niedziela, 24 września, 2023

Zamkowe Noce Filmowe Zamek w Szczecinie zaprasza

Tradycyjnie i po raz kolejny bezpłatne pokazy filmowe pod chmurką

Już tradycyjnie i po raz kolejny w wakacje Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe. Edycja 2023 rozgrywać będzie się na Dużym Dziedzińcu w każdy czwartek lipca i sierpnia. 6 lipca wydarzenie rozpocznie film „W trójkącie”, a 31 sierpnia Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film zaprosi na głośne „Fucking Bornholm”. W sumie przygotowano dla widzów dziewięć seansów znakomitych i nagradzanych filmów, które reprezentują autorski wymiar współczesnego kina. Wszystkie seanse będą bezpłatne.

 

Czas na film w plenerze

22 czerwca dobiegł końca sezon filmowy w Kinie Zamek w Szczecinie i tradycyjnie na okres wakacyjny kino to przenosi się w plener. W tym roku miejscem wydarzeń będzie Duży Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. Program Zamkowych Nocy Filmowych 2023 to dziewięć starannie wyselekcjonowanych filmów, część znana z ekranu kina Zamek, inne prezentowane będą w przestrzeni Zamku po raz pierwszy. Lipcowe pokazy startować będą o 22:00, a sierpniowe o 21:30.

Wszystkie nasze propozycje są znakomitym przykładem, jak kino potrafi dziś poruszać i wzruszać, wywoływać śmiech i przerażenie, zadawać trudne pytania i zaglądać w intrygujący sposób w przestrzeń relacji międzyludzkich. To filmy uznanych mistrzów i twórców debiutujących, to propozycje z różnych zakątków świata. Bardzo się cieszymy, że w tym roku część filmów wyselekcjonowanych do Zamkowych Nocy Filmowych to produkcje polskie, ważne i nagradzane, z powodzeniem oglądane w kinach na całym świecie. Jesteśmy bardzo ciekawi ich odbioru w plenerowej przestrzeni Zamku Książąt Pomorskich – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek.

Program atrakcji filmowych

Zamkowe Noce Filmowe 2023 zainauguruje głośne „W trójkącie”, filmowe spotkanie na najwyższym szczycie. Przed rokiem film Rubena Ostlunda zdobył Złotą Palmę w Cannes, potem liczne Europejskie Nagrody Filmowe i trzy główne nominacje do Oscarów. To zdecydowanie podkreśla, jak ważną filmową wypowiedzią jest ten obraz, jak bardzo może zachęcić do rozmowy także o nas i naszym świecie. „W trójkącie” to jeden z najlepszych filmów prezentowanych w polskich kinach w 2023 roku. Podobnie jak „Lunana. Szkoła na końcu świata”, skromny i mądry film z dalekiego Bhutanu, który temu krajowi przyniósł pierwszą w historii nominację do Oscara. O nagrodę tę rywalizował też polski „IO” Jerzego Skolimowskiego, który przed rokiem w Cannes zdobył jedną z głównych nagród. Klasyk polskiego kina zaproponował opowieść na wskroś nowoczesną z perspektywą, jaką w kinie oglądamy bardzo rzadko. I w końcu lipcowe seanse zamknie sam Pedro Almodovar i jego najnowsze pełnometrażowe „Matki równoległe”, z nominowaną do Oscara Penelope Cruz. Hiszpański mistrz jest w znakomitej filmowej formie.

Sierpniowe pokazy rozpocznie polska „Sonata”, bodajże jeden z najlepszych polskich debiutów ostatnich lat, zachwycająca opowieść o pewnej rodzinie, która postanowiła walczyć o zdrowie swojego dziecka i swoje szczęście. Kolejnym pokazem będą francuskie „Stracone złudzenia”, które udowadniają, jak klasyczna literatura może z powodzeniem korespondować ze współczesnymi problemami. Wydarzeniem Zamkowych Nocy Filmowych będzie też prezentacja „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, najlepszego polskiego filmu w oczach jury zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na sercach zrobi się cieplej, a film zachęci do rozmów, po pokazie włoskich „Superbohaterów”, filmu wyreżyserowanego przez Paolo Genovese, którego trafne obserwacje polscy widzowie pokochali w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Włoskiego reżysera nie opuszcza umiejętność przedstawiania relacji między najbliższymi.

Zamkowe Noce Filmowe 2023 zakończą się seansem specjalnym pod szyldem Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. To właśnie ze środków tego regionalnego funduszu filmowego, którego donatorami są województwo zachodniopomorskie, miasta Szczecin i Koszalin, powstał „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak, z udziałem m.in. Macieja Stuhra i Agnieszki Grochowskiej. „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.

 

Zapraszamy na plenerowe seanse filmowe w wakacyjne czwartki na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2023

6 lipca – 31 sierpnia

Lipiec, godz. 22:00

Sierpień, godz. 21:30

Duży Dziedziniec, wstęp wolny

 

W TRÓJKĄCIE (Triangle of Sadness)

6 lipca (czwartek), godzina 22:00

komedia/dramat, Niemcy/Francja/Szwecja/Wielka Brytania 2022 (147 min)

Reżyseria Ruben Östlund

Obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Burić

Nagrodzona Złotą Palmą i trzema nominacjami do Oscarów (najlepszy film roku!) szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.

Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (Lunana: A Yak in the Classroom)

 

13 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat, Bhutan/Chiny 2019 (110 min)

Reżyseria Pawo Choyning Dorji

Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung

Pierwsza oscarowa nominacja dla Bhutanu dla niektórych widzów będzie wystarczającą rekomendacją, by wraz z twórcami filmu zajrzeć do Lunany, małej wioski położonej w północnej części kraju. Trafia tam również Ugyen, młody nauczyciel, który marzy o karierze piosenkarza i emigracji do Australii. Zanim jednak będzie mógł wyjechać, musi odpracować jeszcze jeden rok (do czego zmusza go rządowy kontrakt). Nie spodziewa się jednak, że trafi – niemal dosłownie – na koniec świata.

IO

20 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów po pałace. Od głupoty przez przemoc po przebłyski dobra i solidarności. Grand Prix na festiwalu w Cannes i nominacja do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

MATKI RÓWNOLEGŁE

27 lipca (czwartek), godzina 22:00

dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón

Wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach.

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

SONATA

3 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Polska 2022 (118 min)

Reżyseria Bartosz Blaschke

Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat

Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.

STRACONE ZŁUDZENIA (Illusions perdues)

10 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

SILENT TWINS

17 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)

Reżyseria Agnieszka Smoczyńska

Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Wizjonerski, wypełniony muzyką, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki, które przestają komunikować się ze światem. Uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

SUPERBOHATEROWIE (Supereroi)

24 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)

Reżyseria Paolo Genovese

Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano

Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne: bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

ZFF Pomerania Film przedstawia:

FUCKING BORNHOLM

31 sierpnia (czwartek), godzina 21:30

dramat/komedia, Polska 2022 (99 min)

Reżyseria Anna Kazejak

Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki

Tej majówce daleko do hygge… „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdy znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.

 

Na wszystkie seanse pod chmurką wstęp wolny, szerszy opis wydarzeń na Facebook Zamku

 

Źródło:

  1. https://goleniow.net/2023/07/01/zamkowe-noce-filmowe-zamek-w-szczecinie-zaprasza/

 

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij