Regulamin

REGULAMIN FORUM I CHAT:

  1. Serwis prowadzony jest przez woluntariuszy -mieszkańców  gminy Stepnica. W celu kontaktu napisz email na adres:
    redakcja@nowa-stepnica.pl.
  2. Komentarze są własnością ich twórców i tylko oni są za nie odpowiedzialni jednakże redakcja zastrzega sobie prawo do korzystania z nich także poza serwisem, w dowolnych mediach, zachowując zawsze prywatność piszącego.
  3. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.
  4. Zabronione jest publikowanie treści o charakterze bezprawnym oraz wszelakich śmieci reklamowych.
  5. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji któregokolwiek lub wszystkich komentarzy bez podania przyczyny.
  6. W kwestiach nieuregulowanych oraz w sprawie reklamacji proszę kontaktować się z redakcją serwisu: redakcja@nowa-stepnica.pl
  7. Uprasza się użytkowników do zachowania NETYKIETY (patrz poniżej)
  8. Wskazane jest odkrywanie nowych sposobów na sprawienie, aby inni się śmiali. Wskazane jest śmianie się z siebie. Dopuszczalne jest korzystanie ze wszystkich możliwych środków wyrazu. Stosujemy się do tzw. dobrych obyczajów i dobrego smaku, a przede wszystkim do luzu.
  9. Do przestrzegania regulaminu forum i czat redakcja powołuje Moderatorów – patrz sekcja Moderacja.
  10. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją tego regulaminu.

MODERACJA:

  1. Moderatorzy znają n-s od podszewki – jeśli coś ma ci do przekazania to postępuj zgodnie z jego wskazówkami, a na pewno skorzystasz na tym.
  2. Moderator łagodzi spory i jest dobrym duchem, który ci pomoże, jeśli o to poprosisz.
  3. Zasada, że moderator ma zawsze rację jest nadrzędna. Publiczne krytykowanie lub obrażanie moderatorów, publiczne dyskusje z moderatorem, odezwy czy wylewanie żali do moderatorów będą automatycznie usuwane z forum. W wyjątkowych przypadkach moga też zakończyć się banem.  Jeśli wg ciebie jej nie ma, i jesteś na 100% pewien, to nie kłóć się z nim, tylko opisz sprawę na adres skrzynki moderatorskiej: redakcja@nowa-stepnica.x25.pl. Tam można wszystko rozwiązać.
  4. Moderatorzy nie zmieniają treści postów poza literówkami, błędnymi adresami url czy rozpychającymi postami.
  5. Moderatorzy w miarę możliwości kontaktują się z osobami łamiącymi regulamin, zanim zaczną wyciągać konsekwencje za niestosowne zachowania. Dzięki temu możesz nie wiedzieć, że już zadziałali.
  6. Żadne prośby i groźby nie wpłyną na decyzje moderatorów.
  7. Nie jest prawdą, że można się odwołać od decyzji moderatora.

BANOWANIE
Definicje – ban zwany potocznie bananem jest to czynność polegająca na czasowym lub dożywotnim zablokowaniu dostępu do forum i/lub całej strony nowa-stepnica.

Zasady banowania:

  1. Można dostać bana dwukrotnie, za drugim razem jest to ban dożywotni.
  2. Za publikowanie treści szczególnie obraźliwych czy drastycznych można zostać zabanowanym momentalnie.
  3. Obrażanie i chamskie odzywki do moderatora skutkują banem.
  4. Wszelkie organizowanie grup mających na celu złośliwy (nie żartobliwy) atak na któregoś z użytkowników zostaną ukarane banem dożywotnim. Namawianie do takich ataków również. Dotyczy to także akcji organizowanych poza serwisem.
  5. Ban może być kilkudniowy lub dożywotni.
  6. Można zostać ukaranym za wielokrotne (i powtarzające się mimo upomnień) zachowanie niezgodne z przyjętymi na forum zwyczajami.
  7. Ban przyznawany jest nie tylko na nicka, ale na daną osobę. Jeśli zabanowana osoba założy nowy nick to zostanie on zabanowany.
  8. Decyzje o moderacji i banowaniu podejmują moderatorzy i redakcja n-s. Wszelkie dyskusje na forum pod hasłem ‘zabanować trolla’ mogą źle się skończyć dla tego, kto hasła takie wrzuca.

NETYKIETA:

Netykieta to zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci (ang. net).

Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób łamiących te zasady, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie “niegrzecznego” osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora.

Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.

Zalecenia netykiety:

Dla list dyskusyjnych i czat są to:

  1. nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
  2. zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą
  3. zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych treści i linków do stron)
  4. zakaz pisania nie na temat (OT – OffTopic)
  5. zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie jeśli dostępna jest funkcja edycji postu)
  6. zakaz floodowania
  7. zakaz wysyłania tzw. “łańcuszków szczęścia”
  8. zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania postów do kilku grup naraz
  9. zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem (topposting)
  10. zakaz pisania wiadomości wielkimi literami
  11. zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw. nowomowa internetowa, poke-pismo)
  12. nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)
  13. zasady dotyczące znaków diakrytycznych – na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane
  14. stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
  15. zakaz umieszczania w wiadomościach załączników o dużej objętości. Użyj jednego z serwisów do udostępniania plików, a w wiadomości zamieść odnośnik do danego zasobu.
  16. zakaz używania zbędnych wulgaryzmów
  17. w dyskusjach na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do nas “per ty”, a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy.
  18. uprasza się o Trollowanie z umiarem i wyczuciem (humor i ironia jak najbardziej dozwolona) – patrz poniżej Trollowanie

TROLLOWANIE

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.

Charakterystyka zachowania internetowego trolla

Osoba stosująca trollowanie zwykle reaguje wrogo zarówno na próby uspokojenia dyskusji, jak i agresywne reagowanie na jego zaczepki, zaś merytoryczna zawartość dyskusji ma dla niego znaczenie tylko o tyle, o ile rozpala w dyskutantach negatywne emocje i przyczynia się do kontynuowania sporu. Sprawia to zazwyczaj takie wrażenie, jakby troll “sycił” się nimi. Najczęściej im więcej osób wpadnie w jego sidła i odpowie na jego post, tym bardziej wydaje się zadowolony. Znużenie dyskutantów objawiające się kończeniem dyskusji (patrz: EOT) lub też wrzuceniem go do killfile’a interpretuje jako odniesienie zwycięstwa.

Nieraz też autor podaje linki do stron z obrzydliwą zawartością, najczęściej tak zamaskowane, że niczego nieświadomy użytkownik widzi nagle zdjęcia zmasakrowanych zwłok, wypróżniających się ludzi itd. (zobacz: goatse.cx). Inną metodą trollowania jest podawanie linków do screamerów bez ostrzeżenia.

Część trolli rzadziej lub częściej zmienia swoje dane (np. adres poczty elektronicznej), aby znaleźć się poza killfile’ami innych osób.

Trollowanie czasem bywa stosowane przez lamera – osobę, która podkreślając swoje doświadczenie i wiedzę w danym temacie (która w praktyce jest bardzo niewielka) próbuje wypowiedzieć się na temat wad czegoś/kogoś, próbuje “na siłę” pomóc komuś w problemie etc. Kiedy dochodzi do polemiki z osobami bardziej doświadczonymi w temacie, lamer może zareagować śmiesznymi i bezsensownymi argumentami. Kończy się to w wielu przypadkach interwencją ze strony administratora lub moderatorów serwisu. Czasami jednak trollowanie jest stosowane wobec lamerów, aby zniechęcić ich do dalszego udziału w dyskusji

Symptomy trollowania

Symptomami trollowania mogą być poniższe sposoby zachowania w dyskusjach:

  1. bezgraniczne podporządkowanie się jakiejś idei (np. „Ten system operacyjny jest najlepszy!”, “Nasz wójt jest najlepszy w świecie”) i bronienie jej do końca (często wbrew rzeczywistości) — jest to kryterium kontrowersyjne, ponieważ samo fanatyczne przywiązanie do określonej idei nie oznacza trollowania;
  2. prosta do zauważenia sztuczna nieznajomość podstaw tematu danego forum (np. Na forum o zaletach systemów komputerowych, troll zapyta czym jest system komputerowy, albo zadawanie pytań o tematy wyczerpująco wyjaśnione w komentowanym artykule);
  3. częste zadawanie tych samych pytań, na które odpowiedź została już udzielona — celem trolla jest w tym przypadku zapętlenie dyskusji i wprowadzenie dodatkowego zamieszania;
  4. nieumiejętność przyznania się do błędu – troll nie powie, że nie miał racji, a także wyjątkowo będzie milczał; najczęściej albo zacznie próbować udowadniać, że od początku uważał inaczej, niż pisał, a tylko nie został właściwie zrozumiany albo zacznie bagatelizować znaczenie swego błędu; w przypadku gdy te sposoby zawiodą troll może być agresywny w stosunku do osób, które wykazały jego błąd;
  5. brak konsekwencji podczas prowadzenia dyskusji i zaprzeczanie własnym tezom i opiniom;
  6. chętne używanie argumentów ad personam – atakujących osoby lub ich cechy szczególne, jak wiek/zainteresowania/etc., bez związku z tematem dyskusji, a często przy użyciu słów wytrychów, w niektórych przypadkach troll posuwa się do wyzwisk i gróźb;
  7. skrajny stosunek do netykiety (wybrane zasady) lub ortografii – albo atakowanie wszystkich za najdrobniejsze „literówki” albo demonstracyjne łamanie zasad;
  8. skrajna megalomania i pogardliwy stosunek do innych osób – jest to bardzo charakterystyczna cecha trolli, która prowadzi prędzej czy później do ich wyobcowania, bo nawet osoby pierwotnie sympatyzujące z trollem lub odnoszące się doń neutralnie zrażają się do niego z powodu takich zachowań przejawianych wobec nich;
  9. częste nazywanie innych dyskutantów trollami internetowymi (“łapaj złodzieja”);
  10. wprowadzanie zamieszania w stosunku do własnej osoby, przedstawianie siebie jako ofiary (np. moderatorów, administracji, współdyskuntantów etc.) także w sytuacjach niezwiązanych z danym forum;
  11. konfabulacja np. na temat swego wykształcenia, pracy, pozycji społecznej bądź doświadczeń życiowych – celem trolla jest tutaj nadanie większego znaczenia swoim wypowiedziom, jako pochodzącym od specjalisty, osoby która coś zna z autopsji etc.;
  12. próby utrudniania innym wypowiedzi w dyskusji poprzez środki techniczne dostępne w danym forum — działania takie jednak są rzadkie, ponieważ zazwyczaj wiążą się z naruszeniem regulaminu danego forum i tym powodują zdecydowaną reakcję administratorów, więc troll często ich unika, żeby nie utracić dostępu do danego forum;
  13. za każdym razem rozpoczynanie wypowiedzi od tego samego zwrotu – powitania, często obraźliwego, prowokacyjnego;
  14. „ceremonialne” ignorowanie konkretnych forumowiczów lub całego forum – troll uroczyście obwieszcza, że nie będzie czytał i/lub komentował danego forumowicza/forum przy czym bardzo często i tak tego nie robi i dalej czyta i komentuje wypowiedzi oponenta (czasem tylko próbuje jedynie udawać, że jest nieaktywny);
  15. regularne ogłaszanie swojego definitywnego odejścia z forum lub grupy dyskusyjnej i za każdym razem, po jakimś czasie, powracanie – troll tłumaczy się tutaj różnego rodzaju „obowiązkiem”, „otrzymaniem kilkuset maili zachęcających do powrotu” etc.;
  16. zmienianie własnych danych, które może polegać albo na drobnych zmianach tych danych (np. „Troll” może zmienić się w „Troola” lub „Trrola” etc.) albo na poważnych zmianach takich danych (np. „Troll” staje się „Uczestnikiem”, “mieszkańcem” lub “niezaangażowanym”) — celem trolla jest spowodowanie, aby inni uczestnicy forum nie mogli filtrować wypowiedzi trolla lub ich ignorować bez czytania;
  17. tworzenie „klonów” (np. „Troll” może także występować w tym samym okresie także jako „Uczestnik1” i „Uczestnik2”), których wypowiedzi składają się z wyrazów poparcia wypowiedzi trolla występującego pod własnymi danymi oraz ataków na oponentów tego trolla — troll w ten sposób próbuje wykazać, że nie jest izolowany i cieszy się poparciem na danym forum.

Patrz także: Wielka Internetowa Encyklopedia Ilustrowana: Trolle Internetowe – http://trole.joemonster.org/

Obrona przed trollowaniem

Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy lub moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Kasowanie wiadomości już opublikowanych zwykle roznieca kłótnię, gdyż dostarcza zarzutu cenzurowania wypowiedzi jako dodatkowego argumentu.

Zazwyczaj konsekwentne ignorowanie trolla skutkuje jego zniechęceniem i przeniesieniem się w inne miejsce lub całkowitym zaprzestaniem działalności. W praktyce jednak rzadko do tego dochodzi, ponieważ na forum bardzo często znajdą się jakieś osoby, które będą jednak z trollem dyskutowały i tym samym zachęcały do kontynuacji działalności. Dodatkowo niektóre trolle potrafią stworzyć wokół siebie krąg osób, które ich wspierają, chronią przed oponentami, podsycają dyskusję z udziałem trolla etc. – na szczęście jest to zjawisko czasowe, bo trolle swoim pogardliwym i nacechowanym wyższością zachowaniem w stosunku do tych osób, szybko je do siebie zniechęcają.

W slangu internetowym często mówi się, że trolla nie należy “karmić” – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

W przypadku zauważenia szkodliwego trollowania prosimy też o przesłanie emaila na adres:
moderator@nowa-stepnica.x25.pl lub
redakcja@nowa-stepnica.x25.pl
lub
admin@nowa-stepnica.x25.pl

Dzieci Neostrady

Tytułowym mianem czasem są określane osoby przejawiające zachowania typowe dla trollowania (lub inne nieakceptowane zachowania jak np. spamowanie lub żądanie, aby uczestnicy forum rozwiązali za niego zadanie domowe) z braku wiedzy (np. nieznajomość netykiety, nieumiejętność skonfigurowania oprogramowania, nieznajomość podstaw ortografii) i braku woli, żeby zdobyć tę wiedzę. Zachowania te połączone są często z reagowaniem nasiloną agresją na wszystkie próby zwrócenia uwagi a nawet niespełnienie żądań. Agresywność powoduje, że „dzieci Neostrady” nierzadko tracą dostęp do danego forum czy nawet łącza internetowego, ponieważ z powodu nieznajomości regulaminów w swoich zachowaniach ewidentnie naruszają ograniczenia tych regulaminów.

Jak mądrze zadawać pytania

http://rtfm.killfile.pl/

http://www.rfc1855.net/