Nowa Stepnica

Wolne Forum mieszkańców Gminy Stepnica

SAMORZĄD: Strategia rozwoju krok po kroku – podręcznik dla gmin i samorządowców

Eksperci na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowali poradnik dla lokalnych samorządów. Ułatwi on opracowanie strategii rozwoju gminy. To dokument, który jest potrzebny do skutecznego zarządzania gminą i pozyskiwania środków na inwestycje.

– Strategia rozwoju gminy powinna wskazywać kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego. Pełni także rolę włączającą społeczność lokalną w sprawy gminy, na przykład poprzez proces konsultacji czy oceny działań samorządowców – wyjaśniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podręcznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opisuje krok po kroku cały proces przygotowania dokumentu. Określa wszystkie etapy pracy nad strategią oraz charakterystykę jej poszczególnych elementów zdefiniowanych w ustawie. Opracowanie zawiera wskazówki dotyczące między innymi zagospodarowania przestrzennego modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy oraz praktyczne porady przygotowane w oparciu o wiedzę ekspercką i na bazie dobrych praktyk.

– Oddajemy w ręce samorządowców praktyczny poradnik, który pomoże opracować nową, zintegrowaną strategię rozwoju gminy – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak oraz dodaje – Przygotowanie dokumentu nie jest obligatoryjne, ale z pewnością umożliwi sprawne kierowanie gminą. Dlatego zachęcamy wszystkich samorządowców, mieszkańców i przedsiębiorców do lektury naszego poradnika.

Strategia rozwoju gminy ma za zadanie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe oraz potencjał gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej prowadzonej w gminie w perspektywie najbliższych lat. Przygotowanie strategii stwarza również możliwość zaangażowania mieszkańców i innych partnerów zainteresowanych rozwojem małych ojczyzn.

Podręcznik do pobrania

Mamy nadzieję że materiał ten będzie pomocny dla radnych naszej gminy oraz urzędników.

(red.)

Źródło:

  1. https://goleniow.net/2021/02/03/strategia-rozwoju-krok-po-kroku-podrecznik-dla-gmin-i-samorzadowcow/

2 komentarze

  1. najlepsza strategia to zbudować siatkę donosicieli i ośmiornicę

    Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

  2. ciekawy dokument

    Oceń komentarz: Dobre 2 Słabe 0

Dodaj komentarz

Optionally add an image (JPEG only)