Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

ENEA: Uwaga na fałszywe SMS-y i e-maile!

Klienci Enei informują o otrzymywaniu podejrzanych wiadomości SMS i e-maili, w których oszuści podszywają się pod sprzedawców energii, próbując wyłudzić pieniądze, dane osobowe lub bankowe. Enea apeluje o ostrożność i prosi klientów o zgłaszanie otrzymywanych fałszywych informacji.

Cyberprzestępcy działają w oparciu o profesjonalnie przygotowane kampanie z wykorzystaniem systemów IT. Wysyłają wiadomości SMS oraz e-maile, w których informują np. o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego, niedopłacie za fakturę lub nieuregulowaniu należności, grożąc demontażem licznika. W fałszywych wiadomościach znajduje się link do płatności elektronicznych. Skorzystanie z niego oznacza przekazanie oszustom danych do logowania, które wykorzystane zostaną do kradzieży pieniędzy.   

Enea nigdy nie wysyła linków do płatności!

Enea apeluje o szczególną ostrożność, nieklikanie w podejrzane linki i niewpłacanie pieniędzy na numery kont rozsyłanych w fałszywych wiadomościach e-mail i SMS. Spółka informuje, że w korespondencji przypominającej o terminie zapłaty czy zaległościach w płatnościach nie wysyła swoim klientom linków kierujących do płatności elektronicznych. W komunikatach przesyłanych przez Eneę  znajduje się indywidualny numer konta, na które klient powinien uregulować zaległości. Stan rozliczeń z Eneą można zweryfikować w bezpieczny sposób na elektronicznym koncie klienta w eBOK, korzystając ze zdalnych kanałów (czat, e-mail) lub kontaktując się z infolinią 611 111 111.

Zgłoś oszustwo! Chroń siebie i innych

Klienci Enei mogą zgłaszać podejrzane wiadomości na adres cert@enea.pl, załączając zrzut ekranu lub treść otrzymanego komunikatu. Informacje klientów o otrzymanych fałszywych wiadomościach są przekazywane przez spółkę organom ścigania i instytucjom właściwym w zakresie nadużyć w cyberprzestrzeni.

Źródło:

 1. https://goleniow.net/2022/07/15/enea-uwaga-na-falszywe-sms-y-i-e-maile/

4 komentarze

 1. Stepnica: Żarnowo ul. Boczna 1 – 20, ul. Podgórna 1 – 4, ul. Studencka 1 – 10, 31, 32, 32a, 37 – 39, ul. Niepodległości 37, 38 (godz. 9.00-16.00);

  https://szczecinskie24.pl/zachodniopomorskie-planowe-wylaczenia-pradu-na-ten-tydzien-lista-enei-i-energi/

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 2. Jutro tj. 18 lipca 2022 o godzinie 16.00 na Plantach w Goleniowie będzie się można spotkać z posłem na sejm RP Januszem Korwin-Mikke, który w ramach akcji Wakacje z Korwinem odwiedza mieszkańców miast.

  Jak co roku Korwin Mikke organizuje latem serię spotkań na polskim wybrzeżu w ramach „Wakacji z Korwinem”.

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

 3. dostaliście coś takiego?

  Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)