Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

NASZA HISTORIA: 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W związku z przypadającą dzisiaj 78 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterstwo i ofiarność walczących w tym największym zrywie niepodległościowym polskiego podziemia.

“Powstanie Warszawskie”

Najdonioślejszym i najbardziej dramatycznym dokonaniem stołecznego okręgu Armii Krajowej stało się powstanie warszawskie.

W połowie października 1943 r. Hans Frank mówił, że w Generalnym Gubernatorstwie jest “jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa. Gdybyśmy nie mieli Warszawy (…) nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju”. Pomijając słownictwo – miał rację. Tu biło serce Polski Podziemnej, tu władze polskiego państwa podziemnego przygotowywały ostateczną batalię z okupantem, tu opracowywano strategię walki o Polskę wolną, całą i niezawisłą. Spełnienie tego naczelnego zadania rządu RP i państwa podziemnego stawało się coraz odleglejsze, mimo że klęska Niemiec wydawała się już kwestią najbliższych miesięcy. Im bowiem bliżej stolicy znajdowała się nacierająca ze wschodu Armia Czerwona, tym niebezpieczeństwo zwasalizowania Polski przez ZSRR stawało się coraz realniejsze. Tak oceniali bieg zbliżających się wydarzeń nie tylko przywódcy państwa podziemnego w jego warszawskiej stolicy.

Tak myślało wielu, a może i większość mieszkańców miasta. Błyskotliwy sukces akcji zbrojnego i politycznego opanowania stolicy przez Armię Krajową przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej zdawał się być ostatnią już szansą odwrócenia dramatycznego w skutkach biegu wydarzeń militarnych i politycznych, jakie niosły z sobą miażdżące niemiecką machinę wojenną zwycięstwa Armii Czerwonej i polityczne zamiary Stalina wobec Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. […] W powstaniu zginęło około 16 tys. powstańców, 25 tys. zostało rannych, ponad 15 tys. dostało się do niewoli. Ogromne straty poniosła ludność cywilna.

W gruzach, ogniu, w masowych mordach straciło życie około 180 tys. osób. Około 50 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych, a 150 tys. na przymusowe roboty do Rzeszy.Wszystkich warszawian z miasta wywieziono. Tylko nieliczni ukryli się w jej gruzach. Ogromne były straty materialne stolicy. W czasie dwumiesięcznych walk zniszczeniu uległo około 25% jej zabudowy. Po kapitulacji przyszły dalsze zniszczenia. Wydawało się, że Warszawa została wymazana z mapy Polski.

Powstanie rozpoczęło się na mocy całkowicie suwerennej decyzji powziętej przez Polaków. Miało stanowić akt szczytowy w walce o Polskę wolną, całą i niezawisłą. Przyniosło zagładę miasta. Było dziełem żołnierzy Armii Krajowej i ludności cywilnej stolicy, ale w walce uczestniczyły też inne organizacje zbrojne, w tym oddziały komunistycznej Armii Ludowej. Miało więc charakter powszechnego zrywu stolicy. Było najdłuższym powstaniem wielkiego miasta w całej okupowanej w latach drugiej wojny światowej Europie. W dziejach polskich powstań narodowych – od insurekcji kościuszkowskiej 1794 r. poczynając – najtragiczniejsze i o najtrwalszych skutkach. Spór o sens polityczny i dziedzictwo powstania warszawskiego trwa do dziś i zapewne nigdy się nie skończy.

O GODZINIE 17,OO 1 sierpnia

gdy zawyją syreny, przystańmy chwilę i choć symbolicznie oddajmy cześć poległym za Wolną i Niepodległą Rzeczpospolitą

 

Poniżej Pieśń – Hymn ku czci Powstańców szwedzkiej grupy SABATON

Treść niedostępna
Zezwól na używanie ciasteczek przez kliknięcie na klawisz Akceptuję.

Źródło:

 1. https://goleniow.net/2022/08/01/78-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego/

12 komentarzy

 1. Stepnica Mokra 12
  3.08 od godz. 12:00 do 14:30

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 2. .

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

  • Izba i Pomnik Pamięci w Stepnicy, rewitalizacja parku w Czarnocinie i nowa lokalizacja placu zabaw w Bogusławie to projekty, które w tym roku realizować będzie Gmina Stepnica oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Działania przeprowadzone zostaną dzięki umowom podpisanym z Urzędem Marszałkowskim WZ., gwarantującym wsparcie finansowe o łącznej wysokości 175 tys. zł. Podpis na dokumentach złożył 29 lipca br. marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

   W Miejskiej Bibliotece Publicznej powstanie Izba Pamięci Ziemi Stepnickiej. Ekspozycja nowych i już posiadanych eksponatów będzie możliwa dzięki zakupowi gablot, witryn, ścianek wystawienniczych i manekinów. Nowy stół konferencyjny, krzesła oraz monitor interaktywny i system nagłośnienia umożliwiają z kolei organizacje konferencji oraz spotkań lekcji historii. Aby zabezpieczyć eksponaty przed zalaniem wykonany zostanie remont świetlików dachowych. W izbie pamięci odbywać się będą cykliczne spotkania mieszkańców z autorami dziejów Stepnicy, historykami, potomkami pierwszych osadników gminy i rybakami. Także w ramach projektu w centrum Stepnicy, przy ul. B. Krzywoustego stanie na granitowym cokole popiersie Józefa Piłsudskiego.

   Na realizację tych działań Miejska Biblioteka Publiczna w Stepnicy otrzyma z PO RYBY 2014-2020 ok. 145 tys. zł. Całkowity ich koszt to ponad 180 tys. zł.

   Nowe inwestycje również na terenie sołectw
   W tym dniu marszałek Olgierd Geblewicz podpisał także dwie umowy z Gminą Stepnica, przyznające wsparcie, o łącznej wysokości 30 tys. zł, na realizacje małych inwestycji na terenie sołectwa Bogusławie i Czarnocin. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób aktywnie wypoczywających plac zabaw w Bogusławie zyska nową lokalizację. Rewitalizację natomiast przejdzie park w Czarnocinie. W ramach zadania planowane jest wykonanie chodnika z kostki betonowej i miejsc pod ławki i stoły o łącznej powierzchni 105 m2, wykonanie nasadzeń krzewów ozdobnych oraz odnowienie płotu okalającego park.

   Bogusławie i Czarnocin to dwa ze 180 sołectw, które w tym roku otrzymają po 15 tys. zł wsparcia z budżetu województwa na zrealizowanie swoich projektów inwestycyjnych. W tym roku pula środków w konkursie wyniosła 2,7 mln zł.

   Gmina Stepnica skorzysta także ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego przekazanego na remonty bazy sportowej. Z dotacją 20 tys. zł wymienione zostanie oświetlenie na boisku „Orlik” w Stepnicy. Koszt inwestycji wyniesie 55,3 tys. zł.

   Źródło:
   https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/nowe-inwestycje-w-stepnicy-pomoga-marszalkowskie-i-unijne-srodki

   Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 0

 3. “Donald Tusk zapowiedział że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, by nie doprowadzić do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. “

  Oceń komentarz: Dobre 1 Słabe 1

 4. Tyle unicestwionych istnień ludzkich i co po 78 latach mamy? Mamy próbę zablokowania Marszu w Warszawie przez prezydenta Trzaskowskiego, mamy niepochlebne artykuły w wybiórczej, na temat ludzi którzy chcą wziąć udział w Marszu upamiętniającym Powstanie Warszawskie. Komu się to wszystko nie podoba i dlaczego? Mamy zapomnieć historycznie jak było? Wółyń nie, Katyń nie, Jedwabne nie, Powstanie Warszawskie nie, no to co na tak?

  Najlepsze: Dobre 6 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)