Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

OSTRZEŻENIE: Zakwit sinic na kąpielisku w Stepnicy!

Niestety woda w kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim jest niezdatna do kąpieli.

ocena-jakosci-wody-w-kapielisku-18-07-2022-r

Źródło:

 1. https://bip.stepnica.pl/pliki/stepnica/zalaczniki/8916/ocena-jakosci-wody-w-kapielisku-18-07-2022-r.pdf

15 komentarzy

 1. Od wielu lat pamiętam, a mam sporo, woda ”kwitła”. Kąpaliśmy się i było wszystko ok.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

  • może to rzęsa była
   od sinic miałabyś uczulenie

   Najlepsze: Dobre 3 Słabe 0

  • “Kwitnienie” to nie tylko glony, których sporo w wodzie.

   Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

   • W przypadku zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

    Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

    Nie należy mylić sinic z makroglonami, które mogą unosić się przy powierzchni wody w strefie brzegowej jezior, czy Bałtyku. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które choć nie wyglądają estetycznie i w wyniku rozkładu mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, to same nie są szkodliwe i nie są źródłem toksyn.

    Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł – wynika z projektu zamieszczonego w poniedziałek wieczorem w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest piec na węgiel.

  Dodatek przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

  Podkreślono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

  Dodano, że termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r., a gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

  Najlepsze: Dobre 4 Słabe 0

 3. Żadnego ostrzeżenia nie ma na stronie gminy stepnica.pl.
  Turyści mają śledzić BIP jak widać na tym przykładzie.

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

 4. można by powiedzieć
  tradycyjnie wykwitły

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)