NATURA: Już wiadomo. Wolno kłamać w sprawie zmian klimatycznych!

„Destrukcyjny wpływ emisji związanych ze spalaniem paliw kopalnych jest oczywisty. W materiale pragnęliśmy natomiast pokazać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na klimat – także naturalne procesy zachodzące na Ziemi odgrywają swoją rolę” – czytamy w wyjaśnieniach Państwowego Instytutu Geologicznego. Sprawa dotyczy wypuszczonej do mediów depeszy PAP, z której jasno wynika, że ocieplenie klimatu to tylko epizod, po którym nadejdzie jego ochłodzenie. Organizacja nie zaprzecza użytym w tekście argumentom, choć zapowiada akcję „docierania z wyjaśnieniami do wszystkich mediów”.

Mowa o depeszy PAP, jaką opublikowano w niedzielę rano. W tekście „PIG: ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia” napisano:

„Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie – prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu”.

PIG-PIB się wystraszył. Opublikowano wyjaśnienia

W oświadczeniu Państwowego Instytutu Geologicznego czytamy:

„Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w pełni zgadza się ustaleniami naukowymi dotyczącymi wpływu działalności człowieka na klimat Ziemi. Destrukcyjny wpływ emisji związanych ze spalaniem paliw kopalnych jest oczywisty. W materiale pragnęliśmy natomiast pokazać, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na klimat – także naturalne procesy zachodzące na Ziemi odgrywają swoją rolę.

Zdaniem autora wyjaśnień:
nieprecyzyjna informacja i użyte argumenty wypaczyły intencję przekazu”.  „Publikacja materiału w tej formie nie powinna mieć miejsca, zawiódł system weryfikacji treści w Instytucie, za co serdecznie przepraszamy”.

I dalej:
„Materiał przygotowany przez jednego z pracowników, specjalisty w zakresie badań nad czwartorzędem – prof. dr. hab. Leszka Marksa – nie jest oficjalnym stanowiskiem Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. W najbliższych dniach PIG-PIB podejmie działania, aby dotrzeć z tym wyjaśnieniem do wszystkich mediów, które umieściły informację PAP zawierającą nieprecyzyjne informacje, które przekazaliśmy do opinii publicznej. Przepraszamy, że nasze działania mogły wprowadzać opinię publiczną w błąd w kwestii wpływu emisji gazów cieplarnianych przez ludzi na klimat”.

PIG: ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Poniżej publikujemy całą treść depeszy.

“Wpływ zwiększonej emisji gazów cieplarnianych (na klimat – PAP), przede wszystkim wskutek spalania paliw kopalnych przez człowieka jest znacznie przeszacowany, ponieważ nie uwzględnia się roli równolegle postępującego ocieplenia spowodowanego przez czynniki naturalne” – ocenił w informacji przekazanej PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Instytut Badawczy z okazji Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia.

Zdaniem naukowców PIG znajomość historii klimatu i zmian środowiska w holocenie, czyli w epoce geologicznej obejmującej ostatnie 11 700 lat, pozwala na “racjonalne prognozowanie trendu naturalnych zmian klimatu na Ziemi i ich skutków”.

“Współczesne ocieplenie osiągnie swoje maksimum prawdopodobnie pod koniec bieżącego stulecia, po czym rozpocznie się kolejne ochłodzenie. Cieplejsza woda powierzchni oceanów stymuluje zwiększenie parowania, a to spowoduje zwiększenie zachmurzenia i większe opady na sąsiednich obszarach lądowych” – przewidują naukowcy.

Zwrócili uwagę, że Ziemia i jej atmosfera zostały ukształtowane przez czynniki naturalne. “Część z nich działała bardzo słabo, ale przez miliony lat, więc ostatecznie ich wpływ zaznaczył się bardzo wyraźnie” – wskazali eksperci.

Zdaniem naukowców przyszłe zmiany klimatu i ich skutki można prognozować przez porównanie z rekonstrukcjami dla przeszłości. “Wynika z nich jednoznacznie, że współczesny trend ocieplenia jest związany z okresem przejściowym od ochłodzenia małej epoki lodowej, która skończyła się w pierwszej połowie XIX wieku” – stwierdzili eksperci PIG. “Wzrost temperatury na Ziemi w tym czasie nie przekroczył 1 st. C, a więc temperatura jest obecnie wciąż niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń takich jak średniowiecze, okres rzymski i epoka brązu” – zwrócili uwagę.

W przeszłości zmiany klimatu zachodziły cyklicznie i miały różną skalę, co zależało od działania czynników ziemskich i pozaziemskich – podali. W holocenie, czyli obecnej epoce geologicznej, takich epizodów ciepłych i przedzielających je ochłodzeń było kilkanaście, a każde z nich trwało około 500-600 lat.

“Najcieplejsza część holocenu, czyli jego optimum klimatyczne występowało 8-5 tysięcy lat temu, kiedy średnia temperatura na Ziemi mogła być nawet o 3 – 3,5 st. C wyższa niż obecnie” – podkreślili.

Naukowcy zwrócili uwagę, że w okresie optimum termicznego holocenu lodowce w strefie umiarkowanej znacznie się zmniejszyły, a nawet uległy całkowitemu zanikowi – tak się stało między innymi w Górach Skandynawskich, Pirenejach i na Uralu. “Obszar wieloletniej zmarzliny, charakterystycznej dla obszarów występowania klimatu zimnego, był znacznie mniejszy niż obecnie” – dodali.

W Arktyce okres ciepły zaczął się kilka tysięcy lat wcześniej i w tym czasie temperatura powierzchni morza w rejonie Spitsbergenu była o 2-5 st. C wyższa niż obecnie, co sprzyjało szybkiemu topnieniu wciąż rozległych lądolodów: północnoamerykańskiego, grenlandzkiego i skandynawskiego, a wieloletnia pokrywa lodowa występowała prawdopodobnie jedynie w ograniczonej części Morza Arktycznego.

“Ciepły klimat w starszej części holocenu zdynamizował ciepłe prądy morskie, które docierałybliżej biegunów. Spowodowało to zwiększenie parowania wody w oceanach i dalszy zasięg monsunów letnich, szczególnie na półkuli północnej. Przykładowo deszcze monsunowe w północno-wschodniej Afryce występowały kilkaset kilometrów dalej na północ, a więc prawdopodobnie nawet w południowym Egipcie” – ocenili eksperci w informacji przekazanej PAP.

Wraz z większymi opadami w rejonie śródziemnomorskim – jak podali – na Saharze pojawiła się sawanna i dopiero postępujące w ostatnich 5000 lat ochłodzenie spowodowało, że została przekształcona w pustynię.

Według naukowców wpływ na klimat na Ziemi miały też zjawiska ekstremalne. “Trwały krótko, ale w ogromnym natężeniu i efekt ich działania był często katastrofalny dla życia na Ziemi” – zaznaczyli. Niektóre z nich miały zasięg lokalny lub co najwyżej regionalny, np. wybuchy wulkanów, powodzie i trzęsienia ziemi, ale były również takie o znaczeniu globalnym, jak wybuchy superwulkanów oraz uderzenia komety lub asteroidy, które w efekcie spowodowały drastyczne ochłodzenia, trwające tysiące lat – wyjaśnili eksperci.

Źródło:

 1. https://niezalezna.pl/polska/wiemy-kiedy-koniec-ocieplenia-klimatu-pig-pib-tak-wystraszyl-sie-swojego-tekstu-ze-wydal-wyjasnienia/516451

8 KOMENTARZE

 1. Uniwersytet Śląski w Katowicach jako pierwszy w Polsce będzie uczył ekofeminizmu, queerowego podejścia do natury oraz gender. Właśnie ruszył nabór na te studia. – Ta ideologia uderza w człowieka, w najbardziej biologiczne podstawy przetrwania ludzkości. To jest walka z człowiekiem jako gatunkiem – ocenia w rozmowie z nami socjolog rodziny prof. Ewa Budzyńska z Katowic. – Np. w Kanadzie były przeprowadzane akcje billboardowe, pokazujące, że można mieć maksymalnie jedno dziecko, a najlepiej wcale, bo to chroni klimat, “Matkę Ziemię”. Odmawiam sobie posiadania dziecka dla klimatu, bo dzieci produkują dwutlenek węgla…

  Dobre 1 Słabe 0

 2. Żadne odkrycie że ocieplenie i oziębienie klimatu jest cykliczne. Tylko nieuk o tym nie wie. Ideologia jednak jest ważniejsza niż wiedza. Szkolnictwo też w tej kwestii robi swoje. Nawet logicznie myślący nauczyciele którzy wiedzę na ten temat posiadają, uczniom na zajęciach wtłaczają ideologię “płonącej planety”, Czy to nie jakiś żart?

  Dobre 2 Słabe 0

  • Dokładnie – w średniowieczu w Polsce rosły winogrona (ocieplenie).
   Natomiast ostatnia, mała epoka lodowcowa zakończyła się w połowie 19 wieku.
   Były nawet w przeszłości czasy, że Bałtyk cały zamarzł a na jego środku stała karczma, do której przyjeżdżali podróżnicy z północy i południa (na saniach).

   Jakoś to przeżyliśmy …

   Dobre 2 Słabe 0

  • Chodzi pewnie o to aby ludzi globalnie zastraszyć – pandemia, klimat, wojny etc.
   Zastraszonym ludem łatwiej się manipuluje i rządzi.

   Dobre 2 Słabe 0

 3. W SEKRECIE. TYLKO POD ŻADNYM POZOREM NIE MÓWCIE TEGO NIKOMU! BŁAGAM WAS, Ćććśśś… Wiecie co? A u nas, w Tworkach, za murami szpitala jest bardziej normalnie niż u was na wolności. A z tego co widzę i słyszę, to na przykład u was, zdaniem “naukowców” “ziemia płonie”, “morze (Bałtyk konkretnie) może się zagotować” (kiedy postawimy elektrownię atomową), “drzewa kaszlą dwutlenkiem węgla”, “Ziemia zwalnia, bo lodowce topnieją” (tak mówi TVN), “świat się dusi”, a “faceci rodzą dzieci”. Bo “mają macicę”. I są “ostatnim pokoleniem”, a taże “ze związków homo rodzi się więcej dzieci niż ze związków hetero”…” A do tego, na dokładkę, narzucony “pakt migracyjny”. Najazd barbarzyńców, na których będziecie ciężko pracować, a oni odwdzięczą się wam spalonymi samochodami, obrabowanymi domami, zgwałconymi waszymi matkami, siostrami, córkami (kozami, facetami, chłpcami też nie pogardzą) i to tu, to tam poderżniętymi gardłami. A wszystko w imię “solidarności” z migrantami. Takie hasła produkują “zieloni” eurokomuniści. Tak naprawdę, reprezentują was i zarzadzają wami błaznowie, wyrachowani cwaniacy i gracze, podżegacze wojenni, megalomani i żenujący, skompromirowani pajacykowie. Uwierzyliście, że politykom zależy na waszym zdrowiu (plandemia), a teraz, że chcą pokoju..Buhahaha….Całe szczęście, że mieszkam w Tworkach, w szpitalu (wiadomo jakim). Możecie mi zazdrościć. To by było na tyle. Cześć.
  To pisałem ja, Janek znany tutaj raczej jako Napoleon spod 5-ki. Tylko, proszę was bardzo, nie mówcie tego nikomu. Życzę wam zdrowia, zwłaszcza tego psychicznego.

  Dobre 3 Słabe 1

Leave a Reply

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Kontynuując korzystanie z tej strony zgadzasz się na to. więcej nformacji

Ustawienie ciasteczek (cookies) na tej stronie jest włączone aby zapewnić Tobie największą wygodę używania. Jeśli będziesz dalej korzystać ze strony to zgadzasz się na używanie ciasteczek (cookies). 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. 3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: a) dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; c) utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła; 4. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. 5. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu; b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; c) „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu; d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. 6. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). 7. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów. Powyższy wzór polityki cookies chroniony jest prawem autorskim, które przysługują IAB Polska. http://wszystkoociasteczkach.pl

Zamknij