇵🇱

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 4. Ciekawostką jest fakt, że Łukaszenka chwalił niedawno poczynania ukraińskiej obrony terytorialnej. Jako były rezerwista wojsk ochrony pogranicza, przykłada dużą wagę do wyszkolenia i wyposażenia wojsk mających chronić granic

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 5. Wychodzi że w naszej gminie jest 290 uchodżców z Ukrainy.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 6. “Wyklętemu inaczej” podrzucili dzieci z Azowa

  Najlepsze: Dobre 5 Słabe 0

 7. Przeliczyć na ruble i wysłać do Moskwy

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 8. krainaU nieźle nas dyma , czy życie nasze stanie się lepsze kiedy rzucimy perły przed wieprze ?😱

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 1

 9. Data i godzina zdarzenia:

  Dnia: 26.04.2022 r., godz. 18:26

  Policjanci PP w Stepnicy podczas kontroli drogowej ujawnili, że 33 letni mieszkaniec powiatu goleniowskiego kierował rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości – 0,9 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna okazał się być poszukiwany na podstawie nakazu wydanego przez Sąd Rejonowy w Goleniowie. Postępowanie prowadzi KPP w Goleniowie.

  Miejsce: Woj. Zachodniopomorskie, Pow. Goleniowski, Gmina Stepnica, Racimierz, ul. Staropolska

  Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

  • Data i godzina zdarzenia:

   Dnia: 27.04.2022 r., godz. 10:26

   Policjanci PP w Stepnicy zatrzymali 63 letniego mieszkańca powiatu goleniowskiego poszukiwanego na podstawie nakazu wydanego przez Sąd Rejonowy w Goleniowie celem doprowadzenie do Zakładu Karnego – odbycie kary pozbawienia wolności. Postepowanie prowadzi KPP w Goleniowie.

   Miejsce: Woj. Zachodniopomorskie, Pow. Goleniowski, Gmina Stepnica, Stepnica, ul. Krzywoustego

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

 10. jak to możliwe, że z ponad miliona złotych wydali co do grosza?
  może ktoś mnie oświeci?
  jak osiągnęli taką dokładność, że nie został im przysłowiowy grosz?

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)